Askeri Terimler ve Kavramlar Sözlüğü

adlena

Dîvân Üyesi
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir konu başlığı altında yine bize özgü bir biçimle yeniden huzurlarınızda olmanın bahtiyarlığını yaşamaktayım. Sözlerime bu konu başlığının açılmasına vesile olan değerli büyüğüm, büyük komutan Albay Dr. Alihan Sarıoğlu ile diller ve edebiyat üzerine yaptığımız küçük sohbeti anlatarak başlamak istiyorum.

Karla karışık yağmurun altında, soğuk ve sisli bir cuma sabahında konferans salonu önünde aşı olmak için bekleyen takımımın başında manga başları ve kıdemli yardımcısıyla askerlerin sağlık durumlarını ,daha önce aşı olanları, aşıya karşı alerjisi olanları tespit ve tanzim ederken çift kazık çavuşlardan birinin usulca yanıma sokulup: "Tugaydan seni emretmişler." diye ciğerlerimin en ücra köşelerinde yankılanan bir cümle kurmasıyla başladı her şey.
"Sen ne dediğinin farkında mısın canım kardeşim, ne tugayı, ne emri, benim ne işim olur tugayda, kim çağırmış, neden çağırmış? " diye soramadan üç yüz metre uzaklıkta olan komutanlık binasına doğru koşmaya başladım. Bölük komutanımız Yüzbaşı Musa Ersöz'ün odasına çıkıp kepim ve yüreğim ellerimde tekmil verip emirlerini beklemeye başladım .
Albay'ın beni emrettiğini söyledi ve takım içinde neler yaşandığı hakkında birkaç soru sordu.Zira Albay çok önemli bir mevzu olmadıkça ne takımla ne bölükle ilgilenmez ilgilenecek olsa da beni emredip bana sormaz bana kadar onlarca rütbeli varken niye sorsun zaten .Takım içinde doğu kökenli bir grupla milliyetçi askerler arasında sürtüşmeler yaşanıyordu.İki taraf da mütemadiyen yanıma gelip birbirleri hakkında şikayette bulunuyor istenmeyen olayların yaşanmaması için benden önlem almamı istiyorlardı. Belli ki bu sürtüşmeler Albay'ın kulağına gitmiş ve Albay ilk sorumlu olarak hayatımı kaydırmak üzere beni çağırtmıştı.
Varılması her kula nasip olmayacak o büyük kapılı büyük odanın önüne vardığımızda hayatım film şeridi gibi gözlerimin önünden akıp geçmeye başlamış elim ayağım hatta iç organlarımı bir titreme almıştı.
Nihayet içerideydim. O büyük kapıdan daha etkileyici bakışlarıyla tugayın en rütbeli komutanı geleceğin paşası Albay Alihan Sarıoğlu tüm heybetiyle koltuğuna kurulmuş profilden Mona Lisa tablosu gibi bana bakıyordu.

"Emredin Komutanım !!! "
 
Son düzenleme:

adlena

Dîvân Üyesi
Yüzbaşı Musa Ersöz'ün "Emredin Komutanım !!! " diyerek tekmil vermesi ve Albayın emriyle rahata geçip beklemeye başladık.Ve Büyük komutan Türk Sanat Müziği eserine giriş yapan Trt sanatçısı gibi söze giriş yaptı.
-Birinci bölük birinci takım sorumlusu sen misin !
-Emredin komutanım!
-Tören günü yaklaşmakta ve tören alanına halkın ve tüm askeri sivil misafirlerin önüne çıkacak ilk takım senin takımın doğru mu!
-Emirlerinizle birlikte komutanım.
-Herkesin gözü üzerinizde olacak ona göre!!!
-Emredersiniz komutanım.
-Sizin yapacağınız bir yanlış arkanızdan gelen tüm takımları etkileyecektir biliyorsunuz!
-Emredersiniz komutanım.
-Gündoğdu marşı koğuşlar bölgesinden gür bir sesle okunarak gelinsin!
-Emirlerinizle komutanım.
Albay'ın: ""Sen başka cümle bilmez misin evladım! Sabahtan beri "emredersiniz, emirlerinizle, emriniz olur " bu ne yahu ! Sivilde ne iş yapıyordun sen? "" çıkşıyla ortam bir anda gerilir gibi olsa da göz göze geldiğimiz o tarihi an "devrem iki çay söyle de muhabbetimiz artsın " frekansını da yakalamıştık.
Çayları beklerken yemeği ocakta kalmış Nurten gibi lafa girmek için can atıyor ve ne iş yaptığımı hatırlamaya çalışıyordum.
Elektrikçi ? Değil.
Enerji and efışınsii? Yanlış anlaşılabilir.
Elektrikçi ve şoför ? Ne alaka ?
Enerji izleme uzmanı elektrikçi ve şoför ? Yetmez.
Elektrikli uzman enerji izleme şoförü ? Kafa karıştırıcı.
Enerji ve tabi kaymaklar bakanı? Belki .

Ne iş yapıyordum ben yahu?
 

EnesBey

Dîvân Üyesi
Cok faydali bir sözlük olmus olacak gibi duruyor tabi adlenanin hayat hikayesi bittiginde
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Yav heyecanla açtım ,azıcık tebessüm ederiz diye,her şeyin tadını gideren ölüm çıktı karşıma birden istem dışı ciddileşiyor insan.Konu ağır,konu ciddi.
 

adlena

Dîvân Üyesi
Cevap bekleyen makamın yıldızları gözlerimi kamaştırırken bakkallar odasından dev holdinglere , çaılıştığım ne kadar yer varsa hemen hepsi aklımdan geçti geçmesine de dilime prangalar vuran boğazıma gemici düğümleri atan o soruya hiç olmayacak alakasız bir cevap verdim.
- Tercümanım Komutanım.
Yine o cieğlerime işleyen sessizlik ve arkasından yağmur getiren fırtınanın şiddetli uğultusu.Kaçakçıyım deseydim ancak bu kadar gerilirdi ortam.
Manevi ağırlığı üçbinbeşyüz okka gelen Albay, Yüzbaşı Musa Beye dönüp, beni "sevdiğim kız bana abi deyince " şarkısının söz yazarıyla aynı haleti ruhiyeye sokan o cümleyi kurdu.
- Ne işi var bunun burda !
Tövbe estagfirullah ya , La havle vela kuvvete illa billah ,Allahu meassabirin , zikirleriyle askerliğimi yakacak olan isyanı kübramı bastırıp Yüzbaşının vereceği cevabı beklemeye koyuldum.
Yzb - Kısa bir süreliğine bizim tugaya göndermişler komutanım.
Alb- Kısalığını uzunluğunu sormuyorum burası sahra sıhhıye tugay komutanlığı tercümanı nerede istihdam edeceksiniz ?
Hay dilimi eşek arıları soksaydı nerden söyledim ben bunu yahu diye hayıflanırken o heykeline beton yetmeyecek Yüzbaşım baştacım kurmaylık hayallerinden vazgeçip adını altın harflerle gönlüme kazıyacak sözlerle Albayın yolladığı gaz kapsülüne adeta bir röveşata ile cevap verdi.
Yzb- Arkadaşımızın takımı bölüğün en iyi takımı verilen her görevi ve eğitimi layıkıyle yerine getirdiklerine bizzat ben şahidim komutanım.
Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes gayri ölsemde gam yemem ama ölmeden Albayın bi çayını içerim.
Kapı çalar çaylar gelir Albayın emriyle deri koltuklara iz bırakmayacak bir ustalıkla kuruluveririz.
Alb - Demek tercümansın madem öyle sana 10 puanlık bir soru sorayım.
İnşallah fiilimsilerden sormaz!
Alb - Benim çocuklar kaç yıldır ingilizce kursuna ve okulda gördükleri ingilizce derslerine rağmen iki kelimeyi bir araya getirip cümle kurmaktan acizler. Neden ?!
Ne diyeyim şimdi ben sizin çocuklarda bi sıkıntı vardır desem olmaz tabi ne de olsa beraber çay içmişliğimiz var.
Şhsım- Komutanım üzülerek belirtmek isterim ki sizin ve bu ülkenin çocukları eğitimdeki sistemsizliğin en masum kurbanlarıdır.Bu sistemsizlik sadece eğitimle kalmayıp ictimai hayatta siyasette , ticarette ,dinde ,tarihte ,coğrafyada kültürde hemen her yerde hakim olup avamdan havasa kadar herkeste menfi tesirler bırakmıştır.Türk toplumu olarak her şeyden önce Türkçe konuşmayı , yazmayı, anlamayı ,düşünmeyi öğrenmemiz gerekmektedir.Zira kendi dilini hakkıyla bilmeyenlerin yabancı dilleri öğrenebilmesi pek mümkün değildir.
Bizler sadece ihtiyaç duyduğumuz kadar ilim öğrenen insanlar olmaktan çıktığımız gün öğrenmeye başladığımız ilk gün olacaktır.
Dilleri meydana getiren en önemli yapı taşları kelimelerdir.Kelimeler sizin kültürünüze ait mana ve mefhumları beyan eden anahtarlardır.Siz kelimelere ne kadar aşina olursanız o derece akıcı konuşur yazar ve düşünürsünüz. Muhakeme kabiliyetiniz artar , sanat ve edebiyatınız zenginleşir, medeniyetiniz zirve yapar.

Kelimeler Albayım.

Albay tekrar Yüzbaşına dönüp aynı cümleyi kurdu.
-Ne işi var bunun burda !
 
Son düzenleme:

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Komutanım üzülerek belirtmek isterim ki sizin ve bu ülkenin çocukları eğitimdeki sistemsizliğin en masum kurbanlarıdır.Bu sistemsizlik sadece eğitimle kalmayıp ictimai hayatta siyasette , ticarette ,dinde ,tarihte ,coğrafyada kültürde hemen her yerde hakim olup avamdan havasa kadar herkeste menfi tesirler bırakmıştır.Türk toplumu olarak her şeyden önce Türkçe konuşmayı , yazmayı, anlamayı ,düşünmeyi öğrenmemiz gerekmektedir.Zira kendi dilini hakkıyla bilmeyenlerin yabancı dilleri öğrenebilmesi pek mümkün değildir.
Bizler sadece ihtiyaç duyduğumuz kadar ilim öğrenen insanlar olmaktan çıktığımız gün öğrenmeye başladığımız ilk gün olacaktır.
Dilleri meydana getiren en önemli yapı taşları kelimelerdir.Kelimeler sizin kültürünüze ait mana ve mefhumları beyan eden anahtarlardır.Siz kelimelere ne kadar aşina olursanız o derece akıcı konuşur yazar ve düşünürsünüz. Muhakeme kabiliyetiniz artar , sanat ve edebiyatınız zenginleşir, medeniyetiniz zirve yapar.
Parti kur oy vereyim. Fan'ın olayım @adlena abi. Sözlerine sağlık ortalığı yakmışsın yine. :)👌👏
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Benzer konular Forum Tarih
sıdıka Mizah ve Oyun 3 2K
HCRTRMN Tasavvuf 0 4K

Benzer konular

Üst