Babilde ölüm,istanbulda aşk,,

haşmetmeap

Divan Üyesi


Gök kubbenin altında insanın ruhunu soyan kötülükler ve giyindiren aşklar adına... Doğu ak ejder yılında başladı yirmi üç bin yıllık gizem... Uzayın sonsuzluğuna açılan kapıyı keşfe çıkmış bilge rahipler, uğruna topluca can verdikleri bir sırrın, binlerce yıl sonra, bir şair tarafından aşkın derin katmanlarına saklanarak korunacağını bilselerdi... Siruş başlıklı murassa hançerin kabzasına parmak izlerini bırakanlar, daha avuçlarının sıcaklığı gitmeden hançer kınında kan biriktiğini bilselerdi... Bağdat, İstanbul, Roma, Paris ve diğerleri; kıyılarına vuran yeni aşkın, bütün eski tarihlerini dolduracak yoğunlukta olduğunu bilselerdi... Bilgeler, katiller, asiller ve sevgililer; ellerinde tuttukları kitabın alev almaya hazır bir aşk külçesine dönüşmek üzere olduğunu bilselerdi... Şair, ipeksi dizeleri arasına hayaller gibi sakladığı şifrelerin hoyrat ellerde ihtirasla parçalandığını, sonsuzluk şarabına kadeh yaptığı gelincik yapraklarının kinle dağıtıldığını bilseydi... Ve şimdi kim bilebilir neler olacağını, Babil uyandığı zaman?!..
 

nevakar

Divan Üyesi
Ynt: Babilde ölüm,istanbulda aşk,,

Haşmetmeap kitapla ilgili yorumlarını da almak isteriz.
 

haşmetmeap

Divan Üyesi
Ynt: Babilde ölüm,istanbulda aşk,,

Kitabı okumadım...okuyanlar yorumlarını yazabilirler...en kısa zamanda okumaya çalışıcam...
 

Bade

Divan Üyesi
Ynt: Babilde ölüm,istanbulda aşk,,

Çok güzel, divan edebiyatını daha bir sevdim okudukça.bir hayli ilginçtir kitabı bitirdiğinizde (bilmeyenler için söylüyorum) tüm divan edebiyatı nazım şekillerini konularını öğrenmiş oluyorsunuz.Doğru biliyorsam,İskender Pala'da bu kitabı bu amaçla yazmış.Leyla ile mecnun da uzanan bir aşk hikayesi...tadı damağınızda kalacak!
 

ykps

Divan Üyesi
Ynt: Babilde ölüm,istanbulda aşk,,

ben lisede iken okumuştum.kitabın dili çok güzel ve o kitapta divan edebiyatının büyüsü güzelliği yazar tarafından çok güzel verilmiş. kitabı okuyan divan edebiyatını tanımıyorsa tanımaya sevmiyorsa sevmeye başlıyor.
kitap çok sürükleyici ama kitabın sonları zoraki devam edilmiş gibi gelmişti bana. Sonu güzel bağlanamamış diye hatırlıyorum.Ama tekrar okusam aynı şeyi söylermiyim bilmiyorum.
 

kübra(gef)

Divan Üyesi
Ynt: Babilde ölüm,istanbulda aşk,,

Edebiyatı seven veya sevmeyen herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. Hani alışıldık bir tabir vardır; okurken insanı başka yerlere alıp götürüyor. O gittiğim yerlerden geri gelmek istemedim. Kitabın hiçbir yerinde sıkılmadım. Herkesin büyük bir zevkle okuyacağına inanıyorum.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

xen

Üst Alt