absürd yunan mitolojisi - medusa

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
dikkat! birazdan okuyacağınız satırlar tamamen hayali olmayıp hayali olanın esnetilmesi ve gevşetilmesinden ibarettir. bazı tabir ve teşbihler günlük hayatımızda kullandığımız kaba değil ama ince de olmayan hüviyette olacaktır. lütfen yazıyı tek başınıza kıraat ediniz. :)

medusanın hazin hikayesi

koca zeus insanı yaratmış hatta yaratmakla kalmayıp bir de cinsiyet bahşetmiştir. (hey gidi günler hey.) işte insanın bu iki cinsinden birine mensub olan medusa ince kaşlı, bal yanaklı, kiraz dudaklı, bir karış belli, miniminnacık ayaklı, sürme gözlü, sırma saçlı, konuştukça ağzından bal damlayan hanım hanımcık bir kızımız olup leziz türkçemizde cillop gibi, ateş-i suzan, afet-i cihan, cins-i latif sıfatlarını bünyesinde cem etmiş bir fanidir. fanidir fani olmasına amma koca zeusun garındaşı poseydon kerkenezi hemi de evli ve zibil gibi veledi olmasına rağmen bizim dünyalar tatlısı medusaya yan gözle bakmaktadır. poseydona dur diyecek bir namus abidesi olimposda olmadığı çün -tabirimi hoş görün- dallama poseydon gülün üstüne gük koklamaktan imtina etmemektedir.

medusa bir gün yaşlı ve garib anacığı için atinanın aşşağı mahlesinden bakraca su doldurmaya giderken bizim zibidi poseydon tebdil-i kiyafet ve tebdil-i suret masum medusanın karşısına çıkar. bakalım ne demiş medusaya:

-bre güzel. hele bir su ver de susuzluğumuzu giderelim.

bak sen şu dallamaya ki herifçioğlu hem denizlerden mesul titan olacak hemi de susuzluktan yanacak. yer mi uleyn anadolu çocuğu?! zırtapoz! tabi bizim safdil medusa anadolu çocuğu değil atina çocuğu olduğu için gayet güzel yiyor. bakalım ne cevab vermiş medusa:

-elbette. buyurun.

susuza su vermek aladır da böylesi makbul değildir. be kızım herifçiğlu kırmızı görmüş boğa gibi soluyor. az biraz feraset da!.. nerdeee... her neyse. bizim poseydon kılçığının motoru zaten uzaktan uzağa yanık olduğu medusanın elinden su içinde iyice hararet yapmasın mı? herif titan. gık dedin mi anında üç dişli mızrağını adamın böğrüne böğrüne saplayan psikopat biri... e hadi sıkıysa gık de. devam edelim...bizim medusa halim selim kendi halinde evden kurnaya kurnadan eve giderken yolda bir kahin ona "anacığın ince hastalığa düçar olacak" diye telkin de bulunur. hayırlı evlad medusa biçare bir şekilde başı önüne eğik ne edeceğini kara kara düşünürken birden bir kalabalık görür. ne olduğunu sorunca "titan athena tapınağa gelmiş. bedava ekmek dağıtıyormuş" cevabını alır. o esnada yıldırımlarla oynayan baş titan zeus efendinin bir yıldırımı elinden kaymış ve bizim safdil medusanın kelle-i şerifine isabet etmiş. hemen telaş etmeyin iyi de olmuş. böylece bizim safdil medusa anacığının hastalığı için titan athenadan yardım dilenmeyi akledebilmiş. başından geçenleri anacığına anlatınca anacağı "e benim şapşal kızım. ben sana demiyor muyum bir musibet bin nasihatten evladır diye. bak iyi ki yıldırım düşmüş" demiş. bunun üzerine bizim saf kız koşa koşa athenanın tapınağına gitmiş. herkesin ekmek almasını beklemiş. herkes ekmek alınca bir peçeteye athena ile görüşmek istediğini yazmış. tabii titan athena fena köpürmüş. demiş ki: "ayol kızım. güzellikte birincisin amma akılda sonuncu. ayol burası pavyon mudur da peçeteye yazarsın ne istediğini?!!!" dakika bir gol bir... safdil medusa athenaya ne istediğini lisan-ı hal ile beyan ettikten badehu athena "bu dediğin işin kolay kısmı. istediğini şakkadanak yaparım ama sen de benim istediğimi yapacaksın" demiş. medusa "olur tabii. ne istiyorsunuz?" demiş. athena medusadan kendini tapınağa vakfetmesini istemiş. medusa çarnaçar kabul etmiş, athena da tabii erkek hatun sözünde durmuş ve medusanın istediğini vermiş.

medusa artık athenanın atinadaki tapınağına kendini vakfetmiş bir hayat sürüyormuş. saçını süpürge eden o; yemekleri pişiren o; bulaşıkları yıkayan o... hasılı istikbalin külkedisini müjdeleyen bir hayat... işte böyle bir gün bizim arsız poseydon zenne kılığında athenanın tağınağına girmiş. maksadı teşmilen malum. izaha hacet yok... poseydon bir yolunu bulup girdiği tapınaktan hemen sıvışmış. hem de ne sıvışma... hani olimposdaki ahbabları görse "yav poseydon ne ediyon" diyeceklermiş. o kadar yani... garib medusa hayalleri yıkılmış, üstü başı yırtılmış bir şekilde tapınağın avlusunda ağlarken titan athena birden kendini göstermiş. ilk dediği kelime "amanin! ne ettin kız sen" olmuş. medusa daha cevab veremeden athena devam etmiş konuşmaya " be kızım ananı iyi ettik. karşılığı bu mu olacaktı? ben şimdi nasıl bakacağım babam zeusun sıfatına. bana tapınak dedik amma aceb yanlış mı dedik? derse ben ne cevab veririm kız?! söyle bakayım kimdi?" medusa yarım ağız "poseydon" demiş. athena "amcama bak sen! kart zampara" diyerek olduğu yere çökmüş. athena bir titan amma poseydon daha kıdemli. e olimpoda bir söz var: "çay da dem olimposda kıdem" athena hırsından şakkadanak çatlayacak gibi amma ne edeceğini bilemez vaziyette. tam bu esnada arkada olan biteni izleyen tapınağın baş rahibesi sırf athenaya yaranmak için kendini göstermiş ve şöyle demiş: "yüce athena! bu kız sizin adınızı kirletti! onu gorgona dönüştürün!" athena bir rahibeye bakmış bir medusaya... kendi kendine "olimpostaki ahbablara rezil olmak var. aslında medusayı da seviyorum ama gururum çiğnendi. rahibe haklı. onu gorgona dönüştüreyim" demiş. medusa yarım ağız: "ama benim kabahatim yok" diyecek olmuş athena cevabı yapıştırmış: "hadi kız oradan! kuyruk sallamasaydın!" demiş. athena oracıkta medusayı saçları yılan, derisi pullu uzun kuyruklu bir gorgona çevirmiş ve onu yer altı dünyasındaki nehrin kıyısındaki diğer iki gorgon kızın yanına göndermiş.

masum medusa artık gözlerine bakanın taş olduğu ve insan yiyen bir mahluk haline gelmiş. diğer iki gorgon ölümsüzmüş ama bizim medusa anadan doğma değil sonradan olma olduğu için ölümlüymüş. medusa sefil bir hayat sürerken athena da olimposda kendisini tiye alan titan ahbablarından ötürü medusaya iyice kin biler olmuş. sonra sakar zeus bir yıldırımda athenanın kelle-i şerifine düşürünce bizim athena perseus namdar bahadıra "git medusayı gebert!" demiş. zeun gaur-ı meşru veledi demiş ki "tamam athenacığım. başımla beraber" uzun ve zahmetli bir yolculuktan sonra medusa ve diğer iki gorgon kızın olduğu yere vasıl olan perseus medusanın kellesini gövdesinden ayırmak sureti ile vazifesini hakkiyle ifa etmiş. etmiş amma medusa ölünce poseydonun veledleri onun gövdesinden doğmuş. birine pegasus diğerine hrisaor demişler.

evet muhterem karii işte medusanın hüzünlü hikayesinin aslı budur. zannetme ki uydurdum. ben sadece yunan mitolojisinin boşluklarını dedem korkuttan duyduğum kadariyle doldurdum.

takib etmeye devam edin. mitolojinin bütün boşluklarını dolduracağım evvelallah.

selametle aziz karii. :)
 

RahgüzaR

Dîvân Üyesi
Ynt: absürd yunan mitolojisi - medusa

Aleykümselam Hocam.
Mükemmel olmuş kanaatimce. Dedem Korkut ve Yunan Mitolojisi'nin karışımı...
Ayrıca 'absürd' dediğiniz tamlamalar ve deyimler de cuk oturmuş. :)
Dilinize sağlık. :)
 

hsulker

çok ince bir devetüyü fırçasıyla çizilenler...
absürd mü, geçelim efendim.

doğrusu özledik hikayelerini.
elinde saz, köy kahvelerinde anlattığı cenk hikayeleri dinlemeyeli epeyce zaman oldu.
bir elinde sazı ve hikayeleri. kendinden ne kerte emindi. bu davranışını severdim.
benden olan ve olmayan demesi de kimi zaman garibime giderdi. sonra anladım ki; adam davasını savunurmuş.
elbette elinde kılıçı düşmanına salvo yapacak. keşke anlayıp, tek gözlü zaviyedeki bakar haline insaf etmeseydim...

absürd mü geçelim efendim. biz burada ne hikayeler dinleyip, derin uykulara daldık.
 

adlena

Dîvân Üyesi
Ynt: absürd yunan mitolojisi - medusa

Bu güzide hikayenin kahramanlarıını görmek isteyenler (sadece kesik başı) Apollon tapınağı (didim) yere batan sarnıcı (istanbul) ve daha detaylı bir tasvir için (ezik perseusun sağ elinde kılıcı sol elinde ise bahtsız medusanın başı olan heykel) Floransa'nın merkezinde bulunan Signoria Meydanını ziyaret edebilirler. Ama bu anlatım kadar tat vermeyebilir :)
 

EnesBey

Dîvân Üyesi
"çay da dem olimposda kıdem" :))
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt