Aristo'yu anlamak..

Katılım
26 Nis 2007
Nereden başlamalıyım? Farabi? Onu anlamak için Aristotales? Onu anlamak için de Platon ve hocası Socrates? Yok yok, oraya kadar gitmemeliyim. Benim problemim Aristo'yla.. Ben onu anlamamanın sıkıntısını çekiyorum şu anki karmaşalarımda.. Var mı bana onu anlatabilecek bir Allah'ın kulu? Alıntılarla değil; bildiğiyle, anladığıyla anlatabilecek olan?
 
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Aristo'yu anlamak..

Konuyu sen açmamış olsan, konuyu sana havale ederdim, Aristo'yu anlamak dediğin gibi kolay bir şey değil.Onun ilk aklıma gelen eseri "Poetika"sıdır.Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri dersinin hocasının bu sene çıkardığı 1980 Kuşağı Türk Şiirinin Poetikası isimli eserini hazırlarken kullandığı başucu kitabının Aristo'nun bu eseri olduğunu görebiliyoruz.Sanırım bu örnek bile bizim onun büyüklüğünü anlamamız için yeterlidir.Bu alanda araştırma yapan neredeyse tüm araştırmacılar onun eserlerini rehber edinmişlerdir.

ferahsan ben özellikle senin onun hakkındaki görüşlerini cümlelerini merak ediyorum...
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Aristo'yu anlamak..

ferahsan' Alıntı:
Var mı bana onu anlatabilecek bir Allah'ın kulu?
Evet var!!!
Ben anlatabilirim, diyebilmeyi çok isterdim lakin hiçbir şey anlatamam. Çünkü onu alıntı kullanmadan anlatabilecek bilgiye ve donanıma sahip değilim maalesef. Lisede ne öğrendiysem o... Sanırım UluğBey'in ve gülücüğüm'ün vurguladığı şeyi ben de tekrar edeceğim. Bütün oklar bu alana ve konuya en çok hakim olan kişi olarak seni gösteriyor.
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Aristo'yu anlamak..

UluğBey' Alıntı:
Onun ilk aklıma gelen eseri "Poetika"sıdır.
Edebiyatçı olduğunu düşündüğümde bu duruma hiç şaşırmadığımı söyleyebilirim ;)

Dil-şâd' Alıntı:
Çünkü onu alıntı kullanmadan anlatabilecek bilgiye ve donanıma sahip değilim maalesef.
Alıntı kullanmamak değildi kastettiğim, sadece kopyala/yapıştır vesilesiyle uzun bir kitabi bilginin onu anlatmak adına sunulmamasıydı. Bunu belirteyim ki alıntı yaparsam başım belaya girmesin ;)

Benim Aristo'yla ilgili düşüncelerime gelince;
Onu anlayamamanın sıkıntısını çektiğimi dile getirmiştim. Bu aşamada o, benim için su dolu fakat dipsiz bir kuyu misali.. Ben ise kovadan ve ipten mahrumum. Kimi zaman elime geçen küçük bir kapla ulaşmak istiyorum ancak düşüp boğulma korkusu engel oluyor çabalarıma. Bazen de tam bir idrake sahip değilim ya da başka bir ifadeyle karanlık görme duyumun sınırlarını zorluyor diye mi bu kadar büyüyor gözümde ve zorluk çekiyorum diye düşündüğüm oluyor. Bu düşüncelerle zihnimi meşgul ederken bakıyorum ki tamamen farklı bir yola sapmışım..

Onu anlasam nolur anlamasam nolur desem kendi kendime, her okuduğum yazıda, kitapta karşıma çıkan bu insanın kim olduğunu ve ne değer taşıdığını anlamamanın içime sapladığı sıkıntı neden aynı kitapları okuyan diğer insalar bir rahatsızlık duymuyor soruyla birlikte noktalanıyor zihnimde. Ben bunları analatırken okuyanlar ne düşünüyor diye de merak ediyorum doğrusu..

Burası bir edebiyat sitesi olduğuna göre şunları da söylemeli: Varlık anlayışı, Tanrı tasavvuru, Ay altı alem-Ay üstü alem vs. çok da önemli olmayabilir birçok insan için de peki ya Retorika'nın sahibi, Uluğbey'in ilk aklına gelen eseri olan Poetika'nın sahibi olan Aristotales? Grek'den başlayarak Orta Çağ'a, Rönesans ve Reform'un gerçekleştiği dönemlere ve günümüze damgasını vuran, düşüncelerinin önemine binaen el-Muallimu'l-Evvel olarak isimlendirilen bir düşünüre ait olan bu eserler herhangi bir edebiyatçı için ne kadar öneme sahip olmalı? Hiç mi, çok az mı yoksa biraz olsun bahsini geçirebilecek kadar mı? Gecenin bu saatinde çok da fazla yormasam zihnimi iyi olacak sanırım.. Keşke tek olmasam bu yolda ve kuyudan su çekerken kırılan iplerimin yerine bir dost tarafından yenisi verilse.. Şimdilik bu kadar.. Yine de burda kalmamalı..
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Aristo'yu anlamak..

Beğendiğim bir sözü de bugünün armağanı olsun size;

“Gerçek mutluluk mal ve mülke sahip olmak ile değil, akıl ve erdeme sahip olmak ile mümkündür.” (Aristo)
 
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Aristo'yu anlamak..

Bu aşamada o, benim için su dolu fakat dipsiz bir kuyu misali.. Ben ise kovadan ve ipten mahrumum. Kimi zaman elime geçen küçük bir kapla ulaşmak istiyorum ancak düşüp boğulma korkusu engel oluyor çabalarıma. Bazen de tam bir idrake sahip değilim ya da başka bir ifadeyle karanlık görme duyumun sınırlarını zorluyor diye mi bu kadar büyüyor gözümde ve zorluk çekiyorum diye düşündüğüm oluyor. Bu düşüncelerle zihnimi meşgul ederken bakıyorum ki tamamen farklı bir yola sapmışım..

Özellikle bu kısmı beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim.Yüreğine sağlık. : )
 
S

SERTER

Ynt: Aristo'yu anlamak..

ferahsan inşallah soruyu gönderdiğin tarihle bugün arasında bir cevap bulmuşssundur...
Ama yinede zihninde bişiyler canlandırması umuduyla...

Poetika:
aristonun sanat felsefesidir. belkide sanatı felsefik anlamda ilk irdeleyen kiaptır
Şiir yapılırmı yaratılırmı konusunu açığa çıkartmaya çalışr

Mimesis ve poesis bunları mutlaka anlamak gerek

eğer aristo
Peygamberimizle karşılaşa bilse idi ve onun anlattığı Allaha inansa idi
aynı Mimesiste izah etmye çalıştığı
"insan doğayı iyi yada kötü taklit etmek yoluyla iyi yada kötü şeyler sunar"
tıpkı şiirde olduğu gibi
eğer insan bu dünyada "öyküneceği" bişiy olmasa idi yazacak veya ilham alacak bişiy bulamazdı

açıklamasını

"Anladım sanat Allahı aramakmış gerisi çelik çomakmış"
diyen o olurdu
çünki biz mutlaka sonradan yaratılmış birşeyi taklit ederiz ve aslında
Büyük sanatçı ALLAH tır biz sadece zanaatkarız:)
tek fark
O "DOĞA" dedi . biz "ALLAH" olduğuna iman ettik
 
S

SERTER

Ynt: Aristo'yu anlamak..

Şaşkınlığını biraz açabilirmisin
neden?
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Aristo'yu anlamak..

Şaşkınlığımı açmadan önce giderebilir misin?
 
S

SERTER

Ynt: Aristo'yu anlamak..

teşhis olmadan tedavi olmaz müneccim değiliz :)
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Aristo'yu anlamak..

Tedavi olmak isteyen kim ;) Boşver böyle kalsın herşey.. Karmakarışıklığımın üstüne tuz biber..