Her şeye müsait bir TDK

adlena

Dîvân Üyesi
Bir Dil Kurumu üyesi kendi dilinde olmayan bir sözcüğe aklınca uygun bulduğu bir anlamı yüklese, bunu sözlüğe geçiren yer Dil Kurumu olur mu? Türkiye yolunu şaşırdı, ama Dil Kurumu’na seçilen bu allameler kim?

Birisi telefon etti:

- Size bir şey soracağım, müsait misiniz?

- Saat 15’00’te gelin. Ücret…..

Birisi sordu:

Acaba kırda gezmek için yarın hava müsait olur mu?

- Namüsait olsa da evde bekliyorum. Saat 15.00, ücret…

Tanım: “ ‘müsait’se kadın flörte hazır!” demekmiş. Flört İngilizce bizim eskiden fındıkçılık, kırıştırma dediğimiz şeydir. Bu toplumun aptal erkekleri her şeyin kadından başladığını düşünür. Benim yaşamım boyunca gördüğüm, bütün ilişkilerin Amerika’da bile, erkeklerin sarkıntılığı, erkeklerin laf atması, asılması ile başladığıdır. Orada bunun, kadının şikâyetine bağlı olarak, ağır cezası da var. Herkes Dünya Bankası Başkanı Strauss’u anımsıyordur. Siz hiç erkek kaçıran kadın işitiniz mi? Erkek her toplumda, her zaman daha pervasızdır. Boğaz bile kesebildiğini de biliyoruz.

Müsaid Arapça. Suud: yardım eden, uygun, elverişli, müsaade eden, izin veren kökünden gelir. Seksle ilgisi yoktur. Biz müsait sıfatını bu anlamda hiç kullanmadık. Şimdiki azgelişmiş Osmanlıcılar icat etmiş olmalı. Ama “müsait” sözcüğü genç bir Türkün Arapça bilgisi içinde ortaya çıkmış olamaz. Hiçbir erkeğin bir kadına “Müsait misin?” diye laf attığını işitmedim. Bunu icat eden “dilci”nin kafasından çıkmış olmalı?

Değişik anlamlarda kullanılan bir Arapça sözcüğü İngilizce tanımlayıp onu Türkçe Sözlük’e koyan bir Türk Dil Kurumu! Avrupa’dan yüzlerce yıl sonra Dil Akademisi (Kurum) açan bir toplumun böyle dilcisi olur. Kurumları hükümetler kurarsa üyelerini de saat gibi kuruyorlar anlaşılan! Bunlar dilci oldukları için “Vay benim köse sakalım!” deyimini bilirler. Özür dileriz Yaşar Kemal,
özür dileriz Türkçenin güzel yazarları!

Ama kadınlar ve erkekler, kendini bilen ve dil bilen kurumculardan özür dilemelerini bekliyor. Bu adamları üreten toplum nasıl oluştu?..


Cumhuriyet
 

adlena

Dîvân Üyesi
Ynt: Her şeye müsait bir TDK

Doğan Kuban 13 Mart 2015 Cuma Cumhuriyet Gazetesi

Birebir Alıntıdır.
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Her şeye müsait bir TDK

niyeti bozuk serzenişler bunlar. böyle serzenişleri gördükçe niyet üzüm yemek mi sahiden diyorum?
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Her şeye müsait bir TDK

zorla konuşturacaksınız beni.

tdk'nın saçma tanımlamalar yapmasını tenkit etmek başka şey, bu saçmalığı batıdan bilmem kaç sene sonra "dil akademisi" sahibi olmak ile irtibatlandırmak başka şey. hakeza müsaid kelimesi üzerinden feminist edebiyatı yapıp kadın erkek tabiatını ve münasebetini batılı referanslar üzerinden değerlendirmek ve bunu da aklı sıra lisan meselesine misal getirmek uyanıklığı ise okuyucunun zekasına hakarettir. burada da kalmayıp kelimenin kökenine " arapça" diyerek masum vurgu yapıp bir üst paragrafta allameler deyuben ünleyerek osmanlıca meselesine siyasi göndermeler zekice görünen ahmakça tavırlardır. madem öyle bizde göndermeler yapalım hem de muhatabımızın jargonu ile:

doğan isimli zekası ile kargaları kendine güldürecek "vatandaşımız" öncelikle bizim bırakın dil akademisi bir akademimiz olmadığını -hakiki manası ile- bilecek ardından hiç kullanmadığı aklı ile basit bir sual soracak: "biz de akademya dediğimiz müessese sahiden lazım mıdır?" orada da kalmayacak derdini çok çektiği türkçe'de kadın ve erkek zamirinin bulunmamasından ötürü bir ahlak tarifi getirmeye çabalayarak daha ileri bir safha da "bu topraklarda feminist olmanın palavra olduğunu" idrak edecek.

heyhat. nerede o izan ve o insaf!

bırakalım efendim aklı karışıklardan çıkan bulaşık fikirleri. hayır zihin ve fikir dünyamızın berraklığı için diyorum yoksa ki elbette had çizmek benim haddim değil.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt