Barış Manço

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
2.Dünya Savaşı'nın en kızgın olduğu zamanlarda artık dünyaya barış getirsin niyetiyle adını "Barış" koymuşlardı. 2 Ocak 1943 doğumlu olan sanatçımız,Türkiye'de adına Barış denilen ilk bebek oldu.
İsmiyle müsemma olarak hayatı boyunca dünyanın birçok ülkesini gezerek gittiği yerlerde bir nevî " barış elçisi " oldu. O kadar çok yere ulaştı ki "En Fazla ülkeyi Gezen Türk" unvanını aldı. "Modern Çağın Ozanı" dediğimiz Barış Manço hem karakteri hem de eserleriyle sadece Türk milletinin değil dünyanın gönlüne taht kurdu. Bazen nane limon kabuğu, diyerek şifâ tavsiyelerinde bulundu bazen Halil İbrahim sofrası, diyerek sofra bereketinin vesilesinin misafirde olduğunu hatırlattı bazen de sarı çizmeli Mehmet Ağa'lardan dem vurdu. Bugün bayram erken kalkın çocuklar, diyerek geleneklerimizin güzelliğini hissettirdi, arkadaşım eşek diyerek eşeklerin aslında ne kadar kıymetli bir arkadaş olduğunu öğretti bize. He domates biber patlıcansız olmaz tabî ki. Benim en çok değer verdiğim hasletlerden vefâ duygusunun önemini ise, ben nasıl unuturum seni can bedenden çıkmayınca,diyerek vurguladı. Barış Manço birçok insan hayatına dokunduğu gibi benim küçük ama çok çok hisli çocuk kalbime de büyük bir dokunuş yaptı.Bizzat tanışma bahtiyarlığına eremesem de ben onu çok çok sevdim ve onun şarkılarıyla büyüdüm.
2 Şubat 1999 tarihinde vefat ettiği zaman uzunca bir süre bu acı kaybın etkisi altında kalmıştım.Sanki ailemden biri vefât etmişçesine ağlayıp üzülmüştüm. Hala aklıma geldikçe hüzünlenirim. Mançoloji kasetini hemen almıştım. O sıralarda kardeşim Zehra yeni doğmuştu Barış abimin duygusal şarkıları eşliğinde uyuturdum onu da . Ezberimdedir bütün şarkıları. Gittiğim ilk sinema filmi,Barış Manço Kültür Merkezindeki "Notre Dame'ın Kamburu" idi. Eğer cennete gidersem isteyeceğim şeyler arasında Barış Manço ile bizzat tanışıp Adam Olacak Çocuk programına katılmak da olacak :) İyi ki doğdun Barış abi :)
 

EnesBey

Dîvân Üyesi
Baris abiyle alakali okudugum en güzel yazi diyebilirim gerci baska yazi da okumamistim okumayi da pek sevmem zaten ama bunu sevdim genclere okumayi sevdirdigin icin tesekürler semender hi bi de emege saygi iyi mesveretler
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
"Beni öldüğüm günle değil, doğduğum günle hatırlayın” demişti. İYİ Ki doğdun koca yürekli insan:)

"Yaz dostum, yoksul görsen besle kaymak bal ile
Yaz dostum, garipleri giydir ipek şal ile
Yaz dostum, öksüz görsen sar kanadın kolunu
Yaz dostum, kimse göçmez bu dünyadan mal ile..."

nasihatlerini yaşatanlara ne mutlu:)

 

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
21 yıl önce bugün aramızdan ayrılan Barış abimizi hasretle anıyoruz. Bu dünyadan bir Barış geçti . Hem de farklı coğrafyalarda farklı insanların kalbine dokunarak.
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
Bir insanın nasıl herkes tarafından sevgi ile anılıp,unutulmayacağının en güzel kanıtısın sen.
Doğum Günün Kutlu olsun🍁

 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt