Ayasofya Açılırken Bizans ikinci Defa yıkılıyor.

mehmetaluc

Dîvân Üyesi
Ayasofya Açılırken Bizans ikinci Defa yıkılıyor.

1595538491882.png


Bugün Cuma Ayasofya Caminde Ecdatla Kılınan Namaz
.

Sayın seyircilerimiz. İslam’ın gönül mimarisiyle âleme yansıyan estetik yönünü gücünü temsil eden camiler medreseler, aynı zamanda dinin ve medeniyetin geniş cephesinin göstergesi ve kadim dostluğun gönüllerin ümmetin birleştiği mekânlardan birisidir. Asırlar geçmesine rağmen hâlâ bıkıp usanmadan batılın hücumlarına göğüs geren bu kutsi yapı, ibadet edilen bir mabet olmanın bugün görkemli yapısıyla, hücum edenleri yıkan vakuruyla hala dimdik ayakta durduğunun göstergesi olarak asli vazifesi olarak cami olarak açıldı. Sayın seyircilerimiz bugün 27 Temmuz Cuma mübarek olduğu kadar mübarek ecdat ve peşinde gelenlerin hepsi bugün Ayasofya da Cuma namazını kılmak için gelmişler. Gönülleri dokunanı uzaklaştıran ecdat ki gönüllere güllerle sevgiyle dokunarak fetih edenlerin bir arada bugün buluştuğu muhteşem nurlu bir gün. Düşmanlar sanır ki Anadolu halkının ölmüş bir ruhu vardır, nefretleriyle eylemleriyle yok ettiler. İnsanımızın karanlık bir yapısı ve kafası var dediler yamuk kafalarını fikirlerini görmediler, bizler zaten aydınız imanımızla, sizler karanlıkta kala kala kör kaldınız. Bizim bir vücudumuz var onu kinle nefretle büyüterek besleyemezsiniz Üstünde ecdattan kalan bir emanetidir bu Anadolu yaşadığı bu toprakları vardır, alamazsınız bölemezsiniz diyerek, müzeye çevrilen ecdat yadigârı Ayasofya da bugün açılışıyla ilk cuma namazı Allah’a şükürler olsun kılınacak. İşte Şah İsmail ve oğlu Ertuğrul Bey ve oğlu Osmanlı imparatorluğunu kuran Osman Bey yanında diğer padişahlarımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la yan yana oturuyorlar. Arkalarında Battal gazi, Köroğlu, Karaoğlan, Tarkan (çizgi roman kahramanımız).Diyanet işleri başkanımız Fatih sultan Mehmet hana yaklaşarak

-Bugün Cuma namazını siz kıldırsanız hünkârım, yeniden dünü bugün yeniden yaşarız hünkârım.

Fatih sultan Mehmet han Cumhurbaşkanımıza bakarak, gülümseyerek eliyle buyurun dercesine.

-Dün ben kıldırdım, bugün siz kıldırın, bunu bize yeniden siz ve milletimiz torunlarımız yaşattınız. Sizleri inanca götüren akıldan çok duygulardır emanete olan saygınız bağlılığınızdır. Duygu, coşku ve iman hatta hayal çok önemlidir, hayal ettiniz gerçekleştirdiniz, biz Bizans’ı yıkarken onlar bizden sonra bu camiyi kapatarak, yenilgilerini unutmak için öç almak istediler, sizler yılmadınız Allah’tan yardımla açılmasını istediniz, bizi kabrimizden kaldırarak buraya kadar getirdiniz, bugün namazı kıldırmak size düşer, öyle değil mi Şah İsmail Ertuğrul ve Osman bey.

Osman Bey

-Haklısınız hünkârım bana devredilen dedem ve babamdan kalanla bu İmparatorluğu kurarak insana olan hayranlığımızla hak adalet içinde yaşamasını istedik, buna engel olduk, en sonunda olamadık, yıkıldık sandılar yanıldılar, zamanımızı ve neşemizi çalanlar, aslında kendi zamanlarını ve neşelerini çaldılar ve bugün farkına vardılar. Bizler önce nefsimizi kendimizi yenerek zafere sonra Âlemlerin Rabbine ait olan zaferleri kazanmak için yola çıktık gönülleri fetih ettik, sizlere bıraktığımız miraslara sahip çıkarak bugün bizleri bu mutlu günde bir araya getirdiniz, buyurun Başkanım Cuma namazını siz kıldırın bu sizin ve torunlarımızın da dilediği gibi sizin hakkınız.


Coşkun kalabalık, Anadolu’nun en ücra kasabasından köyünden akın akın gelenleri birlik ve beraberliğiyle bugün Ayasofya yeniden ilk günkü ruhu ile açılıyor. Tüm şairler ozanlar burada, Necip Fazıl, Mehmet Akif Ersoy, Faruk Nafiz Çamlıbel… Ne güzel demiş Faruk Nafiz Çamlıbel.

Yaşamaz ölümü göze almayan

Zafer, göz yummadan koşar da gider.

Bayrağa kanının alı çalmayan

Gözyaşı boşana boşana gider!Kazanmak istersen sen de zaferi

Gürleyen sesinle doldur gökleri

Zafer dedikleri kahraman peri

Susandan kaçar da coşana gider.

Faruk Nafiz Çamlıbel

Tüm insanlarımızın gözünde sevinç pırıltıları sevinç gözyaşları var. Necip Fazıl Üstat sanki az önce yazmıştı.

“Ayasofya'yı kapalı tutmak, Birleşmiş Milletlerden Afrikalı yamyam devletlerine kadar aleyhimize rey verdirip kendileri müstenkif geçinen Batılılara "artık benim hayat hakkım kalmadı!" demektir.

Ayasofya'yı kapalı tutmak, bu toprağın üstündeki 30 milyon ve altındaki 30 milyar Türk'ün semaları tutuşturan lanetine hedef olmaktır.

Ayasofya'yı kapalı tutmak, Allah'a sövmeye, Kur’an’a tükürmeye, Türk tarihini kubura atmaya, Türk iffetini kirletmeye, Türk vatanını satmaya denk bir suçtur.

Gençler! Bugün mü, yarın mı, bilemem!

Fakat Ayasofya açılacak! Türk'ün bu vatanda kalıp kalmayacağından şüphesi olanlar, Ayasofya'nın da açılıp açılmayacağından şüphe edebilirler.

Ayasofya açılacak... Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün mânalar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak! Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek...

Ayasofya açılacak! Bütün değer ölçülerini, tarih hükümlerini, dünyalar arası mahsup sırlarını, her iş ve her şey hakkındaki gerçek miyarları çerçeveleyici bir kitap gibi açılacak...

Allah tarafından mühürlenmiş kalplerin mühürlediği Ayasofya, onların aynı şekilde mühürlemeğe yeltenip de hiçbir şey yapamadığı, günden güne kabaran akınını durduramadığı ve çığlaştığı günü dehşetle kolladığı mukaddesatçı Türk gençliğinin kalbi gibi açılacak...

Ayasofya'yı, artık önüne geçilmez bu sel açacak...

Bekleyin gençler! Biraz daha rahmet yağsın... Sel yakındır.”

Sanki hayret ediyordu Üstat şaşkındı oysa daha az önce yazmıştı, şimdi açılmıştı Ayasofya. Bu coşkuyu anlatmakta zorlanıyorum birazdan ezan okunacak ve ecdatla bizler Cuma namazını kılmaya başlayacağız. Bizans tekfurları zalimleri yardakçıları vesairi bugün mezarına sığamazken, bizler âleme gülüşümüzle insanlığımızla barışla sığacağız.

Mehmet Aluç
 

mehmetaluc

Dîvân Üyesi
"ELHAMDÜLİLLAH, ELHAMDÜLİLLAH ELHAMDÜLİLLAHİ RABBİL ALEMİN VESSEALATÜ VESSELAMU ALA RASULUNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİHİ VE SAHBİHİ ECMAİN

VE ALA ALİHİ VE SAHBİHİ ECMAİN..

1595538491882.png

YARATAN OL DEDİ Mİ OLAN VE MAHŞER GÜNÜNDE YENİDEN DİRİLTECEK OLAN ALLAHA SONSUZ KERELER ŞÜKÜR OLSUN..BU MUBAREK GÜNE ULAŞTIRDI BİZİ..
ALLAHIM GÜNÜMÜZÜ HAYIRLARA VESİLE KILSIN İNŞAALLAH..AYASOFYAMIZDA iLK CUMA NAMAZIMIZ KILINDI RABBİMİZE ŞÜKÜR.

ALLAHIM! SEN GÜNÜMÜZÜ HAYIRLARA VESİLE KIL..BEREKET YAĞMURLARININ ÜZERİMİZE YAĞDIĞI BİR GÜN YAŞAT BİZE YARAB..ALLAHIM İÇİNDE İBADET AŞKI OLUPTA İBLİSE VE NEFSİNE YENİK DÜŞEN KULLARINA ŞU MUBAREK GÜN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE EVLİYANIN EVLİYALULLAHIN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE SEN YARDIM ET ALLAHIM..YARABBİ MADDİ MANEVİ BORÇLARIMIZ ÖDEME KOLAYLIĞI VER.. VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTMA KOLAYLIĞI VE İMKANI VER ALLAHIM..TUTAMAYACAĞIMIZ SÖZLERİ VERMEKTENDE BİZLERİ MUHAFAZA ET..ALLAHIM ŞU MUBAREK GÜNDE DUALARININ KATINDAN GERİ ÇEVRİLMEDİĞİ SAATTEKİ DUALARIN SIRRINA DUALARIMIZ MAHSAR EYLE..ALLAHIM BİZLER GÜNAHKARIZ ALLAHIM BİLEREK VEYA BİLMEYEREK İŞLEDİĞİMİZ BÜTÜN GÜNAHLARIMIZDAN TEVBE EDİYORUZ YARABBİM TEVBELERİMİZİ KABUL ET..AYNI GÜNAHLARA HATALARA TEKRAR DÜŞMEMEK İÇİN BİZE MANEVİYAT GÜCÜ İBADET AŞKI KURAN AHLAKI VER YARABBİ..ALLAHIM HASTA KULLARINA HAYIRLISINDAN ŞİFALAR VER..YARAP DERTTE SENDEN DERMANDA SENDEN BİLİYORUZKİ ŞU DÜNYA HAYATI HEPİMİZ İÇİN BİR SINAV.ALLAHIM BU SINAV BOYUNCA BİZE SINAVDA BAŞARILI OLABİLMEYİ SINAVIN SONUNDA MAHŞER GÜNÜNDE KİTABI SAĞINDAN VE ÖNÜNDE VERİLENLERDEN EYLE..KABİR AZABI ÇEKENLERDEN ETME BİZİ ALLAHIM.CENNETİNİ CEMALİNİ GÖREN KULLARINDAN OLMAYI NASİP ET YARABBİ.ALLAHIM NEFİS KONUSUNDA ÇOK MUZDARİBİZ NEFSİMİZİN KÖLESİ OLMUŞUZ ALLAHIM SEN ÖYLE BİR İMAN VERKİ BİZE DEĞİL NEFSİMİZ İBLİSİN EN AZILISI BİLE MUSALLAT OLDUĞUNDA AYNI EZAN OKUNDUĞU ZAMAN İBLİSİN KAÇTIĞI GİBİ BİZDEN KAÇSIN YARAB..ALLAHIM CUMA GÜNÜ HÜRMETİNE DUALARIMIZI İBADETLERİMİZİ BEYTULLAHINDA YAPILANLARIN DERECESİNE MAHSAR EYLE ALLAHIM.
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin! Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin" (ALINTIDIR)
[automerge]1595591885[/automerge]
Yunanistan'da Ayasofya yası: Bayraklar yarıya indi

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması Batılı devletleri üzüntüye boğarken, en çok da Yunanistan'ı sarstı. Yunanistan'da Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasına karşılık bayraklarını yarıya indirirken kiliselerinden çan çaldı. Yunan haber siteleri gelişmeleri "yas" olarak duyurdu.Ayasofya'da ilk cuma namazının kılınması İslam aleminde coşkuyla karşılanırken, Yunanistan'ın başını çektiği batılı devletlerde ise adeta bir yas havası hakim. 86 yıl sonra ilk Cuma namazının kılındığı Ayasofya Camii'nin tarihi gününde Yunanistan, bayraklarını yarıya indirirken, kiliselerden tepki olarak çan sesleri yükseldi."YUNANLILAR YAS TUTUYOR"
Yunan haber sitesi Keeptalking Greece'e göre ülkenin başkenti Atina başta olmak üzere pek çok yerinde bayrakların yarıya indirildiği ifade edildi.Selanik, Agrinio ve Patras kentlerindeki kiliselerden tepki olarak çan sesleri yükselirken, Bizans ve Yunan bayrakları eşliğinde gerçekleştirilen özel ayinlerde, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin "kurtarılması" için dualar edildi.
Akşam saat 20:00 sularında yapılacak olan ayinde de Ayasofya'ya özel matem ilahilerinin okunacağı duyuruldu. Yunan medyası Ayasofya'nın ibadete açılması için "kara ve utanç dolu bir gün" ifadelerini kullandı.
Başkent Atina’da akşam saatlerinde Atina Metropol Kilisesi'nde düzenlenecek özel ayinde ise Yunanistan Başpiskoposu İeronimos tarafından Bizans döneminden kalma Meryem Ana’ya ithaf edilen İstanbul ile ilgili şükran ilahileri okunacak.
"ERDOĞAN DEDİĞİNİ YAPTI"
Yunan televizyon kanalları, Ayasofya Meydanı'ndan yaptıkları canlı bağlantılarda, "Hristiyanlar için kara gün", "Erdoğan dediğini yaptı" şeklinde yorumlarda bulundu.
Televizyon kanalları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cami içerisinde namaz öncesinde Kur'an-ı Kerim okumasını da ekranlarına canlı olarak aktardı.
TÜRKİYE'NİN CESARET EDEMEYECEĞİ SAVUNULMUŞTU
Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine ilk tepki gösteren ülkelerden Yunanistan’ın Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, "Türkiye’nin Ayasofya'yı camiye dönüştürme kararının doğrudan Yunanların tarihsel belleğini kışkırtmaya yönelik" olduğunu ileri sürerek, Papa Franciscus'u Ayasofya tartışmasında uluslararası ağırlığını koymaya çağırmıştı.
Yunan hükümeti, kararı, "medeni dünyaya bir provokasyon" olarak tanımlamıştı.
Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milliyetçilik yaptığını ve ülkesini 6 asır geriye götürdüğünü" ileri sürmüştü.
Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülme kararını, "UNESCO’ya karşı bir meydan okuma" olarak değerlendirmişti.
Yunanistan kilisesinin lideri Atina Başpiskoposu İeronimos ise Ayasofya konusundaki gelişmelerin bir oyundan ibaret olduğunu ve Türkiye’nin Ayasofya'yı cami olarak ibadete açmaya cesaret edemeyeceğini iddia etmişti.
KAYNAK: HABER7, AA
[automerge]1595592026[/automerge]
OLMAZ DENİLENİ OLDURTAN RABBİME ŞÜKÜR


Yunanistan'da birçok kilisede bayraklar yarıya indirilirken, matem çanları çalınıyor. Agrinio ve Patras kentlerindeki kiliselerden matem çanları çalınırken, akşam saatlerinde de ilahiler okunacağı duyuruldu. Şu anda Yunan televizyonlarında da Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde yaşananlar canlı olarak yayınlandı.

Yunan Kilisesi Başpsikoposu Leronimos, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini "dine aykırı bir kirletme" diye tanımladı.

Aynı ilahi İstanbul'un fethinden önce okunmuştu

Leronimos, "Bugün tüm Hristiyan alemi için bir yas günü" dedi. Leronimos, bu akşam özel bir ayin düzenleyeceğini ve Akathist ilahisinin söyleneceğini belirtti. Yunan geleneğine göre, aynı ilahi İstanbul'un fethinden önce de okunmuştu.

Karardan önce "cesaret edemeyeceklerine inanıyorum” demişti

Yunanistan Ortodoks Kilisesi’nin lideri olarak görülen, Atina ve Yunanistan Başpiskoposu İkinci Leronimos, Türkiye’nin Ayasofya’yı cami yapmaya cesaret edemeyeceğini iddia etmişti. Başpiskopos, ”Ellerine geçen her oyunu oynuyorlar. Bu da bir oyun. Bunu gerçekleştirmeye cesaret edemeyeceklerine inanıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Dinci ve milliyetçi grupların da Atina ve Selanik'te gösteriler yapması planlanıyor.

Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararından beri durumu yakından takip eden dünya basını bu tarihi günde de manşetlerini Türkiye'ye ayırdı.

Ayasofya'nın içinden dışında toplanan büyük kalabalığın yer aldığı fotoğraflar ise dünyada bir numaralı gündem.

Haber ajansı AP'nin haberinde Hristiyanlığın en en büyük sembollerinden olan Ayasofya'da 86 yıl sonra yaşanacak tarihi gün bekleniyor ifadesi kullanıldı.(ALINTIDIR)
[automerge]1595592144[/automerge]
İSLAM DÜNYASINDA AYASOFYA COŞKUSU

Ayasofya'nın ibadete açılması kararı Togo'da sevinçle karşılandı
Batı Afrika ülkesi Togo'da, Ayasofya'nın ibadete açılması kararı sevinç ve memnuniyetle karşılandı.


Ayasofya'nın ibadete açılması kararı Togo'da sevinçle karşılandı


Dakar
Sokode kentinde, İstanbul'un fethinin sembolü ve İslam dünyasında büyük öneme sahip Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararından ötürü dualar edildi.
Togo Nur Derneği mensupları, Ayasofya'nın ibadete açılması dolayısıyla kurban kesti.
Afrika'nın ve tüm İslam aleminin lideri
Üniversite eğitimini Türkiye'de tamamlayan lise müdürü ve dernek başkanı Muhammed Canili, Fatih Sultan Mehmet'in mirası olan Ayasofya tekrar cami olduğu için şükrettiklerini belirtti.
Müslümanlar olarak sevinçleri göstermek için kurban kestiklerini aktaran Canili, "Afrika'nın ve tüm İslam aleminin lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Allah razı olsun. Bizi çok sevindirdiler, Allah da onu sevsin." ifadelerini kullandı.(Alıntıdır)
 
Son düzenleme:

mehmetaluc

Dîvân Üyesi
Somalili Müslümanların Ayasofya sevinci

86 yıl sonra yeniden aslına dönen ve ibadete açılmasına karar verilen Ayasofya Camii için Danıştay Dairesi'nin verdiği karar, Somali'de sevinçle karşılandı.

Somalili Müslümanların Ayasofya sevinci86 yıl sonra yeniden aslına dönen ve ibadete açılmasına karar verilen Ayasofya Camii için Danıştay Dairesi'nin verdiği karar, Somali'de sevinçle karşılandı.

Konuya ilişkin Diyanet Haber'e bilgi veren T.C. Mogadişu Din Hizmetleri Müşaviri Oğuz Yılmaz şunları ifade etti:
Mogadişu'nun Sufi ve ünlü hatiplerinden Şeyh Abdülhey ve Somalili Müslüman gençler, 86 yıl sonra Ayasofya'nın yeniden cami sıfatını kazanmasını büyük bir sevinçle kutladı.
Şeyh Abdülhey ve Somalili Müslüman gençler, ayrıca 2016 yılında kalkışılan 15 Temmuz darbe girişimini tel'in edilerek Türkiye'ye destek mesajı veridiler.

Şeyh Abdulhey ise, "Ayasofya'nın aslı yüzyıllardır zaten cami idi fakat 86 yıl önce bu özelliğini kaybetmiş şimdi ise yeniden asli hali olan camiye dönüştürlmüştür. Biz Somali'li müslümanlar olarak bu kararın arkasındayız. Bu kararın alınmasında ve uygulanmasında emeği olan başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkını kutluyoruz. Hayırlı olsun Türkiye ve İslam alemine. Somalice olarak 'Hambalyo Ayasofya' yani Tebrikler Ayasofya diyoruz." ifadelerini kullandı.
KAYNAK: DİYANET HABER
[automerge]1595592484[/automerge]
İslam Dünyasında büyük sevinç
İslam dünyasından dini liderler, Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması kararından duydukları memnuniyeti dile getirmek için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a tebrik mektupları gönderdi.
İslam Dünyasında büyük sevinçİslam dünyasından dini liderler, Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması kararından duydukları memnuniyeti dile getirmek için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a tebrik mektupları gönderdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılmasından dolayı İslam dünyasından tebrikler geldi.Ayasofya Camii’nin 86 yıl sonra yeniden müminlerle buluşması ülkemizde olduğu gibi İslam dünyasında da büyük bir sevinçle karşılandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a yaşadıkları sevinci ifade eden mektuplar gönderen İslam dünyasındaki dini liderler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini ilettiler.

Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı telefonla arayarak Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi, tebriklerini iletti.

Avustralya İslam Konseyi Federasyonu Başkanı Dr. Ratep Jneid gönderdiği tebrik mektubunda, Ayasofya'nın yeniden ibadet açılmasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik ettiklerini ifade ederek, karara olan desteklerini belirttiler.
Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği adına mektup gönderen başkan vekili Hafız Şakir Efendi Fetahu, karardan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Ayasofya'nın cami olarak asli görevine dönüştürülüp Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmiş olması başta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olmak üzere hem Makedonya Müslümanları olarak bizleri hem de bütün Müslümanları ziyadesiyle sevindirmiştir. Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya Müslümanları ve mazlumlar nezdinde yükselen bir yıldız ve vazgeçilmez bir ümit kaynağı olduğunu ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

LİTVANYA MÜSLÜMAN DİNİ DERNEKLER MECLİSİ

Litvanya Müslüman Dini Dernekler Meclisi adına tebrik mektubu gönderen Litvanya Müftüsü Aleksandras Beganskas ise, Ayasofya Camii’nin İslam alemi açısından önemini ve Fatih Sultan Mehmet Han tarafından tüm İslam alemine vakfedilmiş bir mabed olduğunu hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu kutlu mabedin 1934 yılından beri zincire vurulmuş olması bütün Müslümanların göğsünde bir yaraydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vesilesi ile Ayasofya Camii'nin tekrar özgürlüğüne kavuşturulması ve aslına uygun olarak dünya Müslümanlarının mabedi haline getirilmesi kalbinde İslam inancı taşıyan tüm kardeşlerimizin sevincine vesile olmuştur. Bu mübarek caminin idaresinin Diyanet İşleri Başkanlığımıza devredilmesi de ayrıca bir güven ve sevince vesile olmuştur. Biz inanıyoruz ki tevhidin sembolü olan bu mübarek cami Diyanet İşleri Başkanlığımız uhdesinde din, dil, ırk ve mezhep gözetmeksizin tüm insanlığı kucaklayacaktır. Bu vesileyle başta zat-ı alinizi ve şahsınızda tüm dünya Müslümanlarını tebrik ediyor ve insanlık için hayırlara vesile olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum.”

Yurtdışı Filistinli Alimler Derneği

Yurtdışı Filistinli Alimler Derneği Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılmasından duydukları memnuniyeti şu ifadelerle dile getirdi:
“Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılması kararını büyük bir şükran ve sevinçle karşıladık. Alınan bu tarihi ve değerli kararla İslam aleminin sevincine ortak oluyor ve paylaşıyoruz. Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere kardeş Türk halkını tebrik ediyoruz. Bu tarihi kararda gösterilen devlet ve millet mutabakatına değer veriyoruz. Karar ile hak tecelli etmiştir. Kutsal mekan hakkettiği değere kavuşmuştur. Maddi, manevi imarı ve korunması yeniden yapılmıştır. Bu kararı, ulusumuzu ve halkımızı ateşe veren batı hakimiyeti karşısında verilen İslam’ın büyük bir egemenlik zaferi olarak görüyoruz. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarihi konuşmasında, ‘Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması esaret altında olan el-Aksa Camii’nin kurtuluşuna işarettir.’ açıklaması takdire şayandır. Rabbim Türkiye'yi ve İslam alemini her türlü kötülükten, fitne ve beladan korusun.”

FAS ALİMLER BİRLİĞİ


Fas Alimler Birliği mektubunda Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılmasına karar veren başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm mahkemeleri, Türk halkını ve İslam aleminin tebrik ederek, “Cuma günü açıklanan kararın çok büyük ve tarihi bir karar olduğuna inanıyor ve İslam ümmetinin mutluluğunu paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
UMMAN SULTANLIĞI
Umman Sultanlığı Başmüftüsü Ahmet Hamadı el Khlili ise, şu ifadelerle memnuniyetini dile getirdi:
“Ayasofya’nın yeniden cami olmasına, gece gündüz Allah'ın adını anılmasına ve ezan sesini yükselmesine sebep olan başta tecrübeli ve ufku açık olan lider Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Müslüman asil Türk kardeşlerimi ve İslam alemini tebrik ediyoruz. Muzaffer Fatih Sultan Mehmet'in döneminden Osmanlı hanedanının son sultanına kadar cami olan Ayasofya'da din-i mübin-i İslam öğretilirdi.”

GÜNEY AFRİKA

Güney Afrika'nın Lenasia kentindeki uluslararası İslam üniversitesi, Darül Ulum Zekariyya’nın rektörü Şubeyr Ahmet Al-Saloci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek, Danıştay’ın aldığı karara verdiği onayla modern İslam tarihinde altın harflerle yazılacak çok kıymetli ve değerli bir karar aldığını dile getirdi.

FİLİSTİN VAKIFLAR VE DİN İŞLERİ BAKANLIĞI

Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı Filistinli Dr. Abdulhadi Sait al Ağa ise mektubunda şu cümlelere yer verdi: “Tarihi Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması vesilesiyle başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere zatıalinizi ve tüm Türk halkını tebrik ediyorum. Alınan bu karar, 1934 yılından bu yana İslam ümmetinin duyduğu hasret ve acıya merhem olmuştur. Bu karar, Türk milletine ve İslam alemine hayırlı olsun. (ALINTIDIR)
 

UluğBey

Divan Üyesi
@mehmetaluc ağabey ben birleştirme yapmıyorum sistem otomatik yapıyor bilginiz olsun. 10 dakika içinde atılan iletilerde eğer araya başkası ileti atmamışsa tüm iletiler sistem tarafından birleştirilir. Bu da divanın düzenli olması için alınan bir önlem ve hepimiz için geçerli.
 

mehmetaluc

Dîvân Üyesi
Anlaşılmıştır merkez sıkıntı yoktur,selamlarımla.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Benzer konular Forum Tarih
Kâşif Çelebi Tarih 3 376
evla Tarih 36 8K

Benzer konular

xen

Üst Alt