Dillerde bir yara:Tesadüf

sayih

 
Katılım
29 Ağu 2007
Tesadüf kelimesi;ihtimal,şans,denk gelme,uygun düşme manalarında veya varlık ve hadiselerin meydana gelme sebebi olarak kullanılmaktadır.
Tesadüf,hiçbir maksat gözetilmeksizin, biri tarafından tasarlanmadan, kendiliğinden meydana gelen şeyler için kullanılmaktadır.
Yolda yürürken hiç beklemediğimiz bir anda,hiç ummadığımız biriyle karşılaşınca,''Bugün falan kimseye rastladım.''yahut ''İşe giderken tesadüfen şu zatı gördüm.''diyebilmekteyiz.Aslında kastettiğimiz şey,bu hadiselerin hiçbir şekilde planlanmadığı değil,bu hadiseleri bizim planlamadığımızdır.Zira bir zar atıldığında kaç geleceğinden bir kelebeğin kanat çırpışına kadar bütün hadiselerin Yüce Allah'ın takdir etmesi ve yaratmasıyla gerçekleştiğine inanırız.Bizim de,karşılaştığımız kimsenin de oradan geçeceği dakikayı ''denk getirenin''Allah olduğunu biliriz;fakat ''tevafuk''yerine ''tesadüf'' kelimesini kullanırız.
Evet ,belki bize bakan yönüyle ,irademiz dışında gerçekleştiği için hadiseler tesadüfi gibi görünebilir;ancak Rabb'imize bakan yönüyle hiçbirşey tesadüfi değildir.Bu hakikati ifade sadedinde bize yakışan;dilimizde bir yara olan tesadüf kelimesini bırakıp,hadiselerin Allah'ın denk getirmesi, uygun görmesi neticesinde ''tevafuken''cereyan ettiğini söylemektir.

Eylül 2007
Sızıntı
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: Dillerde bir yara:Tesadüf

Canım arkadaşım benim :) Ne iyi oldu hatırlattığın hakikaten bazen unutuyoruz. Ama insanın böyle dostları olunca, kendine çeki düzen veriyor.Allah razı olsun ;)