Bilimin çözemediği 10 sır

sufi

 
Katılım
21 Ara 2007
Yüzyıllardır tartışılan 10 olgu var. Bunlara bilim dünyası yanıt bulamadı. İşte o sırlar; Yüzyıllardır tartışılan 10 olgu var. Bunlara bilim dünyası yanıt bulamadı. İşte o sırlar;
Amerikan LiveScience dergisi, bilim dünyasının açıklayamadığı 10 olguyu sıraladı.

1 - BEDEN / ZİHİN BAĞLANTISI : Bir efsaneye dönüşen ‘plasebo etkisi’ zihinle beden arasındaki muhteşem ilişkinin en basit kanıtı. Bu etki kendini şöyle gösteriyor: Sahte, yani aslında ilaç olmayan bir ilaç aldıklarından habersiz denekler, dertlerine derman olacak bir hap ya da şurup içtiklerini düşündüklerinden kendilerini daha iyi hissediyorlar. Üstelik etki kimi zaman bununla da kalmıyor, tıbbi belirtilerde de düzelme görülüyor. Plasebo deneklerine bakınca, insan ister istemez, zihin neye inanırsa bedeninin de onu yaşadığına hüküm getiriyor. Pek çok uzman, zihnin yardımıyla bedenin kendi kendini iyileştirebilme kabiliyetinin, modern tıbbın yaratabileceği bir ‘mucize’den kat be kat büyüleyici olduğuna inanıyor.

2 - HAYALETLER : Hayaletlerin varlığı hakkında ciddi bir kanıt olmamakla birlikte, onları gördüğünü, onlarla konuştuğunu, onların fotoğraflarını çektiğini ısrarla anlatan -içten ya da değil- şahitler, pek çok insan var. Ancak bilim henüz yanıtı bulamadı.

3-3 - DEJA VU : Fransızca bir kelime olan ‘déjà vu’, Türkçede ‘daha önce görülmüş’ anlamını taşıyor. Açıklamak istediği durum ise şu: Özel bir anı ya da birtakım koşulları, aynı şekilde daha önceden de yaşamış olduğunuzu hissetme hali. Herkesin hayatında bir ya da birkaç kez yaşadığı bu duygu, şaşırtıcı, anlaşılmaz, gizemli ve evet ürkütücüdür. Araştırmacılar ‘déjà vu’ ile ilgili bazı açıklamalar yapmaya çalışsalar da, bu tuhaf hissin nedeni, bir gizem olmayı sürdürüyor.

4 - TAOS UĞULTUSU : ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan küçük Taos kentini ziyaret eden bazı turistler ve vatandaşlar, yıllardır, çöl havasında gizemli, güçsüz, düşük frekansa sahip bir uğultu ve titreşim duyduklarını anlatıyorlar. Bu iddiada bulunanlar, Taos vatandaşlarının sadece yüzde ikisini oluşturuyor. Bazıları bunun çöldeki garip birtakım akustik sorunlarından kaynaklandığını düşünürken, bazıları da bir çeşit kitle histerisi ya da uğursuz bir sır olduğuna inanıyor. Duyulduğu iddia edilen sese ister vızıltı, ister uğultu, ister titreşim deyin; ister psikolojik, ister doğal, ister doğaüstü olduğuna inanın... Hakkında bilinen bir tek gerçek var: O da şimdiye kadar hiç kimsenin bu garip sesin kökenini ortaya çıkaramadığı.

5 - DUYU ÖTESİ ALGI : Hem Doğu, hem de Batı toplumlarında, bazı insanların bir çeşit psişik güçleri olduğuna inanılıyor. Bugüne dek psişik güçleri olduğunu iddia eden kişiler, araştırmacılar tarafından pek çok teste tabi tutuldu. Ancak elde edilen sonuçlar her seferinde ya olumsuz ya da muğlak ve şüpheliydi. Altıncı hissin gücüne inanan pek çok kişi, psişik güçlerin test edilemeyeceğini, çünkü bir nedenle kendilerine şüpheyle yaklaşanların ya da bilim adamlarının yanında azaldığını vurguluyor.

6 - ÖNSEZİ : Psikologlar bu durumu açıklarken insanların bilinçaltlarında, farkında olmadan çevremizdeki dünya hakkında bilgi topladığını vurguluyorlar. Bu şekilde biz aslında sadece ‘görünüşte bilmediğimiz’ bazı şeyleri biliyor ya da hissediyoruz. Ancak söz konusu bilgiler bilinçaltımızın derinliklerinde yaşadığı için, bunun nasıl olduğunu bir türlü anlayamıyoruz. Bu açıklama kimileri için tatmin edici olsa da pek çok araştırmacıya göre önsezi, kanıtlanması ve üstünde çalışılması zor bir konu.

7 - ÖLÜMDEN SONRA HAYAT : Hayatlarında bir kez ölüme yakın deneyim geçirmiş kişilerin bazıları, karanlık bir tünelde yol alıp, sonunda beyaz bir ışık huzmesine kavuştuklarına dair hikâyeler anlatır. Bunlar arasında sevdiklerinize kavuşmak, garip bir huzur hissetmek gibi daha renkli öyküler de mevcuttur. Bu deneyimler son derece etkileyici olmakla beraber, maalesef kimse ‘öbür taraf’tan elinde bir kanıtla ya da doğrulanabilir bir bilgiyle geri dönmeyi başaramadı. ‘Öbür dünya’ meselelerine kuşkuyla yaklaşanlar, söz konusu deneyimlerin travma geçirmiş bir beynin gördüğü halüsinasyonlar olduğunu vurguluyorlar. Tabii bu nedenle de son derece doğal ve açıklanabilir olduklarını... Ölüp de geri dönen olmadığına göre, bu konu gizemini koruyacak.

8 - UFO’LAR... : UFO deyince genelde insanların aklına uçan daireler, kısacası uzay gemileri gelse de UFO’nun açılımı ‘Tanımlanamayan Uçan Nesne’... Ve bu nedenle evet UFO diye bir şey var. Çünkü dünyanın her tarafında, gökyüzünde ne olduğunu tanımlayamadıkları birtakım objeleri gördüğünü söyleyen insanlar var. Ancak bu obje ve ışıklar, aslında uçak mıdır, meteor mudur yoksa gerçekten Marslıların son model uzay gemisi midirş Bu bir türlü açıklığa kavuşamıyor.

9 - ASLA BULUNAMAYAN KAYIPLAR : İnsanlar bazen kaybolur. Bazıları yaşadıkları hayattan kaçar, bazıları büyük çaplı ve cesetlerin tanınamadığı kazalarda yitip gider, bazıları cinayet kurbanı olur. Kayıplar ölü ya da diri bulunur. Ancak bazı insanlar vardır ki adeta buharlaşırlar. 1872’de Portekiz yakınlarında bulunan ‘hayalet gemi’ Marie Celeste’in mürettebatı, Amerikan işçi lideri Jimmy Hoffa bu şekilde kayıplara karışanlardan sadece bazıları.

10 - BÜYÜK AYAK : Bu gizem de Amerika’dan... Yeni Kıta’da yıllar boyunca, insana benzeyen, bol tüylü, son derece iri, ‘Büyük Ayak’ adlı bir yaratığı gördüğünü iddia eden sayısız insan ortaya çıktı. Tüm kıta çevresinde kaydedilen iddialar eğer doğruysa, aslında binlerce Büyük Ayak’ın yaşıyor olması gerekirdi. Ancak bugüne kadar bu korkunç yaratığa ait tek bir ceset bile bulunamadı. Ortada belirsiz fotoğraflar, video kayıtları ve tanıkların açıklamalarından başka bir şey yoktu. Görünen o ki, Büyük Ayak da, İskoçya’nın varlığı bir türlü kanıtlanamayan ünlü Loch Ness canavarı gibi gizemler dünyasındaki yerini koruyacak.

(Tempo)
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: Bilimin çözemediği 10 sır

Dejavu aslında garip bir olgu yani yaşadığını sanmak ve önsezi...bu konular ciddi anlamda muamma ama bence dejavu öğretisin de bizi kandırıyorlar gibi geliyor bana ...bana sanki gerçek bilgiye ulaşmamızı istemiyorlar gibi geliyor sanırım bu da önsezi ye giriyor...dejavu o kadar şiddetli yaşanır ki bazen önsezin bunun dejavu olmadığını söyler karışık ispatlanamaz bir hal işte...
ispatlanabilir mi acaba yoksa gayb bilgisine mi giriyor ?Ama günümüz de bir çok şey gayb bilgisinden çıkabildi ...
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Bilimin çözemediği 10 sır

evla' Alıntı:
ama bence dejavu öğretisin de bizi kandırıyorlar gibi geliyor bana ...bana sanki gerçek bilgiye ulaşmamızı istemiyorlar gibi geliyor sanırım bu da önsezi ye giriyor...
Bunu açabilir misin biraz??
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: Bilimin çözemediği 10 sır

tabi aktara bilirsem düşüncelerimi
ilk önce dejavunun tanımını yaptığımız da kaba tanımı ile yukarda verdiği gibi yaşadığımızı sandığımızı bir önceki olay …diyelim kabaca dejavanun kökenine baktığımız da Reenarkarnasyon gidiyor ilk aşamalarını orda buluyoruz araştırdığımız da
reenrkarnasyon öğretisi ise kabaca bir diğer bedene geçen(bu solucan bile olabilir) ruhdur .Bana da reenrkarnosyon tanımı yaşıyoruz bence ama bu beden değişimi denilen saçmalama değil inandığım boyutlarda …bunu ruhumuzun gelişimi (dini açıklaması mertebeler ve hissettiklerin gibi)dejavu 6.hisle bağlantı kurmaya uğraşıyorlar işin aslı bu öğreti diğer öğretinin bendi gibi oluyor Tabi reenkarnasyon da yanıltmalar vardır .septikliğim hat safa da benimde ama çoğu öğretiye inanmıyorum.Aslın da gerçek her öğretinin temeli vardır ama neden bilmem özünden çıkarılmışlardır .Dejavu da beyne yüklendiği için özünden çıkmıştır ..vs vs vs kabaca anlatımı bu
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: Bilimin çözemediği 10 sır

Ya burda sapkınlık çıkmasın ruh lar kabala ya kadar gider ondan sonra Allah korusun benim deli bozuk düşüncelerimdir .İnandığım boyutlar ise yaşam sürecinin Doğum ve ölüm arasında rol adlığı ve kaderin yansımasında oluşumumuzu tamamlamız da ki ilerleme boyuttur...
reenkarnosyon da dejavu ise işte bu noktanın özüdür...ama öğreti öyle değildir kendimce özünden çıkmıştır...sanırım reenkarnosyanda ki düşüncelerimde budizm etkisi altın da dır...
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Bilimin çözemediği 10 sır

Dejavu dediğim zaman aklıma yaşanan bir olayın sanki daha önce yaşanmış gibi bir izlenime kapılma durumu geliyor.Bazen daha önce hiç gitmediğim ya da görmediğim bir yeri sanki daha önce görmüş ya da oraya gitmiş gibi bir izlenime kapılırım.Bunun sebeb-i hikmeti yukarıda bahsolunan reankarnasyon olduğuna inanmıyorum.Belki rüyadır bu belki de, bilinçaltında yaşadıklarımızdır.Ya da çok öncelerde izlediğimiz bir film ya da şahit olduğumuz bir olayın benzer özellikler ya da durumlar başgösterince ortaya çıkmasıdır.İşin bilimsel yanından haberdar değilim, açıkcası pek kâle almadığımdan olsa gerek haberdar olmakta istemedim.

bir ekleme

Denzel Washington'un başrolünü oynadığı "Dejavu" filmini izledikten sonra baya etkilenmiştim filmden.Film Aynştayn'ın teorilerinden hareketle çekilmiş, konu olarak ilginç bir film.Filmin sonunda "vay be" diyebilirsiniz.Tavsiye edebilirim.