İskipli Atıf Hoca...

UluğBey

Divan Üyesi
divan kayıtlarına geçmesi içün :

________________________________________________________


Şapka kanunu memleketin muhtelif yerlerinde protestolarla karşılaşmıştı. Bu protestolara katılanların birçoğu İstiklal Mahkemelerinde yargılandı birçoğu hapis cezasına birçoğu da idama çarptırıldı. Muhtelif memleketlerde müthiş bir direniş sergilendi. Bunların başında Trabzon geliyordu.

İskipli Atıf şapka devriminden 1.5 sene önce yayınladığı " Frenk [desc=taklitciligi]Mukallitliği[/desc] ve Şapka"isimli kitabından dolayı tutuklandı. Giresun İstiklal Mahkemesinde takipsizlik kararı verilmesine rağmen İstanbul'da tutuklanarak Ankara'ya sevk edildi. İskipli şapka aleyhinde düzenlenen hiçbir gösteriye katılmamıştır.Kılıç Ali (Kel Ali) in başkanlık ettiği mahkemede savcı 3 yıl hapisini istiyordu İskipli'nin. Fakat ne olduysa oldu mahkeme 2 gün içinde hocanın idamını verdi. Hoca savunma yapmaya bile gerek duymadı. Son sözleri [desc=buyuk mahkeme(burada ahiret mahkemesi kastedilmistir)]"Mahkeme-i Kübra'da [/desc]hesaplaşırız" idi.

bu mahkemede yaşanmış bir anektod:

Kel Ali namıyla bilinen Ali Çetinkaya İskilipli Atıf Hoca'ya dönerek sert bir şekilde konuşur...
-Sen bilmiyor musun ki şapkada bez parçasıdır, fes de, sarık da...
Bu ifadeye karşılık İskilipli Atıf Hoca şöyle konuşur:
- Evet, biliyorum... Ancak Hakim Heyetinin arkasında asılı duran bayrak da bezdendir, İngiliz
bayrağı da. Onu kaldırıp İngiliz bayrağı asarsanız ne olur?Mekanın cennet olsun İskipli Atıf Hoca !
 

dedeefendi

Divan Üyesi
Ynt: İskipli Atıf Hoca...

Yanlış hatırlamıyorsam, Tâhirü'l Mevlevi ile aynı koğuş ya da hücrede yatıyorlarmış. Geceleyin bir müdafa hazırlayan İskilipli, sabah telaşlı bir şekilde uyanıp yastığının altından müdafasının yazılı olduğu kâğıdı çıkarıp yırtıp atmış. Tâhirü'l Mevlevi :"Ne yaptınız hocam? Adamlar kararlı. Seni ipe götürecekler. Niye yırttın o müdafayı?" demiş. İskilipli derinlere bakan gözlerle: " Rüyamda Resûlullah(sav)ı gördüm. Ne o telaşın Atıf? Yoksa bize gelmek istemiyor musun?" demiş. Onun için savunmayı yırtıp atmış. Bunu birisinden dinlemiştim. Tâhirü'l-Mevlevi nerede anlatmış ,bilmiyorum. İskililipliye asanlara lanet olsun! İskilipli'ye,Tâhirü'l Mevlevi'ye Allah rahmet eylesin.
 

RahgüzaR

Dîvân Üyesi
Ynt: İskipli Atıf Hoca...

Murat Bardakçı bu bilginin yanlış olduğunu iddia ediyor. Bardakçı'nın ifadesine göre idam edilme sebebi, şapka hakkında yazdığı kitap değil kuva-yı milliyeye olan zıtlığı imiş. Mahkeme kararında da bu şekilde geçtiğini söylüyor. Bilgisi olan var mı?
 

dedeefendi

Divan Üyesi
Ynt: İskipli Atıf Hoca...

Şapkaya karşı olmak Kuvâ-yı Milliye'ye karşı olmaktır. Asın bu adamı!" Deyip asmaları mümkün değil mi? O dönemde ve yakın dönemde nasıl idam kararları verildiğini biliyoruz. Bardakçı kâğıda öyle yazdılar diye bu yalandır demesini doğru bulmuyorum. Erzincanlı İbrahim Hakkı'yı mezarından çıkarıp asmalarının sebebi neydi acaba? Ona da bir sebep bulurlar elbet...
 

PeJMüRDE

Divan Üyesi
Ynt: İskipli Atıf Hoca...

Bunların alayı ....... öyle işte.Neyse kusura kalmayın ahali.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

xen

Üst Alt