ayak izlerin düştü çöllerime..

elfckmk

 
Katılım
11 Tem 2006
ayak izlerin düştü çöllerime...
ben bir izlem gezgini...

ve sonu takip edemediğim yollarına bağlanan,
umutlarım.
yitirilmiştir belki de –umursuzluğun sonucu olarak-
kalbim.

gözyaşlarım düşse çöllerine...
sen bir yağmur bulutu olsan...

ve düğmeler…
ve ilikler…
nasıl oluyor da birbirlerinden habersizler..
bu kadar zaman…
işte yaşamımızın gözyaşına dönüştüğü an…
 
C

cengaver

içinden geçenler keşke biraz daha edebi olsaydı da buraya yazmaya layık olsaydı..özür dilerim biraz ağır bir eleştiri oldu ama bazen gerçekleri de yazmak gerektiğini düşünüyorum..daha kaliteli eserlerde imzanı görmek dileğiyle...
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
cengaver' Alıntı:
içinden geçenler keşke biraz daha edebi olsaydı da buraya yazmaya layık olsaydı..özür dilerim biraz bir eleştiri oldu ama bazen gerçekleri de yazmak gerektiğini düşünüyorum..daha kaliteli eserlerde imzanı görmek dileğiyle...


Kesinlikle katılmıyorum.Ben cengaverin tam tersi yazdıklarının hoş olduğunu düşünüyorum.Edebi bir değerden kasıt nedir?onu da anlamış değilim.İlla dörtlükler halinde,vezinli söz söylemek değildir şiir.Artık o görüş çoook eskilerde kaldı.Artık önemli olan duygu ve düşüncelerini en içten biçimde ve en güzel biçimde aktarmaktır.Şimdi elfckmk alınganlık gösterip umarım şiirlerini ve yazılarını bizlerle paylaşmaktan vazgeçmez.Gerek bu şiirinde gerekse de bizlerle paylaştığın diğer şiirlerde ve kişisel blogundaki şiirlerinde güzel ifadeler var.Bir samimiyet var her şeyden önce.Ben şiirlerin siteye layık olmasından ziyade,sitenin şiirlere layık olup olmadığı konusunda kararsızım.Nitekim aramızda bin beşyüz küsür bir kelime yazmak için tenezzül etmeyen arkadaşlar varken,elfckmk gibi içinden gelenleri paylaşan arkadaşları kutlamak gerek.Bir insanın bir düşüncesini,şiirini insanlarla paylaşması kolay değildir.Yazdığı her kelime onun için bir anlam ifade eder.Çünkü bir duygu yansıması değil midir şiir?Bu duyguyu anlayabilmek için de yazabilmek ve yazdıklarını insanlarla paylaşabilme cesareti gösterebilmek gerekir.Eleştiri en sonra gelecek olandır vesselam:)

Selametle.
 
C

cengaver

birileri bu siteyi dolduracaksa maksat siteye birşeyler yazılmasıysa ben karşıyım arkadaş edebi değeri olmayan bir ifadenin içimden geçti yazdım tarzında bir bahaneyle 'şaak' diye siteye yapıştırılmasına.Ve birileri de çıkıp ne kardeşim bu demiyorsa diyene de site yöneticisi itiraz ediyorsa benim adıma üzgünüm miadını doldurmuş demektir...edebi değerden maksat dörtlük değil elbet ama hiç olmazsa edebi bir haz duyalım değil mi? Ben duymadıysam,duymadığımı belirtmem en doğal hakkım herhalde..yok hakkın değil diyorsan bilelim...başımızı eğip gidelim...haydi eyvallah..!
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Aslında bu tavırla cengaver kendiye çelişkiye düşüyor.Eleştiri mefhumunun olmadığından olanada benim! bir yönetici olarak eleştiride bulunmam sakıncalı sanırım.Ben sadece kişisel görüşümü belirttim.Sen birileri eleştirmeli diyerek ki haklı olarak eleştirmişsin görüşlerini ifade etmişsin,ve ben de kendimce haklı olarak katılmadığımı belirterek eleştiride bulunmuşum.Nitekim güzel bir tartışma konusuydu bu konu.Birazda bilerek böyle bir söylemde bulundum ki bu konu enine boyuna tartışılsın,şiirde güzellik nasıl olmalıdır sorusuna cevap arasın.Bu düşüncelerden hakeketle belirttiğim düşüncelerim cengaverin hiçbir şey demeden gitmesiyle son buluyor.Eleştirme hakkının olması gerektiğini söyleyen kendisi ve eleştirime kızıp "başımı alır giderim"diyen yine kendisi:)

Kardeş bu platform tartışalım diye oluşturuldu.Hepimizin aynı fikirde olması kadar imkansız bir şey yoktur.Ama herkes birbirine saygı duymalı ve eleştiriden korkmamalı ve kaçmamalıdır.:))

Selametlle...
 
Katılım
6 Ara 2006
gün esmerleştiği vakit...
yıldızlar serilirdi
sayfalarıma..
mürekkebimden akardı
sen'lerim..
damla damla...

ıssız denizlerime vururdu..
dalgaların..
uzaklaştıkça...
çekildi suyum..
artakalan bir yığın kum...
savrulur durur...
yanmışlığımda...

adını oluşturan harfler...
lanetli suyumdan
damıtılmış...
ne illet şey...ne beter...
ruhumdan çekilir neşe...
kamış..
kamış...

çöllerimde yazılı adın..
belleğime kazınmış..
rüzgara başkaldırmış...
yana yakıla...
işliyorum...


çalıkuşu
 

elfckmk

 
Katılım
11 Tem 2006
bence bu tartışma özünde söylenen sözün "nasıl söylendiği"nin mi ,yoksa söylenen sözün "ne olduğu"nun mu daha önemli olduğu üzerine..ben ikincisinin daha önemli olduğu kanaatindeyim,fakat edebi bir eserde mutlaka birincisi de aranıyor.bu yüzden bir çok romanda olaylardan ziyade sayfalarca tasvir okuyoruz.

benim yazma amacım ise geriye bir çok edebi eser bırakmak değil,söylenmiş güzel sözler bırakmak..
 

nebula

 
Katılım
21 Haz 2006
eleştiriye her daim açık olmak lazım nitekim eleştiri yazanın gelişimine katkıda bulunur. fakat burdaki sert ve kırıcı cumlelerle yapılmış eleştirilerin tabiki yapıcı bir yönü yoktur...

şiir nasıl olmalı konusuna gelince bence yazana özgü olmalıdır şiir.
baska bi yerde okuduğumda '' haa bunu elif çakmak yazmış'' diyebilmeliyim.

şiirde edebi yön olmalımıdır? evet kesinlikle olmalıdır ama buda kişiden kişiye değişecektir muhtemelen...

ama mukemmele ulaşmanın tek yolu yazmaktır. devamlı daha cok yazmak her cumle bir öncekinden daha iyi olacaktır. yapılan yapıcı eleştirilerle birlikte yazar kendini geliştirecek her gün daha iyi yazacaktır.

bunlar benim şahsi düşüncelerim bu arada ben yazını beğendim elfckmk guzel olmuş.

benim okurken eleştirdiğim en önemli nokta herzaman yazım hataları ve noktalama işaretleridir. biz şiirleri burda dinlemiyor, okuyoruz ve okurken sizin vermek istediğiniz vurguyu duyguyu bize iletmenizin tek yolu doğru noktalama işaretlerini kullanmaktır. eğer noktalama işaretleri kullanılmaz ve yazım hataları olursa şiir okunurken şairin vermek istediği ahengi okuyucu yakalayamaz. ahenk şiirdeki en önemli etmenlerden biridir..

yazmaya devam...

eyvallah...
 
C

cengaver

Uluğbey
Eleştiriden kaçtığımız yok merak etme bilakis buyrun hodrimeydan ne varsa eteklerimizde dökelim ortaya..
Sen benim asıl bahsettiğim mevzunun dışına çekiyorsun olayı.Eleştiri ve edebi eserin nasıl olması gerektiği konusunda buyrun tartışalım falan diyorsun.Dur kardeşim oraya gitmeden şunu halledelim.Bu site edebi değeri sanatsal hazzı olmayan sözümona eserlerle doldurulacaksa ve buna ses çıkartmanın bile tepki vesilesi olacaksa ileriye gitmeden burayı bir halletmemiz lazım.Sen diyeceksin ki şimdi,bu senin görüşün ama benim için gayet de kaliteli.(Hatta o kadar ki ''ben şiirlerin siteye değil.sitenin şiire layık olup olmadığı konusunda kararsızım' tarzında bir şey söyleyerek korumaya çalıştın.-Kusura bakma Uluğbey ama bana bu da yapmacık geldi) Madem kaliteli ben elfckmk'ın başlığına bir şeyler yazana kadar nerdeydiniz göremediniz mi bu kadar kaliteli(!) bir şiiri. Ne olumlu ne olumsuz hiç bir şey yazılmamıştı.Ne hikmetse ben eleştiri yaptıktan sonra başlığın alt başlıkları birden doluverdi.Bu da hayret doğrusu.Benim için kaliteli olan biri şiiri olumlu yönden eleştirmek,benim için kalitesiz olan bir şiiri olumsuz yönden eleştirmekten daha önemli...Okunma yüzdesi bile düşük olan bir başlık ne hikmetse birden gözbebeği oldu...

çalıkuşu

Yürekten kopanların satırlara inci gibi dizildiğini görmek çok güzel...Yüreğine kalemine sağlık...tebrikler.

nebula

Sert ve kırıcı eleştirilerden maksat benim eleştirilerim mi? Bu üslubu da kırıcı buluyorsak o zaman kıralım kalemimizi beyaz sayfaları boş yere kirletmeyelim,temiz kalsın sayfalar..
Bir de şu sözün ilginç: bence yazana özgü olmalıdır şiir. Ben bunun aksine bir şey söylediğimi zannetmiyorum.Ama şiir yazmanın da kişiden kişiye değiştirilecek çok da geniş yapısı yok en fazla serbest nazımla yaz ama gözünü seveyim içinden geçerken yüreğinin bamteline dokunsun sadece dokunmakla kalmasın nice bamtellere dokundursun...Sen de kaliteli diyenlerdensin,bunu söylemek için ne kadar da hızlısın. Bu arada yazım noktalamanın şiirde çok önemli olduğunu söylemişsin.Evet sana katılıyorum ama şu da var nazımda olduğu kadar nesirde de önemlidir yazım noktalama.Noktadan sonra büyük harf kullanmak gibi.


Ve elfckmk

Okuyucu şiiri 'nasıl söylendiği'yle 'ne olduğu'nu (neden bahsettiğini)harmanlayarak anlamaya çalışır.Her iki mevzu da önemlidir yani.Çok süslü ve ya ağır bir dil kullanmamıştır ama basit cümlelerle anlatmıştır,okuyucu da hangi duyguların işlendiğini algılayarak anlamanın hazzına varır.Bir de burda romanla alakalı bir ifade yok içinden geçip de şiire(!) benzetmeye çalıştığın (Allah bilir çalışmadım diyeceksin)(Ya da çalışmadan da benzetmişsindir kim bilir)dizelerden bahsediyoruz.Son olarak 'amacım geriye bir çok edebi eser bırakmak değil,söylenmiş güzel sözler bırakmak..'demişsin ya,sonuna kadar katılıyorum bu söze...Ama dediğin gibi güzel sözler bırakmak gerek geriye...

sağlıcakla...selametle
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Kardeşim cengaver;

Aslında temel olarak pek de farklı düşünmüyoruz.Her ne kadar düşündüklerimiz tamamen farklı gözükse bile.Demişsin ki:

"Bu site edebi değeri sanatsal hazzı olmayan sözümona eserlerle doldurulacaksa ve buna ses çıkartmanın bile tepki vesilesi olacaksa ileriye gitmeden burayı bir halletmemiz lazım."

Buna ses çıkartman bir tepki vesilesi değil aslında.Yani tepkiye neden olan senin buna ses çıkartman değil.Elbette edebi bakımdan belli bir seviyede olmalı yazılanlar.Ama bahsettiğimiz bir cânın,bir insanın duygu ve düşünceleri ve bunu aktarması.Şiir belki çok güzel olamayabilir.Kimileri içinse çok güzel şeyler ifade edebilir.Zaten bir şeyler ifade ediyor ki ,kaleminden dökülmüş yazanın.İtiraz etmeden hemen söyleleyim "herkes her düşündüğünü yazabilir mi?"diye bence yazmalı.Zaten ben hiç bir zaman sitede şu olsun bu olmasın diye bir tavır takınmadım.Zaten 8 aylık olan sitemiz bu güne kadar sergilediği anlayışla belli bir seviyeye sahip.Üyelerimiz de buna uyan bir anlayış sergiliyorlar sağolsunlar.Birçok insan tanıyorum,şiir yazdığını,hikaye yazdığını zannediyor ve insanlarla paylaşmak için türlü türlü şartlar sürüyor ortaya.Kesinlikle kopyalanmamalıymış,başka yerde yayınlanmamalıymış vb vb vb.Benim burda arkadaşımızı tebrik etmem tamamen bu cesaretinden dolayı.Yani bir tarafta insanlar iki satır yazı yazmak için bin dereden su getirirken diğer tarafta gönlünden geçenleri paylaşmaya çalışıyor.Önceki iletimde kullandığım bir cümleden alıntı yaparak bir görüş sürmüşsün.Ama benim o cümle ile kastım o değildi.Aslında ben şiire değer vermekle yazarına,yazarına değer vermekle siteye değer veriyorum.Yani demekki o kişi için(burda o kişiden kasıt herhangi bir kişidir) bu site bir şeyler ifade ediyor ki düşüncelerini paylaşıyor.Benim senin görüşüne karşı çıkmam edebi değer taşıyıp taşımamasını söylemenden değildi.İlk iletinde "bu nazım mı nesir mi?"diye bir soru sormuştun:)Nitekim elfckmk da içimden geçenler sadece demişti.Sen de bu düşünceden hareketle "ya kardeşim bu bir edebi değer taşımıyor,siteye layık değil" felan demiştin yanlış hatırlamıyorsam.Yani ben olayın şekil olarak değerlendirilmesine karşıyım.Bugün Orhan Veli,T.Fikret,N.Hikmet gibi bir çok şairin okuduğumuzda bu ne kardeşim! dediğimiz şiirleri var.Örneğin Nazım'ın

PORTATİF KARYOLA

Bu onun karyolası
portatif bir karyola.
O her sabah
buradan çıkardı yola.
Ve her akşam
burda çözerdi ıslak ayakkaplarını.
Karyolanın başucunda kitaplar...

diye başlayan mısraları edebi değer bakımdan bence sıfır.Ama bu,bu şiirin edebi değer bakımdan ya da ne bileyim değer bakımından sıfır olduğu anlamına gelmez.Eğer senin görüşünden hareket edersek,N.Hikmet bu gibi saçma sapan şiirlerini kitabına almamalıydı.Ve ne ilginçtir ki bu gibi birçok şiirlerin olduğu kitabı en çok satan şiir kitaplarından.Ben pek bir şey görmüyorum onun şiirlerinde,edebi hazda duymuyorum.Nitekim pek de okumuyorum da.Ama demekki insanlar bunlardan bir şeyler anlıyor,kendisinden bir şeyler buluyor ki okuyor.Yine senin düşüncenden hareketle edebi haz yaşatmayan şiirler,yazılar-ki senin de bilgiğin gibi bu göreceli bir kavramdır-hiç yazılmamalı,paylaşılmamalı.İyi de o zaman biz nasıl anlayacağız ,edebi değer yaşatan şiirle,yaşatmayan şiiri?Her şiir edebi hazzı yaşatsa o zaman şiir kavramı anlamını yitirmez mi?Bazen yazmaya teşebbüs ettiğim şiir denemelerinde gün gelir bir kelime üzerinde saatlerce düşünürüm.Çeşitli anlamları çağrıştırmasını isterim.Nitekim bulduğum kelime bende çeşitli anlamlar çağrıştırsa bile belki de okuyan ,bu ne! ne kadar saçma! deme gafletinde bulunacaktır.Ben okuduğumda müthiş bir anlam ifade eden şiir bir başkası için hiçten öte geçemeyecektir.

Şimdi diyeceksin/diyeceksiniz ki ,ya kardeşim ben sadece şiiri eleştirdim,bir şey anlamadığımı söyledim.Ben de diyorum ki,ben şiirden bir şey anlamadığına bir şey demiyorum.Nitekim beğenmediğini açıkca söylemen çok hoş,nitekim ilk iletimde teşekkür de ettim.Ben insanların duygu ve düşüncelerini ihtiva eden yani kendisi için bir anlamı olan satırların insanlarla paylaşılmasından yanayım.Sonuçta aramızda ,Yahya Kemal'ler,Atilla İlhan'lar yok.Hepimiz amatör olarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Ama sitede büyük üstadlar olsa ,ismini zikrettiğim gibi,onların yanında bizim konuşmamız abes olabilir.Ama biz burda bizbizeyiz.Velhasıl bence insan yazıyorsa iyidir.Yazdığını paylaşabiliyorsa daha iyidir.


Son olarak demişsin ki,madem şiir o kadar güzeldi neden bu zamana kadar yazmadınız.Kardeş dikkat edersen tartışma şiir odaklı değil.Yani kimse bu şiir çok güzel ya da çok kötü diyerek başlamıyor söze.Ancak düşünlerini kuvvetlendirmek için kullanıyor şiiri.Benim de zaten tartışmayı başlatma nedenim,şiirden tamamen bağımsız.Yani ,ben senin düşüncelerinden hareketle "güzel bir şiir nasıl olmalıdır,edebi haz taşımayan şiir yazılmamalı mıdır?,yazılsa bile paylaşılmamalı mıdır?,şiirde güzellikten anladığımız nedir?....gibi soruları tartışmaya açmaktı.Yani burda eleştirdiğim senin eleştirmen değil,belirttiğin konuda eleştirilerde bulunmak istemem ve diğer insanların da bu konuya katılmalarını istememdir.Uzun bir yazı oldu ama sağlık olsun.Eğer yine söz düşerse ,devam ederiz.Selametle...
 
Katılım
27 Mar 2006
Burada benim söylemek istediğim, Uluğbey'e katılıyorum bence de içten gelinerek yazılan herşey güzeldir... ama gerçekten yaşadığı duyguları karşısındakine de fazlasıyla hissettirecek...
 

zemheri

 
Katılım
30 Kas 2006
eleştiri şöyle olur böyle olur edebiyat budur şudur tanımlarına girmeyeceğeim zaten onlarda pek umrumda değil...
o bilinen kuralları ölçüleri oluşturanda o sanatın adını koyan insanlardı... böyle yaz şöyle yaz diye ahkam kesmekle olmaz bu işler.. tüm snatları bilirsin kurallardan anlarsın, hissetmezsen yazdığından da karşındakine bir tat vermezsin...ama hissetiğini kurallara boyun eğmeden içinden geldiği gibide dökersen
cümlelerin devrilmiş,
ünlemlerin neye ünlem olmadığını bilmemiş
tümlecin dolaylanmış
belirtili nesnelerin belirtisini kaybetmiş
...
bunlar tdk'ya mensub üyelerinden prof.'lardan başka kimsenin umursamayacağı konular.. açıkcası ben de hiç umursamam...
burası içimden geldi paylaştım diyen üyelere teknik öğretmeye kalkacağımız bir yer ise üretime gem vurmuş oluruz.ha yok eğer öyle değilse yazılana değil emeğe saygı duymayı o tekniği öğrendiğiniz yerden değil vicdanınızdan öğrenin
...
muhabbetle...
 
C

cengaver

Demek anlaşılmak bu kadar zor...Her içinden geçeni şak diye yazsın yani...Kimseye ahkam kestiğimiz birşeyler öğretmeye kalktığımız yok, yazın,yazmaya devam edin..Bir yığın 'içten geçenler' çöplüğü olsun adı edebiyat olan ve en azından bir edebi haz hissetmeye çalışanların bu kanalı...Daha fazla diyeceğim birşey yok bu konuda.Çünkü konu dağıldıkça dağılıyor.Herkes anlatmak istediğimi değil anlamak istediğini anlıyor .Bu benim görüşüm o sizin görüşünüz....Saygılarımla
 
Katılım
27 Mar 2006

Bu sitenin amatörce bişeyler yazan insanların duygu ve düşüncelerinin paylaşıldığı bir yer olduğunu sanıyordum... yapılan eleştirilerin bu şekilde acımasız olması insanları eminim buradan uzaklaştıracaktır benim düşüncem tabi... Benim de bir kaç yazım oldu ama sevgili cengaver arkadaşımız bu yazılara yorum yapma nezaketinde bulunmadı, aslında iyiki de yapmadı diyesim geliyor eğer yapsaydı o güzel(!) sözlerden ben de payımı alacaktım...
 

berre

 
Katılım
11 Eyl 2006
ayak izlerin düştü çöllerime...
ben bir izlem gezgini...

ve sonu takip edemediğim yollarına bağlanan,
umutlarım.

burası çok güzel anlatmış herşeyin sevgilinin bir baıkışında bir gülüşünde bir sözünde olduğunu bütün umutlar bütün hayat sanadır ey yar!!!
 
H

Hemingway

Ynt: ayak izlerin düştü çöllerime..

Kendinize has bir diliniz var.Okudum ve beğendim.Tebrikler...
 

nevakar

 
Katılım
13 Nis 2008
Ynt: ayak izlerin düştü çöllerime..

elfckmk' Alıntı:
ayak izlerin düştü çöllerime...
ben bir izlem gezgini...

ve sonu takip edemediğim yollarına bağlanan,
umutlarım.
yitirilmiştir belki de –umursuzluğun sonucu olarak-
kalbim.

gözyaşlarım düşse çöllerine...
sen bir yağmur bulutu olsan...

ve düğmeler…
ve ilikler…
nasıl oluyor da birbirlerinden habersizler..
bu kadar zaman…
işte yaşamımızın gözyaşına dönüştüğü an…
Ben çok beğendim bu arkadaşın yazdıklarını "umursuz" kelimesi hariç... imgeleri çok enteresan ve yeni geldi bana. Ama pek çok üye gibi o da yazmıyor artık. Küstüler mi nedir? Ben yetenekli insanların yazdıklarını okumaktan hoşlanıyorum. Devam etseler iyi olurmuş.