aforizmalar--kafka--

  • Konbuyu başlatan SERTER
  • Başlangıç tarihi
S

SERTER

biraz aforizmalar'dan bahsedelim

ama isterseniz O bahsetsin

Bir elmanın birbirinden farklı görünüşleri olabilir: Masanın üstündeki elmayı bir an olasun görebilmek için boynunu uzatan çocuğun görüşü ve bir de, elmayı alıp yanındaki arkadaşına rahatça veren evin efendisinin görüşü.

...
Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı.

....
Sen ödevsin. Ama görünürde öğrenci yok.
 
S

SERTER

Ynt: aforizmalar--kafka--

"Sein" sözcüğü Almancada iki anlama gelir: "Var olmak" ve "onun olmak"

kafa çalışıyo ha bu adamın :)
 
S

SERTER

Ynt: aforizmalar--kafka--

Kıyamet Günü'nü böyle adlandırmamızın nedeni ancak bizim zaman kavramımızdır; aslında o bir tür sıkıyönetim mahkemesidir.


İlerlemeye inanmak henüz bir ilerleme olduğuna inanmak anlamına gelmez. Yoksa bu, inanmak için yeterli olmazdı.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: aforizmalar--kafka--

en sevdiğim yazarlardan briridir...
ve en sevdiğim öz sözü...86.
''ilk günahtan beri iyi ve kötü'yü ayırt etme yeteneğimiz aşağı yukarı birbirine eşittir;ama yine de bu konuda hemcinslerimizden üstünlüğümüzü burada ararız.ama işte gerçekte bu iyi ve kötü bilgisinin çok ötesinde gerçek farklılıklar başlar. bunun aksi bir görünümün olması şuna dayanıyor:kimse sadece bilmekle hoşnut olamaz,aynı zamanda bilgisine uygun olarak davranmak ister.ancak bunu yapabilecek güçle donatılmamıştır,dolayısıyla kendini yok etmeye yazgılıdır,gerekli gücü ele geçirememe riski bile onu engelleyemez ,ama son denemeyi yapmaktan başka bir şey de kalmamıştır ona.(bilgi ağaçı'nın yemişleri yeme yasağının çiğnenmesine karşı ölümle tehditle yatan saklı anlam budur;belki eceliyle ölümün ,başlangıçıntaki anlamı da buydu)şimdi bu yapmaya korktuğu bir hamledir;iyi ya da kötü bilgisinden vazgeçmeyi bile yeğler(ilk günah ''terimi ,kaynağına bu korkudan alır)ama bir kere olmuş olan iptal edilemez, sadece belirsizleştirebilir.işte bu amaçla bir takım mazaretleri uydurulur.tüm dünya böylesi mazaretlerle doludur,hatta gözle görülür bütün dünya bir anlık huzur arayan insanın kendini haklı çıkarmasında başka bir şey değildir belki de. bilginib önceden verildiği gerçeğini bozma ibilgiyi ulaşılıcak bir amaca dönüştürme çabası.
 
S

SERTER

Ynt: aforizmalar--kafka--

:) evet kafka dünya edebiyatının Q. tarantino sudur :) yada tarantino hollywood un kafkasıdır herneyse :)

gerçeklerle gerçeği göstermek ,hissettirmek değil "aha bu" demektir
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: aforizmalar--kafka--


her şey bir aldatmacadır: en az yanılmaya bakmak, normal ölçüler içinde kalmak, en aşırının peşinden gitmek. birinci durumda ona ulaşmayı kendisi için kolaylaştırmaya çalışarak insan aldatır iyi'yi, ve eline yetersiz silahlar vererek aldatır kötü'yü. ikinci durumda, dünyevi işlerde bile ele geçirilmeye uğraşılmadığı için aldatılır iyi. üçüncü durumda ise, kendisinden olabildiğince uzaklaşılarak aldatılır iyi, ve en aşırıya vardırılarak güçsüz kılınacağı umulduğu için aldatılır kötü. bunların içinden yeğlenebilir olarak ikinci durum görünüyor, çünkü her durumda iyi aldatılırken, hiç olmazsa bu durumda, en azından görünüşte, kötü aldatılmamaktadır.
(franz kafka)
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: aforizmalar--kafka--Frans Kafka
en sevdiğim özelliği yazar olmak için ya da ün için yazmamıştır…
İhanete uğramasa şu anda bu düşüncelerin hiç birine ulaşamazdık
ölümüne en yakın arkadaşı Max Broad’a imha etmesini istemişti ama arkadaşı tüm yazıları yayınlamaya başladı. Bu şekilde ölümünün sonunda tanınan Kafka mütaviziyle tanıtırdı
Kitaplarını okuduğunuzda göreceksiniz ki hem iyi bir dindar hem de iyi bir sosyal gözlemcidir ve dikkatli okuduğunda çok ince alaylarla karşılanır toplum özgürlükçü olan Kafka çıkış yollarını gösterir kitaplarında karamsarlık vardır derdi sadece kendidir…Ne kadar kapalı bir yazar olarak bilinse de açık bir yazardır ayrıca kitaplarında giriş gelişme ve betimleme bölümleri yoktur …
kimi tarihçilere göre sadece tanrıyı sevdiği ve düşündüğü söylenir… ama tarih milena ya duyduğu aşkla dinlenmiştir aşkının ortaya çıkışı iki şekildedir. Bir milena ya yazdığı mektuplar ikincisi de Milena Yahudi kamplarında yaşadığı zamanları ve anılarını anlatan kitap ta toplamasıyla ortaya çıkmıştır …(Milena Jesenka kampta savaşın bitmesine yakın yakalandığı hastalıktan ölmüştür)

Konuşurken kimsenin gözlerine bakamayan Kafka güvensizliğinden değil karşısında ki kişiye duyduğu saygıdan ötürü gelmektedir. Kafka yaşamını yokluk la geçirmiştir ve topluma uyum sağlayamayınca ve( kimseyle iletişim kuramayınca günlükler) yazmaya başlamıştır… Bunun en büyük nedeni de babasıdır başarısızlıklarına ailesine yükleyen bir adam mış… Ne kadar patronunun sağ kolu olsa da işini anlamsız bulurmuş…Kafka da tüberkülozdan ölmüştür …
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: aforizmalar--kafka--İnsanın belli başlı iki günahı vardır, öbürleri bunlardan çıkar: Sabırsızlık ve tembellik. Sabırsız oldukları için Cennet'ten kovuldular, tembelliklerinden geri dönemiyorlar. Ama belki de belli başlı sadece bir günahları var: sabırsızlık. Sabırsızlıklarından ötürü kovulmuşlardı, sabırsızlıklarından ötür geri dönemiyorlar.
Frans Kafka..