Tadımlık

1 Bardak Kolanın Faydaları Hakkında (Üstelik 1 Saatte)

UluğBey

uyan!
1 bardak kola, 1 saatte neler yapıyor?İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı sekiz başlık altında şöyle özetliyor:

1. İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan 'fosforik asiddir'.

2. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

4. 45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

5. 60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.

6. Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız.

7. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

8. Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.


Kaynak: NTV


Kola yerine fanta içsek olmaz mı? :)

Ayrıca şu 4.maddede olan mutluluk hissi durumu, var mı kola içinde mutluluk hissine kapılan, valla merak ettim hiç bu açıdan bakmamıştım, iftarda 1 bardak kola farz oldu :) mutluluğu merak ettim :)
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Ynt: 1 Bardak Kolanın Faydaları Hakkında (Üstelik 1 Saatte)

Ne yalan söyleyeyim böyle çok sıcaklarda hararet giderici, ferahlatıcı bir etkisi oluyor ama kısa sürüyor. Şimdi gelip geçici mutluluklar için yukarıdaki sekiz maddeyi göze almak ne kadar doğrudur tartışılır. :)
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: 1 Bardak Kolanın Faydaları Hakkında (Üstelik 1 Saatte)

efenim, cola -yazıldığı gibi okuna- içmenin bir adabı vardır yani cola içmek bir terbiye meselesidir; her şey gibi...

1- cola şişesi evvelen muslukta yıkanır; bilhassa ağız kısmı zira uzun müddet depolamadan ötürü bilumum necaset ile maluldur.
2- colamıza zinhar buz katmayacağız zira ilave edilen buz su, asit, şeker, cola özütü terkibini suyun lehine olacak şekilde bozar. bu ise colamızın lezzetine halel gelmesi demektir ki ağzı tadınız yok ise bu kaideyi sarf-ı nazar edebilirsiniz.
3- kıvamında soğukluğa ermiş cola şişemiz en ufak bir sarsıntıya maruz kalmayacak şekilde açılır. kapak itina ile kenara koyulur.
4- büyük, olmadı en azından altı aylık bebeye maşrapalık edecek çapta bir "şey"e cola itina ile köpürtülmeden boca edilir.
5- cola nuş eylenirlen zinhar dudaklarımız hangar kapısı gibi açılmaya zira bu şekilde cennetlik gövdemize fazladan hava akımı olması mukadderdir ki bu ise midemizin sıhhati çün suret-i katide feci neticelere yol açar.
6- cola'nın yanında pisküvit, kek, pasta nevinden şekerli gıdalar hora getirmek damak tadımız ile alakadar bir husus olup bu hususta her ferd vahid muhayyerdir.
7- mümkün ise cola açıldıktan asgari 3 saat sonra tüketilmelidir. bu ise hem iktisadi hayatımız ve hem emekçi kardaşlarımız için elzemdir.

afiyet ola.
 

terk-i diyar

"aziz misafirim"
Ynt: 1 Bardak Kolanın Faydaları Hakkında (Üstelik 1 Saatte)

3 senedir içmiyorum bu sıcaklarda insanın canı çok istesede bu kadar ayrılığı yabana atamıyor :) Ben bu sene anladımki illa su illa su...
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: 1 Bardak Kolanın Faydaları Hakkında (Üstelik 1 Saatte)

içsen bir dert içmesen bir dert olan içecek.
kıvamına gelen kolayı oruçunu açtıkdan sonra yemekle içtiği takdir de kesinlikle yemek yedirmeyen.içtiğin anda midene iniş hızını tespit edebileceğin nadir içecek.
bir bardak koladan sonra asitin bir ejderha gibi burnundan çıkarabileceğin.miden de çalkalanma süreçinde midenin hangi kıyısına vurduğunda midenin yanardağ gibi geğirme patlamasını yaşatabliyorsun,içiyorsun ama içtikten sonra belli süre o da seni içiyor.
the cola :)
 

RahgüzaR

Aday Üye
Ynt: 1 Bardak Kolanın Faydaları Hakkında (Üstelik 1 Saatte)

Zarar olarak belirtilenlerden çoğu şişmanlığa sebebiyet vereceğiyle alâkalı. Ben de yeterince zayıfım zaten, sorun yok. :)

Dil-şâd' Alıntı:
Şimdi gelip geçici mutluluklar için yukarıdaki sekiz maddeyi göze almak ne kadar doğrudur tartışılır. :)
Hem kolayı içerken aldığım hazzı bırakamam. Bardaktaki soğukluğu hissetmem, dudağımı o asitli suya değdirirken aldığım haz, içerken bir müddet damağıma dayandırmam, dilimle damağımdaki o yanma duygusunu hissetmem, sonra boğazımı kavurarak yemek borusundan aşağı inişini hissetmem, mideme indikten bir müddet sonra içerdeki kıpırtıları farketmem, içtikten sonra dişlerimin kamaşması... Bunlar az buz şeyler değil. :D
 

UluğBey

uyan!
Ynt: 1 Bardak Kolanın Faydaları Hakkında (Üstelik 1 Saatte)

Rahgüzar şeker hastalığı şişmanlara mahsus bir hastalık mı :)

son maddede şişmanlığa sebep olduğu gibi dejeneratif hastalıklara da sebep olur diyor. ( Dejeneratif disk hastalığı disklerde meydana gelen kireçlenmeler ve bozulmalara verilen isimdir.)

hani ben de hiç içmiyorum değil ama kontrollü olmak lazım, bağımlısı olmak sakat gibi benden söylemesi
 

RahgüzaR

Aday Üye
Ynt: 1 Bardak Kolanın Faydaları Hakkında (Üstelik 1 Saatte)

:)
Yok yok. O kadar bağımlısı değilim, latife olsun dedim. Hem sodayla sarı kola da var, kasdettiğim asitli içecek, sadece kola değil yani. :)
En azından şeker hastası olacak kadar içmiyorum, yani inşallah öyleyimdir. :)
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt