azeri garıdaşlarımız ...

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005


Bayraklarımız indirildi !

Türkiye-Ermenistan maçında Azeri bayrağına saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle Ankara’ya protesto notası veren Azerbaycan’da bu kez de Bakü’yü savunurken şehit düşen Türk askerleri için yapılan anıttaki Türk bayrakları indirildi.

Ankara-Erivan yakınlaşmasına gösterdiği tepkiyi sertleştirmeye başlayan Azerbaycan’da bu kez de Bakü’yü işgalden kurtaran Türk askerlerinin yattığı şehitler mezarlığındaki Türk bayrakları kaldırıldı.

Azeri ANS Ajansı’na göre, 1918 yılında Bol- şevik-Taşnak güçleriyle çatışmalarda şehit düşen 1130 Türk askerin mezarının bulunduğu anıttaki bayrakların direkleri de söküldü. Mezarlık görevlileri, “Perşembe günü işçiler bayrakları kaldırdı, bu sabah da (dün) direkleri söktü, yerdeki direk çukurlarını kapatıp gittiler. Belli ki üstten bir yerden emir almışlardı” dedi.

Belediye görevlisi İsrafil Kerimov, kararın yabancı ülke ve örgütlere ait bayrakların kullanımıyla ilgili yasa çerçevesinde alınmış olabileceğini savundu. Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü Elhan Poluhov’a göre ise, Türk bayrakları anıttaki onarım nedeniyle kaldırıldı.

Azerbaycan’da geçen yıl kabul edilen bir yasayla özel izinle asılan yabancı ülke ve örgütlere ait bayraklar gerekli görülmesi halinde kaldırılabiliyor.

Muhalefet tepkili
Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam ordusu, İngiltere destekli Rus-Ermeni güçlerini yenilgiye uğratarak 15 Eylül 1918’de Bakü’yü kurtarmıştı. Türk askerleri için yapılan anıtın 2000 yılındaki açılış törenine iki ülkenin liderleri katılmıştı.

Yeni Müsavat gazetesi, bayrakların kaldırılmasının hemen ardından Bakü’deki Türk Büyükelçiliği ve Askeri Ataşelik yetkililerinin iki kez anıta geldiğini yazdı. Gazete, aynı yerde bulunan ve “Türk Camisi” olarak bilinen caminin de Türk-Ermeni yakınlaşması haberlerinin çıktığı mart-nisan aylarında onarım gerekçesiyle kapatıldığını hatırlattı. Muhalefetteki Müsavat Partisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İktidarın bu adımını Türk hükümetiyle halkına hakaret sayıyoruz. İkili ilişkilerde siyasi gerginlik olsa da böyle bir tepki gösterilmesi yanlıştır. Kahraman Türk askerinin uyuduğu mekânda Türk bayrağının dalgalanması gerekir” denildi. Muhalif Parlamenter Penah Hüseyin de, “Türk bayrağı Azeri halkının kalbindedir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Karabağ sorunu çözülmeden Türk-Ermeni sınırının açılmayacağı güvencesinin ardından resmi düzeyde Ankara-Erivan yakınlaşmasına sert tepki göstermeyen Bakü son günlerde tutum değiştirdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Bursa’daki Türk-Ermeni milli takımları arasındaki karşılaşmada Azeri bayrağına saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle perşembe günü protesto notası verdi, önceki gün de Devlet Başkanı İlham Aliyev, Türkiye ile anlaşamadıklarını ve Azeri doğalgazını Avrupa ülkelerine başka yollardan ulaştırmayı düşündüklerini açıkladı.

kaynak: mynet

Hükümetin yanlış politikası sonucu Azeri karındaşlarımız da bize tavır almaya başladı...
 
Katılım
17 Haz 2008
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

bursa'daki maçta azerbaycan bayraklarının parçalanması çöpe atılması utanç vericiydi. azerbaycan'da tamirat yapıyoruz ayağına bayrakları indirmiş. bu azerbaycan türkleri'nin düşüncesi değil. birçok azeri dostumuz var, bu yapılanı şerefsizlik, bedbahtlık olarak nitelendiriyorlar. osmanlı ordusuna çırpınırdı karadeniz'i, laleler'i yazan millet bunu yapmaz.

inatla girmeyin soy sop faslına
kurtsa kurt itse it döner aslına
rum ülkelerinde oğuz nesline
peygamber kavlince öz verilmeli


ihanet anında soy sop faslına girilmeli!

bizim bostanda türklüğünden utanan gürcistan'a gidince gürcü olduğunu haykıran korkuluk, kardeş bostanın başında ermenistan'la anlaşıp karabağ'ı ermeniye bırakan ana ermeni baba kürt korkuluk olursa sonuç bu olur. türk milletini türklerin yönetmesi dileğiyle...
 
Katılım
17 Haz 2008
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

Bu Ayin 14 Bursada Turkiye ermenistani Azerbaycan Bakida Rusyani Kabul etdi. Her Ikisi Turkun Dusmani Iki Kardes Dusmanlara Karsi . Baku Ruslari Tepki Ile Karsiladi Ve Yola Saldi.Turkiye Ise ermeni Dasnaklarini Gul Ve Ciceklerle Karsiladi.
Bakuda Stad Turk bayragina Azerbaycan Bayragina Sarilarken Bursa Azerbaycan Bayragini Copluye Atdi Neden.

Buna Turkluyun Olum Noqtesi Denir. Bu Halki Bu Devleti Fifami Yonetir.
Hatirlarsiniz Turkiye Irevanda fubol oununda Dasnaklar daglik karabak bayragini Asanda Fifa Nereye Bakirdi.............

Qafqaz_Qartali


ay gardaşım bu ülkeyi fifa yönetse daha iyidir. bu ülkeyi stratejik derinlikçi münafıklar yönetiyor. zaten aliyev'in de istediği bu. yarın oradaki iş adamlarına zorluk çıkarılınca, gaza zam gelince bizim münafıklar ermenistan'ı satsa karşılayamaz zararı. 3 milyon köpeğe koca ülkeyi oyuncak edenlerin Allah belasını versin.
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

Türkistan senin şu tutumuna sinir oluyorum bu ne öfke yaa sen burayı, ülkeyi yönetenlere kin kusup bela okumak için mi kullanıyosun! varsa bi sorunun bunu daha usturuplu dile getirebilirsin...! kusura bakmayın artık dayanamadım çünkü bu çirkin kelimelere..!!!
 
Katılım
17 Haz 2008
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

siz istediniz diye hak bildiğimiz yoldan dönecek değiliz. yazdıklarımda yanlış, çirkin birşey göremedim. bu zamana kadar çok bile dayandınız. alın sizin olsun.
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

yok benim olmasın zira yönetici sizin arkanızda susması gereken biri varsa o da benimdir....
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

arkadaşlar herkes hakk bildiğini savunabilir;buna yönetici de dahil üye de dahil ziyaretçi de dahildir. doğru olduğunu düşündüğüm şeyleri sırf yöneticilik sıfatımdan ötürü saklayacaksam ben o tipte yönetici değilim.buradaki yöneticiliğim sadece teknik anlamdadır.sitenin hiçbir noktasında yöneticilik sıfatımdan ötürü kimseyi kayırdığımı ya da ben yöneticiyim benim dediğim doğrudur anlayışıyla hareket ettiğimi bana gösteremezsiniz. nitekim buradaki paylaşımı 'beğen'mek mustafa'nın ya da uluğbey'in insiyatifindedir. yönetici sıfatımla pek alakası yoktur...

bu divan sığ bir divan değil elhamdüllah, kimse 'yönetici' savundu diye görüşlerini değiştirecek değil. herkes hakk bildiğini dilinin döndüğünce savunabilir,Türkistan'a görüşlerini ifadesinden dolayı 'yönetici' olarak bir müdehalede bulunmadığım gibi 'Kardelen'e de 'yönetici' sıfatımla görüşlerinden ötürü bir müdehalem söz konusu olamaz. Nitekim şu durumda da olmadı. Bir üye olarak istediğim iletiyi beğenme hakkınsa sahibim,tıpkı sizin gibi.Dikkat buyurunuz kimseye nasıl bunu savunursun/savunmazsın deyu bir sitemde bulunmadım...

inandığı davayı sonuna kadar savunan,ama kuru gürültüyle değil, doğru dürüst bir şekilde, kişilerden çok fikirlerle uğraşarak savunan bir nesli arzuluyoruz.

açıkcası anlam veremiyorum kardelen, ne zaman 'yönetici'liğimden ötürü birilerini susturdum.dikkat etmemiz gereken şey uluğbey de nihayetinde bir üyedir ve görüşleri vardır bu görüşler kendisini bağlar,onları ifade etme hürriyetine sahiptir,sair üyeler gibi. tekrar ediyorum ama mühimdir ki benim 'reis'ul divân' sıfatım sadece teknik anlamda kusursuz bir işleyişi sağlamak içindir...

dostlardan(iki taraftan da) alınmamalarını ve herkesin hakk bildiğini savunmasını rica ediyorum.


selamlar...
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

30 kişilik 'sözde' barış grubu yarın habur kapısından giriş yapacakmış ülkeme... barış grubu dedikleri grubta mehmetçiğe kurşun sıkanlar... öyle bir hava estiriliyor ki, zafer kazanmış bir komutan edasıyla geliyorlar. bunların mümessili kim? siyasi iktidar. biz demiyoruz sorun devam etsin. ama sen türk'e arkanı dön. pkk yı gerilla olarak kabul eden ve bölücübaşına af taleb etme cürretinde bulunanlarla masabaşına otur.

devletsen yap devletliğini de ki ilk olarak: kardeşim hakk istiyorsan kayıtsız şartsız in bakalım dağdan, sen açıklama yap bakalım pkk hainler örgütürüdür diye. bunları yapmıyorsan ve sanki suçluymuş gibi kafanı eğip dinliyorsan ben beddua etme hakkımı kendimde görürüm zira bu memlekete ecdadım kan verdi, bu dağlarda nice yiğitler kan döktü. ben sessiz kalırsam yüzüme tükürürler ahirette onlar...

...
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

Hükümetten nemalanan (hakkı dışında) gocunabilir.
İşin aslı ; sus pus olağan bir anlaşma yada olağan bir Milli maçmış gibi geçiştirilip gidileecekti ama olmadı!!! yaptırtmadılar!!! sayın hükümet yetkilileri "kürt açılımı"kürt sorunu" alt kimlik,üst kimlik "vari kelimelerle nasılki sona ermek üzere olan terörizmi ve Kürt vatandaşın kendini alt kimlik ve azınlık hissetmesini -bilinçli-yada bilinçsizce-çanak tutmuşsa. Bursa valiliğine gelen o tarihi hatalı emir ve yayımlanmasıda aynı ağızdan aynı amaca çanak tutmuştur.
Ne vardı yani çenelerini tutsalardı ......... Azerilerede bahaneye bakıyomuş........."menim közel gardaşım" (bu konu hakkında fazla fazla şeyler yazabilecek kanıtlarım var ama demişya "kötü benim kötüm el bilmesin")
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

Mahşer hocam sence Azeri'lerin tavrı haksız mı? Şimdi diyebiliriz, bu kadar ufak bir şeyden bayrak indirmeye gidilebilir mi?Bir millet bayrağının çöplere atıldığını izliyorsa televizyonlardan kızma hakkına sahip değil mi? elbette Azeri gardaşlar bunu Türk halkının tasvip etmediğini biliyor, Türk hükümetinin bir hatası ve aynı açıdan bakarsak Azeri hükümeti aynı dilden bir yanıt vermiş olamaz mı? Ermenilerin dostluğu ile nereye varabiliriz?

Bu sürece nasıl ve nereden bakmalıyız?
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

hepinizi seviyorum :-*

;D
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

Elbette haklı olarak hesap soracaklardır fakat tutupta aslanım Mehmetçiğin başındaki bayraktan ne istedin?
Tarihte bir çok antlaşma/müzaker/muvazene örneğine rastlaya biliriz Kpitülasyonlardan tutunda anlamveremediğim Baltalimanı antlaşmasına kadar. Mevzuu diplomatik olarak ayrı aleyhtarlık olarak ayrı irdelenmeli. Türkiye neticede bir Devlet ki bu devletin tüzel kişiliğinin devamiyeti için belirli diplomatik gereklilikler ortaya çıkmış olabilir.
"ermeni dostlğu" olarak kinayeli yaklaşmanın yerine devlet politikası olarak bakmak uygun ama yine senin belirttiğin gibi bu diplomatik sürecin faydaları ve zararları tartışılır.
Eğer bizim milletimiz daha az milliyetçilik şuurunda idilerse neden azeriler pankartlarla ortaya çıkıp " biz neçe zamandır gardaşak bizi kimse bükemez" demedi ? Ülkücüleri bekliyorsunuz dimi
yarısı KGB ajanı devlet adamlarıyla olan dostlukları neden son bulmadı hala meclisleri oportinist kaynıyo? haaa diplomatik çıkar değilmi? doğruya....... Acaba Gorbaçov neden "sscb" yi dağıtma gereği duydu Hiçmi Türkiyeli gardaşlarına olan ahtevefaları yok? -öldük öldük dirildirk-
kendilerinde olmayan bişiyi neden bizde arıyolar Türk dünyası kurtarıcısını Türkiyedenmi bekliyor? Biz dik duramadık bizim hükümetimizde basiret problemi vardiyelim neden "kendinize gelin" alarmını mukadesattan yana kullandılar?
buda oyun vallahi oyun.........
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

siz hepiniz toplanın bir parti kurun sonrada,şunu asarız bunu asarız,şuna resti çekeriz ,buna da çekeriz , hayyttt huyyttt diye 'politika' yapmadan siyaset yapın vallaha oyum size.... :)

Ülkeyi yönetenler sizden daha az Türk değil...

hadi selametlen.... :)


Not: beğenilen ileti kısmen beğenilmiştir..:)
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

iddialarınızda 'mesned' isterük öncelikle.

*benim evim Hakkari dtp il binasının çaprazında ve şu an bizim sokak hınca hınc dolu durumda ve 'barış elçileri hoşgeldiniz' pankartları asılı etrafta, halk bangır bangır terörist başı lehinde slogan atıyor ve devletin 1 tane polisi yok. herkes serbestçe istediğini söyleyebiliyor. devletin başında hangi parti varsa ona yüklenirim ben o sorumludur çünkü. yanlışlık varsa düzeltecek. derdim akp aleyhtarlığı değil

batıda çıkıp biri Atatürk de bir insandı dese kaç yıl yer? Burada dese ne olur? Burası kimin devleti, kimin kuralları geçerli burada.burada T.C hükümeti söz geçiremiyor mu? burası yoksa T.C değil mi ?

bu tespitleri basından haberler izleyerek yapmıyorum, bilakis zihniyeti görerek ve yaşayarak yapıyorum dikkak buyurula.yani birilerinin hazırlayıp sunduğu haberleri izleyerek ahkam kesmek basit...

kimse demesin bana hükumet halkın temsilcisi diye. kimlerin nasıl ne şekilde oy kullandığı belli. geçenlerde bir programa bir ilin sandık kurulunda görevli bir avukat konuştu.otobüslerce akıl özürlü insan getirildiğini ve oy kullandırtdığıını söyledi, şikayet ettiğini ve kimseye hiçbir şey olmadığı hatta tehtit edildiğini söyledi.bunu yapan dindar insanlar. yani öyle olduğunu ifade edenler...

bu ülke yüzde 46 dan ibaret değil.... boynumuz dik elhamdüllah,sesimiz çıktığınca derdimizi anlatıyoruz...


şimdi diyeceksiniz ne alakası var azeri durumuyla bu durumun.herkese bağrını açan hükumet neden Azerilere ya da Türk dünyasına arkasını dönmektedir.

Türkiye devletinin geçmişi Osmanlı'dır ve dahi bin yıl olmuştur biz geleli.Yani Azeriler niye şunu yapmıyor o zaman diye mazeret üretme lüksüne sahib değiliz arkadaşlar. Türkiye'nin yetiştiği devlet geleneğinde böyle bir şey yoktur. Demeyin bana o zaman Azeri garındaşlarımız şunları neden yapmıyordu diye. Onlar bizim ufak kardeşlerimizdir, ufak kardeşin hata yapma hakkı vardır.Büyük kardeşin ise yoktur ! Ama siz kendinizi ufak görürseniz ya da yaşıt görürseniz başka.Ben kendimizi büyük kardeş olarak' ağabey' olarak görüyorum.

ayrıca biz demiyruz Ermeniler'le düşman kalalım. Ama biz onlara değil onlar bize muhtaçtır. demeyin bana Ab ye girmek için dostlukları lazım. ab de lazım değil, hain de lazım değil. büyük resmi görmek lazım diyorum başka bir şey demiyorum...


kardelen'e :

bizim Türklüğümüz ırkçılığı ifade etmez. Burada safkan Türk aramıyoruz. Vatanseverliğimizi ifade eder, birliğimizi, garındaşlarımıza sahib çıkışımızı ifade eder. Eğer başımızdakiler vatanseverse ben değilim. hangi millet vekilinin oğlunun kılına zarar gelmiştir bu memlektte?

Osmanlı Devletinde idareci vasfına erişmişlerin neredeyse yarıya yakını Türk değildir.Ama hepsi vatanseverdir !

ne diyor türkü:

zenginimiz bedel öder, askerimiz fakirdendir...


bana bu ülkeyi yönetenlerin Türklüğünden bahsetmeyin ne olur ! Türklük vatanı sevmektir.

*şu anda devletime küfredenlerin terörist başına methiyelerin seslerini dinlerken kaleme alınan bir yazıdır.mümkün olduğunca soğukkanlı kalınmıştır.
 
Katılım
17 Haz 2008
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

feysbuk denen zımbırtıdan birkç örnek:

Z.Aliyev TÜRK BAYRAQLARININ YIĞIŞDIRILMASINA ETİRAZ EDƏNLƏR PROFİLLƏRİNİ TÜRK BAYRAQLARI İLƏ ƏVƏZ ETSİNLƏR !!

Z.Aliyev Kardesh Turkiyenin Bayragi Shehidler Xiyabanina Gaytarilsin!!

Z.AliyevGozel Xanim, O Türk Əsgərləri ki, Ənvər Paşanın əmriylə 1918-ci ildə qanları bahasına Bakını erməni işğalından azad edib..
Men ce bu onların ruhuna hörmətsizlikdir.


E.Majidli Türkiyə Bayrağı Şəhidlər Xiyabanına qaytarılsın!

Artıq bir neçə gündür ki, Türkiyə Bayraqları, Şəhidlər Xiyabanı yanındakı Türk Əsgərlərinin Məbədi önündən yığışdırılıb.

O Türk Əsgərləri ki, Ənvər Paşanın əmriylə 1918-ci ildə qanları bahasına Bakını erməni işğalından xilas edib.

Bu ölkənin xilası uğrunda şəhid olanlara bu cür qiymət verilməsi, qəbuledilməzdir.

Türk bayraqlarının yığışdırılmasına etiraz edənlər profil rəsmlərini Türk Bayrağı ilə əvəz etsinlər.

E.Majidli Türkiyə Bayrağı Şəhidlər Xiyabanına qaytarılsın!

S.Qorqud Azerbaycanla Turkiye arasinda suni olaraq yaradilmis soyuiqluga ETIRAZ EDIREM!

S.Qorqud Bu gun Sehidler Xiyabaninin qarsisindaki Turk sehidlerine ucadilmis abideden Türkiye bayraqlarini yigisdiriblar. Hemcinin Bakidaki Anadolu litseyinde Azerbaycan ve Türkiye bayraqlarinin yanasi asilmasina qadaga qoyublar. BEDBEXTLIK!
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

UluğBey' Alıntı:
kardelen'e :

bizim Türklüğümüz ırkçılığı ifade etmez. Burada safkan Türk aramıyoruz. Vatanseverliğimizi ifade eder, birliğimizi, garındaşlarımıza sahib çıkışımızı ifade eder. Eğer başımızdakiler vatanseverse ben değilim. hangi millet vekilinin oğlunun kılına zarar gelmiştir bu memlektte?

Osmanlı Devletinde idareci vasfına erişmişlerin neredeyse yarıya yakını Türk değildir.Ama hepsi vatanseverdir !

ne diyor türkü:

zenginimiz bedel öder, askerimiz fakirdendir...


bana bu ülkeyi yönetenlerin Türklüğünden bahsetmeyin ne olur ! Türklük vatanı sevmektir.

*şu anda devletime küfredenlerin terörist başına methiyelerin seslerini dinlerken kaleme alınan bir yazıdır.mümkün olduğunca soğukkanlı kalınmıştır.
eyvallah...
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: azeri garıdaşlarımız ...

Aa tarihe ikinci "köpek" olarak geçecek bu olayın müsebibleri seninle aynı fikirdeyim şu it sürüsünün "af dilemeğe değil siyasi çıkmaza geliyoruz" hotbinliği konusunda.
konuşulup "kıytırılacak" çok çok şeyler var sayın türkistan ve uluğbeyciğim Büyük abi el uzattmasa idi o bayrakları daha nekadar sallamanın hasretinde yanıp tutşacaklardı.
BU ne ağır imtihan başındaki sakarya !!! kıbrıs yük türki cumhuriyetler yük ermeniler yük slavlar yük balkan yarım adası yük !!! breh breh atsan atılmaz satsan satılmaz
Basiret sayın admin!!! basiret duasına çıkalım şu İktidar için