DENEME

dilmurg

Gün akşamlıdur devletlum; dün doğduk, bugün ölürüz
Katılım
15 Mar 2007
ZORUNLU EĞİTİM ZORBALIKTIR!
Zorunlu eğitim neden zorbalıktır?
Hangi çağda ve hangi mekânda yaşarsak yaşayalım, zorunlu olarak insanlığa dayatılan her şeye isyan ve itiraz etmek gerekir. İnsanın olduğu yerde dayatma olmamalı ve olamaz. Bu her şeyden önce insan olmanın gereğidir.
Evet, ben bir insanım ve başkalarının benim hakkımda karar vermesinden nefret ediyorum. Benim özgür bir iradem var, özgürce seçme salahiyetine sahibim. Hiçbir kişi, hiçbir erk, hiçbir iktidar insan tekinin ne yapması konusunda icbar kullanamaz. Bu insana ve insanlığa sıkılmış bir kurşundur.
Bir insanın ne kadar sene okuyacağına bırakın da insanlar kendileri karar versinler. Siz çok mu akılısınız ey karar vericiler? Size bu yetkiyi kim verdi?
Bu insana yapılan en büyük hakaret. İnsan haysiyetine, onuruna, şerefine yakışmayan bir durum. Bırak evladım sen bilmezsin, senin yerine biz karar verelim, senin yerine biz düşünelim demektir bu. Beyinlere ve zihinlere zincir vurmaktan farksızdır bu durum. İnsanı köle olarak görmektir bu. İnsanı iradesiz ve zayıf bir varlık olarak görmektir.
Bırakın herkes ne yaptığına kendisi karar versin. Başkası hakkında karar vermekten daha iğrenç bir şey tahayyül edilemez. Ey kendisini başkasının yerine karar vermeye yetkili gören kelli felli insanlar? Siz kimsiniz? Size bu hakkı kim verdi? Ananızın karnında bu işle mi görevlendirildiniz de, bizim haberimiz mi olmadı? Sahi sizin aklınızın gramı daha mı fazla? Ya sizin hakkınızda kim karar verecek? Sizin iradenizi kim boykot edecek söyler misiniz?
Buna isyan ve itiraz ediyorum? Bir insan olarak bunu kabullenemiyorum? Siz de kabullenmeyin ey insanlık? İrade adına, insan olma adına, eşref-i mahlukat olma adına. Bu kadarı da yeter artık? Kendi iğrenç, boş, işe yaramaz, zamanı geçmiş, insana hiçbir şey vermeyen kof eğitiminizi kendinize saklayın. Zamanı gelince ineklere verirsiniz. Belki biraz kim neyi öğrenmek istiyorsa onu öğrensin. Bırakın kim neyi yapmak istiyorsa onu yapsın. İnsanları da kendiniz yersiniz.
Yirmi birinci yüzyılda yaşadığımız için değil isyanım, insan olduğum için. Bırakın yakalarından tutarak dogmatik iğrençlikleri medeni, çağdaş gerçekler olarak öğretmekten vazgeçin artık. Yakalarımızdan kirli ve kokuşmuş ellerinizi çekin artık. İğrenç ve soysuz yüzlerinizle adamlık öğretmeye kalkışmayın artık.
Öğretmeye çok mu isteklisiniz? Böyle bir hakkınız var ve fakat milletin çocukları üzerinde değil, kendi çocuklarınız üzerinde. Kendi çocuklarınız sizin, alın beyinlerini tepe tepe kullanın, ama unutmayın onların da hesabını vereceksiniz. Eğitilmeye muhtaç olan asıl sizlersiniz. Önce kendinizi eğitme yoluna girin bir an önce. Kurtuluşunuz için bu gerekli olan bir şey. Başkalarına yön tayin etmeyi nereden öğrendiniz ve dahi bu hakkı nereden ve kimden aldınız.
12 yıl olacakmış? Neden? Çok değerli ve vazgeçilmez bilgilerden dolayı mı? Zorunlu eğitim zorbalıktır. Bu zorbalık düzenine bir an önce son verilmelidir? Herkes kendi eğitimini kendisi üstlenmelidir. Herkes kendi öğreneceklerini ve kendi öğreticisini kendisi seçmelidir. Çünkü herkes bu şerefe layıktır ve bu hakka sahiptir. Çünkü herkeste özgür bir irade vardır ve herkes özgür iradesini özgürce kullanma hakkına sahiptir. Hiçbir güç ve otorite bunu engelleyemez. Bunu engellemeye yönelik yapılan her düzenleme ve eylem zorbalık, böyle bir düzen de zorba düzendir.
Ey insanın ve insanlığın düşmanları! İnsanlığın yakasından kirli ve iğrenç ellerinizi çekin artık. Çekin ki her insan teki, insan olduğunun farkına varsın ve koyun sürüsü olmadığını fark etsin. Çekin ki her insan teki, insan olmanın şerefli onurunu ve gurunu yaşasın. Vesselem…
Eyüp YILDIRIM
 

maviyemin

Senden birşey istemiyorum sevgimi iade et yeter!
Katılım
30 Eyl 2007
Ynt: DENEME

Doğrusu kime isyan ettiğinizi anlayamadım. Ama okurken düşündürdü. Tteşekkür ediyorum adıma...