Tadımlık

"Angut " kelimesinin anlamı nedir?

UluğBey

uyan!
İlgili yazı e posta adresime sahibini belirtmeksizin gelmiştir.Yayınlıyorum


ANGUT nedir?

Herkesin (haksız bir şekilde) kullandığı bir ifadedir "Angut". Birisi bir salaklık yapınca, bir laftan anlamayınca, böyle boş boş bakınca hemen "Angut'musun" der günümüzün insanı.. . Angut'un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir ton "Angut!" var ülkemizde.. Angut kuşu'nun eşi öldüğü zaman (yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi) gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun baş ucunda bekler... İşte bu canlının yaptığı en büyük"Angut"luk budur.. Ayrıca bu olay bütün Angut kuşları için geçerlidir, arada bir görülen birşey değildir.. Çok ürkek bir hayvan olmalarına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen Angut kuşuna elini uzatsanız dahi oradan kaçmaz.. Hani derler ya "Angut gibi bakmasana lan".. keşke herkes Angut gibi bakabilse değer verdiklerine.. Bundan sonra bazılarına "Angut" demeden önce bir kere daha düşünün..
Bir "Angut" bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde...
 
C

cengaver

bu yazıyı kim gönderdiyse harbi angut'muş..yanlış anlamasın he..ben angut'u günümüzde doğru kullananlardanım....
 
L

leb_lebi

"Bir "Angut" bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde... "
Aynen öyle uluğbey...katılmamak imkansız...Biz hakaret ettiğimizi sanırken,iltifat ediyormuşuz... :DUSUNME
 

Dilhun

Divan Üyesi
Ynt: "Angut " kelimesinin anlamı nedir?

Ve aslı astarı bilinmeden kullanılan bir deyim daha aslan yürekli ...Bilinir gibi bilinen bilinmeyenlerimiz....
Şöyle anlatayım:

Bir yabacı belgeselci afrika'da çekim yapmaktadır. Kuytu bir köşede fotoğraf makinası ile beklerken, ileride bir aslanın bir geyiği kovaladığını görür, aslan kısa bir kovalamadan sonra geyiği yakalar ve malum üzere beslenmeye başlar, fakat tam o sırada geyiğin hamile olduğu fark eder, karnından aslında doğuma çok yakın olan yavruyu dikkatle çıkarır, yavruyu önce koklar, sonra itina ile yalar, fakat ne çare yavru çoktan ölmüştür, sonrasında ilginç bir şey olur, aslan bir süre yavruya bakar ve sonra birden bire yavrunun yanına yere yatar ve hiç kımıldamadan durur. Belgeselci olayı hem izlemekte hem resmetmektedir, bir süre bekler ancak aslan aynen yatmakta ve kımıldamamaktadır. Biraz daha bekledikten sonra yavaşça oraya yaklaşır ve nihayet anlar ki aslan ölmüştür. Sonrasında incelemek üzere yapılan otopside, aslanın aşırı basınç nedeni ile kalbinin parçalanması sonucu öldüğü ortaya çıkar.

İste aslan yürekli olmak aslında budur,

istediğini ele geçirebilmek için, önüne gelen geçen her şeyi, yok etmek, katletmek değil, yeri geldiğinde bir yavrunun ölümüne neden olduğu için, üzüntüden ölebilecek kadar büyük kocaman bir kalbe sahip olabilmektir.
 

adlena

Divan Üyesi
Ynt: "Angut " kelimesinin anlamı nedir?

Angut kuşunun yaptığını bir amerikan filminin sonunda görseydik vay be aşka bak der biz de ağlardık ama bunu yapan bir kuş olunca önce angut gibi bakmak sonra da aptal anlamına gelen angut sözünü dile yerleştirmek oluyor ilk işimiz. Oysa ne kadar romantik ve sadık bir kuşmuş angut dediğimiz. şimdi sevgiliye angut gibi bakma desek iyi bir şey mi demiş oluruz yoksa hakaret mi ederiz:)
 

adlena

Divan Üyesi
Ynt: "Angut " kelimesinin anlamı nedir?

Aslan yürekli deyiminin tarihi oldukça eskiye( otopsinin olmadığı zamanlara:) dayanııyor galiba yine de böyle bir olay yaşanmamış diyemeyiz.Merhamet iydir.
 

Hatırlatma

Lütfen alıntıladığınız içeriğin dış linkini değil içeriğin kendisini paylaşınız.Siyasi yazılar paylaşmamalıyız.Alıntıladığımız yazarın yazarını paylaşalım.Yayınlanan yazılardan divan sorumlu tutulamaz.

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt