Hayatımızın merkezi (mi) Batı!..

Katılım
26 Nis 2007
Konuşmalarımızın merkezine Batı'nın yerleştirilmesi âdeta gelenek haline gelmiştir. Batı'nın dînimize, ahlâkımıza, yaşantımıza olan etkileri sürekli anlatılmaktadır ve bu konu üzerinde yapılan tartışmalar diz boyudur. Peki Batı'nın kültürümüze intikâlinin sosyolojik açıdan dialektiğini yaparsak bu konuda sizler neler söyleyebilirsiniz??
 
G

Gülşah

Ynt: Hayatımızın merkezi (mi) Batı!..

        Evet, Batı hayatımızın merkezi durumundadır. Doğu-Batı çatışması içerisindeyiz her daim. Her şeyimizi Batı’ya göre ayarlıyoruz. Konuşmamızı, giyinmemizi, mimarimizi yani tüm hal ve hareketlerimizi Batı’ya endeksliyoruz. Çünkü bunu yapmazsak gerici konumuna düşüyoruz. Biz Batı’yı her halükarda hayatımızın merkezi durumuna getiriyoruz, getirmek zorunda kalıyoruz.  İleriyi görebilmek, bazı şeylerden haberdar olmak ve çağdaş yaşama uyum sağlamak gibi, doğruluğu tartışılır, kalıplaşmış sözler etrafında kendi kültürümüzden , kendi yaşantımızdan ödün vererek Batı tarzı yaşamaya zorlanıyoruz.

      Batı’nın takipçiliğini yapan biz, ne kadar değişirsek değişelim, Doğu kültürünü de tamamen yok sayamıyor, ne Batılı olabiliyor, ne de Doğulu kalabiliyor, arada bocalayıp duruyoruz. Aslında yapılması gereken en başından beri basit. Batı’nın teknolojisini almak, diğer alafrangalığını bir yana bırakmak ve kendi kültür ve inançlarımıza göre yaşamak Batı’yı tüm yaşantımızdan soyutlamak, edebiyatımıza olan etkisinden de tamamen kurtularak kendi benliğimize her alanda kavuşmak. Ama Batı’nın hayatımızın merkezine girmesi eskiden bu yana olan bir etki olduğu için, bundan kurtulmak da bir o kadar zor ve süreç isteyen bir durum, ama milletimiz eskisinden daha bilinçli olduğu için, bu etkiden eskisine nazaran daha çabuk kurtulacağı düşüncesini de taşımaktayım
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Hayatımızın merkezi (mi) Batı!..

Fikirlerimize ve inançlarımıza olan zıtlığı açısından Batı'nın birçok yönünü eleştirsek de gerek teknojideki ileri seviyesi gerek ekonomisi gerek de bir sürü ıvır zıvırı nedeniyle bize üstünlüğünü kabul ettirmiş olduğu su götürmez bir gerçektir. Bütün bunlara oynanılan siyasi oyunlarda eklenince kültürümüze önceleri sessiz sessiz şimdi ise ayan beyan sızmaktadır bu da ayrı bir nokta. Benim merak ettiğim asıl nokta ise kültürümüzü bulandıran bu sızıntının (her ne kadar günümüzde çağlayan mesabesine ulaşsa da) bize verdiği zararlar konusundaki düşünceleriniz.. Evet esefle kabul ettiğimiz bir gerçek kültürümüzdeki Batı etkisi, gerçek ama bize neler kazandıran ve neler kaybettiren bir gerçek? Bu çerçeveden baktığınızda gördüklerinizi, hissettiklerinizi aktarabilirseniz sevinirim..
 
G

Gülşah

Ynt: Hayatımızın merkezi (mi) Batı!..

Batı’nın bize etkisinin eskiden bu yana yararından çok zararı dokunduğu kanaatindeyim. Aldığımız her şey bizden çok şeyleri alıp götürüyor. Bizi benliğimizden uzaklaştırması ve giderek kendine benzetmesi bizim için en büyük zarar değil mi ki zaten. Batının sadeec teknolojisini almadığımız için, yaşantısına doğru gitme yolunda olduğumuz için, biz kendi benliğimizden çıkıyor, Batı’nın kimliğine bürünmeye çalışmıyor muyuz? İnançlarımıza ters düşen, ama Batı etkisi ile uyguladığımız birçok şey yok mu? Kısaca Batı bize zarar sağladığı kadar yarar sağlamıyor, bizi bizden koparıyor