Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

Katılım
26 Nis 2007
Adapazarı’na anne sütü bankası kuruluyor

Sakarya Doğum ve Çocuk Bakımevi’nde Çark ve Adapazarı Rotary Kulüpleri’nin girişimleriyle hastane bünyesinde anne sütü bankası kurulabilmesi için çalışma başlatıldı.

Başhekim Aziz Ögütlü, doğum yaptıktan sonra annelerinin sütleri kesildiği veya annesini kaybettiği için anne sütü alamayan çocuklara anne sütü verilebilmesi amacıyla başlatılan çalışma ile hastane bünyesinde kurulacak süt bankasında annelerden süt toplanacağını belirterek şunları söyledi: “Bebekler için anne sütünün ne kadar yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bazı çocuklar çeşitli nedenlerden dolayı bundan mahrum kalıyorlar. Rotary Kulüplerinin bize bu konuda yaptığı teklifi kabul ederek çalışma başlattık” dedi.

Başhekim Ögütlü yapılacak proje ile doğum yapmış kadınlardan sağlanacak sütlerin muhafaza edilerek ihtiyaç sahiplerine verileceğini söyledi.

•YENİ SAKARYA Sayı: 14431

Siz ne düşünüyosunuz bu konuda? Ne kadar yararlı ya da zararlı?
 

bari_sen_yanma_diye

(En'am, 162)
Katılım
8 Ağu 2007
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

Öncelikle kurulan bu işletmenin çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.
Eğer dini esasları göz önünde bulundurarak erkek ve kız cocuklarına aynı annenin sütünü vermezler ise annesiz kalmış cocuklar ve diğerleri için çok da sakıncalı bir durum söz konusu değil...yani aynı anne sütü ile beslenen çocuklarlın cinsiyetleri birbirine zıtlık teşkil etmiyorsa dinen bir sakıncası yoktur.
Fakat bu konuda tesis sahipleri ne kadar duyarlı olur bilinmez...Rotry külüpleri eminim bu konuda da yardımcı olurlar...
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

ferahsan' Alıntı:
Başhekim Ögütlü yapılacak proje ile doğum yapmış kadınlardan sağlanacak sütlerin muhafaza edilerek ihtiyaç sahiplerine verileceğini söyledi.

Siz ne düşünüyosunuz bu konuda? Ne kadar yararlı ya da zararlı?
Kardeşim yeni duyuyorum bu haberi.Kulağa hoş geliyor bence.Niyetleri iyi gibi.Ama bu demek değildir ki namazları kabul olacak.Güzel ülkemde kağıt üzerinde her şey o kadar doğru gidiyor ki, anlatamam.Ama iş uygulamaya girince ne kadar bozukluk olabilecekse oluyor.Umarım bunda da anne sütü gibi kutsal olan bir şeyi ticarete dökmezler ve gerçekten dedikleri gibi ihtiyaç sahiplerine verilecekse Allah razı olsun.Ama evvela işin tıbbi yanını tedkik etmek kaydıyla, bu ülkede Kızılay'ın vatandaştan binbir güçlükle topladığı kanı hangi koşullarda sakladığı ve nerelerde kullandığı bile muamma.Duymuştum birilerinden Kızılay'ın herkesten topladığı kanları gizli saklı gömdüğünü.Zira kanın muhafaza edileceği en iyi yer insan bedenidir.Umarım bahsi geçen durumda da böyle bir şey olmaz vesselam...
 

bari_sen_yanma_diye

(En'am, 162)
Katılım
8 Ağu 2007
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

rotry kulüpleri kızılay gibi elini kana bulamış bir ortaktan daha iysini bulamazlar herhalde...
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

UluğBey' Alıntı:
Kardeşim yeni duyuyorum bu haberi.Kulağa hoş geliyor bence.Niyetleri iyi gibi.Ama bu demek değildir ki namazları kabul olacak.
Ne yazık ki bu konuda aynı düşüncede değiliz. Ya da kendi açımdan söylemek gerekirse çok şükür ki değiliz :) Çünkü malumdur ki süt kardeşliği sonucu insanlar birbirlerinin mahremi durumuna geliyorlar. Bu durumda arkadaşın dediği gibi erkek ve kız çocuğu ayrımı yapılmazsa (ki yapılacağını hiç zannetmiyorum) bu işin sonu ileride kardeşinle evlenmek felaketine kadar gidebilir. Buna bir şekilde engel olunmalı diye düşünüyorum.

UluğBey' Alıntı:
Umarım bunda da anne sütü gibi kutsal olan bir şeyi ticarete dökmezler
Belli olmaz Türkiye burası, belki yakında süt ürünlerine de geçerler :)
 
Son düzenleme:

zaman

Şu tersine dünyayı kim düzüne çevirecek
Katılım
3 Ağu 2007
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

Bence hiç normal bir durum değil. Eğer kız erkek ayrımı yapılmadan verilirse, birbirinin mahremi olabilir. Böylece sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. Ne bileyim (Allah göstermesin)kardeş kardeşle bile evlenebilir.
 

ahter

 
Katılım
8 Ağu 2007
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

Düşündüklerimi yazmışsınız sayın Zaman . Epey riskli bir iş . Bu iş yapılmadan önce Müftülüğe danışılması gerekir. Gerçi danışılacak birşeyde yok ama...Diğer açıda bakılırsa çok yararlı olacaktır.Anne sütü ileriki yaşlarda çok faydasını gösterir.
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

Açıkçası bu konuda pek de müspet şeyler düşünemiyorum.  İslâmi değerlerimizin kesinlikle yadsınamayacak birçok yönünün kolayca istismar edildiğini göz önünde bulundurursak, süt kardeşliği gibi ciddi bir durumun da böyle bir istismara kurban edilebileceğini söylemek kaçınılmaz olur diye düşünüyorum. Üzülerek söylüyorum bu konuda kimselerin kız erkek ayrımı yapacak ya da bunun caiziyet boyutunu düşünebilecek duyarlılığa sahip olduğunu zannetmiyorum. Manevî hassasiyetimizi kaybediyor olmamız ne kadar da acı...  Bence de buna engel olunmalı...
 

bari_sen_yanma_diye

(En'am, 162)
Katılım
8 Ağu 2007
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

Süt Kardeşliği

Süt emme çağındaki bir çocuğun bir kadın dan süt emmesiyle o kadının çocukları ile süt kardeşliği tahakkuk eder. Bir Damla dahi olsa, sütün azından ve çoğundan kardeşlik hükmü meydana gelir.

Süt hısımlığı miras hakkı doğurmazsa da bir evlenme engeli teşkil eder.

Hanımların zaruret olmadan kendi çocuğundan başkasını emzirmemesi gerekir. Emzirilen çocuk ihtiyaten bir yere kaydedilmelidir.

Kadını kocasının izni olmadan başkasının çocuğunu emzirmesi mekruhtur.

Süt emme çağı İmam-ı Azam'a göre iki buçuk yıl, İmameyn'e göre iki yıldır. Bu müddetten sonra çocuk ne kadar süt emse, artık süt kardeşliği olmaz.

Süt kardeşliği meydana gelince, neseben yakınlık gibi mahremiyet olur. Kendileriyle evlenmek neseben haram olanlar, sütle de haram olur. Bunları şöyle sayabiliriz.

Süt kızkardeşi ile de evlenemez.
Süt anne, baba
Süt nine, dede
Süt çocuklar ve torunlar
Eşin süt annesi ve ninesi
Süt hala ve teyzesi ile de evlenemez
Süt oğlunun karısı
Süt babasının karısı
Bir kadının dan süt emen her çocuk
Bir kadının çocuklarından hiç biri, kadının çocularının çocuğu ile de evlenemez, çünkü kardeşinin çocukları ile evlenme durumu ortaya çıkar ki, haramdır.

Yemeğe karıştırılarak verilen süt bu konuya girmez. Ancak su, ilaç veya koyun sütü ile karıştırılıp verilirse ekseriyete bakılır. Yarıdan çokluk hangisinde ise hüküm ona göre verilir.

İki kadının sütü karıştırılıp verilirse kimin sütü fazla ise, onu içen çocuğa süt anne olur.1) En Geniş İslam İlmihali, A.Fikri Yavuz
2) İlmihal, Türkiye Diyanet Vakfı
3) Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan
 

bari_sen_yanma_diye

(En'am, 162)
Katılım
8 Ağu 2007
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

Tartışılan "Süt Bankası" projesinin yeni adresi Türkiye...
İslam ülkelerinde aile yapısını bozduğu gerekçesiyle yasaklanan süt bankası projesini Türkiye'de uygulamak için çalışmalara başlandı. Pilot bölge Sakarya...İslam dinine göre, süt bankasında toplanan ve kimin sütü olduğu bilinmeyen sütlerin çocuklara içirilmesi dinen sakıncalı. Bu sütler içirildiği taktirde, sütü içen bebek ve sütünü içtiği kişi dinen süt akrabası oluyor. Bu çocuklar bir gün sütünü içtiği ama tanımadığı süt annesiyle veya çocuğu ile yani süt kardeşiyle evlilik yapması halinde ise kardeş evliliği yapmış oluyor!.. İslam ise, sütanne ve süt kız kardeşlerle evliliği yasaklıyor. Hıristiyan ve Yahudiler'de ise "süt anneliği" ve bundan doğan evlenme engeli bulunmuyor.
Çark ve Adapazarı Rotary Kulüpleri'nin girişimleriyle Sakarya Doğum ve Çocuk Bakımevi'ne, “Anne Sütü Bankası” kuruluyor. Anne sütü alamayan çocuklara anne sütü verilebilmesi iddiasıyla başlatılan çalışma ile hastane bünyesinde kurulacak süt bankasında annelerden süt toplanacağını belirtiliyor. Süt bankasındaki "süt sağma makineleri"nde toplanan sütler şişeler içinde buzdolabında saklanıyor. Rotaryenler, 'annelere süt yardımı yapıyoruz. Bundan daha masum ne olabilir' diyerek projeyi savunuyor.

Süt bankaları nasıl ortaya çıktı?
İlk süt bankaları, 1919 tarihinde Almanya'nın Magdeburg kentinde kuruldu ve geliştirildi. Finlandiya'da 1937 tarihinde süt bankalarına geçildi. Başta Amerika ve Avrupa olmak üzere birçok hastanede süt bankaları faaliyet gösteriyor. Avustralya'nın Melbourne kentindeki Victoria Süt Bankası'nın kurucusu Margaret Callaghan, süt bankalarını neden kurduklarını şöyle açıklıyor: "Geç yaşta anne olan kadınların sayısının giderek arttığını ve bu yüzden bebeklerine yeterince süt sağlayamadıklarını gördük. Bu yüzden, bebek sağlığı için hayatî önem taşıyan anne sütünün bir banka aracılığıyla sağlanabileceğini düşündük.”
Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere süt bankalarının hedefi anne ve çocuk arasında sütle başlayan ve iki yıl süren iletişimini koparmak. İslam, çocuk ve anne arasındaki bu iletişimin kalıcı olmasını emrediyor. Sütü gelmeyen annelerin başka bir kadından süt içmesine cevaz veriyor. Çocuğun süt emme çağında kendi annesinden başka bir kadından süt emmesi halinde, bu çocukla süt emziren kadın ve bu kadının hısımları arasında bir süt hısımlığı meydana geliyor. Bebek, ilk iki yaşı içinde emdiği kadının "süt çocuğu" oluyor, o kadınla, onun usûlü, fürûu ve bazı yan akrabası ile evlenemiyor.
Avrupa'da başlayan ve Müslümanları tehdit eden süt bankası tehlikesine karşı Merkezi Cidde'de bulunan İslam Fıkıh Kurulu toplandı ve Müslümanların süt bankasından süt almalarını yasaklayan karar aldı.İlahîyatçı Mahmut TOPTAŞ:
SÜT YOLUYLA GEÇEN HASTALIKLAR NASIL ENGELLENECEK?
Sıhhatli çocuklar için ana sütüne ihtiyaç vardır. Hiçbir gıdanın anne sütüne denk olmadığı kesinlik kazanmıştır. Rabb'imiz Bakara Suresi'nin 233'üncü ayetinde annelerin çocuklarını tam iki yıl emzireceklerini bildirir. Bundan birkaç yıl önce gündeme gelen “Süt Bankası” fikri fakir ailelerin kendi çocuğunu ihmal ederek süt ticaretine kapı açmaz temennisindeyim. Anne sütü, çocuğunun gün ve ayına göre Rabb'imiz tarafından gıda ayarı yapılırken, “Süt Bankası” bu ayarı nasıl yapacak?
Altı günlük çocuğa altı aylık sütannenin sütü nasıl gelecek? Süt yoluyla geçen hastalıklar veya olumsuz etkiler nasıl önlenecek? Sütanne ve süt kız kardeşlerle evliliği yasaklayan ayet Nisa Suresi'nin 23'üncü ayetidir. Buhari, Müslim ve diğer hadis kitaplarının da rivayet ettiği sahih hadise göre, “Nesep yönünden haram olanlar sütkardeşliği yönünden de haramdır. Süt yoluyla haramlığın sabit olması için müçtehitlerin çoğunluğuna göre doğum ile iki yıl arasıdır. Emen çocuk iki yaşından fazla olursa haramlık sabit olmaz. İmam Ebu Hanife'ye göre bu süre otuz aydır.
Bu konuda genel bilgiyi Ömer Nasuhi Bilmen Hocaefendi'nin “Istılhatı Fıkhıyye Kamusu” isimli eserinde “Rezaın Mahîyyeti Ve Hürmeti Müstelzim Mikdarı” başlığı altında yazdıklarını size sunmakla yetineceğim:
“269 - : Lûgatta süt emmek, meme emmek mânâsına olan reza, şer'an : «Bir kadının sütünün vakti mahsûsunda bir çocuğun midesine gitmesinden ibarettir. Bu reza, nikâha manidir. Şöyle ki:
Süt ana sayılacak bir kadın, dokuz yaşından daha küçük olamaz. Fakat bu kadının bikr veya sinni iyase vâsıl olup olmaması ve berhayE.t bulunup bulunmaması müsavidir.
Süt de çocuğun midesine gerek ağzından ve gerek burnundan vâsıl olsun ve kendisine gerek meme ile ve gerek emzik ile verilsin müsavidir. Bu sütün az bir miktarda olması ile çok miktarda bulunması arasında da fark yoktur. Herhalde hürmet sabit olur.
270 - : Suya, ilâca veya hayvan sütüne katılmış olan kadın sütü haltında galibiyete itibar olunur.
Binaenaleyh bir kadının sütü, karıştırdığı suya vesaireye galip veya müsavi olursa onunla reza sabit olur. Fakat taam ile karıştırılmış olan kadın sütü, galip ve gayri matbuh bulunsa da bununla reza tahakkuk etmez.
Kezalik: bir kadının sütü peynir, yoğurt veya ayran yapılıp çocuğa verilse bununla reza hükmü sabit olmaz.


Kezaîik: aşağıdan hukne suretile verilen veya kulağa, ihlile, baş yarığına akıtılan süte de itibar olunmaz. Bu meseleler, Hanefiyyeye göredir.
290 - : Rezâ' ile hürmetin sübutü için süt ananın rnalûmiyeti lâzımdır. Binaenaleyh bir kızı veya bir oğlan çocuğunu bir karyenin birçok kadınları emzirmiş oldukları halde bunlar alettayin bilinmeyip bu hususta bir emare de mevcut olmasa bu kız veya oğlan, başka bir mani bulunmadığı takdirde o karye ahalisinden harhalde birisile evlenebilir.”Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal YENİÇERİ:
SÜT BANKALARINDAN SÜT ALINMASI CAİZ DEĞİLDİR
“Merkezi Cidde'de bulunan uluslararası İslam Fıkıh Kurulu, Süt Bankaları konusunda karar aldı ve Süt Bankaları'ndan süt alınması caiz görülmedi. Çünkü süt bankalarına getirilen sütlerin kimin tarafından getirildiği ve hangi kadının sütü olduğunun tespiti mümkün olamıyor ve sütanneliğini de bertaraf ediyor. İslam Fıkıh Kurulu'nun kararında bu gerekçeler var. Bir kadının sütü kendi adıyla alınabilirse, o sütün hangi çocuğa verildiği tespit edilebilirse, bu yönde caizlik söz konusu olur fakat Süt Bankaları bunu yapamazlar. Bu sütün tespiti çok zordur. Batı kültüründe ve onların kitaplarında sütkardeşliği ve sütkardeşliğinden doğan evlenme yasağı bulunmuyor. Batı'nın bu konuda endişesi yoktur fakat İslam'a gelince Kur'an'da tespit edilmiş hüküm olduğundan İslam Fıkıh Kurulu buna izin vermemiştir.Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Üyesi Ali Arslan AYDIN: İSLAM'IN RUHUNA AYKIRI BİR UYGULAMA
Süt Bankası, İslam'ın ruhuna aykırı bir uygulama. Süt Bankası'na Hıristiyan ve Yahudilerden de sütler geliyor. Sütler karışıyor, çocuk kimin sütünü içecek? İslam'da sütkardeşliği var. Sütkardeşi olanlar birbiri ile evlenemez. Hıristiyan ve Yahudilerde bu yok. Müslüman kadının sütü ile Hıristiyan kadının sütü İslam nazarında aynı olamaz. Hıristiyan kadın sütünü bağışlasa, Müslüman biri bunu içemez. Müslüman bir annenin sütü yoksa bu sütannesi herkesin bildiği biri olur ve bu anne de ilan edilir. Süt Bankası girişimi nesilleri bozmaya yönelik çalışma…
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

Dün gece bu konunun bu yanı aklıma gelmedi işin aslı.Dediğiniz gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir durum.Umarım yetkililer bir an önce bu duruma başlamadan son verir...
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

gülücüğüm' Alıntı:
. gerçi ben türk halkının bu konuda duyarlı olacağını düşünüyorum.
Nasıl??

bari_sen_yanma_diye' Alıntı:
Biz bu konuda ne yapabiliriz?( forumda tartışmaktan ziyade)
Bu soruya cevap verebilecek olan var mı??
 

ahter

 
Katılım
8 Ağu 2007
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

Böyle bir şeyin yürürlüğe geçeceğini pek zannetmiyorum . Havada kalır yani .
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

gülücüğüm' Alıntı:
ferahsan' Alıntı:
gülücüğüm' Alıntı:
. gerçi ben türk halkının bu konuda duyarlı olacağını düşünüyorum.
Nasıl??

yani bu konuda duyarlı olurlar ve bu bankadan süt almazlar. çünkü sonuç çok vahim. yanlış mı düşünüyorum?
Birkaç gün önce caminin önünde beklerken önümüzden iki adam geçti. Arkadaşımın dediğine göre onlardan biri diğerine daha önce girip girmediğini sormuş (tarihi eser ne de olsa!) Diğeri girmediğini söylerken bir taraftan da ayakkabı çıkartılıp çıkartılmadığını öğrenmeye çalışıyormuş. Bakıp çıkartıldığını gördüklerinde ise boşver diyerek oradan uzaklaşmışlar. Daha sonra geri döndüler ancak bu diyalog oldukça ilginçti.. Bunu duyduktan sonra acaba toplumumuzda kaç kişi süt kardeşliğinden ve sonuçlarından haberdardır diye bir kez daha düşündüm doğrusu..
 

adlena

 
Katılım
6 Ara 2014
Ynt: Dinde süt kardeşi diye birşey var ya hu!!!

Sağlık eski bakanı Müezzinoğlu, anne sütünün bilimsel anlamda ailenin gen yapısını taşıdığına ve bundan kaynaklı çıkabilecek hukuki sorunlara dikkat çekerek, "Bu projeyi, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü ile paylaşarak sütü veren annenin çocuklarıyla sütü alan ailenin çocuğu arasındaki hukukun düzenlenmesi gerek. Bu durum ileride çocukların yaşayacağı sürece yansıyacağı için hukuki ayağını da güçlü hale getirmek lazım dedi 2013
:)kısaca konu kilit demişler .