Hangi Kitabı Okuyorsunuz?[Şu anda]

HeMze

Dîvân Üyesi
Arkadaşlar malum yaz tatili birçoğunuzun boş vakti vardır.Gerçi boş vakitlerde kitap okumak öyle genel bir alışkanlık olmasa da bakalım kimler neleri okuyor şu anda...

Ben şu anda Mustafa Kutlu'nun bir kitabını okuyorum.Bitirince inşaallah bir tanıtım yazısı atarım buraya...

Buyrun mikrofon sizde ... :DİSLEK
 

ser-efraz

Divan Üyesi
ben de yazın boşluğuna kapılıp sürüklenenlerdenim sanırım. en son mehmet rauf'tan ferda-yı garam'ı okumak gibi bi hata ettm :GÖZKIRP
bütün bir sene gördüğüm servet-i fünun incilerinin tekrarından ibaretti ve çok saçma birşekilde yarıda ansızn bitiverdi (laf aramzda servet-i fünun okuya okuya onlara benzedm :KASLI )
şu sıralar yeni bir kitabı okuma mücadelesndeyim kendleri çok hoş bir kitap olmakla beraber yaz için biraz ağırca umarım hayrlısıyla biter.Adı ''Sufi ve Şiir''. Osmanlı tasavvuf şiirinin poetikasını anlatıyor.
 

UluğBey

Divan Üyesi
Bende Tanpınar'ın meşhur "Saatleri Ayarlama Enstitüsü"nü okuyorum şu an.Yazın sıcaklarında fazla okunmasa da bitirmeye gayret edeceğim.
 
L

leb_lebi

Arkadaşlar ben de Dan Brown'un "İHANET NOKTASI"kitabını okuyorum...bence çok güzel bir kitap,tavsiye ederim....Popüler kültürün ürünü gibi dursa da,kitap yazmak için sadece edebi yeteneğin yeterli olamayacağını,araştırma yapmanın da kitabın inandırıcılığını büyük ölçüde artıracağını göstermiş... :ALKIS
 

maydoslu

Divan Üyesi
savasın o iğrenç yüzünü bize döndüğü su günlerde bende "Can DÜNDAR'ın SAVASTA NE YAPTIN BABA"adlı kitabını okuyorum ve kitapta yakın tarihe ait çok sağlam kaynaklara dayanan belgeler de var.ayrıca tarihin gerçekten tekerrürden ibaret olduğunuda kanıtlıyor aslında bu kitap,kesinlikle tavsiye ederim
 

nilgün

Divan Üyesi
okudukça!

Bu yaz tatilimi kitaplara hasretmiş olmamı kendi adıma mutlluk verici olarak değerlendiriyorum.Çünkü bir çok kitabı okuma fırsatı buldum.Ayşe Kulin'in "Bir Gün" adlı romanı da bunlardan biri.Her şeyin tek bir gün içinde değerlendirilip geçmişe dönüşlerle de anlatıldığı bir eser Bir Gün.Bizler ve onlar aynı coğrafyada birbiriyle kesişen ve ayrılan yönleri olan iki millet Kürtler ve Türkler.Yazar zülfü yare dokunmadan olayları kendi penceresinden kahramanlarının dünyasına yansıtmış.Açıkcası eserin bana kazandırdığı yeni bir bakış açısı ve görüş zaviyesi olmadı.
:UZGUN
Elif ŞAFAK;Baba ve Piç adlı romanı bir hafta gibi bir sürede okudum diyebilirim.Romanın bölümleri aşurelik malzemenin isimlerine hasredilmişti.Toz şeker,tarçın,nohut vb...Açıkcası romandan çok iyi kazanımlar edindim.Ermeni meselesi,Osmanlının aşağılanması gibi spekülasyonlarla adından daha çok söz ettirse de edebi eserin bir kurmacanın ürünü olduğu gerçeğini göz ardı etmeden değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.Bu anlamda Elif Şafak sevdiğim bir kalem ve hayatında önyargıları ve önkabulleri olmayan herkese kitabı okumalarını salık veririm arkadaşlar.
Nilgün
 

Lacivert

Divan Üyesi
Re: okudukça!

[quote="]
Elif ŞAFAK;Baba ve Piç adlı romanı bir hafta gibi bir sürede okudum diyebilirim.Romanın bölümleri aşurelik malzemenin isimlerine hasredilmişti.Toz şeker,tarçın,nohut vb...Açıkcası romandan çok iyi kazanımlar edindim.Ermeni meselesi,Osmanlının aşağılanması gibi spekülasyonlarla adından daha çok söz ettirse de edebi eserin bir kurmacanın ürünü olduğu gerçeğini göz ardı etmeden değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.Bu anlamda Elif Şafak sevdiğim bir kalem ve hayatında önyargıları ve önkabulleri olmayan herkese kitabı okumalarını salık veririm arkadaşlar.
Nilgün[/quote]


Katılıyorum...
 

sevda

Divan Üyesi
Ben de Zülfü Livaneli'nin son çıkan kitabını okudum bu hafta.Kitabın adı Leyla'nın Evi.Tek kelimeyle süperdi diyebilirim. Çok akıcı ve anlatımı çok sürükleyici.Kitapta birbirinden farklı üç karakter ayrıntılarıyla tahlil ediliyor ve hiç ummadığınız bir anda bu üç karakteri birbiriyle bağdaştırmanın şaşkınlığını yaşıyorsunuz.Hepinize hiç düşünmeden okumanızı tavsiye ederim.Ben çok beğendim bir önceki kitabı Mutluluk da severek okuduğum kitaplar arasındaydı.Umarım siz de severek okursunuz...
 

ay--gun

Divan Üyesi
Merhaba arkadaşlar... Ben, Cengiz Aytmatov'un "Gün Olur Asra Bedel" kitabını okuyorum. Kitapta birbirinden bağımsız iki konu var; birincisi baş karakter olan Yedigey'in, en yakın arkadaşı olan Kazangap'ı son yolcuğuna uğurlarken tüm yaşamının gözlerinin önünden geçmesi, diğeri ise uzayla ilgili Amerika-Sovyet ortak çalışması. Bu konular şimdilik birbirinden bağımsız olarak ilerliyor, bence kitabın sonunda muhakkak ilişkilendirilecek, ama nasıl çok merak ediyorum doğrusu. Daha önceden de "Toprak Ana" ve "Beyaz Gemi"sini okumuştum Aytmatov'un. Dili gerçekten çok akıcı. Herkese tavsiye ediyorum.
 

elfckmk

Divan Üyesi
selimoviç
derviş ve ölüm :EVET yugoslav ödülü almış ama kitabın bazı yerlerinde olaylar tasvirler arasına sıkıştırılmış ve tasvirler cok sıkıyor
 

ikibahar

Divan Üyesi
Aslında konu başlığı en son okuduklarımız olsada Elif Şafağın son romanı Baba ve Piç hakında yazılanları okuyunca bir kaç kelime yazmak lüzümü hissettim.
Bir çok romana imzasını atıp köşe yazılarıyla adını duyurmuş,üretken vebir çok projede yer almış birinden bahsettiğimin farkındalığıyla gel gitlerim olsada ,düşüncelerimi yazmadanda edemedim.
Kendisi bir ulusal haber kanalında yapılan röpartajında,Amerikada doğulu bir bayan yazarın popularite ve oralarda yer edinebilmesi için ezilen,geri planda bırakılıp,hakları elinden alınan kadın kavramlarını daha çok dile getirmesi gerektiğini bu yüzden bu tür konulara girmeyenlerin pekte umursanmadığını söylüyordu.Kelimesi kelimesine aynı olmasada bu manalarda bir acıklamada bulunmuştu.
Ve Elif Şafak romanı okumalıyım deyip Baba ve Piçi aldım.Bir kitabını okuyup bir yazar hakkında çokta detaylı bir yorum yapmanın doğru olmadığını varsayarak vede bende bıraktığı hayal kırıklığını bir kenara bırakarak,popülaritenin nasıl yakalanacağını gayet iyi anladığnı farkettiğimi söyleyebilirim.Yer yüzünde ozon tabakasından daha çok ses getiren en hassas konulardan biri olan Ermeni Türk ilişkilerini kurmacada olsa cinlere havale edip söyletmesi ama o cinler taifesinin katledilen masum Türkleri kurmacada olsa bir türlü görememesi,yükselen trendi için gayet akıllıca,ne lüzümu var gözünde mor halkalarıyla,töre cinayetlerinin kurbanlarından bahis açmaya seçtiği konu yanında bu tür konular ne kadar pirim yapabilirki,kim bu konular yüzüden onu mahkemeye verirki.
Napolyon şimdi olsa eminim ‘’ popülarite popülarite ‘’derdi gibi geliyor bana.

:ALKIS :ALKIS :ALKIS
 

Turkmusun

Divan Üyesi
Kendime has bir okuma tekniğim var. :) Yer ve zaman göre değişen, ruh halimi de kapsayacak şekilde. Birinden koptuğumda ya da sıkıldığımda olduğu gibi bırakıp diğerine geçiyorum. Böylece gereksiz tekrar ve geri dönmeler yapmamış oluyorum.
Şu an 6 kitap okuyorum aynı anda.
1- Üç Franszı yazrın ortak eseri İNKA üçlemesinin son kitabı Machu Picchu'nun Işığı (Antoine B. Daniel)
2- Beyaz Türklerin Büyük Sırrı Efendi-2 (Soner Yalçın)
3- Tarihimizle Yüzleşmek (Emre Kongar)
4- Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek(İlber Ortaylı)
5- Metal Fırtına 3 / Kızıl Kurt (Orkun Uçar)
6- Harry Potter ve Melez Prens (J. K. Rowling)
 

taci26

Divan Üyesi
ben de şu anoğuz atay'ın hikayelerini okutorum "Korkuyu Beklerken" her edebiyatçının mutlaka okuması gereken bir yazar oğuz atay.....
 

dilekcansl

Divan Üyesi
kafamı fena halde 6-7 eylül olaylarına taktığım için şu anda Yılmaz Karakoyunlu'nun Güz Sancısı adlı romanını okuyorum,içinde bayağı birşeyler var,ondan öncede benim favori yazarım Halide Edip Adıvar'ın Türkün Ateşle İmtihanı adlı kitabını okudum gerçekten muhteşem Şu Çılgın Türkleri Okumadan önce onu okumak lazım diye düşünüyorum :GÖZKIRP
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt