Dövize,altına dair...

UluğBey

Divan Üyesi
Tarihe not düşelim bakalım. 9 Ağustos 2018 . Dolar 5.55 seviyesinde. Altının gramı 210 durumunda. Yıllar önce muhtelif yerlerde " dolar 1.80 olmuş bu şekilde bir şey alınmaz " diye mesajlar görüyorum. Acaba 3-5 yıla şu anki mesajı görüp aslında 5.45 te fena rakam değilmiş mi diyeceğiz acaba ?

1 İngiliz sterlininin 7 tl olmak üzere olduğunu öğrenen İngilizler akın etmiş Antalya'ya. Hadi onları anlıyorum. Ekonomi bu durumda iken tatil yerlerinin lokantaların avm lerin dolu olmasını anlamıyorum. Sebebini bilen varsa beri gelsin...

Siyasete pek girmeden kırmadan hakaret etmeden edeb çerçevesinde atış serbest :) konuyu bilerek "tekfir ve takışma " bölümüne açtım.netekim büyük koltuklarda oturan abilerimiz tavsiyelerimize kulak asacak değil neticede.kendimiz çalıp kendimiz oynasak kafi.
 
Son düzenleme:

UluğBey

Divan Üyesi
en son lisede korku filmi izlemiştim ve hatırladığım korku filmlerinden daha korkulası bir tablo var ortada.

Dolar :5.95 ( 6.30 u gördü geldi)


Dolar seni büküm büküm bürerim
Düşmez isen seni burdan sürerim
Olur ki seni burdan süremezsem
Başım alıp bu diyardan giderim
 

Mina

Eskici...
Siyaset severim ama ekonomiden anlamam.Tek bildiğim ülkede birçok konunun artık “dış mihraklar” savına sığınmadan konuşulması ve halledilmesi gerektiği.Böyle paspas altına ittikçe üstünü kapattıkça olmuyor.Birşeylerin iyi gitmediği aşikar.Allah borcu olanın yardımcısı olsun...
 

adlena

Dîvân Üyesi
Merhaba güzel yurdumun dolarla birlikte garibanlığı da artan güzel insanları. :)
Tavsiyeniz ve ihtarınızı da dikkate alarak kırmadan dökmeden ve siyasete girmeden şuurlu bir öfke ile bu mevzu hakkındaki kızgınlığımı dile getirmek için, bir kaç defa teşebbüs edip vazgeçtiysem de nihayetinde yazmaya karar verdim.Artık hangi teze konu oluruz ,boynumuza hangi yaftayı asarlar bilemeyeceğim.

Bilen bilmeyen vardır işlerimizle alakalı küçük bir izahat geçeyim de boş keseden sallıyor havası esmesin meşveret vahasına.Zatı âlim :) elektirik enerjisi üzerine üretim yapan ispanyol menşe'li bir firmanın Ankara bölgesinde iştigal etmekteyken dolar ve avronun gazabından nasibini almış işleri argo tabirle o biçim terso olmuş mandepsilere gelmiş gariban bir türk vatandaşıyım.İşimiz gereği girmediğimiz bakanlık görüşmediğimiz bürokrat kalmamış olup devlet dairelerinde ihalelerin ve iş takiplerinin nasıl yürüdüğünü pek yakınen müşahede etmişizdir.Aslına bakarsanız hemen herkes az çok dönen dolapların fakında olup kahve köşelerinde okey masalarında ve dahi halka açık devlete kapalı bir çok mekanda bunu fısıltı şeklinde de olsa dillendirmektedir.Gel gelelim asıl meselemize.

Ülkemizde her devrin her sektörde yükseleni ve değer kaybedeni muhakkak olmuştur olacaktır da .Uzun yıllardır bu iki fiilin faillerinden birisi her kesimden her kimsenin takip ettiği şantajcıların elindeki rehine misali her fırsatta kullanılan dolar diğeri ise kendisinden altı sıfır atılmasına rağmen Nuri Bilge Ceylanın filmleri gibi bitmek bilmeyen, bir değer kaybı yaşayan mahallemizin ezik çocuğu Türk lirasıdır.

Ülkesini seven her vatandaş bu durum karşısında muhakkak üzülüyor tepki gösteriyor ve geleceği adına endişeleniyordur.Buraya kadar kızgınlığımız ve tepkilerimiz çok normal amma ve lakin yükselen ve değer kaybeden başka kavramlarda da bahsetmek istiyorum ki beynime kan sıçratan asıl mesele bu bahsin ta kendisidir.

Nereye gitsek kiminle konuşsak hep aynı serzeniş " abi dolar 7 lira oldu ne olcak bu memleketin hali " bu soruyu soranlara aklından geçirenlere hatta toplumun geneline (kesinlikle suçlamak maksadıyla değil sadece yanlışı nerede yaptığımız konusunda doğru bir tesbite varmak için) şunu sormak istiyorum.
Dolardan çok daha önceleri değeri dolardan hızlı yükselen riyakarlık ,magandalık, tembellik, duygusuzluk, bencillik, doyumsuzluk,cehalet ,adaletsizlik , ilkesizlik, hazıra konma, sıradanlık gibi insanı ve toplumu dejenere eden köklerinden uzaklaştıran bunca kötü vasfın değeri yükselirken neden hiç bir şey sormadınız.

Ülke ekonomisinin can damarı olan türk telekom gibi şeker fabrikaları, tüpraş ,limanlar ve daha yüzlerce milli sermaye ile kurulmuş ve bölge halkları için istihdam kaynağı olmuş dev kurumlar satılırken neden hiç bir şey sormadınız.

Eğitim öğretim din diyanet hukuk adalet sağlık tarım turizim ticaret ve daha niceleri liyakatsiz insanlarla doldurulurken neden hiç bir şey sormadınız.

En kıymetli varlığımız olan doğayı sırf rant ve komisyon için doğa katili görgüsüz muteahhitlere peşkeş çekilirken nedern hiç bir şey sormadınız.

Daha yüzlerce ekleyebilirim ama yine biz kötü oluruz.cümleten hayırlı geceler sevgili gönül dostları pek muhterem meşveret ahalisi .
 
Son düzenleme:

UluğBey

Divan Üyesi
bir operasyon daha başladı.başıma ağrılar girdi.yarın acaba ne olacak.fırtına bu geceden başladı.

Uzman değilim ama ne yapıp edip bir yerlerden piyasaya dolar girdisi olması lazım.
 

Mina

Eskici...
ülkem adına çok üzgünüm inşallah kötü boyutlara ulaşmaz.@adlena bütün söylediklerinizde haklısınız.Başımızı ellerimizin arasına alıp düşünme vakti herkes için.İnşallah çıkarız şu işin içinden
 

UluğBey

Divan Üyesi
@adlena nın atıfta bulunması ve @Mina nın merakıyla açıklama yapma gereği doğdu sanırım.

Bir gece nette öylece gezerken, 2 sene önce yazılmış olan bir teze rast gelmiştim. Edebiyat siteleri ile alakalı bir tez idi. Bizim site de kendisine yer bulmuş idi. Fakat tez hazırlayan çocuğun yazdığını sandığım cümleler hoşuma gitmemişti. Tezi divana taşıdım ve uzunca bir açıklama yazdım, tezi yazana da mail attım, mahkemeye vereceğim söyledim. Bu duruma gerek olan şeyde divanda bir zamanlar (2008-2010)yıllarında cemaat mensubu olan bazı üyelerin divana asmış oldukları yazılardan hareketle divanı yaftalamıştı. tez darbe girişiminden hemen sonra yazılmış. misal Türkçe olimpiyatları ile alakalı konular varmış ellerinde kanıt olarak. Yani 2008 yılında birkaç üyenin Türkçe olimpiyatlarıyla alakalı övücü söylemlerde bulunması ve buna bizim ses çıkarmamamız dikkatlerini çekmiş. Yaftalamışlar. Yapılan görüşmelerde o kısmı kendisinin yazmadığını hocasının yazdığını söyledi. Tezde 15 temmuzla alakalı ifadeler de olmalıymış, bu yüzden işte aradan bir kurban seçmiş hocası ve divanda hükümeti eleştiren mesajların olduğunu sonra fetö ile alakalı konular olduğunu yazmış. okumuş ama adam olamamış hocası konu tarihlerine bakmamış,hükümeti destekler konuların da olduğunu incelememiş kendince ahkam kesmiş. hatta işte darbeden sonra sitenin işlerliğini yitirdiğini falan yazmış. yani yazdığı çoğu şey iftira niteliğinde. sitenin bir dönem durgunluğa girdiği doğrudur hala da durgundur ama bunun nedeni bahsi geçen konu değildir. bir zamanlar divanda yazıp çizenler hep üniversite gençliğiydi genelde. hepsi okudular mezun oldular ve büyük çoğunluğu hayat telaşesinde.kimseyi bu konudan dolayı eleştiremeyiz. divanın kapısı açıktır gelenin başımız üzerinde yeri vardır, giden için de kapının yeri bellidir. birisi gittiyse suçlu olduğu için gitmemiştir, öyle gerekiyordur.

nitekim yaranmaya çalıştığı ağır abileri bile 17-25 aralık ı milat kabul ederken hain darbe teşebbüsünden yıllar önce divana asılan 3-5 ileti yüzünden bir tezde yakışıksız ifadelerle birçok insanın alın terinin en kıymetli şeyi olan zamanını harcadığı yeri karalaması kanıma dokunmuş idi. ilgili arkadaşa gereken cevapları verdim bu yüzden.alnımız ak olduğundan da bunu gizli saklı olarak değil direk divan üzerinden yaptık. daha sonra konuyu kaldırdım çünkü divan ile birlikte ilgili vatandaşın tezini de gündemde tutmak istemedim. Allah'ından bulsun ve hakkımız sonuna kadar haramdır! diyerek mevzuyu kapattım.

divanda 40 binin üzerinde ileti var. elimden geldiğince bahsi geçen terör örgütüne mensup kişilerin(üyeleri kastetmiyorum) yazılarının paylaşıldığı başlıklar varsa gördükçe temizlemişimdir. türkçe olimpiyatları gibi. kaldı ki bu törenlere en yüksek mertebede katılım sağlayıp yere göğe sığdıramayanlar da biz değilizdir. divanda bu tarz başlıklar hala var mıdır? belki de vardır. ama bu kesinlikle 2016 öncesidir. divana asılan her iletiden ileti sahibi sorumludur. ihbar halinde de ben gereğini yapmışımdır çoğu kez.yine olursa yine yaparım.ama gidip misal 2005 te atılmış bir iletiyi bir şekilde bulup bununla bir platformu yaftalamak en hafif tabirle terbiyesizliktir.

hülasası, meşveret divanının alnı aktır. ben devlet memuruyum şahsıma yöneltilen en ufak bir suçlama olmamıştır olmayacaktır, 15 temmuz öncesinde de bahsi geçen gruba gıcıktım sonrasında zaten öyle. fakat meşveret divanı benimle zıt görüşe sahip olan kişilerin görüşlerine de her zaman açıktır. burası benim değildir zira, burası milletindir. ben sadece bekçisiyim. terörü terör örgütlerini devleti ve milleti kötüleyen hainlik edenler hariç olmak üzere her gruptan kişi ve görüşler burada yer bulabilir kendine.

@adlena mirim aferim sana da durduk yerde kuyuya bir taş attın o kadar açıklama yapmama gerek oldun :)

selamlar !
 

Mina

Eskici...
Neyse bu bahsi kapatalım ve konu dışına çıkmayalım artık.O değil de en son gece 7.2 idi.10u görecek diyorlar Allah korusun
 

ferahsan

Dîvân Üyesi
Yuh, afedersiniz!

@adlena nın atıfta bulunması ve @Mina nın merakıyla açıklama yapma gereği doğdu sanırım.

Bir gece nette öylece gezerken, 2 sene önce yazılmış olan bir teze rast gelmiştim. Edebiyat siteleri ile alakalı bir tez idi. Bizim site de kendisine yer bulmuş idi. Fakat tez hazırlayan çocuğun yazdığını sandığım cümleler hoşuma gitmemişti. Tezi divana taşıdım ve uzunca bir açıklama yazdım, tezi yazana da mail attım, mahkemeye vereceğim söyledim. Bu duruma gerek olan şeyde divanda bir zamanlar (2008-2010)yıllarında cemaat mensubu olan bazı üyelerin divana asmış oldukları yazılardan hareketle divanı yaftalamıştı. tez darbe girişiminden hemen sonra yazılmış. misal Türkçe olimpiyatları ile alakalı konular varmış ellerinde kanıt olarak. Yani 2008 yılında birkaç üyenin Türkçe olimpiyatlarıyla alakalı övücü söylemlerde bulunması ve buna bizim ses çıkarmamamız dikkatlerini çekmiş. Yaftalamışlar. Yapılan görüşmelerde o kısmı kendisinin yazmadığını hocasının yazdığını söyledi. Tezde 15 temmuzla alakalı ifadeler de olmalıymış, bu yüzden işte aradan bir kurban seçmiş hocası ve divanda hükümeti eleştiren mesajların olduğunu sonra fetö ile alakalı konular olduğunu yazmış. okumuş ama adam olamamış hocası konu tarihlerine bakmamış,hükümeti destekler konuların da olduğunu incelememiş kendince ahkam kesmiş. hatta işte darbeden sonra sitenin işlerliğini yitirdiğini falan yazmış. yani yazdığı çoğu şey iftira niteliğinde.

selamlar !
 

UluğBey

Divan Üyesi
@ferahsan ! abi rüya mı bu sen misin o :)


Seni görmek çok güzel anlık girip çıkmış olsan da. Özlendiniz. Şimdi sormaya cesaret edemiyorum bu sefer ki gelişinin gidişi var mı diye ...

Nasip...
 

UluğBey

Divan Üyesi
@Dilhun bilmem divanın ne kadarını okudun şu ana kadar. @ferahsan ın benim için yeri ayrıdır tepkimi mazur gör:) gelmese de görmesek de o bizim ferahsanımız:) Divanı divan yapan bu gibi arkadaşların varlığı idi geçmişte. Onların bıraktıkları sayesinde divan şu an zengin. Ben sadece her zaman dediğim gibi bir bekçiyim.
 

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt