Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Eleştiri: bir şeyin daha iyiye gitmesi için veya bir yanlışın düzeltilmesi için yapılan bir değerlendirme eyleminin ismidir, bir olgu veya varlık karşısında olumlu ya da olumsuz değerlendirmedir, herkesin bir kulağından girip diğerinden çıkan şey... Duyulduğu anda savunmaya geçilen ve rasyonel bir bahane bulunur bulunmaz unutulan sözdür, eleştirinin daha birçok tanımı var.

Bir de başkalarına yapması kolay, kendinize yapmanız zordur… Gerçi eleştiri kötü yönde yapılmıyor her zaman, ama biz duyar duymaz hemen aklımıza kötü yönde yapılanı geliyor.

Çoğumuzun eleştiri yapmaya eleştirmeye karşı bir korkusu vardır. Eleştirmekten korkarız çünkü kırarız, eleştirilmekten korkarız, çünkü hep pohpohlanmaya alışmışız.

Biz eleştirmeye ve eleştirilmeye sıcak bakıyor muyuz peki? Eleştirmek, eleştirilmekten daha mı kolay geliyor bize? Sözün özü eleştiriyi seviyor muyuz? Ama eleştirmek ve eleştirlmek her zaman iyidir demeyelim de kendi fikirlerimizi söyleyelim olmaz mı?
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

lamia Sabah sabah zor bi konuya temas etmişsin.. Şimdi bu konuda ben desem ki evet hem eleştirilmekten hem de eleştirmekten hiç çekinmem birazcık yalan olur... Yapılan eleştiriye göre değişir bence şöyle ki, eleştiri yaparken kullandığımız üslubumuz ve lisanımız çok önemlidir.Bazen çok olumsuz gördüğümüz bir olayı bile o kadar güzel anlatırız ki karşımızdaki insan bırak eleştirildiğini, belkide iltifat aldığını bile düşünebilir...Bazen de patavatsızlığımız yüzünden aslında olumsuz bişi söylemek istemediğimiz halde üslubumuzla karşıdakini kırarız ya da kırılırız.. Aslında bu konuya güzel konuşma sanatı bile diyebiliriz...
 

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

kardelen2006' Alıntı:
lamia Sabah sabah zor bi konuya temas etmişsin..
Aslında dün gece atacaktım konuyu da, balkonun serinliğini bırakıp da bilgisayarı tekrar açmak istemedim, o nedenle sabaha kalmak zorunda kaldı.
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

Eleştirilmek güzel şey!Eleştiriyi severim ben de sizler gibi.Ama her eleştiriyi değil.Çamur at izi kalsın bâbında yapılan eleştirileri ise hiç sevmem.Eleştiri hep kötü yönde olacak diye bir şey yoktur bence.İyi bir münekkit muhatabanını eleştirirken onun -varsa- iyi yönlerini de belirtmeli ve kötü yönlerini belirtirken sebeb-sonuç ilişkisiyle bunları açıklamalıdır.Ben sevmedim, bu böyle değil demek yüzeysel bir şey olur.Yani dediğim şudur ki, sevmiyorsan neden, nasıl, daha iyisi nasıl olurdu/olmalıydı , bunların cevabını layıkıyla veren kişidir eleştirmen.Ki bunların cevabını veriyorsa bu kişi, eleştirilenin değişmesinde ve gelişmesinde en ön planda olacaktır.

Soruya yanıt vermem gerekirse, eleştiriyi kabullenirim ama dediğim gibi sebep, sonuç belirtilirse,yıkmak için yapılmazsa...
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

Her insanın eleştiriye açıklık derecesi farklıdır. Ben her türlü eleştiriye açığım diyenlerin büyük bir çoğunluğunun bundan çok da memnun olduklarını zannetmiyorum.  Ben şahsen eleştiri almayı pek fazla sevmem, -az severim-  :D bunda muhtemelen mükemmelliyetçi bir yapıya sahip oluşumun da etkisi vardır ama eleştirildiğim zaman da olumsuz tepkiler vermemeye gayret ederim.

Öte yandan eleştirinin kim tarafından yapıldığı da bana göre çok önemlidir.  Eğer eleştiriyi yapan hakkı hukuku iyi bilen ve sözüne güvenebileceğim biriyse olabildiğince faydalanmaya çalışırım ondan. Ama birileri bunu sırf laf olsun torba dolsun diye yapıyorsa hiç de kale almam.

Bir de yapılan eleştiri kesinlikle  isabetli olmalı, eksiklikleri yüze vurmak amaçlı değil de uygun bir lisanla onları tamamlamak hatta onların üzerini örtmek  için yapılmalı. İnsanın nefsi ezilmemeli, bir de uygun zaman ve zemin gözetilmeli… Yoksa çok feci sonuçlara sebep olunabilir…
 
Katılım
23 May 2007
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

kimilerinin eksik bir yan arayıp seni o eksiklikle yargılarcasına eleştiri yapması ve kendi mükemmelmiş gibi seni küçümseyerek yanlışını söylemesine eleştiri demiyorum . Sözüne saygı duyduğum biriyse eleştiren ve yapıcı şekilde konuşuyorsa işte o noktada eleştiri yerini bulmuştur. ben açıkcası eleştirilmeyi yukarıda söylediğim durum dışında pek sevmiyorum. yani bende farklı durumlara yol açıyor:D Bence herkes ağzından çıkan on kere ölçüp söylemeli. Kırık bir kalbin hesabını vermek kolay olmayacaktır.
 

ilyada

 
Katılım
31 Mar 2006
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

eleştirilmek güzel...yanlışlarımızın telafisi için güzel bir fırsat doğrularımıza devam emek için güzel bir arcı olumlu ve ya olumsuz.ama olumsuz eleştiriler her zaman dikkat çektiği için güzel bir dille gönül kırmadan yapılmalıdır uygun bir dille anlatılmalıdır.her insanın bir eksiği gediği vardır mühim olan bunu bulmak değil bunu tamamlayabilmektir
 

bari_sen_yanma_diye

(En'am, 162)
Katılım
8 Ağu 2007
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

Açık konuşmak gerekirse yapıcı da olsa çamur atıp iz bırakmakta olsa hiç işime gelmiyor benim eleştirilmek.Yapı meselesi galiba...
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

Eleştiri bir sanat olmalı değil mi?
gerçekten eleştiriyormuyuz bunu sormak lazım aslında...
 
Katılım
29 Ocak 2008
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

Doğru zamanda doğru yerde yapılan eleştirilerin insanları olgunlaştırdığını düşünüyorum.İnsan kendi gözüyle göremediği yanlışlarını başkasının dillendirmesiyle pekala görebilir.Ben eleştirilmeyi seviyorum.Karşındaki seni muhatap almışki eleştiriyor değer veriyorki eleştiriyor.İnsanın sevdikleri tarafından gelen eleştirilerin daha tesirli olduğunu düşünüyorum.Evet insan kırılıyor üzülüyor belki ama eleştiride karşı tarafın haklılık payı varsa kişinin kendini toparlamasıyla birlikte bir sevinç hasıl olabilir.
Ama eleştirme noktasında aynı şeyleri söyleyemiyeceğim heleki nasıl bir tepkiyle karşılaşacağımı bilmediğim kişileri eleştirmeyi sevmiyorum.Bana göre eleştirilmek eleştirmekten çok daha kolay...
 
Katılım
13 Mar 2008
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

Her seyin bir edebi - adabi oldugu gibi tenkidin-elestirinin dahi bir edebi vardir...

Madem ki edebiyat herseyin edebinin adabinin bilgisidir, o halde tenkitin dahi edebi edebiyatin ustumuzdeki vazifesi arasindadir...
 

yeşim

 
Katılım
29 Eki 2006
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

eleştirdir insanı geliştiren yenileyen bu yüzden önemlidir
 
Katılım
19 Ağu 2007
Ynt: Eleştiriyi ne kadar kabulleniyorsunuz?

Eleştiriyi kabullenmek fıtrat meselesi,
Eleştirebilmek de kabiliyet meselesi kanaatimce..

Eleştirilmek çok da kabullenebildiğim bir durum değildi.. Fıtratımda var kabullenemiyorum bahanesine sığınıyordum.. Ta ki fıtratta insana verilmiş kötü özelliklerin kökünden kazınamasa bile üzerinin örtülebileceğini öğrenene kadar.. Tüm kötü huylarımla beraber, eleştiriyi kabullenmeme huyumu da değiştirmeye çalışıyorum..

Bir de düşünüldüğü zaman; beni, bana yakın olan birisinin, uygun ortamda uyarması; yabancıların bulunduğu bie mecliste aynı hatayı tekrarlamama açısından en münasip olanı.. Dostlar arasında yapılan hatalara hata gözüyle bakmıyorum ben..(mesela sınıf ortamında).. Düzeltilen bir hata, en başından beri doğru yapılandan daha kalıcı olur bence.. Tabi düzeltilebilirse.. ;)

Dil-şâd'ın değindiği bir husus olan 'mükemmeliyetçilik' mevzu'u da eleştiriyi kabullenebilme ile yakından ilgili.. Aslında düşünülünce mükemmel olmak isteyen o yolda kendisine yapılan yönlendirmeleri dikkate almalıdır. Ama neden tepki verilir? Bu da bir çelişki galiba..