askıda kahve..

Katılım
26 Nis 2007
Uzun süre önce okumuştum bu yazıyı.. Bugün tekrar karşıma çıktı sizlerle de paylaşmak istedim..

Ünlü İtalyan sinema sanatçısı Vittorio de Sica bir tv röportajında anlatıyor:

İtalya’da Venedik’in kenar mahallelerinden birinde, bir Cafe-Bar’da epressolarımızı içiyorduk.

İçeri giren müşterilerden biri, barmene “due caffe, uno sospeso” (iki kahve, biri askıda) dedi, iki kahve parası verdi, bir kahve içip gitti. Barmen de duvar üzerinde asılı duran çiviye bir küçük kağıt astı.

Biraz sonra içeri iki kişi girdi. Onlar da “trio caffee, uno sespeso” (üç kahve, biri askıda) dediler, üç kahve parası verdiler ve iki kahve içtikten sonra gittiler. Barmen “askı”ya yine küçük bir kağıt astı. Bunun gün boyu böyle sürdüğü anlaşılıyordu.

Bir süre sonra kahveye, üstü başı biraz eski-püskü, belli ki yoksul bir kişi girdi ve barmen’e “uno caffee sospese” (askıdan bir kahve) dedi. Barmen hemen bir kahve hazırladı ve yeni müşterinin önüne koydu. Yoksul kişi kahvesini içtikten sonra para ödemeden çıktı, gitti. Barmen ise duvardaki askıya taktığı kağıtlardan birini kopardı, parçalayıp çöp kutusuna attı...
 

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Ynt: askıda kahve..

       Ben bu hikayeyi askıda ekmek diye biliyordum. Ekmek olarak okudum ve çok sevmiştim. keşke tüm işyerlerinde böyle uygulamalar olsa diye geçirdim içimden, böyle bir uygulamayı da Tokat'ta bir fırında gördüm, çok sevindim. Gelen insanlar askıda ekmek yazan yere para atıyorlardı, arkadaşım ve bende oraya para koyduk. İhtiyacı olanlarda ordaki parayla evlerine ekmek alıyorlardı. Her yerde olsa ne güzel olur. Özellikle fırınlarda böyle uygulamalar yapılması, aç insanların biraz olsun karınlarının doymasını sağlayacaktır. .
 
C

cengaver

Ynt: askıda kahve..

hımmm çok güzel..yahu Avrupalılarda da böyle huylar var mı gerçekten.ben bu özelliğin genelde türklere ait olduğuna inanırdım