Çaynağme

Dilhun

Dîvân Üyesi
Ağza bal çalıp gitti üstâd.Dilhun sunumun hazırlığını bekleyemeyecek kadar sabırsız bilinmez mi divan üyelerince acep ? Baştan belirtmek isterim ki yapacağım sunum sunum adını almayacak kadar eksik bir karalama .Yerimden duramayisima verilsin lütfen :) Ve Mina 'nin yapacağı sunuma ancak zemin oluşturmak benimkisi ....

Ayyaşın tanimini fazlasıyla idrâk eden bir ülkeydik .Bir de çayyaş vardı.Çayyaş: Çaya düşkün ,çok içen demekti.

Ârifin fikri neyse zikri de odur diye kâdim bir kabûliyet vardır bizde.Ama bu sefer fikri zikrine vuran sadece ârifler değil âşıklardı ,yalnizlardi ,çayyaşlardi.Çay deyip geçmemek gerektiğini ,çayın edebiyatla ilgisi olduğunu öğrenmiştik.Şiir, mani, türkü ,kitap gibi bir çok yerde şeref konuğuydu çay.

Peki nedir çay ?
- Yalnızların yarenidir çay .( Cihan Usta )
-Çay henüz bir şey bitmedi demektir.( Cezmi Ersöz )
- Çay yoksulların ,şairlerin yalnızların ,âşıklarin ,yetinmeyi bilenlerin ve yitirenlerin resmi içeceğidir.

Çay başlı başına bir okuldu.Adini ve tadını bilenlere öğretiler sunan.
- Sonra çay bize bir gerçeği daha öğretti; bekleyen her şey soğur ve acır.( M.Deveci )

Çay ; Necip Fazıl ' dan,Cemal Süreyaya , Osman Konuk ' tan Tarık Tufan ' a ,Zarifoglu' ndan Oğuz Atay ' a ,Sunay Akın ' dan Nevzat Çelik ' e kadar her kesimce şiirselleştirilmiştir.

"Şiirdir çay " hükmüne vardigim o dizeler.

- Çaycı getir ilaç kokulu çaydan
Dakika düşelim senelik paydan ( Necip Fazıl)

-Açık çay içerdi hep demli olunca bardağın öbür tarafından beni göremezmis öyle derdi hep .( Cemal Süreya )

- Biz çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz .(Oğuz Atay )

- Çay bardağında bırakılan dudak payı kadar bile uzak kalamam senden .( Sunay Akın )

- Soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm .( Nevzat Çelik)

- Ama bu kente gelirsen unutma beni ara
Sana bir çay ve temiz yaralar ısmarlarım ( Osman Konuk )

- Benim sana verebileceğim çok şey yok aslında.
Çay var içersen ,ben var seversen ,yol var gidersen.

- Masada çay bardakları ve ellerin olsun .( Tarik Tufan )

Bunlar fikri zikrine vuranlarin eşsiz şiirleriydi.
Bir iki dizeyle geçiştirilecek bir sevda değildi çay uğruna kitaplar yazılmış bir tutkuydu.

O kitaplardan bazıları :

- Çay Risalesi - Seyyid Mehmet İzzet Efendi
-Çayın Kültür Tarihi - Stephan Reımertz
- Demlikten Süzülen Kültür :Çay -Deniz Gürsoy
- Çay Kitabı - Mustafa Duman ( Bu kitap geçmişten günümüze uzanan bir köprü niteliğindedir.Turk edebiyatında çayın önemine değinmektedir.Çay üzerine şiirler ,maniler ,türküler anlatımını canlı kılmaktadır.)

Ve Çaylar Şirketten - ( Yazarı @UluğBey hocam demeyi çok isterdim .;)) Remzi Kazmaz.

Kimin ağrıyor canı
Bol bol içsin mercanı
Her derdin dermanı
Çay çay çay diyordu bir Azeri Türküde.
Bir de " Bir çay koy da geleyim " diyen Ali Kınık.

Allah hepimize demlik dolusu çay ve o çayı tatlandıran dostlar nasip etsin :)

VESSELAM :)
Çay-ı mâ hoş-güvar ü şîrîn est
Çün ki leb-i lal-i yâr rengi nest
(Çayımız lezzetli ve tatlıdır. Çünkü sevgilinin lâl dudağı rengindedir.).
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Allah dostlarından biri çok çayı çok içermiş.sormuşlar efendim neden bu kadar çok çay içiyorsunuz.mübarek cevap olarak.-suyun çiğ olanını sevmeyiz. (Aklımda kalanı bu eminim menkibe daha detaylıdır)
 

EnesBey

Dîvân Üyesi
Cayimiz boyali ve katkilidir cunku tuccar icin her sey paranin yesil rengindedir
 

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Siyah çayın yeri,tadı ayrıdır lâkin "Çay" ana başlığı altında diğer bitki çaylarının yeri de yadsınamaz. Bi'l-hassa soğuk kış günlerinde keyifle içilir. Ben özellikle köyümüzdeki dağlardan topladığımız adaçayının bağımlısı oldum :D
Genelde bitki çayları sadece hastalanınca içilen ıhlamur ya da nane-limon çayı olarak sınırlandırılır başka bir deyişle şifa niyetine ilaç gibi tüketilir.
Milletçe sudan çok siyah çay tüketiyoruz hatta günlük içilmesi gereken su miktarını bile düşürüyor bu çay bağımlılığı. Bu noktada aslında siyah çayı azaltmak bile bir şifa hâline geliyor çünkü siyah çayın fazlası da kansızlık ve demir eksikliğine yol açıyor.
Misafir gelse ya da misafirliğe gidilse hemen siyah çay demlenir sanki diğer bitki çaylarından demlense ayıp olur ya da daha az kıymet verilir hissine düşüncesine kapılır ev sahibi(Kendi annemden biliyorum ne zaman teklif etsem bunları söyler o siyah çay illa demlenir niyeyse Geçen gün akşam oturması için yakın bir köye gitmişler ev sahibesi kuzinenin üzerinde adaçayı demlemiş annemin çok hoşuna gitmiş biz de demleyelim gelene gidene diyor. İşte tecrübe en iyi öğretmendir. :D )
Bir alışveriş için esnaf kapısı çalınsa hemen çay ısmarlanır sorulmadan.( Bu esnaf adetimizi çok takdir ediyorum ne kadar misafirperver bir milletiz ve bu âdet Ahilik dediğimiz anlayışın kazandırdığı bir gönlübolluk örneğidir. )
Bitki çeşitleri o kadar fazla ki saymakla bitmiyor. Bu alana oldukça merakım var. Genelde her bitki çayını tatmaya çalışıyorum.(Tabi belirli ölçülerde:))
Her bir bitkinin ayrı bir tadı ve şifası var. İnsanı o kadar ferhaltıyor ve dinlendiriyor ki bir süre sonra ihtiyaç duyuyorsunuz.
Birtakım kronik hastalığı olanlara bazı bitki çayları zararlı olabiliyor bu anlamda da dikkatli olmak gerek.
Şu aralar kakule çayını tüketiyorum.Kakulenin aroması ve tadı çok güzel bunların dışında hafızayı yenilemesi,zindelik vermesi gibi birçok faydası var.
Özetle bitki çaylarına yakın olmak , haklarında araştırma yapmak ,bilgi sahibi olmak benim için bir hobi haline geldi. Tavsiye edilir ;)
(Allah şifadan ayırmasın.)
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Zencefil limon ,ıhlamur (içinde ekşi elma,tarcın kökü ,bir tane karanfil,yarım limon,bir tutam kekik ,nane ,zencefil varsa safran .çok kaynadığında tadında acıma oluyor fazla kaynatmadan demlendirerek yap) çok çabuk soğuk alıyorum ıhlamur her daim olan içecek evde .kakuleyi bilsem de alışkanlık haline gelemedi .hoş ama aklıma düşmüyor.geçen mandalina kabuğu zencefil çayını denedim hoşuma gitti...denenebilir...olmazsa olmaz adaçayına devam edilmeli.
 

EnesBey

Dîvân Üyesi
Ne köymüs abi ya yok yok.semender bi tik sonra korona virusunu yok eden ot bizim köyde diyecek az kaldi
 

terk-i diyar

"aziz misafirim"
Konusmalari okuyunca kakuleyi hic denemediğimi farkettim ve merak ettim.Çay vazgeçilmezimdir. Bitki çaylarını da genelde hastayken yada cok cay içtiğini fark ettiğim zamanlar tercih ediyorum. Burada da dikkat edilmesi gereken birsey var ki hastayken dahi bitki çaylarını dönüşümlü içmek, hep aynısından icmemek. Kekik cayi,rezene,ıhlamur, adaçayı,kuşburnu, papatya ,zencefil.
Tam da simdi okuldan hastalanarak dönen evlatciklara ballı zencefil yaptim.Kendime de bir çay doldurayim
 

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Konusmalari okuyunca kakuleyi hic denemediğimi farkettim ve merak ettim.Çay vazgeçilmezimdir. Bitki çaylarını da genelde hastayken yada cok cay içtiğini fark ettiğim zamanlar tercih ediyorum. Burada da dikkat edilmesi gereken birsey var ki hastayken dahi bitki çaylarını dönüşümlü içmek, hep aynısından icmemek. Kekik cayi,rezene,ıhlamur, adaçayı,kuşburnu, papatya ,zencefil.
Tam da simdi okuldan hastalanarak dönen evlatciklara ballı zencefil yaptim.Kendime de bir çay doldurayim
Kakulenin lezzeti kokusu aroması benim çok hoşuma gitti. Yeşil bir çekirdek içinde siyah tohumları var bunları çıkarıp havanda hafifçe ezip kaynamış suya koyarak demleniyor. Ya da tohumları direk kaynamış suya atabilirsiniz. Bu tohumları da değerlendirip en son yiyorum çok güzel okaliptüsü andıran bir tadı var ferahlık veriyor. Sık sık olmasa da arada bir içiyorum. Tavsiye ediyorum :)
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
20200620_172748.jpg


@ferahsan moğolların çaya kaç şeker adlı parçadan konu açmıştı bulamadım:) gene (olsun konuyu yad edelim ) anca bu dayı şekere kaç şeker katılacağını bileceğini düşündüm :) Çay suyunu attım gerisi sizin :)
 

Bir Şûh-i Sitemkâr

Dîvân Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 925

@ferahsan moğolların çaya kaç şeker adlı parçadan konu açmıştı bulamadım:) gene (olsun konuyu yad edelim ) anca bu dayı şekere kaç şeker katılacağını bileceğini düşündüm :) Çay suyunu attım gerisi sizin :)
Zor değil, hiç zor değil , demli çayı karıştırıp bir başına yudumlamak doyasıya. Ama ; "Çaya kaç şeker alırsın?" diye bir ses sormalı
Sesin sahibine sesleniyorum :)
Kaç şeker aldığını biliyordur aslında ama kıtlama ise yine sormak lazım tabi :) :)
 

mehmetaluc

Dîvân Üyesi
1595069551861.png


Çay getirin içelim dostlarımız muhabbet için güzel sözleri sen say,çay içilince ne güzel olur edebiyat içinde al sende bir pay.
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt