Tadımlık

Mehmet Baki İki kelimelik bir yazı

UluğBey

uyan!
“Ekseriyatla yazdıklarımı beğenmem ve atarım!”

Bir yazının başlangıçı için garib bir cümle, biliyorum! Eğer benim gibi zor beğenen ve kolay kolay ikna olmayan bir insansanız bu girizgahın nereye varacağını tahmin edebilirsiniz.

Beğenmek ve beğenilmek! İnsanın en vahşi tarafı bu iki kelime üzerine inşa edilmiş. Yabani değil vahşi… Yabani olanın dizginlenmesi mümkünken vahşi olanın dizginlenmesi mümkün değildir. Akıllara hemen şu sual gelebilir:”İyi ama vahşi olan ne için dizginlenemez?” Vahşi olan dizginlenemez zira bir şeyin vahşi olarak isimlendirilmesi bizzat vahşi olarak isimlendirenin kendindendir. Kendisi ile irtibat kurmaksızın insan, ne vahşeti ve ne vahşiyi idrak edebilir! O güne kadar kendinden bile sakladığı şeye şahit olmak... Havsalanın almaması, endişe ve inkar… Vahşi! Yabani öyle mi? Kesinlikle hayır! Yabani, insanın kendine ait olmayandır; dolayısiyle yabani olana şahit olan insan, sadece bir “yeniye” şahit olmamıştır; ilave olarak “yeni” ile irtibat kurmuştur. İrtibat kurulan bu saha aynı zamanda üzerinde tasarrufda bulunabilecek, ehlileştirilebilir bir sahadır. İnsanın bu şekilde düşünmesi ise “bu sahanın insandan daha aciz, insandan daha aşağıda ve insandan daha makul şartlara evet demesidir…” Yani yabani hayır demez, diyemez. Tıpkı sahanın kendi üzerinde besledikleri gibi… Vahşi ve yabani, insana mahsus, biri beğenildiği için kabul edilen; diğeri ise beğenilmediği için inkar edilen sahaların has ismidir. Vahşi evet demez, yabani ise hayır diyemez! Ve insan her zaman “evet”i tercih eder…zımnen bile olsa!
Yabani ve vahşi akıllara, hayvanatı, nebatatı yahut iptidai olanı getiriyorsa şayet emin olun düşünce yapımızda bir sakatlık var demektir. Saydıklarımın hiç birisi ne yabanidir ne vahşidir. İnsan bu dünyada yabani olduğu için bu dünya insanın gözünde vahşidir! Bizler yani insanoğlu bu dünyaya hiçbir zaman evet demedik aksine hayır demeyi beceremedik. İndiğimiz, indirildiğimiz bu dünya sırf bu sebebledir ki bizim için yabani kaldı ve kalmaya devam edecek ama bir farkla: Dünyaya hayır demeyi beceremeyen bizler, dünyaya evet dedirtmeyi başardık! Beğenmediğimiz bu dünyayı, beğenilir kılma çabası içine düştük. Gelmiş ve geçmiş bütün fikirler, bütün icatlar, bütün keşifler, bütün her şey dünyayı ehlileştirme yani beğenilir kılma gayretinden başka bir şey değildir. Bu kaidenin tek bir istisnası vardır: Din!
Din insani değildir ve insani olmadığı için “beğenilmeyen” insanları muhatab almıştır. İnsanın tesis ettiği (yeni) ile insana ait olmayan (iyi) irtibat kurunca insandan sudur eden ilk hareket inkar olmuştur. çün ki din insanın asla kabule yanaşmadığı ve kendinden sakladığı şeyi aniden ve tek hamlede suratına çarpmıştır: vahşet! Kendince yabani olanı güzelleştirme iddiasındaki insan kendi vahşetini görünce ilk iş olarak inkar yoluna sapıyorsa şayet bu, dünyayı beğenmediği hakikatinin suratına çarpılmasındandır!
Bütün bu sözler ne içindi? İlk cümlem “Ekseriyatla yazdıklarımı beğenmem ve atarım!” olmuştu. Bu cümlenin devamı ise şu olacaktı: “Beğenmem zira yazdıklarımı vahşi görmeye mani olamam ve etrafımda vahşi olan hiç bir unsura tahammül edemem! Sırf bu sebebten bana ait dahi olsalar yanımda barındırmam. Beğenmediğim bir şeyin kime ait olduğunun ne ehemmiyeti var değil mi?” ilk cümlemin devamınında geçecek olan “vahşi” ve “beğeni” kelimeleri arasındaki irtibatın izahı için bu uzun girizgaha mecburdum.
Bu yazı vahşi bir yazıdır dolayisiyle muharriri vahşidir ve emin olun -yine bu yazı- imkansız olduğunun bilinmesine rağmen mümkün mertebe ehlileştirilmeye çalışılmıştır!

Bundan böyle her pazartesi ve cuma beraberiz efendim...

Mehmet BAKİ
 

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt