Evlilik aşkı öldürür mü?

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Evliliklerde yaşanan en büyük tehlikenin aşkın bitmesi olduğu söyleniyor.
Aşık olduğumuz için evleniriz. Ama nedense evlenince aşk bir rafa kaldırılır. Aşk gerçekten biter mi? Yoksa psikolojik olarak aşkın bittiğine biz mi inanırız.

Aşk o insana ulaşamadığın zaman mı güzel sadece? Evlenerek o insana bir ömür adıyoruz da aşkı niye bitiriyoruz? İkisini bir arada tutmanın nedeni biz değil miyiz? Evlendik barklandık aşk bizden geçti diye düşünenler sayesinde aşk ve evlilik iki ayrı kavram halini alıyor. Aslında iç içe yaşanan ve ayrılmaz bir bütün olan aşk ve evlilik bizim sayemizde birbirinden kopuyor. Ardından da evlilik içi sorunlar başlıyor. Evliliği sadece bir kurum
haline dönüştürmek için elimizden geleni yapıyoruz.

İlk aşık olduğumuz zaman, o insan bizim için dünyanın en değerli kişisi haline gelir. Yaşam onun çevresinde döner. Onu mutlu etmek için ne gerekirse yaparız. Onunla geçen her dakika değerlidir. Gözümüz ondan başkasını görmez. Aklımızda hep yarınlar vardır. Yaşanacak güzel bir ömür ve bitmeyen aşkımız olacaktır. O zamanlar aşkımızın kanıtı olarak evliliği görürüz. Evlilik aşkımızı resmiyete dökmek, tüm dünyaya birlikteliğimizi duyurmanın yoludur.

Evlendiğimiz zaman nedense hepsi son bulur. Tüm dünyaya duyurduğumuz aşkımız sanki önemini yitirmiştir. Evlenmeden önce dünyayı görmeyen gözlerimiz bir anda açılıverir. Evlilikle birlikte önemsiz olan diğer yargılar önem kazanır. Yaşadığımız çevre, aileler birden aşkın önüne geçer. Belki de yetiştiriliş tarzımız nedeniyle evliliğin ağırlığı kaplar hayatımızı. Bir bakarsınız ki evlilik ile birlikte yaşlanmışsınız. Hayattan beklentileriniz bu kadarmış gibi hayata devam edersiniz.
                                                                                                                              Alıntı
Gerçekten evlilik aşkı öldürür mü,  yoksa aşkı biz mi öldürürüz? Bunu yaşayarak öğrenmek için evlenip boşanmak gerekmez.  Çevremizde örneklerini görüyoruz peki ya biz bu konuda ne düşünüyoruz?
 
Katılım
10 Haz 2007
Ynt: Evlilik aşkı öldürür mü?

Pırıl pırıl ütülü giysili, misler gibi parfüm kokulu,

saçları taralı, dişleri fırçalanmış adamı / kadını

sevmek kolaydır.Aslında aşk, aynı insanı, sabahın körü uykudan

uyandırdığındaki en sinirli hali ile de kabul

edebilmek, aynı tuvaleti bir dakika arayla

kullanabilmek, diz yapmış pijamalarla kanapede

yastıklara sarılıp sızmışken bile şevkatle

okşayabilmektir.Buna katlanamayanlar zaten aşık değillerdir.Bu durumda evlilik hoşlandığın insana karşı olan

duygularını öldürüyor diyebiliriz.Zira aşıksan, aynı havayı solumak bile zevk verir. hep

beraber olmak istersin. banyodan gelen su sesi bile

onun evde olduğunun işaretidir ve huzur verir.Ütülediğin gömleğin ona ne kadar çok yakışacağını

düşünürsün.Pişirdiğin yemeği ne çok seveceğini hayal edersin.Bin tane ayakkabısı varken binbirinciye sahip olmaktan

mutlu olacak diye, istediğin gömleği satın almaktan

vazgeçersin.Zamanla almaktan çok, birşeyler vermekten mutluluk

duyduğunu keşfedersin.Eğer kadın evlilikte ikinize yemek pişirecek, dolabı

düzenleyip ütüyü yapacak bir anne olacak görülüyorsa,

o kadının saçlarının hiç yağlanmadığı ve adamın

geceleri terlemediği düşünülüyorsa, asla kavga

edilmeyecek ve lavabo tamir edilirken dahi gülüşüp

öpüşülecek zannediliyorsa zaten beklenti bir evlilik

değil, bir amerikan filmini yaşamaktır.

Evlilik; sadece aşk değildir.Evlilik; ev arkadaşlığı, kankalık, sırdaşlık, ortak

hesaba sahip mudilik, ayrı kökenlerin birleşmesi, başı

hatırlanmayan bir akrabalık ilişkisidir.Aşk bu ilişkide tutkuyu sağlar ama zaten tek başına

ayakta tutamaz.

Hala canınız sıkıldığında onu değil de annenizi

arıyorsanız, yalan olmuştur o evlilik.Aşk evlilikte gider gelir. halıya kola döktüğünde aşk

biter, ama o, halıyı temizleyebilirse gene aşık

olunur.O aradaki sinir evresini aşabilenler ellinci yıla

kadeh kaldıranlardır.Tahammül edemeyenler ise ikinci evlilikten sonra artık

evliliğin yalan olduğuna inanacaklardır.Zafer, direnenlerin olur.
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Evlilik aşkı öldürür mü?

Lamia' Alıntı:
Evlilik aşkı öldürür mü?
Buna en doğru cevabı evli olanlar verebilir her halde. Bu durumda benim görüşlerim bir varsayımdan öteye gitmeyecektir.

Bence aşkı evlilik değil de bir arada yaşamayı ve hayatı paylaşmayı beceremeyen insanlar öldürür. Bu durumda öncelikle insanların evlilikten ne anladığını da hesaba katmak gerekir. Bazılarına göre yemek, içmek, uyumak vb. gibi sıradan bir ihtiyaç bazılarına göre de hayatı paylaşmanın ve hoşgörünün zirvelere ulaştığı kutsal bir kurum olabiliyor evlilik. Sanırım evlendikten sonra aşkın öldüğünü iddia edenleri birinci gruba dahil etmeliyiz. Çünkü onlar evliliği daha başından basit bir ihtiyaç gibi kabul ederek bu kavramın sınırlarını daraltırlar. Sonuç olarak da rutin bir evlilik, mutsuzluk ve huzursuzluk kaçınılmaz olur. Aşk da büyük ihtimalle böyle ölür. Bir de evlendikten sonra aşkın yerini sevgi ve saygı gibi kavramların aldığını söyleyenler var. Bilemiyorum ne kadar doğrudur.
Ehil olmadığım bir konu için bu kadar yorum bile fazla oldu:)
 

gül

 
Katılım
8 Tem 2007
Ynt: Evlilik aşkı öldürür mü?

Evet evli olmamalarına ramen bir çoğu arkadaş çevresindeki evli aile yakınlarına bakarak cevap vermişlerdir. Sanırım pek te yanılmamaktadırlar.Bir çok Türk bayanı evlilikte daha rahat davrandıkları ve evlilik öncesinde olan daha saygılı,seviyeli ve ihtiras dolu davranışlarında son vermektedirler.Aşk dolu sözler rafa kalkar.Birbirini görmekten bile haz duyan çiftler ,artık beraber yaşamış olmanın verdiği rahatlık sonucunda bunun da önemi kalmamıştır.Zaman da geçtikçe çiftlerde alışkanlık ,evi ve evde ona hizmet edecek birinin olması, denen kimsenin duymaktan bile hoşlanmadığı ama gerçek olan bir yaşanmışlık oluşuverir.Buna karşılık ise karşı cinsin evlilikte umduğunu bulamaması pek de geç olmuyor.Aşk duygusunu kaybeden çiftlerde ise doyumsuzluk başlar ve eskide duyduğu duyguların tadına tekrar ulaşabilmek için kimilerine göre yanlış ,kimilerine göre bir yaşam gerçekliği meydana gelir.
Ben ise 10 yıllık evli bir bayanım ve aşka da inanırım .Aşkı evlilik değil eşler öldürüyor.Aşk nasıl daha öncelkleri bulutlarda uçmak ,elini tutunca kalp çarpıntısı yaşamaksa gözlerine bakınca dalmak ise ,bu zamanla elini tutunca sensiz yaşam olmaz demek,gözlerine bakınca sevildiğini bilmek ve güven almaktır.Teninin kokusunu hissetmek de aşktır.Aşk bana kalırsa alışkanlık ve mecburiyet değil .AŞK DAİMA AŞKTIR.
 

Esmeray

 
Katılım
10 Tem 2007
Ynt: Evlilik aşkı öldürür mü?

Bu konuya yorum yapmak için evli olmak gerekir diye düşünülür. Ama çevremizde o kadar çok evlilik görüyoruz ki evlenmeden bile bu konuda bir yoruma gidilebilir. Ben aşık olarak evlenmedim ama ilk üç yıl birbirimze aşıktık, ama bir süre sonra ya zaman ya da artık alışkanlık mıdır nedir bilmiyorum aşk ve heyecen bitti. Ger.ekten de sevgiler elde edildikten sonra sanki önemini yitirmekte, yanında olduğunda değeri bilinmemekte. Neden her şeyin değeri uzakta iken anlaşılıır ya da ne bileyim neden her şey kaybettikten sonra değerli olur anlayamıyorum, anlamakta istemiyorum. Hayatın kuralı böyle herhalde ama ben böyle bir kuralı kabul etmiyorum.

Evlenmeden önce her gördüğünüz kötü evlilik örneğinde benim evliliğim kesinlikle böyle olmaycak demeyin büyük konuşmuş olursunuz, çünkü evlenince her şey değişiyor, sadece sen yönetemiyoırsun olacakları, keşke aşk bitmese hep devam etse ama malesef devam etmiyor... Baılarında ise sevgiye dönüşüyor o da güzel bir şey... Çok nadir de olsa 50-60 yaşına gelmiş çiftleri el ele gözgöze hala ilk günkü heyeceanlarını yaşarken görmek beni mutlu ediyor. Allahım herkse böyle güzel evlilikler nasip etsin. Söylemek istediklerimiz biraz karıştırdım ama olsun..
 

tuğçe

 
Katılım
13 Tem 2007
Ynt: Evlilik aşkı öldürür mü?


Evlenene kadar her şey güzel de evlendikten sonra büyü bozuluyor. En azından çevremdeki evlkilikler bu şekilde. Mesala abim evlenene kadar yengemin peşinden ayrılmıuyordu, şimdi evde bile durmuyor, yengem de pek konuşmazdı şimdi hiç susmuyor. :D
Evlendikten sonra aşkın bitmesi o kadar da önemli değil, önemli olan sevgi ve saygının devaöm etmesi, çünkü zaten aşk geçicidir, kalıcı oolan sevgidir. İki taraf birbirine karşı savgısını yitirmediği sürece sevgi de devam eder. Kısaca aşkın ömrü kısadır, sevginin ömrü uzun...
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: Evlilik aşkı öldürür mü?

Evlilik aşkı öldürmez efendim... Aşk her daim bakidir eğer gerçekten aşık olunmuşsa.. Mah-i nur arkadaşımız çok güzel anlatmış nasıl olduğunu kesinlikle altına imzamı atıyorum.Bi keresinde Eyüp Sultan'da, bi çift gördüm en az 70 yaşındalar birbirlerinin ellerini öyle sıkı tutmuşlardı ki o manzara hiç çıkmaz aklımdan. O günden sonra bir kez daha inandım aşkın asla tükenmez bir umman olduğuna...
 

bari_sen_yanma_diye

(En'am, 162)
Katılım
8 Ağu 2007
Ynt: Evlilik aşkı öldürür mü?

aşkı öldüren onun kıymetini bilmeyendir evliliğe çamur atmaya gerek yok...
evlenmeden öldürülen aşkların mezarlığında yer kalmadı çünkü