çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

  • Konbuyu başlatan gülücüğüm
  • Başlangıç tarihi

ayse

 
Katılım
28 Eki 2006
Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

bence mutluluğu parçalara bölüp hüzünlerin arasına karıştırmak!

bu arada hoşgeldinnn :) :) :)
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

Merhaba hoşgeldin aramıza.Öyle bir soru sormuşsun ki :)anlata anlata bitirilemeyecek bir soru sanırım.Dilimin döndüğünce,elimin erdiğince iki kelime edeyim:

Sevinmek ve üzülmek...

Bu iki kavram ne kadar zıt gözüküyorsa da bizlere, aslında tıpkı tasavvuf anlaşıyında olduğu gibi varlığın farklı görünüşlerinden ibaret olsa gerek.Yani üzüntü olmadan sevinç,sevinç olmadan da üzüntü olmaz elbette.Sorduğun sorudan hareketle gidecek olursam,sanırım bu elimizde olan bir şey değil.Yani sevincin miktarı yoktur ki,için içine sığmıyorsa,bir şey yüzünden mutlu olmuşsan onu son anına kadar yaşamalısın.Güncel tabirle "Anı Yaşa!" diyorlar ya.Ama başka bir açıdan da bakıp üzüntülü anlarımızda sevinçli hallerimizi düşünerek yani senin tabirinle mutluluğu parçalara bölüp hüzüne karıştırarak bir nebze de olsa üzüntüyü azaltmaksa amaç çok iyi olacaktır elbette.Ama bu sevinç dediğimiz şey parçalara bölündükçe çoğalan şeylerden olsa gerek.Denize teşbih edersek sevincimizi,denizden bir kova su alınmayla  çok da bir şey eksilmez ondan.Bundan dolayı sevinçlerimizi hüzünlerimizin arasına karıştırabiliriz ama hüzünlerimizi sevinçlerimiz arasına karıştırırsak ortada sevinç denen bir şey kalmaz vesselam.
 

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

Bir anda çok sevinmek uzun süreli olmayacağı için, mutluluğu parçalara bölüp hüzünlerin arasına karıştırmak daha mantıklı gibi. İstediğimiz şeye bir anda ulaşamayız, bu yavaş yavaş olur, ve bu yolda yolumuz azaldıkça sevincimiz artar. Ve en sonunda mutluluğun en üst seviyesine ulaşırız. Bir anda sevinmek diye bir şey hayatımızda çok nadirdir ve genellikle anlıktır. Ama kalıcı mutluluklar, belli yollardan geçerek sağlanır.

Bir anda sevinip, diğer zamanlarda da mutsuz olmak da mantıklı değil. Biz mutluluğu tüm anlarımızda parçalara bölerek, hüzünlerin arasına karıştırırsak, o zaman hayat bizim için biraz daha kolaylaşmaz mı? Her şeyin fazlası yerine, ölçülü bir biçimde hayatımıza dağılımı bizim için en doğru olanıdır. Mutluluğu bir anda yaşayarak harcamayalım, bunu tüm hayatımıza yayalım. Hüzünlerimizin arasına mutluluğu sıkıştıralım ki hayattan daima zevk alalım.
 
C

cengaver

Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

hüzünleri parça parça yapıp sevinçleri-sevgileri arasına serpiştirmek..:)
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

gülücüğüm' Alıntı:
bir anda çok sevinmek mi yoksa bu mutluluğu parçalara bölüp hüzünlerin arasına karıştırmak mı?....
Bir anda çok sevinmek veya çok gülmek beni hep korkutmuştur çünkü aklımın bir köşesinde "bunun sonunda kesin ağlayacağım" düşüncesi varlığını korumuştur hep. Hani öyle bir söz de var ya çok gülme sonunda ağlarsın falan derler. Sanırım ben bu sözün etkisinde fazla kalıyorum.

Diyeceğim şudur ki mutlu olunduğu zaman mutluluğun tadı çıkarılmalı ama o an israf edilmemeli, üzüleceğimiz vakitler için her zaman bir miktar huzur kenara bırakılmalı. Vakti geldiğinde de derdin tasanın ve hüznün üzerine bir güzel serpiştirilmeli...
 

garip

 
Katılım
12 Şub 2006
Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

Merhaba gülücüğüm hoşgeldiniz,sorunuzu gülümseyerek okudum:)hayat her zaman mutlu olma şansı vermiyor insana.Bir anda çok sevinmek ve bu mutluluğu parçalara bölerek hüzünlere karıştırmak...Sevinçlerin ve mutlulukların dayanıklı birer tüketim maddesi olmasını ve miyadının uzun olmasını temenni ederdim.Ne güzel olurdu o zaman söylediğiniz gibi parçalara bölüp,gerektiğinde kullanabilirdik ;)Sevinçler de,üzüntüler de yaşamın getirileri.Veronica A. Shoffstall'in bir şiirindeki şu mısralarla noktalamak istiyorum yorumumu hoşgörünüze sığınarak:''ve yenilgileri başın dik ve gözlerin açık karşılamaya başlarsın,bir çocuğun üzüntüsüyle değil,bir yetişkinin zerafetiyle...
ve herşeyi,bugünü düşünerek yapmayıda öğrenirsin çünkü yarın ile ilgili herşey belirsizdir...''
 

uLYa

 
Katılım
10 Nis 2007
Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

çok sevineceğiniz bişeyi yani bu duyguyu o anda nasıl bölebilirsiniz ki? böyle birşey var mı?
 
K

katrelâl

Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

Bazen olur ya bir haber alırsınız veya birinden bi zarar görürsünüz ya da hoşlanmadığınız bişeye şahit olursunuz.. Aniden kan beyninize sıçrar,, bu duygu yoğunluğu içinde mantıklı düşünümezsiniz ve ne yaptığını bilemez bir hal alırsınız, bu refleksif durum sonucu elinizden bir kaza çıkabilir, sonradan pişmanlık duyacağınız şeyler yaparsınız, onanmaz yaralar açarsınız belki hayatınızda ve bir anlık öfkeyle gelen felâket hayatınızı altüst edebilir. Herşey zıddıyla kaimdir ya, işte öfke ve beraberinde nefret duyguları gibi sevgide de bir anlık parlamalar, ani çıkışlar insana zarardan başka birşey vermez... Herşeyi tadında yaşamalı bence zamana yaymalı, mesafeyi her daim korumalı, aşırılıktan kaçınılmalı...
Soruna gelince gülücüğüm, hüzünleri parçalara ayırıp sevinçlerin arasına serpiştirmek bence...onlar da tuz, biber olsun diyelim..:) selametle.
 
C

cengaver

Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

yani demek istediğim ki katrelâl'le de aynı düşünceyi paylaştığımızı görünüyorum ne hüznü ne sevinci bir anda fütursuzca harcayıp bu etkileşimi bir anda bitirmemek.hüzünler parçalanır aralara sevimli mutluluklar-sevinçler sıkıştırılıverirse hayat daha tatlı olur.ne hüznün acısı hissedelir beden de ne de sevinç ve mutluluğun kıymetini bilir,şimdi diyeceksiniz mutluluk nasıl bilinmez,her daim gülemez insan,acıyı tatmalı yada tadana şahit olmalı ki yaşadığı mutluluğun değerini bilsin..
 
Katılım
29 Nis 2007
Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

Çok neyi ifade eder? ya da neye göre çok? Kalbin ve onun geniş his dünyasında bir şeyleri ifadelendirmek kalbin nazarında devasa değildir öyleki.Öyle ya bir bardak suda sevinirken, kimi zaman bir deryada üzülmek var... ya da tozpembe düşlere boyalı bir yaşamın adı olur çoğu zaman sevinmeler... Tebessümlerle yaşamak fikri ne hoş; hüzünleri,üzüntüleri unutmadan. Az ya da çok...
 

mustafabalci_07

"Sabır" eey gönlüm...
Katılım
28 Kas 2007
Ynt: çok sevinmek mi, az üzülmek mi?

buna bizim oralardaki bi sozle cevap vermek istiyorum
-herseyin azi karar cogu zarar
onun icin sevinmeyi de uzulmeyi de kararinda yapmak lazim.. ;)