21 Mart Dünya Şiir Günü

adlena

Dîvân Üyesi
Şiir bir sanat olayı değildir. bir yaşama çabasıdır önce. yaşadığımıza tanıklık eder. her gün yeni bir dünya içinde, her gün yeniden ve başka etkilerle duygulanan insan, her gün bunları yeni biçimlerle söylemelidir.

Diyeceksiniz ki; böylece ancak bir azınlığa seslenmiş olacaksınız. bir kere, bu işin kötü yönleri beni hiç mi hiç korkutmuyor. ikincisi, sanat bir ceht işidir, eğitim işidir. tembel kalabalığın keyfine uymak istemiyorum. sanatçı nasıl uzun çabalamalarla yetişiyorsa okuyucudan da bu gayreti bekler.

Çağımız insanı gitgide rahatına daha düşkün olmaya başladı. belki her çağda böyleydi. ama bugünkü kadar mıydı bilmem? bunda bilimin, endüstrinin büyük payı var. herkes birbirinin örneği olmayı hiçbir çağda bu kadar istemedi. ‘yeni dünya’nın gerçekleşmesi yakın belki de. bir örnek giyimler, bir örnek şarkılar, bir örnek aşklar. uçaklar, radyolar, sinemalar durmadan bizi birbirimize benzetmeye çabalıyorlar. kişiliksiz bir yaşamayı baş tacı ettik. gönüllüyüz. kişiliksiz bir çağın şiiri de ister istemez kişiliksiz olmak zorundadır.
Turgut Uyar
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt