Dostluk Ölür mü?

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Latifi dostluğa selam duruşta
Dost ararım ben menzile varışta
Hayat denen acımasız yarışta
Dostluklar bakidir sakın unutma   


Hıfzı Özpekmez dostluklar bakidir derken,  Mehmet Ali Kepez:

Birazcık kaldırdım başı
Ağlıyor akmıyor yaşı
Kendinden yana talaşı
Yonmayınca dostluk bitti

Ben bozdum koruk bağımı
Kim çözer böyle düğümü
Tek taraf varım yoğumu
Sunmayınca dostluk bitti
  diyor.

İnsan bazen çok sevdiği dostlarını  zaman ve mekan içerisinde eskitebiliyor. Araya hasret uçurumlarının da girmesiyle eskidiği düşünülen dostluk tamamen yok olma aşamasına bile gelebiliyor. Peki eskidiği ya da kaybedildiği zannedilen dostluk gerçekten ölüyor mu? Yoksa gönlün derin bir köşesinde alevlenmeyi bekleyen küçücük bir kıvılcım olarak yıllanıyor mu?
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: Dostluk Ölür mü?

Bu konuya belkide sayfalar dolusu cevap yazılabilir ama ben bir cümleyle cevap vereceğim.. Evet dostluk (bazen) ölür...
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Dostluk Ölür mü?

Dil-şâd' Alıntı:
Peki eskidiği ya da kaybedildiği zannedilen dostluk gerçekten ölüyor mu? Yoksa gönlün derin bir köşesinde alevlenmeyi bekleyen küçücük bir kıvılcım olarak yıllanıyor mu?
"Eski dost düşman olmaz" derler atalarımız.Dost ya da dostluk bence ifade ettiği anlamlar itibariyle Türkçe'nin derin kelimelerinden biridir.Dost bildiğiniz gibi bazen can yoldaşı, bazen sevgili bazen de hâk olarak nitelendirilmiştir edebiyatımızda.Sadece bu üç kelimeyi karşılayan bir tabir olması bile onun ne derece önemli olduğunun göstergesidir bence.Eğer hakiki dostu varsa insanın binlerce düşmanı da olsa önemli değildir diye düşünüyorum.Ve kesinlikle bahsettiğin gibi bazen sönen bu dostluk kıvılcımları gönlün derin bir köşesinde alevlenmeyi bekleyen küçücük bir kıvılcım olarak yıllanıyorr.( bu cümleyi sevdim )Ki zaten böyle değilse bence dostumuzu yanlış seçmişizdir vesselâm.
 

ilyada

 
Katılım
31 Mar 2006
Ynt: Dostluk Ölür mü?

Dostluk çıkarsız bir ilşki türüdür bence.Araya hasret girsede yok olmaz sadece uzak kalınır unutulmazlar içimizde bir yerlerdedir aslında onlar.Her an onlarla olunmasada onları yad ederek geçiriyoruz günlerimizi çok seviyorsak ve düşünüyorsak zaten dostsuz geçen günümüz olmuyor demektir.Dost unutulmaz derinlerde bir yerlerde olsada sadece üstü tozla kaplanır ama üflediğimizde yine onlarla olan hatıralar canlanır,evet söz yerindeyse gerçek dostluk zamana karşı yıllanır ben öyle düşünüyorum en azından.GERÇEK DOST ELİNİ TUTUĞUNDA KALBİNE DOKUNANDIR :)
 

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

Son zamanların en çok kullandığımız kavramlar arasında “sahte dostluk” kavramı gelmektedir nedense. Dostundan, arkadaşından beklediği tavrı göremeyen hemen herkes başlar dostunu, arkadaşını eleştirmeye. En fazla kullanılan cümleler de gerçek dost kalmadığı, eski dostlukların olmadığıdır. Sahi eski dostluklar çok mu güzeldi ki böyle bir cümle kullanıyoruz, dostumuzdan her darbe yediğimizde. Her şeyin bozulması gibi acaba dostluklarda mı bozuluyor, değerini kaybediyor. Eski insanlarla her konuştuğumda bana eskinin güzelliğinden, dostlukların sıcaklığından bahsediyorlar, neden şimdilerde bu kadar önem verilmiyor ki dostluklara. Acaba toplumsal anlamda yaşadığımız değişiklikler, dostlukları da mı kötü yönde etkiledi. Herkes kendi derdine mi düştü.

Bencillik kavramının artması da dostluğu olumsuz yönde etkileyen etkenler arasında geliyor sanırım. Hâlbuki samimi dostluklar kurulabildiği sürece arzulanan toplumsal yapının sağlanması da bir nebze de olsa gerçekleşecektir diye düşünüyorum.

Dostlukları verimli bir ağaca benzetirsek, tohum devresinden başlayan süreç, sürekli bakım ve mücadele ile bir noktaya gelir. Fedakârlık gerektirir dostluk her şeyden önce, eğer dostlukta fedakârlık yoksa dostluk ölür.
 
Katılım
23 May 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

çoğu zaman dostunuza duyduğunuz o derin sevgi birşeyleri gözardı etmenize yardımcı oluyor. sevginiz birbirinizi affetmenize yetecek kadar fazla oluyor. eğer karşınızda ki kişinin sevgisini ve hatasını teraziye koyduğunuzda sevginiz ağır basıyorsa evet o sizin dostunuz. ne olursa olsun arkasında olduğunuzu bilmeli ve aynı şekilde sizde her zaman onun varlığını hissedebilmelisiniz. dostla her dert unutulur tüm karanlıklar aydınlık olur. gerçekten değer vermişse birbirine iki kalp canı bilmişse dostluk ölmez ve hiçbir mesafe dostlugu yok edemez.
 

zaman

Şu tersine dünyayı kim düzüne çevirecek
Katılım
3 Ağu 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

Dostluk bence iki çeşittir. Bir tanesi beşerle olan dostluk, diğeri ise Hak ile olan dostluktur. Eğer Hakla dostsanız, belki sizin tarafınızdan biter ama onun tarafından asla bitmez. Ama beşerle dostsanız bir gün bitebilir. Hele de araya mesafe girdiyse... Ne de olsa gözden uzak olan gönülden de uzak olur.
 

sevalll

 
Katılım
13 Ağu 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

x+y=z  insan doğar,yaşar ve ölür.hayat aslında her canlının göğüs kafesinin altında çarpan adı yürek olan bir et parçası.dostluk minik bir et parçasının içinde gün gün, saniye saniye ya artar ya azalır.dost bazen derttir, bazen dert bir dosttur.gülünmez tek başına ,ağlanmaz omuz olmadan ve geçmez bir yudum su dostsuz boğazdan...dost nye ölür eceli gelmiştir...tamam tamam latife bir yana.basma kalıp cümleler kullanmak istemedim diledim ki böyle bir güzel konuya böyle bir tebessümle başlansın.benceeeeeeeeeee dostluk bakidir.dostummm dostum dostuuuum nerdesin Dil-şâd:) saygılar ve bol neşeli dostluklar
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Dostluk Ölür mü?

...
sevalll' Alıntı:
benceeeeeeeeeee dostluk bakidir.dostummm dostum dostuuuum nerdesin Dil-şâd:)
Ben buradayım uzun zamandır, senin de burada  olman beni mesud ve bahtiyar eyledi.  Hoş geldin sevgili dostum, sefalar getirdin.  ;)

Gelelim konuya:
Çeyrek asırlık tecrübelerim gerçek dostluğun en kötü iklimler karşısında bile yıkılmamak için var gücüyle direndiğini göstermekte. Bunun için gönül bağlarını sağlam temeller üzerine oturtmak ve büyük bir samimiyetle sevmek gerek. Dost kelimesinin anlamında da bu vardır zaten, yani gönülden sevilebilen kişi gerçek dosttur. Gerçek dostluk dedim çünkü günümüz dostluklarının birçoğu karşılıklı çıkar ilişkisine dönmüş vaziyette. Böyle olunca da sahte duygularla kurulmaya çalışılan ve adına dostluk denilen bu kavram dert paylaşmaya değil de dert icat etmeye yarar bir hal alıyor. Rabbim bu tür zararlı ilişkilerden hepimizi  korusun. Diyeceğim o ki    dostluk gönlün derin bir köşesinde alevlenmeyi bekleyen küçücük bir kıvılcım olarak yıllara meydan okuyor okumaya da devam edecek inşallah...
 

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

Dil-şâd' Alıntı:
Ben buradayım uzun zamandır, senin de burada olman beni mesud ve bahtiyar eyledi. Hoş geldin sevgili dostum, sefalar getirdin. ;)
Dil-şâd ben de buralardayım eğer hatırlarsan, gitmedim bir yerlere, hatırlamamaya devam edersen dostluk ölürmünün cevabını tekrar düşünebilirsin. :) Neyse bi iyileş sen bakalım... Seval sen de aramıza hoş geldin bu arada.
 

bari_sen_yanma_diye

(En'am, 162)
Katılım
8 Ağu 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

fakat ve lakin lerin olduğu bir dostluktan ziyade her şeye rağmen'lerin olduğu dostluklar daha uzun süreli ve baki kalıyor diyebiliriz...
 

bari_sen_yanma_diye

(En'am, 162)
Katılım
8 Ağu 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

konu dostluktan acılmışken
edebiyat dostu olan birine (sevalll) aramıza hoşgeldin demeden gecmeyelm.
edebi ve ebedi dostlukların dünyasına hoşgeldin ...
 

sevalll

 
Katılım
13 Ağu 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

parmaklarımı klavyede özgür bıraktım.onlarda önce size teşekkür etmek istedi.hoşgeldin dediniz ya gerçekten hoş bulmuşum.memnun oldum sizlerle.
 
Katılım
27 Ocak 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

DOSTLUK KAVRAMINI EN İYİ YAŞAYANLARDAN BİRİ OLARAK KENDİMİ ÇOK ŞANSLI HİSSEDİYORUM. :) :) :)
En başta herşeyimi paylaşabildiğim , hayat arkadaşım EŞİM.Rabbim herkese böyle nezih bir dostla karşılaşmayı ve yuva kurmayı nasip etsin...
Hiç bir kan bağı olmadan ve hiçbir karşılık beklemeden insanın ikinci bir ailesi olabildiğini bizzat yaşadım ve bundan çok mutluyum.Öz ailem kadar değer verdiğim , her biri pırlanta gibi insanlardan oluşan Dilşad ve ailesi , BENİM GERÇEK AİLE DOSTLARIM.Her sevincime ortak oldukları gibi her derdime ve sıkıntımada ortak olan güzel dostlarım...
Gözümdem uzak olan , ama gönlümden asla uzak olmayan sevgili arkadaşım RABİA :Birbirimizden uzak olmamıza rağmen ve sayılı görüşmemize rağmen bilirimki benim dostum beni düşünür , tıpkı benim onu düşündüğüm gibi.Bilirimki hep aklında ve yüreğinde taşır beni , tıpkı benim onu taşıdığım gibi...
Gerçek sevgiyle temelleri atılan ve yine sevgiyle beslenen dostluklar ölmez. Aradan yıllarda geçse , en kötü şartlarda bile kuvvetlenir.Birtakım çıkarlar üzerine dostluk kurmaya çalışan insanlara zaten hüsranla sonuçlanacak olduğu için diyecek sözüm yok.
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Dostluk Ölür mü?

ŞEHRAZAT' Alıntı:
Hiç bir kan bağı olmadan ve hiçbir karşılık beklemeden insanın ikinci bir ailesi olabildiğini bizzat yaşadım ve bundan çok mutluyum.Öz ailem kadar değer verdiğim , her biri pırlanta gibi insanlardan oluşan Dilşad ve ailesi , BENİM GERÇEK AİLE DOSTLARIM.Her sevincime ortak oldukları gibi her derdime ve sıkıntımada ortak olan güzel dostlarım...
Manevi ablam,  Allah razı olsun gönlünün güzelliklerini dökmüşsün yine. Unutma ki bütün duygular karşılıklı... Senin için hangi harfleri konuştursam az gelir biliyorum o yüzden hiçbir şey demeyeyim, sen zaten beni anlarsın...

Lamia' Alıntı:
Dil-şâd ben de buralardayım eğer hatırlarsan, gitmedim bir yerlere, hatırlamamaya devam edersen dostluk ölürmünün cevabını tekrar düşünebilirsin.  :)  Neyse bi iyileş sen bakalım...
Hatırlamak için önce unutmak gerekir değil mi? Gitme zaten bir yerlere, burada kalmaya devam...
 

aşiyan

 
Katılım
15 Ağu 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

Baki kalan bu kubbede hoş bir seda misali büyüttüğümüz çiçeklerimizse eğer arkadaşlıklarımız işte o zaman baki kalacaklardır ve biz onlara dostluk diyebiliriz artık...korkmanıza gerek yoktur dostluklar hiçbir zaman ölmez tabi çoğul konuştuğuma da bakmayın dost dediğinizin sayısı 2 yi geçmez geçemez

Marmara Üniversitesi Türk dili ve edebiyatı öğrencisiyim yeni üye oldum hoş bir ortam oluşturmussunuz.Henüz cok inceleme imkanım olmadı ama paylaştıklarınızdan yararlanmak istiyorum emeği geçen herkese teşekkürler...:)
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Dostluk Ölür mü?

aşiyan' Alıntı:
Marmara Üniversitesi Türk dili ve edebiyatı öğrencisiyim yeni üye oldum hoş bir ortam oluşturmussunuz.Henüz cok inceleme imkanım olmadı ama paylaştıklarınızdan yararlanmak istiyorum emeği geçen herkese teşekkürler...:)
Hoşgeldiniz aramıza.. Baki dostluklar bulabilmeniz dileğiyle..

Dost sandıklarımı herhangi biri olarak görmek canımı acıtıyor..