Gönderen Konu: Tasavvuf nedir?  (Okunma sayısı 31161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet baki

Ynt: Tasavvuf nedir?
« Yanıtla #60 : 18/01/15, 01:04 »
Allah, size Kitab'ı (Kur'ân'ı) açıklanmış olarak indirdiği halde, ondan başka bir hakem mi arayayım? Kendilerine kitap verdiklerimiz, o Kur'ân'ın, gerçekten Rabbin katından hak olarak indirilmiş olduğunu bilirler. O halde sakın şüphe edenlerden olma.(kopyla- yapıştır)(Enam 114)

Bu ayete muhalefet olabilir miyiz?

inşallah indi ve enfüsi konuşmayacağımı ifade etmiştim. önceki yazdıklarımdan farklı bir şey demeyeceğim. -haşa- muhalefetlik ise muhal elbette.

Çevrimdışı Mahşer

« Yanıtla #61 : 18/01/15, 01:06 »
feci olur elbette. hele himmeti şeyhin zatından sudur eden bir "şey" olarak görürsen daha feci olur. :)
Peki Himmet kime aittir? zatına değilse?

Çevrimdışı mehmet baki

« Yanıtla #62 : 18/01/15, 01:11 »
cenab-ı Allah azimüşşan hazretlerine. himmet yardım demektir. zikrettiğin ayetlerde buyurulduğu gibi. bir başka manada himmet iradenin bir noktada toplanması hadisesidir ki bu dahi cenab-ı Allah azimüşşan hazretlerinin inayeti ile olur. her şey gibi. yani zati bir mesele değildir himmet. iş bu sebebten bu yardım işinde ne yardım edenin ne yardım edilenin haberdar olmasına lüzum yok.

Çevrimdışı Mahşer

« Yanıtla #63 : 18/01/15, 01:19 »
cenab-ı Allah azimüşşan hazretlerine. himmet yardım demektir. zikrettiğin ayetlerde buyurulduğu gibi. bir başka manada himmet iradenin bir noktada toplanması hadisesidir ki bu dahi cenab-ı Allah azimüşşan hazretlerinin inayeti ile olur. her şey gibi. yani zati bir mesele değildir himmet. iş bu sebebten bu yardım işinde ne yardım edenin ne yardım edilenin haberdar olmasına lüzum yok.

Hiçbir günahkâr başka bir günahkârın yükünü yüklenmez. Günah yükü ağır olan kimse, (bir başkasını), günahını yüklenmeye çağırırsa, ondan hiçbir şey yüklenilmez, çağırdığı kimse yakını da olsa. Sen ancak, görmedikleri halde Rablerinden için için korkanları ve namaz kılanları uyarırsın. Kim arınırsa ancak kendisi için arınmış olur. Dönüş ancak Allah'adır. (Fatır 18)

Allah Allah yazdıkların ayetlerle çelişiyor gibi? bana bir açıklama yap Bakii ben mi yanlış anlıyorum ayetleri yoksa...

Çevrimdışı mehmet baki

« Yanıtla #64 : 18/01/15, 01:22 »
ayetlerin sahasına girmedim bile ki girmeye de niyetim yok zaten. çelişki nerede?

Çevrimdışı Mahşer

« Yanıtla #65 : 18/01/15, 01:24 »
Allah'ın Şeyhe himmet yetkisi vermesi.

Çevrimdışı Mahşer

« Yanıtla #66 : 18/01/15, 01:25 »
ayetlerin sahasına girmedim bile ki girmeye de niyetim yok zaten. çelişki nerede?
Şeyhiniz ne buyurursa onu demek için icazetiniz var değil mi?

Çevrimdışı Mahşer

« Yanıtla #67 : 18/01/15, 01:32 »
Neyse Bakii Tasavvuf  Allah'ın mevcudiyetini idrake yönelik  Türk icadı bir Tefekkür rotasıdır. Herkes Aşkını farkılı yaşar ve tarifler bu doğal ve insani ama bu halleri ve vukuları dinleştirmek "gayri Kuran-i". İş çığırından burada çıkıyor.

Çevrimdışı mehmet baki

« Yanıtla #68 : 18/01/15, 01:36 »
birincisi; yetki vermek ayrı şey müsaade edilmesi, nasib edilmesi ayrı şey. ikincisi; cenab-ı Allah azimüşşan hazretleri huzurunda kibirlenen şeytana mühlet ve müsaade ve dahi bir takım kabiliyetler vermiştir. huzurunda kibirlenene mühlet, müsaade ve bir takım kabiliyetler veren cenab-ı Allah azimüşşan hazretleri huzuruna yüz sürene, acz ve fakrını itiraf ve ikrar edene mi vermeyecek. elbette bu lutuflar hak edilerek elde edilemez. "bu Allah'ın fazl-u keremidir onu dilediğine verir. Allah büyük kerem sahibidir."

Çevrimdışı mehmet baki

« Yanıtla #69 : 18/01/15, 01:38 »
olur.