Tadımlık

deli cevdetin maceraları 1 - deli cevdet iş arıyor -

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
merhaba canım türkiyemin canım "tecrübeli" eleman arayan ama hayat tecrübesi sıfır olan hasbel kadar babasının parası yahut üç kağıt ile insanları sevk-i idare ettiğini zanneden iş yeri sahibleri ve sahibeleri güruhu!

bendeniz cevdet kütürdet! bakmayın soyadımın "kütürdet" olduğuna siz... biline ki: patron, amir, felan, fıstık demez; hak yiyen, yanlış yapan, çalışanını ezen, işçinin hakkını alınteri kurumadan ödemeyen, yalan söyleyen ve söyleten, hakaret eden, hele hele "sen kimsin lan?" demekten haya etmeyen yani bilaistisna şerefsiz taifesinden olan ve cebindeki para ile adam olduğunu zannedenlere adam olmadıklarını ve ne için adam olamayacaklarını en güzel bir şekilde ifade etmekten geri durmam. eğer ki az önce saydığım ve saymaya takatimin kafi gelmeyeceği şerefsizlikler ile malul değilseniz; gayet güzel, gayet iyi, gayet doğru bir şekilde çalışmamız mümkündür.

her zaman iş veren mi şartlarını takdim edecek a kalın kafalı, amerika pragmatizmi ile sarmaş dolaş, deri değiştirmekle "moderen" olduğunu zanneden yanında kara yılanın masum ve masun kaldığı iki ayaklılar!

cevdet kütürdetin çalışma şartlarını nazarlarınıza sokarım:

1-yalan söylemem
2-önünüzde el pençe divan durmam
3-bey'li hanım'lı konuşmam
3-bağırma ,çağırma, sert bakış, laf sokma nevinden hokkabazlıklara gelmem. bu nevi hokkabazlara layık oldukları cevabı veririm!
4-amir, müdür, direktör, patron, yürütme kurulu üyesi, sio gibi mevki adları ayağımın altındadır. nazarımda itibar mevki ile değil, adam olmakla mümkündür.
5-sattığı ürünü yalan dolan ile güzel gösterenlere "analarının güzel olup olmadığı?" sualini tevcih ederim. yani canım iş verenler: "anası güzeller ile çalışmam!"
6-şu ana kadar anlamayan kalmamıştır amma hani olur da halen anlayamayan akl-ı evveller olur deyu ifade edeyim ki: soyadımdan belli olduğu üzre "çok fena kütürdetirim!"

hani reklamlarda: "arkadaşlar aranızda ülker çukulatalı gofret sevmeyen var mı?!" diyor da ardından "yok mu?!" diye şaşırıyor ya veled... şimdi de ben sizlere cevabına şaşırmayacağım bir sual tevcih edeyim: "var mı aranızda bu şartları haiz bir babayiğit?!" yok mu?
 

kelimelerin_ahengi

İnsan,dilinin altında saklıdır...
Ynt: deli cevdetin maceraları 1 - deli cevdet iş arıyor -

Merakla takip edeceğim. :)
 

PeJMüRDE

Aday Üye
Ynt: deli cevdetin maceraları 1 - deli cevdet iş arıyor -

Mahallemizin en yan bakışlı en delikanlı ve de doğduğundan beri delikanlı liginde top koşturmuş,yüzüne bakmağa doyamacağın cirilob gibi manitaları arkasından koşturan,delikanlılık kitabının müellifi ve defalarca baskısını yapan ve belirli aralıklarla imza günü düzenleyen,gurur-ı millet kaynağımız olan Cevdet Kütürdet ağabeyimiz.:) Bu hikaye beni şimdiden bozdu Baki ağabey... :)
 

hamza kutluay

Divan Üyesi
Ynt: deli cevdetin maceraları 1 - deli cevdet iş arıyor -

bende deli cevdete bayıldım iş veren değilde iş isteyen şartlarıysa süper değil mi yaa?? hep iş veren şart sürecek koşul koşacak şimdi sıra işçinin yanında haksızın karşısında deli cevdet de kütürdetir haa
 

_MeFtUn_

Divan Üyesi
Ynt: deli cevdetin maceraları 1 - deli cevdet iş arıyor -

Bana bu cevdet biraz tanıdık geliyor ;D

acaba... ;)
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: deli cevdetin maceraları 2- deli cevdet iş aramaya halen devam ediyor!

cevdetimin son iş görüşmesidir. buyurunuz aşk ile!

ismim cevdet kütürdet.

sanmayın ki iş arıyorum. iş kolay. en baba işi halletmek yine en babasından 2 hafta sürer. mesele adam gibi adam ile çalışmak! çalışacağım iş yerinde bazı şartlar ararım!

1- evvela ayak oyunları, fırıldaklık, enseye tokat millete çamur atmak, iltimas, torpil, havan topu, kıyakçılık (ki erbabı bilir hoş bir iş değildir), rüşvet, yalakalık, yağcılık, yağdanlık nevi rezilliklere ve dahi rezaletin en ufak bir emaresinin uç vermesine müsaade etmem! her cins yağcıyı badem yağı sürülmüş bıyıklarımda itina ile sallandırırım! ol sebebten kimseye eyvallahım yoktur! böyle biline!

2- "gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım " şahsiyetsizliğinde gözümüz yoktur! aksine gözümüz böyle şahsiyetsizlerin üzerindedir! yaptıkları ilk falsoda sıfatının orta yerine en kallavisinden bir osmanlı tokadı aşk etmeyi boynumuza borç biliriz! aşk edilen tokadın akabinde ola ki gık deyile! çıkarılan tavuk sesi yani gık sesinin boşa gitmemesi çün müstakbel maktulu yumurtlatmayı kendimize vazife biliriz. yani israfı sevmeyiz!

3- sigorta mefhumuna inanmamakla birlikte kanuna riayeti şiar edindiğimiz çün suret-i katiyyetle devletin kasasına icab eden paranın yatırılmasını şart koşarım! zira devlet babadır ve dahi babasını inkar eden haramzadedir! bu nükteden de anlaşılacağı üzre eksik yatan sigortalar yahut eksik gösterilen ücrete tahammülüm yoktur! nefsim hesabına değil amma amme adına bu işleri akleden densiz muhasebeci, mali müşavir, murakıb cart, curt ne varsa alayını birden hacamat ederim! yani hesabını bilmeyenin hesabını keseriz!

4- iş yerindeki emekçi garındaşlarımın tahsil görmemesinden, zayıflığından, söz bilmemesinden, hayasından ve sair sükutuna sebeb olacak ne kadar unsur varsa hepsinden ötürü su-i istimal edilmesine zerrece müsaade etmem! bu tür gayretlerin amansız düşmanıyımdır! yani sıkıysa emekçiyi ezin de göreyim! karıncayı ezmekten imtina eden biz siz gibi mahlukatın on iki parmak bağırsağından kokoreç yapmakta pek mahirizdir! şüphesi olan buyursun! yerse tabii!..

5- şartlarımı kabul etmediğiniz morarmış suratınızdan, ebleh bakışlarınızdan, sallanan kulaklarınızdan, sümüklü burnunuzdan ayan beyan ortada! şu halde sizin gibi iki ayaklılarla çalışmayı zul addettiğimizi ilan ederiz.

bendeniz cevdet kütürdet! sıkıysa küfret!
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: deli cevdetin maceraları - deli cevdet ve çıkrık

-cevdet ağabey
-söyle çıkrık
-ağabey. bu memlekete senin gibi adam lazım
-yani çıkrık?..
-yanisi var mı ağabey. boy desen sende; endam desen sende; heybet desen sende; dürüstlük desen sende... sen de adamlık için lazım gelen her şey ziyadesiyle mevcut
-öyle mi dersin çıkrık
-evet ağabey. gene mi hata ederim yoksa?
-edersin çıkrık edersin! o ki adam gibi adamım bu millet niye böyle?
-e ağabey sen piyasada arz-ı endam etmemekte inad edersen elbette böyle olur
-ne zamandır piyasa malı olduk oğlum biz?! çıkıntılık yapma çıkrık..
-haşa ağabey! sen kendini gösterince herkes hizaya gelir manasında demiştim
-evladım kendimizi gösterelim göstermesine de bakalım görecek olanlarda görecek göz var mı?
-anlamadım ağabey.
-körler diyarında padişah tek gözü olandır çıkrık! unutma körlerle körebe oynanmaz zira muhtemelen hep ebe sen olursun!
-hmmm
-hmmm ya zırtapoz. git bana çay getir. açık olsun...
-tamam ağabey
-ağabey senin şu kestirmeden gidişine hayranım ya
-çayı getirmezsen tokatıma da hayran olacaksın kerkenez.
-aman ağabey. buyur, çayın.
-eyvallah çıkrık.
-ağabey. geçenlerde sana bir siyasi partiden teklif geldi. kabul etsen ne güzel olurdu.
-neresi güzel olurdu?!
-her yeri ağabey.
-bir yerini söyle çıkrık
-mesela senin olduğun yerde yalan dolan olmazdı ağabey. müsaade etmezdin sen
-ya yalanın olduğu yerde doğruluk olur mu çıkrık?
-gene anlamadım ağabey.
-anlasaydın ben de sana hayran olurdum çıkrık. dediğim iman ile küfür bir arada olmaz.
-gene anlamadım ağabey
-tevbe ya... evladım diyorum ki doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.
-e abi nasıl olacak o zaman?
-ne nasıl olacak o zaman?
-gidişat...
-herkes devesinin yularını sağlam tutsun kafi çıkrık. benim aklım ötesine ermez.
-iyi de ya herkesin devesini tek tek boğazlarlarsa?..
-dur çıkrık şimdi... bak metin milli ağabeyim söylüyor.
-ya millet ağabey?
-hani nerede çıkrık?
-biz neyiz ağabey?
-göçtü kervan, bozuldu bostan evladım.
-etme ağabey! sen de böyle dersen
-ne olur çıkrık?
-ne olacak ağabey. atayım kendimi bir köprüden aşağı.
-ben böyle dediğimde kendini köprüden atmadığın zaman mesele hallolur gafil çıkrık
-anlamadım ağabey
-anlarsın evladım. ya anlarsın ya dinlersin. başka yolu yok!
-gene anlamadım ağabey?
-kuzu olma o zaman çıkrık!
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: deli cevdetin maceraları - ön yazı

Vilayetinizde ikamet etmiyorum ama etmemem için bir engel yok. Ayriyyeten insan kaynakları tecrübem 4 ay ile sınırlı. Malum-ı aliniz işyerlerinde iş öğretmek gibi ulvi bir mesuliyet şuuru kalmadığı için benim gibi 2 hatta 3 senelik bilgi ve tecrübeyi 4 ayda kazanabilecek çapta biri tehlikeli kabul edilmekte.(Şahsi ikbal için müessesenin ikbaline kıyılıyor maalesef!) Yabancı lisanım yok ve açıkçası yabancı lisanım var diyenlerin de 300-500 kelime ile konuşmaya çalıştıklarını düşünürsek ve hele hele bozuk aksanı da nazar-ı itibare alırsak büyük bir eksiklik değil.

Çalışma şartlarım:

1- Tembel, işi yavaş yapan, eli işte gözü oynaşta tabirlerinin hakkını veren insan evladı ile çalışmam, çalışamam.
2- Ücreti dert edinmem lakin verilen sözlerin tutulmasını isterim zira bendeniz sözümün eriyimdir.
3- Allah'ın izni ile kolay kolay hata yapmam amma eskaza yaparsam da amir sıfatındakilerin veled azarlar gibi muamele çekmesine tahammül edemem. Uslub-ı beyan ayniyle insan kaidesine sıkı sıkıya bağlıyımdır.
4- Bulunmaz Hint kumaşı iddiasında değilim amma cinsi tükenen Kütahya çinisi olduğum etrafımca sık sık dillendirilir. Ol sebebten bu ortaklıktan hem siz ve hem ben istifade edebiliriz.

Böyle bir ön yazıya müsbet cevab verecek kadar atraksiyon ve aksiyona meyilli idareciler şirketinizde barındırılıyor mı merak ediyorum? Eğer barındırılmıyorsa sırf "kimdir bu adam?" merakı için lutfen beni rahatsız etmeyiniz. Meal-esef buğusu tüten bir çayın eşliğinde keyifli bir sohbet etmek için vilayetinize gelecek kadar bir konfora sahib değilim. Zaten öyle olsa idim bu iş ilanını ben verirdim ve sizi çay içmeye ben davet ederdim.

Unutmadan nasibse hem dünya ve hem ukba yoldaşım olmasını murad ettiğim nadide şahıs dahi vilayetiniz ikametlidir. Reklamlardan mülhem şöyle bitireyim tatlı kelamımı: "Bilmem anlatabildim mi?!"

Hamiş: Hangi reklam diye merak ederseniz şayet mail atmanız kafi. Şükürler olsun cevabsız bıraktığımız sual olmamıştır!

Herkese selam.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: deli cevdetin maceraları 1 - deli cevdet iş arıyor -

ve aleyküm selam :) müthiş hocam müthiş :)
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
röportaj

-merhaba sayın seyirciler. bugünki konuğumuz ilim ve irfan deryası aziz üstadımız medar-ı ifriharımız cevdet kütürdet. evet sayın kütürdet bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
-insanın kendisini övmesi edebe mugayir olmasa idi mümkündü. ol sebebten diğer suale geçelim
-efendim sizin türk siyasetine tesiriniz malum. seçimlerle alakalı görüşünüzü alabilir miyiz?
-sizde benim görüşümü ihata edecek ilim ve irfan namevcut olduğu için sıradaki suale geçiniz.
-şu halde fikrinizi öğrenmek istediğimiz meselelere dair konuşalım.
-hay hay
-kadınlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
-benim hakkımda düşündüklerinden fazlasını değil
-spor?
-güreşin dışındakiler tatava ki güreş bir terbiye meselesidir.
-kitab?
-alaylı olmaklığımızdan ötürü aramız limoni
-beğendiğiniz yazar?
-yazanları değil irticalen söylenen sözleri ve sahibini beğenirim
-sinema?
-ictimai afrodizyak
-tiyatro?
-evladınca öldürülmüş baba
-televizyon?
-kerahat hane
-gazete?
-kağıt israfı
-dergi?
-sarrafını bulamamış mücevher
-ticaret?
-al gülüm ver gülüm
-aile?
-asmalı konak değil zahir.
-hukuk?
-alayının peşinde olduğu bakire
-adalet?
-hakkın süratlice yerine koyulması.
-şiir?
-mübalağa ve yalan
-pekiyi de aziz üstadım meseleleri bu çapta tarif kabiliyeti nereden geliyor. neye veya kime borçlusunuz bunu?
-sana değil.
 

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt