baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

medet

 
Katılım
6 Haz 2006
28 şubatın en karanlık günlerinde,meydanlardaydık,özgürlük adına eşitlik adına herşeyden önce insanlık onuru ve hepsinden de önemlisi imanımız adına.baş örtüye uzanan eller kırılsındı sloganımız.belliydi zulum ebediyyen payidar olamazdı.olamadıda.10 yıl ancak dayanabildi postmodern darbe.bir bir tasfiye edildi darbeci zihniyet.ve fakat onlarla beraber tasfiye edilen bizim değerlerimizde oldu sanki.baş örtüsü,tesettür onurumuzdur dedik direndik,ileri atıldık korkmadık.ama bugün gelin görünki üniversitelere başörtülü giren kızlar sanki birer moda ikonu gibiler.ben burdayım benide görün banada bakındiye bar bar bağırıyorlar.başlarında iki metre bez üzerlerine yapışmış bütün bedeni teşhir edenacaip libaslar üniversitelerde cirit atıyorlar.
görünen o ki biz mücadeleyi kaybettik.onlar kazandılar.benim muazzez kız kardeşlerimden moda ucubesi ikona üniversiteli kızlar meydana getirmeyi başardılar.biz kaybettik.özgürlükle zafer geldi ama modanın ve nefsinin kölesi olmuş nesiller o zaferi hüsrana çevirdiler ve biz kaybettik!!!
 

*bizarem*

Su uyur düşman uyur haste-i hicrân uyumaz...
Katılım
14 Mar 2010
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

peki hocam biz neden kaybetik. Samimi değilmiydik yoksa ya da tebliğ edemedik kabuğumuza mı çektik kendimizi? Kafamda hep böyle sorular, binlerce. Sokakta gördüklerimi uyarmak istiyorum bilmedikleri belli ama tepki almaktan korkuyorum sanırım sorumun cevabı bu, tepkilerden korkar olduğum için böyle oldular. Tam anlatabilseydim...
 

medet

 
Katılım
6 Haz 2006
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

neden kaybettik???çok isabetli bir tesbitle dediğin gibi dostum samimi değildik,en önemli sebep bu.bizim toplumumuzun en büyük sorunu biraz ağır bir ifade olacak ama neredeyse münafıklık boyutlarına varacak kadar riyakarlık....hatta çoğumuzun Efendimiz(sav)'in yaptığı münafık tanımlarından bazılarının içine girdiğimizi-en azından bir çok yönümüzle- söyleyebilirim.bu ikiyüzlülük sadece bize özgü bir şey değil mesela adam din düşmanı ama sorsan Elhamdülillah müslüman.öyle bir illetki bu iki yüzlülük toplumun bütün hücrelerine işlemiş durumda.
genelden özele döndüğümüzde biz kendimizi diğerlerine göre dine bakış açısı olarak daha hassas gören -mü'min diyemiyorum- insanlar,dinin yüklediği mükellefiyetlerden rusatlara sığınıp,nimetlerinden sonuna kadar faydalanma yolunu seçtiğimiz için bugün bu noktadayız.seninde söylediğin gibi kınayanın kınamasından korkmaması gereken bizler kınanmaktan korktuğumuz için bugün bu noktadayız.
tebliğe gelince her müslümanın boynunun borcu evet ama önce kendi nefsini terbiye edemeyen bir insan başkasına nasıl şöyle yapma böyle giyinme diyebilir velevki desin bu ne anlam ifade eder boşa nefes tüketmekten gayri.
sadece başörtülü kızlara yüklenip onlara da haksızlık etmeyelim.netice itibari ile onlar bu toplumun ürettiği ucubeler.bizim sinelerimizin yansımaları.
çözüm gözümüzü kendi sinelerimize çevirmek ve Allah Rasulü (sav)'in nazarı ile bakmak.ve onun içindeki kiri pası lekeyi söküp atmakta.fert fert yeniden iman edip yepyeni bir toplum inkişaf ettirmekte!!!
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

samimiyet?

ucube olarak tesmiye ettiklerinizin samimi olmadığını nereden biliyorsunuz? günde 5 vakit namazını kılıp günahtan sakınmadıkları ne malum? daha ötesinde "modern" tarzda tesettüre giren hanımların samimi olmadıklarının vesikası ne ola? bir insan kot pantolon ile başörtüsünü samimice yakıştıramaz mı? hem sadece hanımlara söz demeyelim değil mi? ya erkekler?!
 

medet

 
Katılım
6 Haz 2006
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

yok sadece kızlara indirgemiyorum meseleyi.ama tartışmaların odağında olanlar onlar olduğu için biraz fazla yüklenmiş olabilirim.kardeşim ya erkekler diyerek çok güzel bir noktaya temas emişsin.evet sanki örtünmek sanki bir tek kadınlara farzmış gibi bir tavır var günümüz erkeklerinde.halbuki bu emir erkekleride kapsar.
örtünme emrinin maksatlarından en önemlisi,zinaya giden yolu kapatmak,gerek kadın olsun gerek erkek olsun bu yola tevessül etmesini engellemek.bunu sağlamak içinde sadece belli uzuvları örtmek yeterli olmuyor.mesela sadece başörtmek bunun için yeterli değil.hele baş örtüsünün altına pantol giymek makyaj yapmak,kokular sürünmek velhasılı kelam başını örtüp ben buradayım banada bakın diyerek hal lisanı ile bağırmak ile örtünmüş olunmuyor.erkekler içinde bu böyle.
örtünme sadece zinetleri gizlemek değil.ayrıca dikkat çekmemektir.kadının erkek için erkeğin kadın için bir avrupai anlamda cazibe merkezi olmaktan çıkarılmasıdır.
ramazan el-buti fıhussiyre adlı eserinde tesettür konusuna değinirken dersler ve ibretler başlığı altında şöyle diyor "öyle bir devir gelecek ki fısk ve fucur alıp yürüyecek işte o zaman kadınların yüzlerini göstermesi bile caiz olmayacak" bence biz şu an itibari ile o devrin ya içindeyiz ya çok yakınında.
son olarak moda ile ve din içiçe yaşamaz.birbirini iter bu kavramlar.modern olarak örtünmek demek kafaya rengarenk bir örtü altına bir pantol bazen bir etek üste bütünvucut hatlarını belli eden bir pardesü giymek demek yanılmıyorsam.hatta kimilerine göre biraz da makyaj.diğer kadınlardan örtülü kadın neden çirkin olsun ki bu tarz giyinişin dayandığı safsata,yada destek noktası.erkekler içinse dapdar kotlar yada kumaş pantollar şeklinde ortaya çıkıyor.
şimdi burada niyet okuyuculuğu yapmış gibi olmak da istemiyorum ama amellerin de niyetlere göre olduğu gerçeğinden hareketle,bu tarz bir örtünme ile dinin emrettiği örtünme arasında bir bağ göremiyorum ve buradan hareketle en azından örtünme konusunda bizim toplumumuzun samimiyetinden şüphe ettiğimi söylüyorum.
 

Hikmet

Terliklerimle...
Katılım
16 Eyl 2009
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

Bu başörtü hakkında yorum yapanların, üzerinde çok duranların bayan mı yoksa bay mı olduklarını bilemeyeceğim ama;
Mehmet Baki hocamın ''Ya erkekler'' cümlesini Medet hocamın açıkladığı şekilde olduğunu zannetmiyorum.
Şimdiye kadar bayanların okullara başlarını açıp girmelerini ya da başlarını örtseler bile tam tesettür olmadığını eleştiren insanlar; erkeklerin başını açan bayanların ortamında, saçlarını göstermelerinin haram olduğunu söleyipte kendilerinin haram saçların olduğu ortamlarda bulunmalarını neden eleştirmiyorlar?
Kimsenin hem de hiçkimsenin, karşısındaki insanın bulunduğu durumu bilmeden -bu isterse başını açıyor olsun- çıkıp böyle kolay eleştirmelerini anlayamıyorum. Sayısalcı olmama rağmen sözel seçmek zorunda kalmamın tek nedenidir başörtüsü. Ama benim arkadaşlarımın bir çoğu girdikleri fakülteler de başlarını açıyorlar. Ben hiçbir zaman çıkıpta onların yaptıklarını eleştirmedim çünkü onların yerinde olsaydım -başka bir fakültede okusaydım- sırf başörtüsü için okulu bırakıp bırakmayacağımdan emin olamazdım. Duyarlılığınızı anlıyorum ama lütfen, rica ediyorum artık üzerinde durulmasın. Herkes hangi bağlama biçiminin doğru olduğunu çok iyi biliyor. Bilmediklerini zannedip bu tür eleştirmelerle bu tür arkadaşları doğrusunu yapmaya yönelteciğinizi zannediyorsanız yanılırsınız.

seninde söylediğin gibi kınayanın kınamasından korkmaması gereken bizler kınanmaktan korktuğumuz için bugün bu noktadayız.
Hayır böyle bir şey yok hocam. Anlamıyorsunuz, anlayamazsınız da... Biz çok şeye takılıp kaldık. Daha yazmak istemiyorum.
Ağabeyim hep şöyle der; Ömür geçip gidiyor ve bir türlü adam olamıyor insan!

(Saygısızlık ettim ise özür dilerim)
 

medet

 
Katılım
6 Haz 2006
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

inci hocam güzel yerlere değinmiş.öncelikle eğer artniyetli bir bozma,paylama,azarlama veya yıkıcı eleştiri olarak görülmüşse yazdıklarım bundan dolayı üzülddüğümü belirtmek isterim.zira samimi olarak gördüğüm ve üzüldüğüm bir noktayı içtenlikle ortaya koymaya çalışmıştım.
ikinci olarak yazdıkalrımıza kızarak veya gönül koyarak birşeyler yazmamışsa müellif,neden bizde onun yazısında bir art niyet arayıp onu yargılayalımki.yani sen özür dilenecek bir cümle yazmadı isen bizde senden zaten olmayan birşey için özür beklemeyiz.dolayısı ile özüre gerek yok,karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyoruz.
üçüncüsü inci hocam kesin bir farz olan örtünme ile erkeklerin bir zaruret hali içerisinde birlikte oturmak zorunda kaldığı kadınların durumunu kıyaslamak insaf sınırlarını biraz zorlamak oluyor sanırım.
dördüncüsü,ben bir kadının neden illada bir diploma uğruna bütün bunlara katlandığını,senin deyiminle anlamıyorum ve anlamayacağım.
beşincisi,modern çağların kadına dayattığı bu üniversite sevdası,bizim bugün kaliteli annelerden yoksun olmamazın en büyük sebeblerinden biridir.kadının asli vazifesi annelik iken bu dayatma sonucu kendini sokaklarda bulan kızlarımızın içler acısı hallerini bugün konuşuyor olmamızın en önemli sebebi işte kadının kendi fıtratının gereği olanı kovalamaktan vazgeçmesi ve feminen bir tavırla ve avrupai bir hastalıkla,sosyal hayatın her köşesinde bulunmak arzu ve hevesi ile yanıp tutuşuyor olmasıdır.
biraz konu dışında oldu sanırım ama sizde kusura bakmazsınız artık....
 

Hikmet

Terliklerimle...
Katılım
16 Eyl 2009
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

Hocam siz de haklısınız. Sürekli aynı sorunlar gündeme getirilince ben çok sinirleniyorum. Hassasiyetiniz tabi ki çok güzel. Ama eleştirdiğimiz insanların da durumunu bilemeyiz. Temeldeki derdim o aslında. Hakkınızı helal edin.
 

medet

 
Katılım
6 Haz 2006
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

estağfurullah.sizde hakkınızı helal edin ve bize dua etmeyi unutmayın.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

Baş örtüsü kelime manasını hakkını veremiyoruz ki fiiliyatımıza dökelim.heryerinden ırzına uğramış inançlarımızı bir an da nasıl toparlanmasını beklersiniz ki.Dikkat edin elimize hangi konuyu alırsak alalım altından kalkamayacak haldeyiz.Sanıyorum ki gelmiş geçmiş en cahil kavim biziz.Cahiliye dönemini işaret ederseniz.En azından habersizlerdi biz öyle mi.Her şey elimizin altında ve biz ne edebileceğimizi bilmiyoruz.Ortaya karışık islamcılar türüyor.pek de ateşliler işin kötü tarafı.Konunun neresinden başlasak...başladık diyelim neresinde çözüm bulacağız.kızmak neye fayda...evin için de söylenerek volta atıp duruyoruz.Gadaplanıp söylenmeye başladığımız da ise "bizim deli başladı" deniliyor.Biz deliyiz bilbordlarda ise "ben aptal değilim" sözleri nara atıyor.Göze hitap var şu an da ama altını çizmek isterim sadece göze hitap ediliyor...tabi bizim gözümüze değil!Kim kimden hoşlanıyorsa yüreklerin yoklanması gerekiyor.Ne yüreklerimiz yürek,ne ellerimiz el (sanki bu eller bizim değil gibi diyoruz),ne gözler göz,ne kulaklar kulak,ne ayaklar ayak...ayakçılık peşindeyiz.samimi herkes yaptığın da samimi velakin nefsine sevimli...müslüman müslümana buğz ediyor daha ne olsun.her zaman diyorum demeye de devam edeceğim ne yazık ki.Bireyler birbaşı olmadan birbaşılar istemeden bu işler düzelemez.giyotin sırtında yaşıyor ister farkında olalım ister olmayalım.Mevzuların hepsi derin derin ama bizler hepimiz çok sığ...üzülüyoruz ne edeceğimizi bilmez halde avare dolanıyoruz.Dua edelim Rabbim bizlere hidayet versin,himmet versin ,hikmet versin en önemlisi irfan versin.İsmet özel'in dediği gibi.
"aleviler sunni,sunniler müslüman olmazsa türkiye haritadan silinecektir"
anlamsız kapalı hanımlarımız.Kapalı sözü bedenin yuvarlak hatlarını kapalı demek değildir.Dünyaya kapalı demektir.Dünya ile hasbihal ediyor kukuleden başka ne çıkarta bilir ortaya ortaya karışık islamcıklarımız ne edeceğini şaşırdı.Baş örtüsünün üzerine gözlük alan hanımımızın,beyefendilerimiz dünya ile ünsiyetini anlatmak da bize.Hangi konuyu düzeltmekle başlayacaksak ilk önce herkes kendini düzeltmelidir.pazarcısından ,hammalına ,profundan doktoruna,çöpçüsünden iş adamına kadar....yoksa daha çok söylenir dururuz.
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

1- batı-doğu
2-amerikanın keşfi
3-aramızda "başörtüsü mağduru" var mı?

üç madde arasında ne cihetten irtibat kurulabilir?
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

1.batı ve doğunun hiç bir farkı yok artık.zahir de öyle ama batını ikisinin de müthiş farklıdır.doğu gün gelecek özüne dönecektir..çün ki montelenmeye çalışan hayatlar her yer de hata vermek de.adı üstünde doğu sadece doğumlara gebe, batı ise batırmakla mükelleftir.
2.ne keşif ama :) amerikan pastası neyse amerika da o dur :)
3.baş örtüsü mağduru olamaz.Allah'ın emri olan nasıl insanı mağdur eder?anca ve anca mağdur olduğunu söyleyen vardır hocam.Mevzu derin neresinden başlayacağını bile insan bilemiyor.
 
Katılım
18 Mar 2009
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

1.„Sizin hâlen Devlet-i Aliyye-i Osmaniye’de mevcud bulunan hürriyet ile Avrupa’daki hürriyet (medeniyet) hakkında görüşünüz nedir?“
el-cevap:„Ben şunu söyleyebilirim: Osmanlı Devleti Avrupa’ya gebe kalmıştır. Ya er ya da geç bunu doğuracaktır. Avrupa medeniyetiyse Osmanlı’dan gebedir. Er-geç doğurup bunu meydana getirecektir!“Bediüzzaman Said Nursi.

Bunu buraya kopyala yapıştır yaptım.Belki değerlendirmelere bir yardımı dokunur diye.Yazılacakları bekliyorum.
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

Yine mi baş örtüsü?
Bakii yazıların tarihi bugünü gösteriyor
site saatinde bir yalnışlıkmı var?
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

Mahşer' Alıntı:
Bakii yazıların tarihi bugünü gösteriyor
site saatinde bir yalnışlıkmı var?
"gerici" bir mahfiliz muhterem. :)
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

eski mürtecilerden kim kaldı ya hu? mürteci unsurların hepsi oldu mu kapitalist. 300-500 liralık baş örtüsünün takıldığı yerde mağdur mu olunur. vakt-i zamanında "hoca"nın dediği gibi: "hadi ordan! hadi ordan!"
 

medet

 
Katılım
6 Haz 2006
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

Bu ne hazin ağaçtır, bütün ufkumu tutmuş!
Kökü iffet, dalları taklit, meyvesi fuhuş........

bütün meseleyi sanırım bu dizeler özetliyor kardeşlerim kardeşlerim...
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

Abi şimdi hepsi villalarda kamyondan dönme cipler ve yapay göllerin etrafında osmanlı şaklabanlığı yapıyor
 

medet

 
Katılım
6 Haz 2006
Ynt: baş örtüsü meselesi çözüldü-biz kaybettik-

bu başörtüsü mevzuunun bu kadar çığrından çıkmasının en önemli sebeblerinden biri de arkadaşlar bu toplumun çocuklarına model olarak sunulan insanların konuya yaklaşımıdır.ve bu modellerin başında iki kadın var ve Allah için ikisinin giyiniş tarzından da iğreniyorum.cumhurbaşkanının karısı ve başbakanın karısı.bunlar bilerek vveya bilmeyerek bu şeytani yozlaştırma oyununun en önemli sac ayakları oldular,hala da oluyorlar.
bu iki kadın aklıma gedikçe benim devreler yanıyor arkadaşlar.ebeb sınırını aşmadan ben sözlerime son vereyim......