Etimolojik Tahliller

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
madem ikiniz de Ankara'dasınız buluşun görüşün ağalar.
 

adlena

 
Katılım
6 Ara 2014
Zinhar
Farsça zinhār veya zinihār زنهار "aman! sakın! (ünlem)" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sadece bileşiklerde görülen az "den (edat)" ve Farsça nihār نهار "korku, vehim, bela, sakınacak şey" sözcüklerinin bileşiğidir.
 

adlena

 
Katılım
6 Ara 2014
Tebrik
Türkçe'de bir kişiyi yaptığı iyi işler veya bir başarısından dolayı kutlamak amacıyla kullanılan sözcük. Arapça brk kökünden gelen tebrīk تبريك "kutsama, kutlama" anlamları taşır. Arapça bereket بركة "kutsanma, yüceltme" sözcüğünün tefˁîl vezni masdarıdır.
Teberrük,Mübarek, Mebruk gibi kelimelerde Tebrik gibi Bereket kökünden türetilmiştir.
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Konuyla çok ilgili değil belki amaç benim de çok sonradan öğrendiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum :

ANZAK (Anzac) : Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu anlamına gelen (Australia and New Zeland Army Corps) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltmadır.
 

adlena

 
Katılım
6 Ara 2014
Genellikle yağmurlu havalarda kullanılan şemsiye, Arapça şems (güneş) kökünden türemiş ve "güneşlik" anlamını ifade eden bir kelimedir. İngilizce'de ise şemsiye için "umbrella" kelimesi kullanılır.Bu kelime İngilizce'ye Latince'den geçmiş olup Latince karşılığı "umbella" (güneş siperliği) dır.
 

EnesBey

NesBey
Katılım
28 Ara 2007
Benim de cok ihtiyacim var kimsenin dediginden anlamiyorum
 

Dilhun

 
Katılım
20 Haz 2018
Cürüm :suç, kabahat.
Cirim :ise hacim, büyüklük.
Karşı tarafı küçümsemek için söylenen "ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın" ifadesinin doğrusu "ateş olsan cirmin kadar yer yakarsın"dır.

Mesela dilin cirmi küçük ,cürmü büyüktür.
 

adlena

 
Katılım
6 Ara 2014
Dilimize yabancı dillerden geçmiş bazı sözcüklerin tespitinde "i" sesine bakılır .Eğer uzatma var ise başka bir dilden geçmiştir.

mide , endişe, istifa , icap , icat , idam , vesile , imar , yemin vb.