i.Pala Hakkında...

  • Konbuyu başlatan cengaver
  • Başlangıç tarihi
C

cengaver

Şu iskender Pala'yı bir türlü sevemedim yahu, ne bileyim bir Atilla Şentürk ya da Muhammet Doğan dokunsa edebiyatımın bam teline daha güzel olur derim (ödev arasında gevezeliğim :) )
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
i.Pala Hakkında...

[cengaver ]
Şu iskender Pala'yı bir türlü sevemedim yahu, ne bileyim bir Atilla Şentürk ya da Muhammet Doğan dokunsa edebiyatımın bam teline daha güzel olur derim (ödev arasında gevezeliğim
:) )


İskender Pala’nın avukatlığını yapmak bana düşmez tabiki ama yolladığım makalelerin ardından böyle bir şey yazılmış olması az da olsa bir söz hakkı doğurdu gibi.

Divan şiiri bugün edebiyat eğitimi almamış kesimlerce okunuyor ve seviliyorsa bunda İskerder Pala’nın çok çok önemli bir payı vardır. O bu şiiri anlamsızlıkla, halktan kopuklukla ve içi boş olmakla suçlayanlara eserleriyle gayet güzel cevaplar vermiştir. Yazdığı bu kısa makalelerde de yine bu şiirin esintilerini büyük bir ustalıkla okuyanlara duyurmayı başarmıştır. Anlatmaya çalıştığım şey onun edebiyat alanındaki katkılarının hiçbir zaman yadsınamayacağıdır.
Tabiki herkes herkesi sevecek, beğenecek, takdir edecek diye bir kaide de yoktur.
 
Katılım
27 Ara 2005
cengaver' Alıntı:
Şu iskender Pala'yı bir türlü sevemedim yahu, ne bileyim bir Atilla Şentürk ya da Muhammet Doğan dokunsa edebiyatımın bam teline daha güzel olur derim (ödev arasında gevezeliğim :) )
Atilla Şentürk ile Pala hocam müsavi olabilir ya da Pala hocam iki dirhem Şentürk hocadan üstün gelebilir zannımca.Muhammet Nur Doğan hocayı bu iki hocayla mukayese dahi etmem ben.Bana eski edebiyatı sevdiren isimlerin başında gelir İskender hoca.Yani kalemine hayran olduğum Eski edebiyatçılardandır İ.Pala.Cengaver neye dayanarak "sevmiyorum"dedi anlamadım.Sanırım elektirik alma olayını bahsediyor olsa gerek,yoksa yazılarını devamlı takip ediyor olsa Pala hocanın bu edebiyata ne kadar vâkıf olduğunu görebilirdi.:)

Şentürk hoca ise hani derler ya " çok tatlı " öyle birisi. Konuşurken bal damlıyor dudaklarından.:=)

Bölüm İskender Pala yazıları bölümü harici şeyleri burada barındırmıyoruz,ki konu bütünlüğü bozulmasın.Bu tartışma mahiyetinde yazıları başka bir başlığa taşıyacağım.Arzu eden oradan tartışmaya devam edebilir.Ama şimdi zamanım yok,yarın inş bir başlığa taşırım.Burası sadece hocanın yazılarının olduğu bölüm olarak sabitleniyor çünkü...

Selametle


Yazımı yazarken Dil-şâd ileti göndermiş.Katıldığımı belirteyim:)Hocanın avukatlığı bana da düşmez.Derseler ki eski edebiyatı sana sevdiren 3 isim say ;bunlardan biri Pala hocam olur efendim...
 
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: i.Pala Hakkında...

Konu "İskender Pala Yazıları" bölümünden ayrılarak "Serbest Kürsü" bölümüne taşınmıştır.Konu hakkında fikir beyan etmek isteyen üyelerimiz buardan fikirlerini bizlere aktarabilirler.
 
C

cengaver

Ynt: i.Pala Hakkında...

Güzel demiş eyvallah da, edebiyatı sevmek için iskender pala'ya kadar çıkmaya gerek yok benim açımdan. Ben edebiyatı lisedeki edebiyat öğretmenim sayesinde sevdim,ismi ve cismi okul öğrencilerini dahi bir müddet sonra silineceği bir kimse yani... şunu anlatmak istiyorum ben İskender Pala'nın edebiyatımıza katkısı olmadı demedim oldu demedim ama ne hikmetse siz böyle bir açıklama yapma gereği duydunuz ben sadece sevemedim dedim bilmem belki de senin de dediğin gibi Uluğbey elektirik alamadım.
Aslında ben bunu şöyle açıklıyorum,kendi kişisel özelliğimde şu vardır benim,herkesin çok aşırı derecede birinin/bir nesnenin üzerine düştüğü durumlarda ben elimde olmadan soğurum ondan. Bu kesinlikle bir önyargı değildir ama. Bu durum bir kitap da olabilir Tv'de kabul gören bir program da, veyahut bir şair veya yazar da olabilir. Kim bilir belki de bu yüzden yaklaşamadım ona. Ona kadar bir çok Üstad varken neden bu sitede sayfalarca yazının (ki burada şunu belirtmek istiyorum bir gönderim de beya uzun gönderenler oluyor, olması iyi güzel de kaç arkadaşımız sonuna kadar okuyor gönderileni merak konusu) kendisine ayrıldığı bir bölümü oldu... ;) Ona da eyvallah da ondan ziyade ustalara ayıp olmaz mı bu... Neyse izninizle ,şimdilik bu kadar yeter.Akşama görüşürüz inşallah.
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: i.Pala Hakkında...

Açıkçası ilk okuduğumda bu iletiye cevap verip vermeme konusunda muallâkta kalmıştım. Fakat bazı ifadelerin açıklığa kavuşturulmasını (konuyu başlatan kişi olduğum için) lüzumlu görüyorum.

[cengaver]
ben İskender Pala'nın edebiyatımıza katkısı olmadı demedim oldu demedim ama ne hikmetse siz böyle bir açıklama yapma gereği duydunuz ben sadece sevemedim dedim
ne bileyim bir Atilla Şentürk ya da Muhammet Doğan dokunsa edebiyatımın bam teline daha güzel olur derim” sözünüz İskender Pala’nın edebiyatımıza olan katkılarını azımsadığınızı gösterir bence. Ama yok ben öyle bir şey yapmıyorum diyorsanız da kusura bakmayın ben yanlış anlamışım deyip susarım sorun değil.

[cengaver]
kendi kişisel özelliğimde şu vardır benim,herkesin çok aşırı derecede birinin/bir nesnenin üzerine düştüğü durumlarda ben elimde olmadan soğurum ondan.
Maalesef benim kişisel özelliğimde de bu var. Çok satıldığı için ya da çok methedildiği için elimin varmadığı bazı kitaplar vardır. (Şu Çılgın Türkler gibi)

Yalnız !!! Burada birinin üzerinde aşırı derecede düşmek gibi bir durum söz konusu değil. Yaptığım tek şey paylaşmaya değer olduğunu düşündüğüm yazıların dostlara ulaşmasına vesile olmaya çalışmaktır. Yani İskender Pala’ya, özel ilgili olduğum falan düşünülmesin. Bunu başka şahsiyetler için de yapabilirdim, bu bir Sezai Karakoç, Hilmi Yavuz, M. Nur Doğan vs. de olabilirdi. Hatta olacaktı da. Fakat şimdi tereddütlüyüm bu konuda. Maazallah diğer üstatların üzerine de fazla düşerek(!) sizin edebiyatçılarımızdan birer birer soğumanıza sebep olabilirdim.:)

[cengaver ]
Ona kadar bir çok Üstad varken neden bu sitede sayfalarca yazının kendisine ayrıldığı bir bölümü oldu... ;)
Bunun cevabını yukarıda verdim ama bir ekleme daha yapmak istiyorum. Söz konusu üstatlara karşı içinizde ne derece muhabbet beslediğinizi kestirebilmek zor. Bunu sadece paylaşımlarınızı göz önünde bulundurarak söylüyorum. O üstatların eserlerine pekâla şahsınız da yer verebilirdi.

[cengaver ]
ki burada şunu belirtmek istiyorum bir gönderim de beya uzun gönderenler oluyor, olması iyi güzel de kaç arkadaşımız sonuna kadar okuyor gönderileni merak konusu
Öncelikle şahsım adına şunu belirtmeliyim ki, -uzunluğuna kısalığına bakmadan- gönderilen her yazıyı okumaya gayret ediyorum. Gönderilen yazıları tıklayan herkes sonuna kadar okumuyor olabilir tabiî ki. Benim ya da bizim burada yapmamız gereken şey “aman canım nasıl olsa kimse okumaz, ne gerek var yazmaya” deyip kestirip atmak mı olmalıdır? Kesinlikle hayır! Herkes bir paylaşımda bulunur isteyen okur istemeyen okumaz, sizin okumuyor olmanız başkalarının da aynı davranışta bulunduklarını göstermez.

Neyzen Tevfik ile ilgili de serî paylaşımlarda bulunmuştum. Ya gözünüzden kaçtı ya da yazılar kısa olduğu için okuma zahmetinde bulundunuz ve de uyarma gereği duymadınız.

Neyse kırıcı olmamışımdır inşallah, hayırlısı bakalım... Selâmetle...
 
G

Gülşah

Ynt: i.Pala Hakkında...

               Bu tartışmanın içinde yer almıyorum, ama yine de fikrimi belirtmek isterim. Yazının başlığı İskender Pala hakkında olmasına karşın yazı İskender Pala’yı aşmış, sanki biraz kişisel tartışmaya kaçmış gibi. İskender Pala gibi, belki de ondan daha üstün edebi şahsiyetlerimiz var tabi ki , onlar üzerinde de inşallah başka bir arkadaşımız durur. Ya da ilerleyen zamanlarda Dil-şâd arkadaşımız onlara da yer verecektir.  İskender Pala’yı sevip sevmeme konusunun buralara kadar taşınması da abartı olmuş artık, ya da bu benim düşüncem. Okumak isteyen okur, istemeyen okumaz.Konuyu uzatmanın da kimseye bir yararı dokunmayacaktır.  Sevgili  Dil-şâd bu güzel yazıları bizimle paylaştığın ve zaman ayırdığın için   teşekkürler…  Sevgili Cengaver arkadaşım siz de İskender Pala’yı sevmeyebilirsiniz, herkes herkesi sevecek diye bir şey yok tabi ki,  düşüncenize saygı duyarız. Son olarak  Herkesin ilgi alanları ve sevdiği kişiler farklı olabilir, buna da kimsenin söyleyecek sözü olmamalı...
                                                                                                                                                          Selametle….
 
Katılım
21 May 2008
Ynt: Divan Şiiri Üzerinde Düşünceler/Divan Şiiri Dersleri

iskender pala cidden mükemmel bir insan divan şiirini gercekten de sevdiriyor
 

seb-engiz

- *Tiryandafil -
Katılım
13 Mar 2008
Ynt: Divan Şiiri Üzerinde Düşünceler/Divan Şiiri Dersleri

İskender Pala mart ayında Ankara'ya gelip bir kaç programa katılıp konuşma yapmıştı. Kitaplarını hocanın ağzından dinliyor gibi oldum. Ne biliyorsa kitaplarında bulabilirsiniz.

Kadınlar Günü münasebetiyle katıldığı programda, artık erkeklerin kadına değil kadınların erkeklere meylinden bahsetti. Kendini savunmak adına "Hz.Hatice Peygamber Efendimiz'e evlenme teklifi etti" diyen kadınlara ise şu cevabı verdi:
"İnsan hep en değerli olana meyleder.Ondandır erkeğin kadına meyledişi, onun için şiirler yazışı...Peygamber Efendimiz de en değerli olduğu için Hz.Hatice'nin ona teklif götürmesinde abes bir taraf yoktur."

Konuşmadan diğer bölümler...:

"Artık kendisine şiir yazılacak kadın yok.Etraf sigaradan kalınlaşmış kadın sesleriyle doldu.Biz (divan edebiyatındaki) mecazı ve hayali gerçeğe dönüştürdük.Etiyle kemiğiyle kadını geitirdik, onu kavga ettiğimiz insan yaptık.Aşkı sevgiyi kuru bir alışverişe dönüştürdük(ben sana şunu yaptım, sen bana bunu...).Divan edebiyatı şairleri, güzelin bedeninde tek görünen yeri olan
parmaklarından, o güzelin endamını, saçlarını, dudaklarını hayal eder ve ona kasideler yazardı.Şimdi kadınlar var olabilmek için maaşını kozmetiğe yatırıyor.Kendini iştah açıcı bir sofra haline getiriyor."

"Mecazlar ve hayaller hakikate yenik düştü"

Programa katılan konuşmacılardan Nazife Şişman "Erkeğin kadına olan üstünlüğüne erkeğin kadından önce yaratılması delildir" diyenlere şunu söylemişti:
"Alem Adem'den önce yaratılmıştır.Yaratışlışta öncelik sonralık önemli olsaydı alem Adem'den üstün olurdu.Oysa ki Adem alemden üstündür."


(Bahsi geçen konular hakkında eleştirileriniz olacaksa yeni bir başlık açalım.Bu başlık altında konuşmak uygun olmaz.Peki ben niye bu başlık altında alakasız konulardan bahsettim? Benim suçum yok :-[ İskender Hoca'nın suçu :))
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: i.Pala Hakkında...

(Bahsi geçen konular hakkında eleştirileriniz olacaksa yeni bir başlık açalım.Bu başlık altında konuşmak uygun olmaz.Peki ben niye bu başlık altında alakasız konulardan bahsettim? Benim suçum yok  İskender Hoca'nın suçu )
Bu eski bir başlık ama en azından mevzu uygun bir başlık altına taşınmış dolayısıyla da alakasız olmaktan çıkmıştır :) , yorumlarınıza bu başlık altından devam edebilirsiniz.