Depresyon

Katılım
29 Ocak 2008
Depresyonun belirtileri nelerdir?


Depresyon birçok sekilde tanimlanabilir ve birçok belirtisi vardir, bunlar arasinda en önemlileri:

Depresif duygudurum
Ilgi kaybi
Yorgunluk ve enerjisizlik

Içten içe kendinizi üzgün ve mutsuz hissediyor olabilirsiniz. Ayrica kötümser ve olumsuz duygular içinde olabilirsiniz. Belki de normalde keyif aldiginiz seylere olan ilginizi yitirmissinizdir.

Depresyona yakalandiysaniz, mutlu olma kapasitenizin bir kismini yitirebilirsiniz, iyi bir sey oldugunda bile mutlu olamazsiniz. Yorgun ve enerjisiz olabilirsiniz. Hatta düsünmek ve karar vermek bile size zor gelebilir.

Belirtileri ilk kim fark eder?
Çogu kez depresyon belirtilerini ilk saptayanlar en yakinlarinizdir. Sözgelimi sunlari fark edebilirler:

Üzgün göründügünüzü
Daha yavas ve olabildigince az konustugunuzu ve hareket ettiginizi
Karar vermekte zorlandiginizi
Belleginizin zayifladigini

Bazi durumlarda depresyon sinirlilik, anksiyete veya konfüzyonla kendini belli edebilir. Baskalarinin önemsemedigi sorunlar sizi fazlasiyla endiselendirebilir. Sizin ve baskalarinin aklina depresyonda olabileceginiz olasiliginin gelmemesinin nedenlerinden biri bu olabilir.

Belirtiler fiziksel olabilir mi?
Bazi depresyon tipleri fiziksel belirtilerle ortaya çikar, sözgelimi:

Istahsizlik
Agrilar
Hipokondri/fiziksel saglikla asiri ugrasma
Uyku bozuklugu

Fiziksel belirtiler bedensel bir hastaliktan kuskulanmaniza yol açabilir. Ayrica birçok fiziksel hastaligin depresyondakilere benzer belirtiler verdigini de unutmamalisiniz.

Ciddi fiziksel hastaliklarin depresyon gelistirme olasiligini artirdigini bilmek de önemlidir. Ciddi bir fiziksel hastalikla baglantili olarak depresyon ortaya çiktiginda, organik depresyon içinde oldugunuz söylenir.

Depresyonun en sik görülen belirtileri nelerdir?
Depresyon birçok sekilde ortaya çikabilirse de, en önde gelen belirtiler sunlardir:

Çökkün duygudurum
Üzgünlük
Enerjisizlik

Bunlarin yaninda, hastalik için karakteristik daha birçok belirti vardi. Bu belirtiler bir örüntü olustururlar, bu örüntü de depresyon tanisi için temel olusturur.

Depresyona yakalandiginizdan kuskulaniyorsaniz veya açiklanamayan fiziksel belirtileriniz varsa doktorunuza danisin. Doktorunuz bir tani koyup dogru tedaviyi önerebilecektir.

Depresyon hakkinda bilgileri burada bulabilirsiniz. Sol tarafda, ilgi alaniniza giren belirtilere tiklayabilirsiniz

Depresif duygudurum

Depresyonun anahtar özelligi inatçi depresif duygudurumdur. Psikiyatristler çökkün duygulanim terimini kullanirlar; bu, duygudurumunuzun depresif hale gelmeden öncekine göre çökmüs oldugu anlamina gelir. Mutsuzsunuzdur hem de yalnizca kisa bir süreligine degil. Ama sizi mutsuz eden yalnizca hayatin su veya bu yönü degildir. Neredeyse sürekli bir keder ve ümitsizlik duygusu yasaminiza egemen olmustur. Her sey gri ve renksiz görünür.

Artik mutlu degilsinizdir. Zaman zaman kendinizi mutlu hissedebilseniz bile bu enderdir. Kederinizse süreklidir. Bazen bu kadar üzgün ve olumsuz olmanin gerçekçi olmadigini görebilseniz bile, her sey önemsiz veya tehdit edici görünür. Sizin denetiminiz disinda, basiniza bir felaket gelecegini hissediyor olabilirsiniz.

Gün içinde duygudurum dalgalanmalari
Sürekli çökkün olsaniz bile, günün bazi zamanlarinda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Olasi örüntülerden biri: erken uyanirsiniz ve her sey gözünüze berbat gözükür (sabah umutsuzlugu). Bununla birlikte gün içinde isler birazcik düzelir ve aksam oldugunda baska insanlarla birlikte olmaya az da olsa katlanabilirsiniz ve yapilmasi gereken islerin bazilarini yapmayi basarabilirsiniz. Çökkünlük duygunuz birazcik azalmistir. Bazilari içinse bu örüntü tersine gelisir.

Islevlerde yavaslama (Psikomotor retardasyon)

depresifseniz, psikomotor [sözlük] hiziniz genellikle önemli ölçüde yavaslamistir, ama tersine artmis da olabilir. Normalden daha yavas düsünür, daha yavas konusur ve daha yavas hareket edersiniz. Izleyenlere benzer fiziksel belirtileriniz olabilir:

Daha az sayida veya nadiren mimik kullanma
Gülümsememe
Diger insanlarla daha az göz temasi
Yavas ve kisa konusmalar söyleyecek bir seyler bulamayabilirsiniz
Konussaniz bile uzun sessizlikler ve duraklamalar
Jestlerde fakirlesme [sözlük]
Uzun süreler kipirdamadan oturma
Daha yavas hareket etme ve büyük hareketlerden kaçinma

Ayrica psikolojik belirtileriniz de olabilir:

Daha yavas düsünürsünüz
Bir seyleri hatirlamakta ve yogunlasmakta zorlanirsiniz
Karar vermekte zorlanirsiniz
Kendinize ve çevrenize ilgi göstermezsiniz bu yüzden yapmakta oldugunuz ise uygun olmadiginiz düsünülebilir

Yavaslama depresyonun bir özelligi olmakla birlikte, Parkinson hastaligi gibi baska hastaliklarda da görülebilir.

Olumsuz düsünceler

Üzgün ruh halinizle yakindan iliskili olumsuz düsüncelere kapilabilirsiniz. Depresyona yakalanan herkes olumsuz düsüncelere kapilir. Belki, kendinizin veya baskalarinin beklentilerini karsilayamamis oldugunuzu hissediyorsunuzdur. Ya da kendinizi kötü ve isinize layik olmayan biri olarak görüyorsunuzdur. Ayrica tembel, ailesini fazla simartan veya onlara asiri sert davranan biri oldugunuzu da hissedebilirsiniz. Hatta kendinize kötü insan tanimini yakistirabilirsiniz.

Suçluluk duygusu
Yaptiginiz, yanlis yaptiginiz veya keske yapsaydim dediginiz seyler konusunda suçluluk duyuyor olabilirsiniz. Olumsuz düsüncelerinizde haklilik payi olsa bile suçluluk duygulariniz abartilidir. Bazen tümden gerçekdisidir.

Bir örnek:
Elli yaslarindaki bir adamda depresyon gelisir ve adam sürekli gençliginde büyük bir sirkette çalistigi günleri düsünmeye baslar. Bir keresinde sirketin çalisanlarina verdigi is giysilerinden bir is pantolonunu eve götürdügünü animsar,ama pantolonu çalmis miydi yoksa unutup pantolon üzerindeyken eve mi gitmisti bir türlü emin olamaz. Simdi, 30 yil sonra, bu pantolon yüzünden büyük bir suçluluk duygusu altinda ezilmektedir. Bu olayin onun nasil kötü bir insan ve bir hirsiz oldugunu gösterdigine emindir. Polise gitmesi ve agir biçimde cezalandirilmasi gerektigini hissetmektedir.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: Depresyon

hehehe

mutluluğa inanmayan kişi için depresyon iyidir yahu İnce görmemizi sağlar.Arada çıkılıp girilmelidir diye düşünüyorum.Orası depresyon değil resepsiyondur aslında :D İnsanlar ismini değiştirmişler.Çünki hesaplaşmak resepsiyona uğrayanlar için zordur.
 
Katılım
6 Şub 2009
Ynt: Depresyon

evla' Alıntı:
hehehe

mutluluğa inanmayan kişi için depresyon iyidir yahu İnce görmemizi sağlar.Arada çıkılıp girilmelidir diye düşünüyorum.Orası depresyon değil resepsiyondur aslında :D İnsanlar ismini değiştirmişler.Çünki hesaplaşmak resepsiyona uğrayanlar için zordur.
Allah Allah..sen hiç gerçek depresyona girmedin galiba girde gör bakalım neyin nesiymiş kimin fesiymiş.. :)

yaşamayana kolay tabiki.. :)
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: Depresyon

bilemedin çıkamayan biriyim :D ömrüm onunla geçti...sizin depresyon dediniz aynaya bakma korkusudur.Sen hayatın tek nefes'inin kıymetini ve fuzuliyetini bilir misin peki ?
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: Depresyon

ne yazık ki sinirleri çok zayıf,şuurunu bir (ve her)an da kaybeden biriyim.ve ne kadar anlatmaya çalışsam da kendini ifade edemeyen her cümlesi eksik biriyim.sen eksik yaşamak nedir bilir misin peki ?


Şimdi girmeni temenni edeyim mi ?(tevbe)
 
Katılım
6 Şub 2009
Ynt: Depresyon

tamam tamam bir şey demedim :)

yani benim yaşadıklarım çok ağırdı neyseki şimdi geçti..yaşadıklarım geldi de aklıma sizde öyle yazınca Allah Allah dedim benim bilmediğim bir depresyon çeşidi mi var ben bilmyrm :D

Allah şifa versin herkese...
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: Depresyon

amin :) ama hala önerim de kuru ısrar ediyorum resepsiyondur :)