Bir Destandır Çanakkale

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Türk tarihindeki yeri ve önemi herkesçe bilinen, kendisini diğer coğrafyalardan farklı kılan onlarca özelliği bulunan Çanakkale'deyiz.
Memleketim Balıkesir'e sınır şehir olmasına rağmen ziyaret edip gezmenin uzun süre bir türlü kısmet olamadığı ve en sonunda 2021 yazında dolu dolu gözlerle, hayran ve meraklı bakışlarla doyulmaz bir gün yaşadığım şehirdir Çanakkale.
Burada Çanakkale'nin tarihini ya da coğrafî özelliklerini anlatmayacağım elbette. Tarih ve coğrafyaya ilgimizden ötürü aslında birçok şeyi önceden araştırarak, öğrenerek gittik fakat savaşın gidişatını, detaylarını yerinde canlı olarak dinlemek, o topraklarda bulunmak, o havayı teneffüs etmek ciddi anlamda daha etkileyiciydi. Rehberimiz sağolsun anlatımını şiir ve türkülerle de süsleyince duygular dorukta, gözler buğulu doyumsuz bir ziyaret oldu. Hatta gittiğimiz günün öncesinde hava çok yağmurlu olduğundan yıkanan topraktan çıkan bir silah parçası bile bulduk. Çanakkale Savaşı hakkında doğru bilinen yanlışları ispatlarıyla dinledik. Rehberimiz bizzat savaş günlüklerinden, raporlarından aldığı metinlerle, belgelerle ve fotoğraflarla anlattı bize Çanakkale'yi. Çanakkale boğazından giren düşman gemilerini şaşırtmak için kalenin güney cephesine yapılan kapı görünümlü duvar şaşırtmacasının "kapı,duvar" deyiminin kaynağı olduğunu gördük. Daha neler neler...
Nâcizâne tavsiyelerim; şehrin ve şehitliklerin muhakkak bir tur şirketine kaydolunup gezilip ziyaret edilmesidir öncelikle. Bu anlamda tarihe objektif bakan ve olayları efsanelere göre değil de belgelere dayanarak anlatan bir rehber bulabilmek oldukça önemli. Bizim araştırıp keşfettiğimiz tur şirketi (Wilusa Tür) ve rehberimiz Hasan Gündoğar tek kelimeyle harikaydı. Ayrıca şunu da eklemeden geçemeyeceğim: Sadece Çanakkale'de değil başka şehirlerde de şehitliklerimiz var. Örneğin, Sakarya şehitliği, Kütahya Dumlupınar şehitliği gibi. Buraları da ziyaret etmek lazım.
Şundan da şüpheliyim burada Çanakkale'ye en son giden benimdir sanırım yani herkes en azından bir kere yaşamıştır bu tecrübeyi. 🤭 Bazı şeyler nasipte olmayınca olmuyor. Sen Türkiye'de neredeyse bütün illeri gez dolaş hatta yurt dışına git ama Çanakkale'ye gitme olacak şey değil. Fakat önceden her niyetlendiğimizde mutlaka bir engelle karşılaştık. Hatta 2016'da tur şirketinden rehbere kalacağımız otele kadar her şeyi ayarlamıştık o zaman da darbe oldu. Her şeyde bir hayır vardır, derler ya! Bizim de bu zamanda gitmemizin hayra bakan kısımları şunlar oldu: Şehrin salgından ötürü çok sakin olması, küçük gruplar halinde gezildiğinden her soruya, her ziyarete tatmin edici bir vakit ayrılması, koştur koştur değil de sindire sindire dolaşılması, basılan yerlerin toprak denerek değil de tanınarak anlaşılarak gezilmesi...
Ve'l hâsıl-ı kelâm, Çanakkale bir vatanın kaderinin değiştiği, mürekkeple değil kanla yazılan büyük bir destandır. Bu destanı bizzat yerinde dinlemek, o toprakları ziyaret etmek edebilmek büyük bir şükür sebebidir. Ne mutlu!
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt