'Bırakmıyorlar' şiiri üzerine

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Bu başlık altında üstad Abdürrahim Karakoç'un "Bırakmıyorlar" şiirinin bizde bıraktığı etkileri yorumlamak nasıl olur? Günümüzde daha iyi yorumlanacağına inanıyorum her mısrası ihtiyaca binâen söylenmiş gibi.Sizler ne dersiniz değerli meşveret dostları ?
 

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Otuz yıl ağladın hep yana yana
'Yeter, yazık' diyen olmadı sana
Vefasız dostluğa, kalleş zamana
Gülmek istiyorsun, bırakmıyorlar

Bilhassa bu dörtlüğün bencesi:
"Hayatımıza giren arkadaş, dost,yaren bildiklerimizin günümüzde kuş misali uçup her birinin ayrı yerlere göç ettikleri geliyor aklıma.Neden bir göçe benzettim?Herkesin aynı zaman ve mekanda fakat ayrı iklimlerde ve birbirinden habersiz olması bana göçleri hatırlattı.Bu göçlerin ardından birlikte geçirilen onca güzel zamana,bölüşülen ekmeklere,birlikte tutulan yaslara,birlikte sevinilen haberlere dönüp bakıyor insan ve:'Onca şeyi biz mi yaşadık?Peki ama şimdi neden böyle?'deyip bu ironiye güldüğü zaman bile oluyor.Neyin esiri olduk,ne zaman kaybettik güzel duyguları;saf,çıkarsız dostluk,kardeşlik bağlarını;birbirini önce Allah rızası için sevmeyi?Tüm bunların cevabını alamadan öleceğimi biliyorum.Ama yine de soruyorum:Ne zaman?
 

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Belki de cevaplardan korkuyorum ve almadan ölmeyi tercih ediyorum. Bilmemek daha iyidir bazen.Öğreneceklerin seni daha çok yaralayacaksa,zaten değer kaybetmiş insanlar gözünde iyice alçalacaksa,hayal dünyanda bir zamanlar çok kıymetli olanlar çirkinleşecekse öğrenmemek daha iyi inan
@adlena. iyiliklerden,güzelliklerden kırıntılarla ölmek daha iyi daha saygın bir ölüm.Her zaman Sevgi'ye inanan ben gibiler kaçar hep sevgiye dair olmayan bilgilerden.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Otuz yıl ağladın hep yana yana
'Yeter, yazık' diyen olmadı sana
Vefasız dostluğa, kalleş zamana
Gülmek istiyorsun, bırakmıyorlar
Sadece bu kıtası için şiiri böleceğim.
Bu konuya tam üç kez başladım yazmaya ama her seferin de bırakmadılar bir yazayım.
Anladım ki hakikaten bırakmıyorlar yazayım bunu yazarken de iki kere ara verdimm bırakmıyorlar:)tamam pes
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt