Açıklama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

UluğBey

Divan Üyesi
Selamlar

Bugün @Simurg hocamın açtığı menzil ile alakalı konuyu kaldırdım. Çünkü sonu çeşitli kalp kırgınlıkları ve istemeyeceğimiz cümlelerin sarf edilmesiyle biteceğini hissettim. Konuyu müsait zamanda Simurg hocamla ayrıca konuşuz . Şu an yoldayım. Araç kullanırken bir mola verip hızlı müdahale etme gereği duydum. Kimseyi kırmak gücendirmek istemem . Konunun bir kopyası bende var. Simurg hocam emek harcamış arzu eğerse kendisine Word olarak sunabilirim hazırladığı içeriği.

Konu hakkında görüş bildirmek isteyenler olursa yazabilir burdan . Divanda tıpkı siyaset başlığında olduğu gibi Din konusunda da birtakım kararlar alalım madem. Uzun uzadıya yazamıyorum . Konuya katılım sağlayan @Simurg @evla @mehmet baki hocalarımdan haklarını helal etmesini istiyorum . Az sakin olsun bakalım herkes .
 

EnesBey

Dîvân Üyesi
Ben münkeri öteki tarafta sannediyordum megerse aramizdaymis ama haberimiz yokmus saolsun 1.sef mehmed baki ve muceddidil elfi salis
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
En azından bir hususta anlaşalım. Divan benim değildir amma kelam benimdir. Hakaret etmediğim müddetçe yazmakta herkesle aynı mevkideydim. Herhangi bir ayrıcalık sahibi de değildim, olmakta istemedim.

Şahsıma bidatçi, hz. Hüseyinin katillerine hazreti çekilmesinin sebebi olması, saldırmak, ağır abilik, 1. Şef tarzı kelimeler ile hitab edildi mi? Yazılanlar ortada, edildi. Ben bu mahfilde hiç kimseye bu tarz bir uslub ile şahsiyetini rencide edici bir tavır sahibi olmadım. Divan meydanda arzu eden açar bakar. Tam aksine, çok zaman, mealesef çıkan tartışmalarda ince ince dokundurmalara da açık açık vurmalara da eyvallah dedim. Hakkınızı helal ediniz ama artık belli bir yaşa geldim. Bu yaştan sonra bu tarz bir üsluba tahammül göstersem bile muhatab olmak istemem.

Ol sebebten meydandan çekiliyorum.

Hürmetler.
 

UluğBey

Divan Üyesi
Meseleye hazırlıksız yakalandım.Gün boyu mobildim.Etraflıca meseleyi değerlendirip sorun çıkmadan müdahele etme şansı bulamadım.En nihayetinde taraflardan helallik isteyerek konuyu kaldırdım.Siyaset ve din konusunda ne kadar hassas olduğumu yıllardır beni tanıyan bilir.Aslında bu iki saha da bu mahfilde yer alabilir.Zaten böyle düşünmesem geçmişte siyaset kategorisinin açılmasına veyahut bugün Din kategorisine kesinlikle onay vermezdim.Her ne kadar burası samimi bir ortam da olsa netice itibariyle kendimizi sadece kelimelerle ifade ediyoruz. Her iki saha da kelimelerle anlatılmak için fazla derin.Sadece sizin kelimeler üzerinde hakimiyetiniz yeterli gelmiyor, muhatabınızdan da bunu bekliyorsunuz.Sizin "öylesine" söylediğiniz bir şey karşı tarafca "ti"ye alınmak olarak yorumlanabiliyor.Jest, mimikler ve ses tonu dahi meselenin etraflıca anlaşılmasında önemli bir husus. Ben inanıyorum ki bugün gerek Simurg hocam gerekse de Baki hocam bir ortamda yüz yüze ilgili meseleyi konuşsalar ortamda gerginlik olmazdı.

Neyse her şerde bir hayır vardır diyelim. Burası Edebiyat Türkiye. Merkezi noktamız edebiyat. Eğer divanda din mevzubahis olacaksa bundan sonra sadece Edebiyat çerçevesinde ele alınsın. Misal bir naat, mersiye etrafında. Ya da tasavvuf noktasında ele alınsın. Bunun dışında polemiğe mahal verecek "Din" ve "Siyaset" konuları divanda açılmasın. Zira burda herkes belli bir yaş seviyesinin üzerinde. Herkes saygı duyulmayı hakediyor. Fikirler üzerinden sonuna kadar kavga edilmesini desteklerim fakat kişilikler olaya dahil edilirse olay farklı noktalara erişebilir. Bundan dolayı buna kesinlikle izin veremem.

Sınıfın bile bir başkanı oluyorsa, acizane burayı da sizlerle birlikte yönetmeye çalışıyorum. Hiçbir zaman "burası benim, ben ne dersem o olur" üslubunda olmadım. Adımın altına "yönetici"sıfatını yazmaktan bile ar duyuyorum. Ben de dahil olmak üzere kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Eski üyenin yeni üyeye üstünlüğü yoktur. Burda kimse filancanın sözünden çıkılmaz diye bir ithamda bulunamaz. Zira söylediğim gibi buradaki herkesin bence karekteri oturmuş vaziyette. Bazı görüşlere katılmıyor olabiliriz, katılmadığımızı da ifade ederiz ama karşı tarafı kırmadan.

Tarikat ya da menzil hususunda Baki abimle aynı noktada olmayabiliriz.Ama kendilerine sonuna kadar saygı duyuyorum.Seçmiş oldukları bu yolun doğru olduğuna inanıyorlar.Ben o yola yanlış diyecek bilgi derinliğine sahip değilim, doğru diyecek derinliğe de sahip değilim.

Simurg hocamın ise doğru bildiğini ifade etme noktasında gözü pek olduğunu görüyorum. Konuyu kaldırmadan önce o konuya yazdığım gibi usül ve uslüp noktası can alıcıdır. Fikirler üzerinden tartışmaktan ziyade eksen kişilerin kendine gitmemelidir.

Bu konuyu tartışmaya kapatıyorum. Netice itibariyle divanda sadece Edebiyat ile alakalı ise Din konuları (tasavvuf) ele alalım. Bu konularda fikir teatisi yapmak isteyenler için muhtemelen birçok İslami temalı forum mevcuttur. Bu meclisin ana fikri "Türk Kültür ve Edebiyatı"dır. Edebiyat Türkiye de " Din " in yasaklandığı anlamına gelmesin bu. Tabii ki dileyen hadis,ayet vb paylaşabilir.Kastettiğim şey din konusunda polemiğe sebep olacak konular açılmamalıdır.

Selamlar.
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer konular

xen

Üst Alt