İnsanoğlu, çiğ süt emmiş ???

Afşin

Gülünüz solmasın.....
Katılım
25 Nis 2007
Biliyoruz ki, halk edebiyatımızın değerli ürünlerinden biri de atasözleri ve kelam-ı kibar denilen hikmet dolu sözlerdir.
Çoğu kere anlamını bile tam olarak bilmesek de, anlamı zenginleştirmek ve pekiştirmek adına satır aralarına serpiştiverdiğimiz, söyleyeni belirsiz güzel sözler.
Bunlardan biri de, hani bazan, insanlardan beklemediğimiz olumsuz bir davranış gördüğümüzde sarf ettiğimiz;" İnsan oğlu değil mi, çiğ süt emmiş" sözü.
Özellikle bebeklik döneminde, dünyanın en sağlıklı besin maddesi olarak bilinen ana sütünün, böyle olumsuzluklara mesnet yapılmasını anlamak gerçekten zordur.
Bu edebiyatın güzelliklerinden biri olsa gerektir.
Ben, sevgili edebiyat severlerden, bu sözün taşıdığı anlam ve hikmetle ilgili farklı açılımlar bekliyorum. güzel Cuma gününün, ülkemize hayır, rahmet ve bereket getirmesini dliyorum.
 
F

Feraye

Ynt: İnsanoğlu, çiğ süt emmiş ???

İnsanoğlu çiğ süt emmişi kullanıyoruz, ama hiç sizin baktığınız açıdan düşünmemiştim. Aslında biri için bu sözü kullanırken aslında şunu kastediyoruz. Yani yetişme tarzı nedeniyle değil de yaratılıştan o şekilde olduğunu söylemeye çalışıyoruz, sanırım. Ama eskilerden gelen bu söz, eski dönemlerde hangi amaçla kullanıldı, onu da bilemeyiz. Bunun yanı süre anne sütü sadece bu sözde değil, bir çok buna benzer olumsuz sözde de kullanılmaktadır.
Niçin bu şekilde anne sütü bu işe karıştırılıyor, bilmem ama insanoğlunun nankörlüğünü anlatan bir söz yerine kullanılmasının sebebini en eski zamana Adem ile Havva'ya dayandırabiliriz. Onların cennetten kovulmasına kadar inebiliriz. İnsanoğlu, verilen tüm nimetlere karşı vefalı kalamamıştır. Bize verilen tüm güzelliklere şükretmesini bilemeyen, hep daha fazlasını isteyen, anlaşılması çok zor bir varlıktır. Bu sözün de gerçek anlamının dışında kastettiği anlam açıktır. Bunun yerine başka cümleler de kullanılabilir. Ama tüm kelimeler aynı kapıya çıkmaktadır. İnsanoğlu yerilmektedir. İnsanoğlunu altında taşıdığı çok derin anlamlarla yeren, üzerinde de çok konuşabileceğimiz bir sözdür bu söz.