Tadımlık

Haleti ruhaniye' niz Nedir

UluğBey

uyan!
Canım sıkılıyor.Hiç bir şey yapasım yok.Saatim 19.43 tarih 12 şubat 2006 .Sezen Aksu çalıyor winampım.Bense dönülmez akşamların ufkundayın sanki.Bilmiyorum bu bedbinlik nerden geldi şimdi :twisted: Neyse bir iki saat bu modda devam ederim ben sonra geçer belki .ehehh.
 

UluğBey

uyan!
Bumin' Alıntı:
insan asli yapısına muhalif yaşadığı için ruhu adeta kuru bir dal gibi çatır çatır kırılıyor. Allah, insanlığı bu manasız ve makineleşmiş hayat tarzından kurtarsın.
Amiin.kardeş biz daha o moda ulaşmadık çok şükür.Bana arada bir gider gelirler yani.Normal bir durum bu: :D

Ama ben senin kadar da kötümser değilim :)
 

NzmshN

Aday Üye
yeni bir siteye yeni üye olmuş ruhaniyette
merabalar =))
 

NzmshN

Aday Üye
hoşbulduk teşekkür ediyorumm =)) :EVET
 

bengisu

Aday Üye
ruh halimiz

M.Ö. 834-932 yılları arasında yaşamış olan Müslüman Türk bilginlerinden Ebu Bekir Razi, melankoliklerin meşguliyetle tedavileri üzerine yazdığı bir yapıtında, önce melankoliyi tanımlamış, "......... melankolik hasta kesinlikle meşguliyetle tedavi edilmelidir....." dedikten sonra, meşguliyetle tedavinin nasıl uygulanacağını da şöyle anlatmıştır. "........ melankolik hasta balık tutma veya avlanma gibi eğlenceli işlerden biri ile uğraşmalıdır. Mümkünse çeşitli oyunlara alıştırılmalı, huyunu, ahlakını, davranışlarını beğendiği ve sevdiği kimse ile buluşup görüşmeli, dostluk kurmalıdır. Müzik öğrenmeli, öğretmeli özellikle güzel sesle okunan şarkılar dinlemelidir. Melankolik hastanın ancak bu şekilde sıkıntılarından, dertlerinden kurtularak iyileşme olanağı sağlanabilir........." Dünyaca ün yapan büyük Türk bilgini Farabi (870-950), sahip olduğu çeşitli ilimlerin yanında musiki ilmini de değerli saymış, kendisinden sonra gelenlere öncülük etmiştir. Farabi, Musiki-ul-Kebir adlı eserinde musikinin, fizik ve astronomi ile olan ilişkisini açıklamaya çalışmıştır. Hekimbaşı Gevrekzade Hasan bin Ahmet (Emraz-ı ruhaniye-i nağamat-ı musikiye) adlı risalesinde " üstadan-ı ilmi edvar olanlardan Hoca Nasr-ı Tusi ve muallimi Sani Haki-im Farabi ve Hoca Abdül-mümin Sufi ve Hoca Safiyuddin ve sair ulemai'fenni musiki olanlar nice Kitab-ı mutebereler telif ve usulü ve furuğu tahrir ve tasnif eylemişlerdir. Zira İlm-i musikinin İlm-i hikmet ve fenni hey'et ve nu'Cum ve İlm-i tıb ile kemal münasebeti olduğunu arifan-ı üstadana mahfi......değildir." diye ruhi hastalıkların musiki nağmeleriyle tedavisi kısmında Farabi'nin ve kendisinden sonra gelenlerin bu hususta yazdıkları bahislere temas etmektedir.
 

sagopa

Aday Üye
Re: ruh halimiz

saat 02:41 odam da ışık sönük,media player da tarkan-ikimizin yerine çalıyor..ben romantizmin doruklarında mıym? hayır.birazdan PES 5 oynamayı düşünüyorum,milanı mı alsam juve'yi mi ? vizelerim de bitti şükrolsun,yarın da pazar abiler ben şu an mutluyum be.
 

destina

Aday Üye
:)tam ''yeni üye olmuş bi üye olarak dolanıyorum işte nasıl olunabilirse öyleyim'' yazacaktım ki diğer yorumları bi okiyim dedim nzmshn nin de aynı şeyi yazdığını gördüm..hoşş:)bizim sitemizde de vardı arkadaş bi zamanlar:)
neyse ben de şimdi böyle bi tuhaflık içindeyim güzelim güzel..iyiyim iyi.. :EVET
 

ilknurs

Aday Üye
senelerdir aradığım şiirin mutluluğuyla birlikte yeni üye olduğum bu siteyi çok beğendim ve çok başarılı buldum. senelerin yükü üzerimden kalktı kuş gibi hafifim :DANS :DANS
 

kartanesi

Aday Üye
Ynt: Haleti ruhaniye' niz Nedir

Çok uykum geldi.Haleti ruhuyem depresif...
Yatıp uyuyabilmek en güzeli.
 

sıdıka

Divan Üyesi
Ynt: Haleti ruhaniye' niz Nedir

Haleti Ruhiyemiz?

Ne cihete teveccüh etse, kademi bir boşluğa tesadüf eden şaşkının,
taşımaya kudret yetiremediği varlığından bedbin, dem be dem kedünü yemekte çare bulan beşerin haleti ruhiyesindeyüz
...
 

sufi

Aday Üye
Ynt: Haleti ruhaniye' niz Nedir

eminim gittiğin yerde fazlasıyla "mütabii " vardır
...
 

ferahsan

Divan Üyesi
Ynt: Haleti ruhaniye' niz Nedir

Burda garip garip bekleyen bir konuya ileti yazıp halini hatrını sormanın verdiği bir öylesinelik hissi içerisindeyim.. Saat 05.52.. Sabah sabah işin mi yok diyorum kendi kendime..
 

uzlet

Bağlı Değil
Ynt: Haleti ruhaniye' niz Nedir

tabirimcaizdeğil
 

zulmet

Gözyaşlarımla Siliyorum Şimdi, Ruhumun Kirlerini..
Ynt: Haleti ruhaniye' niz Nedir

Ömrümün en güzel ışığına doğru yürürken birden zulmete düştüm.. Ne haldeyim farkında değilim..
 

kartanesi

Aday Üye
Ynt: Haleti ruhaniye' niz Nedir

Mutlu etmeyecekseniz meşgul etmeyeceksiniz ;) :D
 
G

gülücüğüm

Ynt: Haleti ruhaniye' niz Nedir

yüzü güneşe, elleri toprağa değmiş.
şükürle şükürsüzlük arası bir yerde biraz soluklanıp su içmek istiyor.
lakin bizim suları inek içmiş, bir de dağa kaçmış..
 

kardelen2006

Aday Üye
Ynt: Haleti ruhaniye' niz Nedir

Bir soğuk savaşın içinde... Bir belirsizlik hali..
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt