Edebiyat Türkiye'de ne eksik ya da fazla ?

UluğBey

Divan Üyesi
iş olsun diye koymadınız herhalde oraya bazı Beğenmediğim ŞEYLER var tabi hazır butonda eklenmişken emeğe saygı deyip kullanıyorum herkes herşeyi beğenecek diye bir şart varsa onu bilemem ama o zaman da BUTON gereksiz olmuş olur ULUĞBEY Abim


Hz.Ali nin Düşmanını Öldürmemesi
Hz. Ali'nin Düşmanını Öldürmemesi- Allah'ın (c.c.) kılıcı Hz. (r.a.) bir savaş esnasında düşmanı olan bir yiğidi yere yıkıp öldürmek üzereyken, düşmanı Hz. Ali'nin (r.a.) yüzüne tükürdü. Bunun üzerine Hz. Ali düşmanını bırakarak ayağa kalktı.

"Yürü git seni öldürmekten vazgeçtim, serbestsin." dedi.

Savaşçı bu duruma şaştı.

- "Beni alt edip öldürmek üzereyken neden vazgeçtin. Seni ne alıkoydu? diye sordu.

Hz. Ali (r.a.) cevap verip şöyle dedi:

- "Ben seninle Allah (c.c.) yolunca ve Allah'ın (c.c.) rızasını kazanmak için savaşıyordum ve onun için seni öldürecektim. Sen yüzüme tükürünce kinlendim, sana kızdım; eğer o an öldürseydim sana kızgınlığımdan bunu yapmış olacaktım. Yani seni Allah (c.c.) rızası için değil de kendi nefsim için öldürmüş olacaktım. Bu yüzden seni serbest bıraktım."

Bunu duyan adam, bu büyük asalet ve incelik karşısında iman ederek müslümanlar safına katıldı.


şimdi kişi beğenmediği şeyi gerçekten beğenmediği için beğenmiyorsa ve bunu belirtme ihtiyacı duyuyorsa eyvallah. Ama sırf A kişisi yazdı bunu diyerek nefsinden hareketle bunu yapıyorsa doğru değil. Yani bu butonu çocukça kullanmamalı. Yine yalancı çoban meselesinde olduğu gibi A kişisinin tüm iletilerine aynı tepkiyi koyarsan bu A kişisinin seni dikkate almamasını sağlar sadece. Gelse birisi tüm iletilerime bu tepkiyi yerleştirse sorun yok. Dikkate almam geçerim. Çünkü bu kişisel bir tepki demektir. Fikirler üzerinden hareket etmek lazım.Böyle çocukça şeyler motivasyonumuzu yitirmemize yol açıyor. Gerek yok kardeşim, gerek yok...
 

EnesBey

Dîvân Üyesi
Yavas yavas ogrencez nasil kullanildigini insallah
 

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
"Nasipten öteye yol yok." sözü ne kadar da güzeldir. Her şey ve her yer için söylenebilir. Burası da öyle. Hepimiz nasibimiz ölçüsünde faydalanabiliyoruz. Gelenlerin nasibi vardır gidenlerin nasibi de o kadardır, bir dirhem azı ya da çoğu olmaz.
 

UluğBey

Divan Üyesi
Herkese gel gel diyen @UluğBey eksik. :)

işler güçler ağabey. Bugün sabah 8 de çıktım akşam 7 de eve geldim. Bünye alışık değil bu tempoya .

ayrıca ben buradayım giriyorum divana düzenli olarak . Ha oturup bir yazmıyorum . Bunun için gerekli ruh dinginliğim yok. Yazamıyorum yani.

Dikkat ettiysen son zamanlarda gel de demiyorum yaz da demiyorum pek. Herkes gönlünden geleni yapsın bakalım.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt