Akıldan istifade mi istifa mı

sayih

 
Katılım
29 Ağu 2007
Yirminci asırda fen ve felsefe yoluyla gelen yanlışlıkları İslam ın inanç ve akidesiyle tashih edecek seviyede bir şahsiyet yetişmedi desek mübağla olmayacaktır.Bu asırda batılılaşma herkesi batının fikir ve düşüncesini sorgusuz kabul etme noktasına getirmiştir.Onun için bir taraftan kendi kültürüne vakıf, diğer taraftan Batı yı da iyi bilen şahsiyet azdı, veya hiç yoktu.Kimileri felsefeye vakıf iken İslama derinlemesine vakıf değildi. Kimileri de İslami ilimlere vakıf , fakat felsefeye vakıf değildi.Bu yüzden yapılan değerlendirmeler sadre şifa mahiyetinde olmadı.
 
G

gülücüğüm

Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

bunun pek çok sebebi var elbette.
bana göre batı ya büsbütün yüz çevirmek imkansız. motamod kabullenmek de öyle..
biz bugün batının aklından istifa etmemiz gerekirken, kendi aklımızdan istifa ettik galiba.

böyle biri neden yetişmedi. güzel soru. ama cevaplanması zor. bana göre böyle kimseler yetişti, yetişmeye de devam ediyor. ama kendilerini ifade edebilecek platform bulamıyorlar.
ben felsefe hocama sormuştum, günümüz de bir farabi ya da kindi yetişmiyor mu diye. bilemeyiz demişti. malum büyük adamların kıymeti kendi zamanlarında pek bilinmez.
ben biraz fazla optimistim galiba. yakın gelecekte dünyanın imrenerek baktığı alimlerinin bizden olacağına şiddetle inanıyorum..
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

Birkaç yüzyıl önce modernite fırtınasıyla başladı herşey, ardından posmodernite dalgası kapladı dünyayı.. Bunlarla beraber feminist söylemler dolaştı ortalıklarda, seküler dünya hayalleri kurulmaya başladı.. Ve bunlar İslam topraklarını da işgal etti. Batı üfledi, İslam dünyası oksijen niyetine içine çekti. Zaman geçti günden güre erimeye başladığını hissetti.. Nefes almak zorlaştı boğulmaya başladı.. Şimdilerde nefes almaya, bütün bu saçmalıklar arasında doğru olanı canlandırmaya çalışıyor.. Seküler dünya teorileri çürütülüyor bir bir. Bize gerek kalmadan kendileri yapıyorlar bunları.. Amerika'da parklar kuruluyor dini olayların temsil edildiği.. Avrupa'da din canlanıyor çok daha diri bir şekilde.. Sonra İslâm'a saldırıyorlar ama araştırarak öğrenerek.. Oryantalizm diyoruz biz de buna yine Batı diline sığınarak.. Onlar saldırıyor, müslümanlar tezlerini çürütüyor.. Ve en güzeli belki de bizi öğreniyorlar, mecbur kalıyorlar.. Biz yine onların ilimlerini öğrenip, onların ilimleriyle cevap vermeye çalışıyoruz. Akın akın sosyolog, psikolog, feylesof yetişiyor.. Ve biz yine Batı'yı öğreniyoruz. Asırlar öncesinin Gazâli'sini canlandırmaya çalışıyoruz sanki. Onları öğrenip onları tekfir ediyoruz. Freud'lar, Weber'ler, Durkheim'lar gelip geçiyor zihinlerimizden.. Onların ne sözler ettiğini biliyoruz da kendi ilim adamlarımızın isimlerinden habersiziz. Sahip çıkmıyoruz özümüze, kimliğimize.. Ve bir sahip çıkan bulunuyor.. Sonra feryad-u figan, Batı'dan yakınmalar, Batı'dan şikayetler.. Ve yine Batı ilimlerinin tahsili.. Ama unutulmamalı Gazâli en çok karşı çıktığı ilmi, felsefeyi öğrenerek kovdu kendi dünyasından.. Günümüze dek.. Bilmeli, öğrenmeli.. Elimizden ne kadarı geliyorsa o kadarını.. Fazla mı karamsar oldu? Neyse..
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

Yine de;
gülücüğüm' Alıntı:
ben biraz fazla optimistim galiba. yakın gelecekte dünyanın imrenerek baktığı alimlerinin bizden olacağına şiddetle inanıyorum..
Buna katılıyorum.. Kimler yetişiyor bir bilinse.. Bilinecek..
 
G

gülücüğüm

Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

Batı üfledi, İslam dünyası oksijen niyetine içine çekti.

çok sevdim bu cümleyi :)
 
Katılım
20 Tem 2007
Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

gülücüğüm' Alıntı:
Batı üfledi, İslam dünyası oksijen niyetine içine çekti.
evet hakikatleri bir cümle ile özetlemiş çokta güzel olmuş..
bende derim ki bu söz üzerine bi kaç olasılıkta bulunalım :).
bu söz; o an islam dünyasının havasız kalmasından mı?ya da
batının nefesinin çokluğundan mı?daha da sorular artabilir
sizler ne dersiniz bu konuda?
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

Her ikisinden de, hatta burada yazılmasa da üçünden de, dördünden de.. Birçok sebebi var bunun.. Hangi dönemden bahsediyoruz? 17. yy.. Batı'nın ilimdeki doruk noktası, Osmanlı'nın gerileme dönemleri.. Yorulmuş ve birinciliği başkasına kaptırmış bir Osmanlı.. Rönesans ve Reform arefesinde güç kazanmış rasyonel Batı.. Yani gittikçe değer kaybeden bir imparatorluk ve onu iyileştirme çabaları.. Eski sıhhatini geri verebilmek için şifa umulan tüm ilaçların alınması.. Ve en donanımlı ezane.. Malum.. Çünkü her geçen gün yeni tedavi yöntemleri üretiliyor, yeni ilaçlar imal ediliyor.. Yan etkilerine bakmadan alıyor tabi Osmanlı, ölmemek için.. Sakat kalıyor.. Geleceği adım atamıyor.. Her nefeste içine çekilen bir sigara misali ne kendisi selamete kavuşuyor, ne de doğacak çocukları..
 
S

SERTER

Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

17. y y 1600 lü yıllara işaret eder ki. Durumun hala ayırdında değildir batı adamı.islam alimleri dünyanın döndüğünü bilmekteyken onlar salıncaklı lobilerinde paganini dinlemek için sex partileri düzenliyip duruyorlardı.

Yüzyıl daha öteleyelim tarihi.
Atlıyalım 18. y y la
Avrupanın bir (Allah) arama çalışmalarını hızlandığı yıllardır.

Biz bu yıllarda tasavvufun dinginliği ile vahdeti vücut noktasında bir "varlığın asıl vara ihtiyacı olduğunu"-nasıl değil asıl- ispatlamış , bu konuyu geçmişken onlar ağırlı ve hacmi olan boşlukta yer kaplayan bir tanrı incelemesine girişmişlerdir laboratuarlarında.
Sonlanmak üzereiken kafasına elmalar düşmüş batı adamı laboratuarında hala allahı aramaktadır.( elmanın sırrını anlamamak üzere kör ,yere bakmışlardır)
Ama bu arada darvin boş durmaz, belki farkında olmadan koskoca dinleri ve medeniyetlerini alt üst edecek marksizm min fikir babalığını yapar.
19.yy da durum daha vahimdir batı adamı hala laboratuarında kanter içindeyken dışarıda kilise avlularında şeytan ainleri yapılır vede çanlar ve haçlar ayaklar altındadır.
Bizde ise durum kargaşa haline gelmek üzeredir –salonlarda- sevgilinin al yanaklarına şiirler yazmak hevesindeki bazı aaydınlarımız frenk hastalığına tutulurlar ,tıpkı bugün ab hastalığına tutulmuş oportinist sünepeler gibi.

Bu hastaların ceplerine "hadi ilim ilfan getirin" diye konulan devlet büçesinden harçlıklar. 10-15 sene sonra -çatal bıçakla nasıl yenmek yenir talimleri vede kalplerinde -birer madam bovari olarak geri döner(fulaubert ten eser yoktur :) ).*burada madam bovari sadece benzetmedir. Eser vede eser sahibi hakkında ki görüşlerim değildir.
Önce frenklerştirmeye kız kardeşlerinden başlayarak, çayır gezilerinde sırtlarına diken bata bata romantizmi anlamaya çalışırlar. Sonra pipoları, flarları, rodingotları ve röbteşamberlarıyla birer şair ve aydın bozuntusu kılıklarıyla -istiklal caddesi beyoğlu açık hava kerhanesini inşaa etmeye başlarlar.(beyoğlu ortada). * O Cumhuriyet anıtı diye tabir edilen boruların ne anlama geldiğini hala çözemedim(ne yani cumhuriyeti ilan ettik ettikte bu borular ...tövbe tövbe)

Sancılı vede tamamen dejenere bir entelektüel tutumlar içinde yaşanılan sosyo kültürel hayat tarzının sunduğu, yozlaşmış osmanlı adamı-31 mart vakasında istibdat bahane ederek kuyusunu kendi elleri ile kazar(*çünkü batı adamının en iyi bildiği şey entrikadır)batı adamı bu sefer(*lütfen bu cümleye dikkat buyurun) Allahı ıspatlamayı bırakıp ıspatlanmış Allahı yok etme çabasında bütün halinde fikir akımları ile saldırırlar. Dedesi darvin , torunu marks ve yeğeni engels niçe ve hiçe gitmiş hegel ile birlikte birçok felsefeci adı altında toplanmış beyin borusu tıkalı beş on züppe , bir ellerinde diyalektik diğer ellerinde materyalizm ,kafalarında sürreal bir -ütopya- ile
"neden varım" sorusunu sormaya yeni başlamış frenkefalist türk aydınlarının beynine ,tesiri taaaa bu günlere sıçrayacak devrimci sosyalist anlayış adı altında, top yekün değerler inkarı kanserini zerk etmeye başlayacaktır.
Ellerini madam bovarisinin kasıklarından çekemeyen. Ayağı müslüman kolu cenabet başı hırıstiyan garip bir istanbul aydını ,sizin tesbitinizdeki -üfleneni içine çekme- eyleminde- dini afyon sayan esrar tütününü madam bovarinin göğsünde sunmuştur. Bu esrarlı –üfürük- Uyuşmuş beynini dahada uyuşturarak onları birer adi müptezele dönüştürmüştür.
Anadolunun mazbut köy çocuğu çanakkale içinde vurulanadek, eli uzak kolu uzak anadolu yolları. samsunda hatırlanmıştır.


yöndeğiştirip kuzeye sıçrayan bu gürüh -bolşevik ihtilalinin sıskası leninler pala stalinle çekik gözlü tilki maolar ortaya çıkatmış.istanbulda ise -değme merter piyasasına- parmak ısırtacak kadar birebir bunlara benzeyen imitasyon leninler çakma stalinler markasız maolar üretecektir- daha sonra(1938-1990 arası).
Hala kapıldığı kronik bronşitten kurtulamayn anadolu çocuğu bu durumndan kurtulmanın telaşı içinde yalpalamaktadır.

Bu yalpayı durduracak ise bizleriz
“doğru düşünmenin ,yollarını doğru konuşmanın yollarını, doğru yazmanın yollarını öğretin bana”
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

Nietzsche hakkında neler söyleyebilirsiniz? Sonra diğerleriyle devam edebiliriz..
 
S

SERTER

Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

"umut işgenceyi uzatır" diyen bir ümitsiz. ve "kardeşlerim inanmayın öldükten sonra hayat olacağına" diyen inançsız "tanrı oldü" diyecek kadar nihlist bir felsefeci parçası

onlar zeduş diyor ama ben berduş diyorum

ki o kitap "böyle buyurdu berduş" diye yazılacak olsaydı ben hemen mahalle meyhanesinde geçim sıkıntısındaki anti kominist bir abiye biraz içtikten sonra sorardım umut nedir vs... varolmak neye sabittir. oda anlatırdı.
ama yinede niçe ve gibileri olmalıydı dünya tarihinde
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

Nietche neden Tanrının öldüğünü söyler? Neye dayanarak bu kadar kendinden emin konuşur?
 
S

SERTER

Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

busoru bizi acı ama gerçek bi hurafeye götürecek ferahsan.

tanrı neden ölmüştür"zulum vede çatışmalar iyi bir tanrı tarafından olmamlıdır" der ve öldürü bir delinin ağzından bağıra bağıra ilan eder:) "kilisenin izah ettiği tanrıdır öldürdüğü aslında" mitolojik olarak diğer tanrıları öldürmez neden biliyormusun
nefsine hoşgelenleri yaptıep taraftar bulmak için.

bizdeki hurafeye gelelim"cüz-i irade" tanımlaması.(bu konuyu açıklamak için başka başlık seç biliyorum uzayacak)
aman gözünü seviyim ferahsan(niçede kal ve kapatalım konuyu)
niçe derki insan kendini kontrol ediyorsa tanrıya negerek var
 
S

SERTER

Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

vikinkler cumhuriyeti ilan etmek için oturmuşlar demişlerki "hadi ilan edelim"
öbür viking demişki"cumhuriyeti ilan edelim ama cumhuriyetçileri nerden bulacaz"

niçede meşhur "kral öldü yaşasın yeni kral " narasına binayen "tanrı öldü" dedi ama "yaşasın yeni tanrı" diyemedi neden biliyomusun (aradı).....
 
S

SERTER

Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

bulamadı çünkü
"ne aradığını bilmeyen bulduğunu anlayamaz"
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

SERTER' Alıntı:
mitolojik olarak diğer tanrıları öldürmez neden biliyormusun
nefsine hoşgelenleri yaptıep taraftar bulmak için.
Bunu biraz açar mısınız?
 
S

SERTER

Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

gider mermer:)))) olur falan filan....ya ferahsan can kardeşim boş ver... sen bi bak konuya araştır kafana takılıp sormak istediğini sor.
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

Kafama takılanları soracağım kişi çok teşekkürler..
 
S

SERTER

Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

hö- one demek neyse:))

bizim sancılarımızı başlatan fetva heyeti; anneannemin anneannesinin anesini derinden yaralayan bir görüşle kocasına nikahladıkdan sonra eşikten geçerken ayetelkürsi oku dememişte testi kır demiş ve adetlerle din arasına kesin çizgiler çekmiştir.
çünkü neden boynundaki muska onu korurmuş duayı okumasada olurmuş...........
 
S

SERTER

Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

zira her ağız dua okumaya müsait değilmiş,
özelikle kadınlarda meydana gelen (özel günlerde) şeytan peşindeymiş aman ha dua okuma musafa dokunma sen o süre içinde kirlisin denmiştir......

komşusunun zina yaptığını gördüğünü söyleyen biri hakkında -hocana bir sor istersen-fıkıh ne hüküm veriri-
fetva neyi gerektirir-
peygamber ne yapmıştır- sor hadi bunları
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Akıldan istifade mi istifa mı

Bunların bu konuyla bir bağlantısı var mı?