Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

Hikmet

Yalınayak.
Katılım
16 Eyl 2009
Russell...

Bazı merak ettiğim, takıldığım yerler var. Birlikte çözebiliriz umarım.

Wyatt: Başınız beladayken, örneğin hapisteyken, mutlu olmak sizce mümkün mü? Siz de hapse girdiniz, bilirsiniz.

Russell: Aaa, bakın ben çok iyi vakit geçirdim hapiste. Ama tabi birinci bölümdeydim. Oradakiler hapis hayatının her zamanki sıkıntılarını çekmezler. Ama genel olarak, hapis hayatı kafasıyla çalışmaya alışık bir adam için çok güçtür. Bir el işine alışmazsanız güçlük azalır. Çünkü o zaman düşünce hayatınızdan fazla bir şey eksilmez.


Russell'in cümlesinde bir zıtlık yok mu? Yoksa ben anlamak istediğim şeyi anlamadığım için mi problem oldu? Ya da tercümede mi problem var?
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

Kapıdaki gardiyana (rejim aleytarlığı yada kominist olabilmeşüphesi) dönem sosyal çatışmanın dorukta olduğu yılların avrupasındaki 4 parmak aşağı etek giymenin ve "a centlman will walk but never run" denildiği mutassıpötesi yıllardır ve russell' e giriş kayıtları esnasında Dinini sorar oda "agnostik" der gardiuan da vizyonteledeki meşhur replik gibi "haaa doğru konuş" der.
rusel düşünmeyi meslek edindiğiiçin rusel olmuş ya onu düşüncesinden ayıracak herhangi bir uğraşın sağlayacağı faydanın derecesi ne olabilirki.
çevirisine gelince ingilizcesi öyle ağırki uper super excellend olduğu içi(ana dili ama english accent for quen)
yani yahya kemal beyatlıyı ingilizceye çevirmek gibi bişiy yinede idare eder.

ödev:
bana zaman ve mekan kavramları husussunda üç cümle söyle "aa" diye bileyim hadi...:)
 

Hikmet

Yalınayak.
Katılım
16 Eyl 2009
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

Mahşer' Alıntı:
rusel düşünmeyi meslek edindiğiiçin rusel olmuş ya onu düşüncesinden ayıracak herhangi bir uğraşın sağlayacağı faydanın derecesi ne olabilirki.
Fiyuvv! Anladım...
Hocam şimdi bu adam ahirete falan inanmıyor. Tanrı'nın varlığını da kabul etmiyor. Böyle şeyler okudukça, herhangi bir insanın hiçbir bilgisi olmadan Allah'ı bulabileceği fikri kafamda çok zayıflıyor. Ama diğer taraftan bakınca çoğu söyledikleri islam'a aykırı olan şeyler değil. Mesela, insanlar akıllıca eğitilirlerse, daha anlayışlı olurlarsa, kendi mutlulukları için başkalarının da mutlu olmasını kaçınılmaz bir koşul saymakta güçlük çekmeyeceklerini söylüyor.
Bu yazdıklarıma kızacaksınız biliyorum da, bir şeyler söylemenizi istediğimiden...

Ödeve gelince; zaman ve mekan konusunda oturup özellikle düşünmedim. ''Zaman'' verin. :) (Üstünde düşünmediğim bir şeyi rahatlıkla cümlede kullanabiliyorum.)
 

Hikmet

Yalınayak.
Katılım
16 Eyl 2009
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

Bu arada hocam geçen sene hadisle ilgili yazdığınız şeyleri hatırlayıp tekrar okumak istedim ama en sonunda bunu yazdığınızı görünce bir şey söylemek istemedim.

Mahşer' Alıntı:
(Bu yazıyı okuyup Konuyu hadis savunuculuğu veyahut yericiliği şeklinde zemine indirmeye çalışanla işim olmaz yani benim müslümanlığımı tartışmayın haseten rica ediyorum)
Aslında yukarıdaki söylediğinizi yapmaya çalışmayacağım, size saygımın olduğunu biliyorsunuz. Ama izin verirseniz aklımdakileri söylemek/sormak istiyorum.
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

hadi sor. Sor da söyliyeyim.Bu divan bensiz kalmış epey belli.:)
 

Hikmet

Yalınayak.
Katılım
16 Eyl 2009
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

Hocam sizi görmek ne güzel. Şimdi nerden başlayacağımı bilmiyorum. Derste konuları öyle yüzeysel geçiyoruz ama benim çıkardığım bazı şeyler var.

Hocam şu içtihad mevzusunda diyorum ki, (kan beyninize sıçramasın) Bazı insanların zekasının ve ilminin benden daha kaliteli olduğunu, Kur'anda bulunmadığını iddia ettiğimiz mevzularda benden daha iyi görüş bildireceklerini, ve onlara itibar etmekten başka çarem olmadığını kabul edebilirim.
Bu şuna benziyor, benim de kendime göre fikirlerim var ama sizin ilminize güvendiğimden kafamdaki soruları soruyorum, kendi fikirlerimi paylaşıyorum ve sonunda size itibar ettiğim yerler oluyor. (Burası benim karakterim alakalı bir mevzu olabilir, neyse)

Hadis ilmine gelince, Osmanlı döneminde hadis ilmi zirvedeymiş ve çok farklı bereketleri varmış. Buhari şerhleriyle ders işleniyormuş mesela. Hocamız derste anlatırken ordan oraya atlamak zorunda kalıyor. Bir cümle söylüyor mesela, 'ha ben şu kesinlikle şöyledir demek istemiyorum yanlış anlamayın…' demek zorunda kalıyor. Gerçekten çok kapsamlı bir ilim. Kesinlik de yok gibi bir şey. 'hocam dedim bu hadis ilminde hiçbir şey kesin değil gibi duruyor, her şeyden şüphe etmemiz gerekiyor' dediğimde 'problem olmazsa zaten ilim olmaz,' diyor.

Bütün alimler hadis ilminin kuran'ın açıklanmasında yardımcı olacak ilk kaynak olduğunu sözylüyorlar. Hatta tefsir ilmi ilk başta tamamen hadise dayandırılıyor. Bütün tefsircilerin başvurduğu ilk kaynak hadis ilmi, baktığımızda.

Bi de şunu düşündüm. Hadis ilmi ravi zincirinde bulunan ravilerin adalet ve zapt açısından güvenilir olduğuna kanaat getirdiğinde rivayet ettikleri hadisi sahih olarak kabul eder. Biz hadisleri reddettiğimizde otomatikmen raviler arasında bulunan mübarek insanlara da güvenmediğimiz anlamına geliyor !

Ben demiyorum ki, her hadisi kabul edelim ya da hiçbir hadisi kabul etmeyelim. Kabul ettiğimiz zaman (en azından sahihleri) kaybedecek bir şeyimiz yok ama hepsini reddettiğimizde problem olabilir diye düşünüyorum.

Buyurun hocam. Ama sakin :)
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

Uzun bir yolculuk dönüşü, tamda Külliyatlarını "külliyen haramdır" larla dolduran din tüccarları,hadis fabrikatörleri,Fikir tüketicileri,hamam böcekleri,Andolu tabiri ile Kahbeanalı ( kelimeyi ayırıp (b'yi p etmedim) yobaz,bağnaz caiziyet mercileri. Kapıcılar ,Kapı kolları,kapı Kulları.
her yüz yılda varlığını ufak isim değişikliği ve kılık kıyafet inkılabına uğramış tevhidi tedrisad garibesi ve son revaçta ( başbakandan) tabirle,ucube,cadı,medyum meddah kişiler kılığında gösteren adam,madam vs... lerin çaputlarını okumakla meşkulken. Her sahifesinde bir yudum zehir tadıp İlmimin,bilgimin,İlhamımın bilhassa İmanımın panzeyirine sarılıp seni ve okurlarıda kendimle zehirlemiş olabileceğim şühesinde Allaha sığınarak şunları yazayım dedim.

Bir ilmin olgunlaşma süreci evvela taklit ile başlar sonra kendi teknik platformuna oturur takip ettiğin bir ekol vardır ve savunursun ve üretirsin bu demek değildir ki ebediyen ona bağlı kalmak zorundasın. Kuranı anlamak için harf saymak,ebcet hesaplamak gerekmez o ayrı bir merak konusu ki hiçte anlamış değilim ebcetçileri kuran Kemiyetin mi?,Keyfiyetin mi? kitabı yakında kuranı tartıp "hımm 1,50 gr aha buldum buda bilmem neyin bilmem nesi" diyecekler bizde gidip matbacıyı gözlerinden öpecez :D
Görüş bildirenleri okuyup anlamakta ayrı bir ilim (biliyorsun) bu ilme paçasını sıvayan adam akıllı biri akı karayı tespit edebilecek yetiye sahiptir ve itimad edeceği ilim adamını ayırabileceği kanısındayım. Demek istediğim "bu adam demiş ise doğrudur" demek yerine "bu adam demiş ise incelemeye değer" demek daha akkıllı -hanif-(kuranın tariflediği İnsan modeli) bir ilim takipçisinin işidir diye düşünüyorum. Birde Kuran'da bulunmayan demişsin. bu mevzu beni ilgilendirmez ben kurana inanıyorum orda yoksa TIN kuranda belirtilmemiş ise sorumlu değilim ve bu ne cürrettirki bir şey Kur anda yazmıyorsa ekleyebiliyorlar :) Allah'a ve Peygambere ne hacet songoma lar yada wodoo :) lar gibi yaşıyalım.uydurun bişiy "Auguste Comte" gibi tartışma kapansın.Bu cümleyi kurmamış olduğunu kabul ediyorum.

birine itibar etmek "aka kara diyor sa mümkün müdür?"(düşün)

Ben hadisi inkar etmiyorum yani "yoktur" demiyorum dejenere edildiğini kirlendiğini her devirde siyasete alet edildiğini ve bu yüzden sayısının hala belli olmadığını ve dahi Kurana tezat ise çok rahat bir şekilde " hadi len" diye bileceğimi idda ettim.
Ravilerin mübarekliği benim ilgi alanım dışında "e mübarek hoşsun da ayağın kokuyor" demekten asla geri durmayacağımı bu formdakiler yaklaşık 4 senedir ve devam eden tahsil hayatımda etrafımdakilerin de hepsi yıllardır bilir.
Dersine giren hocana selam eder ve derimki "yakanızdaki ellerin hesabından korkun kadronuzun elden gideceği korkusu kadar";)

buraya kadar yazdıklarımda"bişiylerime karşı çık yada incelemeye değer bul" devam edelim olurmu?
 

Hikmet

Yalınayak.
Katılım
16 Eyl 2009
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler


İlk paragrafınızı geçtim.

Bir ilmin olgunlaşma süreci evvela taklit ile başlar sonra kendi teknik platformuna oturur takip ettiğin bir ekol vardır ve savunursun ve üretirsin bu demek değildir ki ebediyen ona bağlı kalmak zorundasın.
Aslında sürekli yer/ yön değiştirmekten sıkıldım. Bir ekolüm olsa da ona bağlı kalsam. Ama daha işin başındayım, sabır lazım zannımca.

Görüş bildirenleri okuyup anlamakta ayrı bir ilim (biliyorsun) bu ilme paçasını sıvayan adam akıllı biri akı karayı tespit edebilecek yetiye sahiptir ve itimad edeceği ilim adamını ayırabileceği kanısındayım. Demek istediğim "bu adam demiş ise doğrudur" demek yerine "bu adam demiş ise incelemeye değer" demek daha akkıllı -hanif-(kuranın tariflediği İnsan modeli) bir ilim takipçisinin işidir diye düşünüyorum.
Hocam aslında şöyle oluyor, eleştirmeye korkuyorum. Yani bazılarını. Bundan ziyade direk kabul etme gibi bi durumda var. Okuduğum adamı bi kere gözümde büyütmüşüm. Yanlış yapmaz gibisine düşünüyorum. Ama süper yani tuttum burayı. Bakınsize biraz şüpheli yaklaşıyorum çünkü şimdiye kadar bildiklerimi altüst ediyorsunuz. Şüpheli dediğim öyle eleştiremiyorum da pek. Mantıklı şeyler söylüyorsunuz.

Bu cümleyi kurmamış olduğunu kabul ediyorum.
Hocam bunu diyeceğinizi biliyordum, o yüzden de ''Kur'anda bulunmadığını iddia ettiğimiz mevzularda'' diyerekten bir cümle kurmuştum ama yine kaçıramamışım gözünüzden. :)

Kur'anda belirtilmemiş ise sorumlu değilim. Hufff hocam napıyonuz! Namazı nasıl kılacağımızı nerden öğrendik biz? Kuran da yok, o zaman nasıl kılacağımızın da mı önemi yok!

(Kalan kısma yarın bir şeyler yazacağım, aldım aklımı düşünmedeyim)
 

Hikmet

Yalınayak.
Katılım
16 Eyl 2009
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

Hayır hayır. Yazdığım son paragrafı unutun hocam. Hadise odaklandım ya, ondan öyle oldu.

Şimdi, Kuranda belirtilmemişse sorumlu değilim meselesi. İçtihada çıkıyoruz burdan. Mesela şimdilerde bir durum oluyor ve bu Efendimiz (s.a.v.) zamanında söz konusu olan bir şey değil. Dolayısılya konuyla ilgili ayet de yok. Zamanın alimi diye kabul edilen kişiler görüş ortaya koyuyorlar, içtihad ediyorlar.

Ben bu içtihada uymak zorundayım.
Onlar içtihad etmiş amma benim de bu konuda kendimce farklı bir görüşüm var ona uyarım.
Bu mevzuyla ilgili bir ayet yok, o yüzden nasıl davranırsak davranalım sorguya çekilmeyecez.

?? Hangisi...

Sonra, hadis yoktur diyemezsiniz, çünkü var. Ama hocam siz Kurandan başka bir şeye itibar etmem derken hadisi direk kestirip atıyonuz ki... Siyasete alet edildiği yerler elbette var ve zaten propagandist olarak bilinenlerin rivayet ettikleri hadis kabul edilmiyor. Kuran'a tezatsa zaten hiç söz konusu edilmiyor.

Birine itibar etmek aka kara diyorsa mümkün müdür?
Ama akla kara herkese göre değişmiyor mu? İşte burası sorun. Neye göre akla kara? Tamam başta Kur'anı esas alıyoruz. Ama düşünsenize, İmam-ı Azam ve İmam-ı Şafi (Allah razı olsun onlardan) nerde ayrılığa düştülerde bazı fetvalarda farklı görüş bildirdiler?

Huff ..
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

Ben hadisi inkar etmiyorum yani "yoktur" demiyorum dejenere edildiğini kirlendiğini her devirde siyasete alet edildiğini ve bu yüzden sayısının hala belli olmadığını ve dahi Kurana tezat ise çok rahat bir şekilde " hadi len" diye bileceğimi idda ettim.( Bu cümlden "hadis yoktur" anlamını nasıl çıkardın?")
Efendimiz zamanında olup ta şimdi olmayan ve kur anın işater etmediği ne varmış bir örnek verirmisin?
ki namzın secde rüku kıraat kıyam bölümleri kuranda var, derleyen ,düzenleyen Peygamber dolayısı ile SALAT (Kuranda böyle geçer "namaz" farsçadır ;) ) özetle Salat farz, eda edilişi biçimi sünnetle tespit edilmiştir.

Sen içtihadın hakkaten ne olduğunu bildiğine emin misin?(sinir katsayım yükseliyorda :mad: )
-bir önceki olayla mukayese edebilmektir- yani mesnet kuran olmak kaydı ile atış serbest :)
Ak ile Kara herkese göre değişmez bu teşbih alenen belli olan aşikar mevzuna dikkat çekmek içindi.
Ezan Okumak Farz mıdır?
Cuma Namazı 16 rekat mıdır?
mekruh,harama yakın mekruh,helale yakın mekruh,caiz,vaiz ıvır zıvır bunlar ne yahu?
Allah razımı değilmi görcez onlardan büyük alimler diyeceğim yok ama siyasi parti liderleridir aynı zamanda. mesheb mevzuna girme hiç, canımı sıkarsın bende seni sınıftan kovarım :)
 

Hikmet

Yalınayak.
Katılım
16 Eyl 2009
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

(Yoktur demiyorum deyince; 'demiyorsunuz, zaten isteseniz de diyemezsiniz' demek istemiş idim. :) )

Hocam bak ya ne ediyonuz siz? (İlk defa karşılaşıyom sizin gibi biriyle ve ölsem bırakmam)
Mezheb diye bir şey de mi yok yani?
Alimler niye siyasi parti liderleri olsun? (Siyasete girmeyelim vallahi anlamıyorum. Baştakileri de sondakileri de anlamıyorum.)
Ivır zıvır mı? Aman Ya Rabbii ...
Ben içtihadı biliyom yaf. (Yani viki den bakmak zorunda bıraktınız beni :) ) Ya hocam sinirlenmeyin lütfen. Sanki bana önceden ders verdiniz de, ben şimdi o dersle ilgili sorduğunuz soruları bilemiyom gibi davranmayın... Sınıftan ancak saygısızlık yaptğım zaman kovabilirsinz :p

Efendimiz zamanında olup ta şimdi olmayan ve kur anın işater etmediği ne varmış bir örnek verirmisin?
Hımm.. Bilmiyom ama ya işte içtihadı niye yapıyolar? Ya tamam üf bunu geçelim. ya da geçmeyelim, anlatın.

ki namzın secde rüku kıraat kıyam bölümleri kuranda var, derleyen ,düzenleyen Peygamber dolayısı ile SALAT (Kuranda böyle geçer "namaz" farsçadır ) özetle Salat farz, eda edilişi biçimi sünnetle tespit edilmiştir.
Bu dursun bi yerde.

Ağlamak istiyorum, ağlamak istiyorum ???

(Hocam varyaa, İlahiyatçı profları bile geçtiniz ha. Sizin dedikleriniz duysalar, abooo :-\ )
 

Hikmet

Yalınayak.
Katılım
16 Eyl 2009
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler


Hocam bi de divanda SERTER diye biri varmış önceden. O sizin öğrenciniz filan mı?
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Çağımız Sorunları Üstüne Düşünceler

çık dışarı :) konu kapanmıştır beni boşuna uğraştırıyorsun...