Gündem notları

terk-i diyar

"aziz misafirim"
@ferahsan ,@Semender ,@Hikmet ,@adlena ,@Dilhun ,@EnesBey ,@Mina ,@UluğBey ,@terk-i diyar , aralıklarla divana lütfen giriş yapın yazmazsanız bile iyi olduğunuzu bileyim.çok rica ediyorum.

Fiziken iyiyiz hamdolsun manen ne kadar iyi olabilirsek. Evdeyiz,şifa bekleyenlere, hala dışarıya çıkmak zorunda olanlara duadayız. Her akşam vaka sayılarıyla üzüntümüz artmakta. Bu imtihandan da selametle cikalim insallah. Ben de sizleri merak ettim iyisinizdir inşallah.
 

ferahsan

Dîvân Üyesi
"Her şey bir rüzgara bakıyor ağabey" #georgefloyd
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
29.05.2020 günlerden mübarek cuma.
Bugün gönlümüzün yarası,gözümüzün yaşı ,boyunlarımıza kement ,ah,hak(kı) olan Fatih Sultan Mehmet'in bedduası durarak Ayasofya camisinde Fetih süresi okunacak.Ümmet sevinçli...
Yeterli mi ?
Günün yorumları,milli geçinen ,bir tarafdan olduğunu iddia edenler ,Ayasofya camisinin anlamını anlamadan ,manasını çözemeden,hakkını vermekten çok uzak,Ayasofya camisini "namus"olarak gör(e)meyenler,bir kaç gün öncesinde gavur memleket olarak adlandırıldıkları.her fırsatda ebu cehilin evlatları diye haykıran(yani ayrışırtırdın,böldün ,parçaladın)(maraza için uygun zemin olması hepsinin gavur olacağı anlamına gelmez)sen cami minaresinde ( gavur bile bunu yapmaz demek istersin)çav bela şarkısının minarelerden çalınması üzerine -ki hepsi gavur olsa çalar söyler eğlenirlerdi,yine video çeken müslüman rahatsız olmuş dile getirdi/muhakkak izin verilmemesi haktır/-
Bunun karşılığında biz de Ayasofya camisin de fetih süresi okuyalım diyemezsin. Çirkin bir iş yaptınız biz de çirkin bir iş olarak ayasofya camisini müzeye çevirdiğiniz için "bizde"Ayasofya camisinden fetih süresi okuruz.buna istanbul'un fetih gününe denk getirerek ikinci fetih hareketi üslubunda yapamazsın.Yapman gerekeni,namusunu korumadan,dış medyada böyle ses buldu diyerek servis yapamazsın.Yapman gereken Ayasofya camisini ibadete açmak bu senin aslı görevin.Her ferdin gavurunun,tanrı tanımazın,Allah'a inananın derdi olmalı.hatırlamıyorum ismini bir papa gelip taşlarını öpmüştü...burası bizim dedi.haklı dedelerinin zamanın da onların ibadet yeriydi.Alemlere rahmet Muhammed Mustafa (sav)mübarek,sadetli tükürüğünün altında inandıkları tanrıya dua ettiler.O yüzden daha çok bizimdir.sonra benim dedem aldı orayı ,üstüne tapuladı,üstüne vakıf haline getirdi.senin dedenin bir hakkı kalmadı orada.kimsenin hakkı kalmadı çünkü Fatih Sultan Mehmet vakf etti.herkese açtı.bunun anlamını çözmeden ,ne kadar vızıl vızıl ses çıkartsanız da eşek arısı bal yapamaz ki!
Kendinize gelin.aslınıza dönün!
Allah hepimize basiret versin.amin.
 

UluğBey

Divan Üyesi
Yani acaba gerçekten bundan dolayı mı? Videoyu birkaç saat önce izlemiştim. Kızın bağırışlarından ne söylediğini tam anlamadım. Oradakiler kıza tepkili. Yani diyelim ki video başlığında olduğu gibi kız annesini itmiş olsun. Trajik bir durum. Ama kızdan çok kadın hatalı. Eğer kızı kendi yetiştirmişse ve böyle bir karekterin oluşmasında 1.faktör aileyse kız kadar kadın da suçlu. Dinini, geleneğini bilen bir birey bunu yapamaz. Yaptıysa da bunlar öğretilelememiş demektir. Devlet, okul bunu yapamaz. Önce aile.
 

Simurg

Dîvân Üyesi
Çoğu haberde bu şekilde bir sebep bulmuşlar. Dediginiz gibi belki sebep bu değildir ama Korona'dan , Ebola'dan bütün illetlerden daha kötüdür bi-ahlak kalmak.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Bu tür videolar ilk önce izlememeye çalışıyorum,gafletde bulunup az önceki gibi izlediysem yorum yapmamaya çalışıyorum.bazen galeyana gelip söylendiğim de oluyor.(Allah affetsin) ama bu olayın öncesini bilemiyoruz,doğru bir haber mi bilmiyoruz,şahsın ciddi bir psilolojik sorunu var mı bilmiyoruz,aklımın kestiğince yorum yapmamak hatta kalbini oynatmamak en güzeli.
 
Ü

Üye silindi(kendi isteğiyle)

Ayakkabı için annesini merdivenlerden itti...!
diye bir haberle karşılaştım.
Bir evlat değişenlere odaklanıp sürü psikolojisine kapılıp, annesine zarar veriyorsa asıl büyük mesele zihindedir. Zihinlerdeki bu enkazın ise tevadisi ne yazikki oldukça zordur. Allah gençlerimize zeval vermesin, sonunuzu hayreylesin..
 
Ü

Üye silindi(kendi isteğiyle)

Eğer ki bir çukur, birisi düşüp öldükten sonra kapatılıyorsa o çukur zihinlerdedir. Zihinlerde açılmış o kocaman çukurun ise ağzı sayısız insanı yutar..!
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
"Gençler bugün mü yarın mı bilemem fakat Ayasofya açılacak"diye evvelden umudumuzu diri tutmamıza vesile olan üstâda, 21.yy.dan şükür nidâlarıyla ,
"bizim olan bizim kaldı "sadâlariyla mukâbelede bulunmanın vâkti .
Danıştay 1934 tarihli Ayasofya kararını iptal etti ."Cami olmalı "dedi.

Öyle bir sevinç ki Bekir Develi Hocam dedi ki "Ayasofya'ya halı almak ne demek ? Ayasofya'ya halı olurum.:)
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Amin!Üzerimizde ki müsibetler,belalar kalkar,açılsın diye dua ettik,şimdi ki duamız manasını boşaltmasınlar,Rabbim mübarek etsin,en kısa zaman da namaz kılmak nasib olsun her birimize.
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
müze kepazeliği resmen iptal edildi. an itibari ile ibadete açılan karar imzalandı. hayırlı olsun! Allah utandırmasın!

kendime muhalif sualler:

1-müze kararının kepazelik olduğu açık amma ayasofya böyle mi açılmalıydı? koskoca bir atom bombası el bombası hükmünde kalmış olmadı mı?
2-ayasofyanın açılmasını fetihten, fatihten ve bir fikrin bir diğer fikri zebun etmesinin sembolü/remzi olmaktan çıkartıp sadece bir hakkın yerine konulması olarak ele almak ayasofyanın manasını daraltmaz mı? iş bu demokrasi havariliği, hak ve hukuk fetişisitliği başörtüsü meselesinde dahi yapılıp, tesettür adi bir hak meselesi olarak ele alınarak homoseksüellik ile aynı kefede tartılmadı mı?
3-ayasofya açılsın diyene "hele bir sultanahmeti doldur..." ile başlayan mantık ne oldu da fatihliğe soyundu? türkçesi şu: bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü?
4-necib fazıl merhumun koskoca ayasofya hitabesindeki mana ile mi açıldı ayasofya yoksa o mananın kışırında kalınarak mı?
5-ayasofyadaki PUT'lar ne olacak? asıl ve esas mesele burada. PUT'lara dair yapılacak fiil, o fiilin ait olduğu fikrin ne olduğunu gözler önüne serecek zira. ikonalara PUT diyemeyen ve ayasofya açıldığı için memnun olan müslüman sahiden ayasofyanın manasını anlamış mıdır? anlamaktan geçtim ayasofyanın manasından haberdar mıdır?
6-DİB PUT'ların varlığını tarihi eser olarak görüp aceb namaz için mani olmaz fetvası verebilir mi? DİB'nin acaib fetvaları mevcut zira.
7-bu karar ile meydan yerine çıkıp babasının terekesini iddia eden bir varouluş mu sergiliyoruz yoksa sadece demokrasi sahasında, demokrasi eliyle kendimize bir varlık sahası mı açıyoruz?

kendime topyekun cevab teşebbüsü:

Allah dinini facir bir adam ile de teyit ve takviye eder. bunun manası ayafosyanın açılmasına vesile olanların günahkar ve işe yaramaz olduğu değildir. aksine kulun bir hesabı varsa Allah'ında var demektir. fail, fiilinin varacağı yeri bazen hesab edemez. bazen mekan fiile tesir eder bazen ise fiil mekana. fiil ve mekan arasındaki irtibat kuvvetli ise şu halde mana, muhakkak kendini gerçekleştirir. ne demek bu? şu demek: ayasofya öyle bir mananın remzi ve hatta hamilidir ki o mana, bu vatanın, türkün vatanı olup olmadığının cevabını ihtiva eder. yani türklük, islam ve vatan ayasofyada mücessem olmuştur. ayasofyayı açanların niyeti ister saf ister bulanık olsun; açmaları için istinad ettikleri şey ister sağlam ister çürük olsun; ayasofyaya bakanların gözleri ister yaş yahut ister kin ile dolu olsun hiç fark etmez ayasofya miladi 1453 gavur takvimi ile istihale etmiştir. bir daha asla ve kata katedral olmayacak, olamayacaktır. bu mana o kadar barizdir ki cumhuriyetin o dehşetli ilk senelerinde dahi dokunulamamış daha sonra ise ancak ve ancak müze yapılabilmiştir. daha fazlası değil! türkün maddeye inandığı ve bildiği mana ile teshir ettiği en büyük vakıa ayasofyadır. ondan daha büyük bir teshiri yoktur. iş bu manada ayasofya ister sadece cumaları isterse beş vakit namaz için, ister içindeki PUT'lar muhafaza edilerek ister üzeri örtülerek açılsın hatta ve hatta isterse orada ortodokslara yer verilsin hiç fark etmez; ayasofya efradını camii, ağyarını mani fehvasınca kendinden olan her şeyi cem eder kendinde olmayanı ise kusar! ol sebebten mehmet baki endişe etmen yersiz. viyana ile osmanlının üstünlüğü pskolojisinden kurtulan gavur nasıl ki hemen üstün olmadıysa ayasofyanın açılması ile biz dahi üstün olmuş olmayız. bir eşiktir açılan... ardında koskoca bir mana ile. isterse bu mana açanlarca, ağlayanlarca dahi idrak edilmesin. hiç mühim değil. mühim olan böyle bir şeyin varlık sahasına çıkması. hakiki mananın bayraklaşması sadece bir vakit meselesi. her çocuk düşe kalka öğrenir yürümesini. yüzlerce yıldır dizleri üstünde varlık mücadelesi veren bu millet elbette ayağa kalkınca biraz başı dönecek elbette ara ara diz çökecek. bütün bunlar cilve-i rabbanidir. acemiliğimizi de atacağız çıraklığımızı da kalfalığımızı da... ayasofya niyet ne olursa olsun ezana durdu ya mühim olan bu. gerisi illa gelecek. gelmemesi demek bu vatanın gavur olması demektir ki bu ancak gavurun hayalidir.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Bugün hakikaten çok kıymetli bir gün,dua ederken Rabbim gözümle göreyim,kalbimle sevineyim diye dua ettim.Ayasofya barındırdığı mana dışında bir anahtar olarak görmekteyim.umudum odur ki güzel günlerin ve o kadar bazen zahmetli günlerin başlangıcı olarak görüyorum.
 

UluğBey

Divan Üyesi
Pınar Gültekin.

27 Yaşında. Hayat dolu bir genç.

Muğla’da bir varil içinde yakılmış ve üstüne de beton dökülmüş halde bulundu.

Olay sadece kadın cinayeti değil. İnsanlık cinayeti. Bunu yapan itin de 1 çocuğu ve karısı varmış. (!)

Ne ceza versen hafif kalır. İdam etsen hafif kalır. Müebbet zaten hediye gibi olur. Biliyorum ne söylesem boş. Bizi yönetenler oturup düşünmeli neyi nerde yanlış yapıyoruz diye.

Allah rahmet etsin kardeşim, yazık oldu sana...
 

Mina

Eskici...
Hem cani hem namussuz...
Allah Hak yoldan ayırmasın kimseyi...
Kızcagıza da Allah tan rahmet diliyorum
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
Beyrut...

Bugün de hayatta hiçbir şeyin garantisi olmadığını öğrendik.
Rahman ölenlere rahmet ,kalanlara şifâ versin.Mazlumun dünyasında kıyamet koparken zalimlere uyku vermesin .

Elbette ki sabrımızı diri tutacağız.
Sakın Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma onları gözlerinin dehşetle korkuyla yerlerinden dışarı fışkıracağı bir güne erteliyor! (İbrahim 42. ayet)
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt