Hukuk Felsefesi, Sosyoloji ve Metodoloji

RahgüzaR

Dîvân Üyesi
Ynt: Hukuk Felsefesi, Sosyoloji ve Metodoloji

Amin hocam, sağolun..

Derslerde anlatıldığı kadarıyla kopuk kopuk bilgim var, ama bütüncül bir inceleme yapmadım maalesef.. Ama mevcut bilgilerimle biraz yorum yapabilirim.
Biçok noktada, büyük farklılıklar olmasa da küçük farklar olabilir. Mesela kasten öldürme suçunun nitelikli hali(hamile kadını hamile olduğunu bilerek öldürmek gibi) TCK'da ağırlaştırılmış müebbet hapis iken Alman Ceza Kanunu'nda müebbet hapistir. Bu da TCK'da kasten öldürme suçuna eş. Bizim kanunumuz öldürme suçunda Alman Hukuku'na göre daha ağır yaptırımlar öne sürmüş. Aradaki bu farklılığın temelinde farklı sebepler olabilir. Buna şöyle bir yorum getirebilirim: Ceza kanunları yazılırken belli saiklerle hareket edilir. Suç oranı yüksek olan bir memlekette kanun koyucu ağır yaptırımlar uygulamak durumundadır. Çünkü suç oranının yüksek olduğu bir yerde kanun hazırlanırken güdülen saik 'caydırmak'tır. Ama suç oranı düşük bi memlekette kanun hazırlanırken caydırmak gibi büyük bir sorun sözkonusu olmadığı için, aslında ceza hukukunun ana maksadı olan 'hukuki değerleri koruma' güdüsü daha sağlıklı bi şekilde göz önünde tutulabilir. Ve böylece ağır yaptırımlar getirme kompleksine girilmez.
Farklı coğrafyaların insan karakterlerinin de kanunlara etkisi var. Yumuşak huylu bir toplumun kanun koyucusu, kanun hazırlarken güdülen saiklerden 'suçluyu topluma kazandırma' saikiyle hareket eder ve daha yumuşak yaptırımlar getirebilir (Burada da antropolojiye hoşgeldik galiba :) )
Ben kanunlardaki farklılıkların bu sebebe dayandığını düşünüyorum. Madem ki sosyolojik durumun hukukun üzerinde büyük etkisi olduğunu kabul ettik, ceza kanunlarının da toplumdan topluma değişiklik göstereceğini kabul etmemiz gerekir.
 

Mahşer

Dîvân Üyesi
Ynt: Hukuk Felsefesi, Sosyoloji ve Metodoloji

Bu siteye bir antropolog şart zaten,
Bu soru niye sordum ? asparagas yada gerçek Abd de "falan eyalette falan şey suç olmaz ken falan eyalette adamı götürürler" diye küçük "bunları biliyormusunuz" bilgilendirmelerinden esinlendim. Aynı coğrafya farklı hukuk kurallarından oluşabiliyor tabi bölgenin toplum yapısını oluşturan fertler demekki aynı mizaçta veya aynı milletten değil. Eyalet faktörünüde unutmamak gerek.Türkiyede mümkünmüdür? yada sence değişken olması gereken kurallar varmıdır? ben şu aşiret mevzularına dair farklılık gösteren bir kaç cezai farklılıklar okumuştum.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Benzer konular Forum Tarih
nevakar Serbest Kürsü 0 3K

Benzer konular

xen

Üst Alt