Kadınların hakkı da mı olur?

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Bu sefer biraz çetrefilli bir konuya girmek istiyorum.Kadın hakları...

Konu biraz geniş olduğu için alıntılamalarla bir bütünlük sağlamak ve konuyu tartışmaya açmak istiyorum.Önce bakalım birkaç madde halinde islam'da kadın hakkı var mıdır?Varsa ne gibidir?

MÜLK EDİNME HAKKI

İslam'da kadın, dilediği şekilde mülk edinip, mülkünde istediği gibi tasarruf eder. Hz. Hatice, Mekke'nin en zengin hanımlarından biriydi. Cahiliye devrinde bile Tahire (temiz kadın) ve Tacire (kadın tüccar) lakaplarıyla anılırdı. İslam'ın zuhurundan sonra da İslam'ı canıyla olduğu kadar malıyla da desteklemiştir.

YÖNETİME KATILMA HAKKI

Kadınlar Hudeybiye Barışı'ndan önceki Rıdvan Beyatı'na katılmışlar ve Mekke'nin fethinden sonra da Allah'ın Resulü'ne tek tek beyat etmişlerdir. Ki bu beyat bir Peygambere olduğu kadar, aynı zamanda bir devlet başkanına da yapılıyordu. Hz. Ayşe bu durumu şöyle anlatır: "Mümin kadınlardan âyetteki şartları kabul edene, Hz. Peygamber 'Seninle beyat yaptım' diyordu".

ÇALIŞMA HAKKI

İslam'da kadınların hür tercihlerini kullanarak çalışma hayatına atılabileceklerini izah etmiştik. Nitekim, Mekkeli Müslümanlardan olan ve Resulullah'a beyat eden, ilk muhacirlerden Şifa Hatun'a Hz. Ömer, çarşı ve pazarları kontrol vazifesi vermiştir.

ZULÜM KARŞISINDA İLTİCA HAKKI

Müslümanlar İslam'ın ilk yıllarında en ağır meşakkat ve zulümlerle karşılaşmışlardı. Bunun üzerine iki kafile halinde ilk hicreti gerçekleştirip, Habeşistan'a gitmeye başladılar. Kafilede 10 erkek ve 5 kadın sahabe vardı. Hz. Osman'ın eşi ve Resulullah'ın kızı Hz. Rukiyye, Ebu Huzeyfe'nin hanımı Sehle, Hz. Ümmü Seleme, Amir b. Rebia'nın hanımı Leyla bu muhacir kadınlardan bir kaçıydı.

Daha sonra yapılan Medine'ye hicret yolculuğunda da pek çok kadın bulunduğunu görmekteyiz.
Bu maddeleri çoğaltabiliriz.Yeryüzünde bana bir inanç,kanun gösterinki İslam'ın kadına verdiği önemden daha fazla önem versin.Şimdi medeniyet timsarları almış başını gidiyor,mitinglerde orda burda erkeklerden hak istiyor.Bugün çağdaş geçinen ve bu kuralları çağdışı olarak niteleyenler acaba sizce gerçekten mi cahiller yoksa çamur at izi kalsın politikasında mılar?
Bir insan düşünün ki sadece benim dediğim doğru desin,klasik tabirle hayata at gözlüğüyle baksın ve kalksın kadın haklarını savunmak uğruna mücadelelere gitsin.Bu ülkede nedense hep hakkı gasp edilenler kendilerini savunma özgürlüğüne sahip değil.Sokakta bir hayvan öldürüldüğünde ya da işkence gördüğünde(ki doğru bir şey değildir,Allah'ın yarattığıdır ama teşbihte hata olmaz)tvlerde günlerce felaket tellallığı yapılıyor.Nerde hayvan hakları,bu adamı asalım keselim vb vb.Ey güzel insan kendi ülkesinde insanlar rahatca gezemiyor sokaklarında ve yarına ne yiyeceğim ben diye düşünen binlerce milyonlarca insan var.Onlar dururken hayvaları düşünmen neden?
Neden ilk insan hakları beyannamesi 1949 yılında yayınlanan bir kağıt parçasına bağlanıyor.Bizim peygamberimiz(Sav)in veda hutbesi bir insan hakları beyannamesi değil midir?Bizzat adamalar itiraf ediyor evet bu o dönemin şartlarında bir insan hakları beyannamesidir.Daha ortaçağda kadınları sokaktaki mahlularla eşdeğer gören bir toplum bize bugün insan hakları taslıyor.Sizce neden?
Kadının eğitimi erkekten evvel gelir,gelecek onların eğitimiyle mümkün olabilir ancak.Toplumumuzda "kadının yeri evidir,ne gerek var senin okumana"diye bir anlayış hakim.Bu özellikle kırsal kesimlerde böyle.Bizim "haydi kızlar okula" göstermelik kampanyaları yerine bir şeyler yapmamız gerekmiyor mu?Yeterli mi "haydi kızlar okula"dememiz.
Bence bizim yanlışımız kendimizi hâkir görmemiz,her şeyi dışarda aramamız.Bugün artık kadın hakkı diye bir şey kalmamıştır.Bırakın kadın hakkı insan hakkı diye bir şey kalmamıştır(bence)
Kanunlar çıkarmak vb gibi şeylerle bunların düzelmesi mümkün mü_.Hala üniversite kapısınsa bir genç kız inancının gerektirdiği için başını örten bir kardeşim başını açmadan giremiyorsa orada haktan hukuktan söz edilir mi sizce?Güzel vatandaşım da keşke seçim zamanlarında bu kadar kolay kandırılmasa.Biraz da mutfağa baksa.Önümüze konulanların nerden geldiğini onları yedikten sonra hazmedip edemeyeceğini düşünse keşke.

Dünyanın en özgür,dünyanın en güçlü,açların olmadığı,hakların tartışılmadı,sokaklarında gül bahçelerinin olduğu,gül yüzlülerin dolaştığı,kimsenin kimsenin hakkında tecavüz etmediği bir ülke düşlüyorum...
Gelecek o günler,gelecek!Ben görmesem de gelecek.Torunum,belki torunumun torunu görecek o günleri.

Tohum saç,bitmezse toprak utansın,Hedefe varmayan mızrak utansın!Konu etraflıca böyle işte...

Duygu,görüş ve düşüncelerinizi alabilir miyim?
Sizce biz ne zaman adam oluruz?
 
Z

zeymak

Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

yaşama şansı verilmiş her varlığın,hakkı vardır.sayın admin bırakın kadın haklarını insan hakları kalmamıştır ifadenize çokta katılmıyorum.ha yeri geliyor 'rabbim yarattığın kullar bu kadar kötü olabilirmi yada bunlara sebeb olabilirmi!' diyebileceğimiz durumlarlada tabi ki karşılaşıyoruz ama dediğiniz kadar içler acısı bir durumda değildir insanlık.

UluğBey' Alıntı:
Dünyanın en özgür,dünyanın en güçlü,açların olmadığı,hakların tartışılmadı,sokaklarında gül bahçelerinin olduğu,gül yüzlülerin dolaştığı,kimsenin kimsenin hakkında tecavüz etmediği bir ülke düşlüyorum...
Hayat bir sınav,ifade ettiğiniz bütün doğruları güzellikleri burada tatmanız mümkün değil.ifadeniz bence cennetin tanımıdır...

bence burda söz konusu sadece kadın hakları değil insanlıktır ve başlıkta insanlık nereye gidiyor olmalıydı,öğrenmek istediğiniz aslıda(acizane fikrim yanlış anlamayınız)ama sonuç bölümündede belirttiğiniz üzere başörtüsü meselesi.kadınlarımız yeri geliyor şiddete hayır diyebiliyorlar,kızlar okumalı diyorlar,yetmiyor hayvan haklarını savunuyorlarki(çok taktir ettiğim bir durum,herkez yapabilse diyorum)...ama başörtülerine uzanan ellere niçin bir sille çakmıyorlar.okuduğum yazıda anladığım olay budur efendim.doğrumudur?

her yerin bir kuralı vardır.kılık kıyafet dediğimizde prosedürlere uygun olmalıdır.başörtüsü kullanılıyor tıpki insanlarımızın diğer dini duygularının istismarı gibi...din kisvesi altında insanların duygularıyla oynayarak bir yerlere gelmeye çalışanlar yüzünden bu haldeyiz.bir prosedür var başörtülü bir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarına girilemeyeceğine dair.şimdi başörtülü kardeşlerimiz bu alanlara girişlerde ya başlarını açmayı yada peruk kullanmayı tercih ediyorlar.yani günlük hayata,ev haline,gezme haline v.s. dayatılan bir durum yok.
hala nedir büyütülen anlamıyorum!bu memlekette zaten sorun bolluğu var iyice ayrılalım, bölünelim dini tercihlerimize göre,ibadet şekilimize göre,meshebimize göre,kimliğimize göre,düşüncelerimize göre...

sonra bunu gören dış kuvvetler gelsinler yardım amaçlı ne yardımı zaten onlarsız adım atamaz olmuşuz,gelirler ve medeniyet,insan hakları nutukları tabiki çekerler.biz önce insan olmayı öğrenmeliyiz.bayrağımızı,dinimizi kabul edip,atamızı reddetmemeliyiz.bu vatanın ne şartlarda alındığını şehit olanların sadece dedelerimiz değil nenelerimizinde olduğunu unutmamalıyız.zihinleri bulandırıp,insanların duygularıyla oynamamalıyız...
içimizde artık bölünmelere meğil vermeyip tek yürek olmalıyız!

acizane görüş ve düşüncelerimdir.
paylaşım için teşekkürler,saygılarımla...
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

zeymak' Alıntı:
yaşama şansı verilmiş her varlığın,hakkı vardır.
Önce bu cümle...

zeymak' Alıntı:
her yerin bir kuralı vardır.kılık kıyafet dediğimizde prosedürlere uygun olmalıdır.başörtüsü kullanılıyor tıpki insanlarımızın diğer dini duygularının istismarı gibi...bir prosedür var başörtülü bir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarına girilemeyeceğine dair.şimdi başörtülü kardeşlerimiz bu alanlara girişlerde ya başlarını açmayı yada peruk kullanmayı tercih ediyorlar.yani günlük hayata,ev haline,gezme haline v.s. dayatılan bir durum yok.hala nedir büyütülen anlamıyorum!
Şimdi de bu cümleler...

Bu ifadelerin kullanılmasını tamamen talihsizlik olarak nitelendiriyorum. Kendi kendinle çelişmişsin. Önce her varlığın hakkı olmalıdır diyorsun, sonra da prosedür böyledir, uygulanmalıdır, büyütülmemelidir gibi yersiz ifadeler kullanıyorsun. Yorum yaparken biraz daha dikkatli olmanı, olaylara tek taraflı bakmamanı ve empati yolunu az da olsa kullanmanı tavsiye ederim.

Konu geniş kapsamlı bir haldeydi ama şimdi görüyorum ki sadece baş örtü meselesine dönmüş.Bu da bir talihsizlik...
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

Konuyu açarken kadın haklarından bahsetmek istedim.Ve bence bir insanlık ayıbı olan malum sorun üzerine değinmeden geçmek istemedim.Ama konunun bir "baş örtüsü meselesi"haline getirilmesine karşıyım ben de.Yazımın son bölümlerinde bu duruma değinmiştim.Sizin bu cümleleri cımbızlayarak ve taraflı olarak açıklama yapmanız üzdü beni işin açıkcası.İlk cümleden zeymak bana katılmadığını ifade etmiş.İnsan haklarının olmadığından dem vurmama takılmış.Ben insan hakkı denilince sadece baş örtüsü felan anlamıyorum.Tüm insanlığı anlıyorum.Sokakta akşam gidecek yeri olmayan,yiyecek ekmeği olmayanları anlıyorum.Cahillikl yüzünden okutulamayan ve töre cinayetlerine kurban giden körpecik yavruları anlıyorum.Düşündüğünü söylediği için(ister komünist,ister islamcı)hapislere gidenlerin olmasını anlıyorum.Devletin kendi kurumlarında yaptığı yolsuzlukları,devletin yurtlarında çocuklara uygulanan gayri insanı uygulamaları anlıyorum.Hiçbir şekilde hiçbir kimsenin görüşünü savunmak değil amacım.Üniversite kapısından mini etekle girmek isteyip de giremeyen biri olsaydı onun için de burda serzenişte bulunurdum.Yani ilk iletimde kullandım ya "at gözlüğü ile bakmak"...Bahsettiğiniz ve dil-şâd'ın takıldığı cümlelere yorum yapmak istemiyorum.Bu tartışmayı bu yöne çekecektir.Kanun koyucuların,Allah'ın emri olan bir şey üzerinde tasarruf hakkı olabileceğine inanmadığım için konu hakkında bir şey demeyeceğim.Zaten herkes ne olduğunun farkında buna eminim.

İfade ettiğim düşler ülkesinin cennet olduğuna inanmıyorum.Orası ayrı bir şey.İfade ettiğim ülke er geç bu topraklarda gerçekleşecektir.Ben göreyim veya görmeyeyim sorun değil.Ama buna eminim.

Zeymak size ricam konulara biraz daha geniş bir perspektifle yaklaşmanız.Zira bir yere takılıp diğer tarafları gözden kaçırmak bence bir hata :)Yukarda çizdiğim tablo belki olumsuz bir tablo olabilir.Ama şunun da farkına varmalıyız.Her şey tıkırında gitmiyor bu ülkede.Hala başlık parası ile kız alıp verilmekte bu ülkede ve hala bir genç kız evlendirilirken kendisine hiç sormadan evlendirilmekte.Ben kadın hakları,insan hakları denilince bunların hepsini anlıyorum.Burda ifade edebildiklerim sadece birkaçı ...
 
Z

zeymak

Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}


bence burda söz konusu sadece kadın hakları değil insanlıktır ve başlıkta insanlık nereye gidiyor olmalıydı,öğrenmek istediğiniz aslıda(acizane fikrim yanlış anlamayınız)ama sonuç bölümündede belirttiğiniz üzere başörtüsü meselesi.kadınlarımız yeri geliyor şiddete hayır diyebiliyorlar,kızlar okumalı diyorlar,yetmiyor hayvan haklarını savunuyorlarki(çok taktir ettiğim bir durum,herkez yapabilse diyorum)...ama başörtülerine uzanan ellere niçin bir sille çakmıyorlar.[okuduğum yazıda anladığım olay budur efendim.doğrumudur?]
demişim.anladığım doğrultuda en güzel şekilde düşüncemi dile getirmişim ve anladım sayın admin doğru,yazınızın sadece o bölümü hakkında yorumda bulundum ki daha kapsamlı bir ifade gerekiyordu,bir yere takılmak konusunda hatalıyım ama ifade ettiklerimde değil!

açıklamalarınız için ayrıca teşekkür ederim.


Dil-şâd' Alıntı:
Bu ifadelerin kullanılmasını tamamen tatihsizlik olarak nitelendiriyorum. Kendi kendinle çelişmişsin. Önce her varlığın hakkı olmalıdır diyorsun, sonra da kurallar böyledir, uygulanmalıdır, büyütülmemelidir gibi ifadeler kullanıyorsun. Biraz daha dikkatli olmanı, olaylara tek taraflı bakmamanı ve empati yolunu az da olsa kullanmanı tavsiye ederim.
kimsenin tavsiyesine ihtiyacım yoktur bu biir!ifadelerimi ne olarak nitelendirdiğinizde umrumda değil bu da iki!

evet efendim her varlığın hakkı vardır sözümün hala arkasındayım.her insanın iyi ve rahat yaşamaya,her çocuğun iyi yerlerde okumaya,her insanın mutlu olmaya v.s. bunlar herkezin hakkıdır!ama hayat şartları,bu olanakların sağlanması zaten kurallara bağlı değilmidir? :mad: benim tasvip ettiğim bir durum değildir başörtülü kardeşlerimizin prosedür gereği başlarını açmaları.ama kurallar böyledir! buda üç.
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

Dostlarım bir istirhamımız olacak sizden ,lütfen konuyu bir baş örtüsü tartışması haline getirmeyelim.Zira bu konuda tartışması gereken bizler değiliz.İnanın konuyu açarken bu tarafa odaklanacağını tahmin etmedim.İstedimki genel olarak konuşalım.Konuya yorum yapacak arkadaşlar lütfen konuya katılırken tek merkezden girmeyin konuya:)Başta da arz ettiğim gibi bu bir baş örtüsü tartışması değildir.:)

Fakirlikten,kızların neden okutulamadığından töreden cahillikten bahsedebiliriz.Kadın hakları denilince aklımıza gelen tek şey bu değil malumunuz üzere...


Selam ile efendim.
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

Kadın,islam diniyle gerçek değerini bulmuştur.Allah kadınlara her türlü hakkı vermiştir.cahiliye devrinde kız çocukları diri diri toprağa gömülürken,insan olarak bile görülmezken İslam dini sayesinde bu vahşete bir son verilmiştir. Günümüze baktığımızda kadına verilen değer ortadadır,kadın sadece cinsel bir obje durumundadır.. Bir kadın çalışma hayatında olsun ve diğer alanlarda olsun kadınlığını kullandığı sürece bi yerlere gelebiliyor ve bu doğrultuda değer görüyor (ahlaklı insanları tenzih ediyorum tabi).Bir de kadının eğitimdeki yeri mevzuu var.Allah, kuran-ı kerimde ilim öğrenmekten bahsederken kadın erkek ayrım yapmadan herkese emrediyor okumayı,düşünmeyi, ilim öğrenmeyi.Ama biz öyle bir duruma geldik ki, yine Allah'ın(muhakkak bir hikmeti olan) başka bir emri uygulanıyor diye bu eğitim hakkından yararlanamıyoruz.Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok.. Bu bir insan hakkı ihlalidir ve bir an önce çözülmesi gerekmektedir.. Sonra da haydi kızlar okula kampanyaları düzenleniyor, sanki okumak isteyenlere çok hak veriliyormuş gibi.. Ne prosedüründen ne kuralından bahsediyorsunuz anlamıyorum, Alemlerin yaratıcısı olan Allahın kanunundan büyük kanun mu var...
 
C

cengaver

Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

dur biraz konuyu çevirelim...Madem kadınlar üzerine bir tatışma ortamı oluştu bu başlık altında biz de sitede eksik olan bir şeyi vücuda getirelim...Acizane tavsiyem; bu köşeyi kadın'ın makamı yapalım..ne dersiniz..?
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

Valla cengaver bana uyar ama önemli olan bayan arkadaşların kabul etmesi.Eğer onlar isterse "Kadın Makamı"diye genel bir başlık bile açabiliriz.Sonuçta böyle bir şey açılırsa orayı zenginleştirecek güncel tutacak olan onlar.Ama eğer derlerse ki,ayrıma lüzum yok "Erkek Makamı" diye bir şey yok madem "Kadın Makamı" da olmasın:) saygı duyarız tabiki.Eğer sadece bu başlık "Kadın Makamı" olsun diyorsanız da bence olmaz,çünkü bu başlık bir tartışma konusu.Süresi dolunca kapanacak.Forumun herhangi bir yerine "kadın makamı" başlığı açılabilir.Yani hanım kardeşler karar sizlerin efendim

Selam ile.
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

Sayın yöneticiler ben destekliyorum sizi ;)
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

Ya tamam iyi hoş da köşe,kadın'ın makamı olunca, ya da başlık değişince bizim mevkileri de değiştirebilecek miyiz? Veya sorunlara çözüm üretebilecek miyiz?
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

Sevgili dil-şad valla seni de destekliyorum...
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

kardelen2006' Alıntı:
Sevgili dil-şad valla seni de destekliyorum...
Sağolasın kardeşim, her zaman en büyük destekçimiz yine kendimiz oluyoruz zaten.
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

Eheh bu teorik olarak mümkün değil :)Keşke öyle bir şey olsa da sitenin ismini kadınınmakamı olarak değiştirsek ve kadınlar baştacı edilse.

    Dil-şâd mevki sorununuz yokki.Kadın yüzyıllardır Türk kültüründe baş tacı edilen kişi olmuştur.Bence rütbe sıralaması yapsak genelkurmay mevkiinde kadın oturuyor olurdu.Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın olduğu gibi.Tamam cahillik yüzünden bazı kendini bilmezler böyle düşünmeyebilir ve davranmayabilir.Kadın "ana"dır,kadın "yâr"dir,kadın "can yoldaşıdır" vb vb vb
  Biz burda yapmamız gerekenleri konuşmalıyız.Tamam konuşmak da çare değil ama en azından boş durmamış oluruz.Onlarca kişi ziyaret ediyor başlığı
.Okuma sayısı 81 e yükselmiş.Bunun 30 unu aynı kişi diyelim.40-50 insan.Biz bu insanlardan sadece 1'inin daha olumlu düşünmesini ya da olumlu bir adım atmasını sağlayabilirsek düşüncelerimizle büyük iş yapmış oluruz.Belki bütün kadınlar için hiçbir şey değişmeyecek olsa da o kadın için çok şey değişecektir.

Velhâsıl,konuşalım,baş tacı edilmesi gerekenler varsa başımızın tacı yapalım.Yerin dibine sokulması gerekenler varsa da haddlerini bildirelim.
Yani başlığın ne olduğu çok da önemli değil.Her başlık onların.Burda onların derken rahatsız oldum birden.Onlar biz diye bir şey yokki.:)
Sadece biz var alimallah...-----

Bu arada ben iletimi yazarken ikili bir gruplaşma olmuş :D kardelen dil-şâd a ,dil-şâd da kardelene destek mesajları atmış.Yani olmuyor arkadaşlar :D Hanımlar başımızın tacı dedik,siz de şimdi burda ayrım yaparsanız vah bize :-[
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

UluğBey' Alıntı:
Dil-şâd mevki sorununuz yokki.
Ben öyle düşünmüyorum.

UluğBey' Alıntı:
Kadın yüzyıllardır Türk kültüründe baş tacı edilen kişi olmuştur.
Evet,asr-ı saadette  baş tacı olmuştur.

UluğBey' Alıntı:
Bence rütbe sıralaması yapsak genelkurmay mevkiinde kadın oturuyor olurdu.Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın olduğu gibi.
O senin iyi niyetin, herkes aynı şekilde düşünmüyor...

UluğBey' Alıntı:
  Biz burda yapmamız gerekenleri konuşmalıyız.Tamam konuşmak da çare değil ama en azından boş durmamış oluruz.Onlarca kişi ziyaret ediyor başlığı
Tabiki konuşmalıyız, ama boş durmamak adına değil.  Zaten çok da boş duramıyoruz ya. Olur da birileri görür yazılanları çözüm üretir... ;D
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

Asr-ı saadetten örnek verme gereğini neden duydun anlam veremedim.Türk kültürü dediğim için mi?Yoksa asr-ı saadettet öncesi kadınlara duyulan kin ve asr-ı saadetle baştacı yapılması mı?Anlam veremedim.Türk kültüründe baştacı edilmemiştir diye bir anlam mı çıkarmalıyım?


Her başarılı erkeğin arkasında kadın olduğu görüşü senin de bildiğin gibi benim sözüm değil:)Genelde öyle derler hani.Ona telmih.Gidip de araştırmadım acaba böyle mi diye.Ama iyi niyetliyim evet.Bence öyle :)

Olurda birileri görür yazılanları çözüm üretir...
Olur da o birileri biz oluruz inş.
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

UluğBey' Alıntı:
Asr-ı saadetten örnek verme gereğini neden duydun anlam veremedim.Yoksa asr-ı saadettet öncesi kadınlara duyulan kin ve asr-ı saadetle baştacı yapılması mı?
Asr-ı saadet dedim çünkü kadına hakettiği değer Efendimiz(sav) sayesinde o devirde verilmeye başlandı. Ama çağımızda, toplumun ve ailenin temel taşı olan kadının birçok yönden istismar edildiğini, alçaltıldığını, iffetinin yerlere serildiğini sen de en az benim kadar iyi biliyorsun.

UluğBey' Alıntı:
Türk kültüründe baştacı edilmemiştir diye bir anlam mı çıkarmalıyım?
Hayır, böyle bir anlam çıkarma, Türk kültüründe de kadın baştacıdır ama kültürümüz bu çağda başka kültürler tarafından yozlaştırıldığı için eski değerlerimiz hiçe sayılmaya başlanmıştır. İfade etmeye çalıştığım şey bu. Ahir zamanın alametleri yani...
 

zemheri

 
Katılım
30 Kas 2006
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

sevgili yöneticim yerinde bir konu olmuş teşekkürler
islamiyet kadını o kadar muazzam bir kadın tanımıdır ki, hz Hatice'den hz Aişe'ye hz Fatıma'dan hz Sümeyye'ye onlar öyle insanlardı onlar öyle kadınlardıki kim haya etmezdi onlardan kim saygı duymazdı onlara kim sevmezdi kim sözlerine yüz çevirirdi onlar islamiyet ışığını yaymaya başladığında birer yıldızdı ne güzel Allah onlara komşu eylesin bizi...

şimdi, konuyu sadece başörtüsüne getirmek genel konuya haksızlık olur çünkü ülkemizde sıkıştırılmış bir kadın potresi var çalışma evde otur yada çalış para getir ben oturayım ordan bakınca siz dehiç bişeyden mutlu olmuyosunuz dedşrten bi durum var dimi :D
ama öyle değil tabi islamiyeti yaşayan bi ülkeyiz diyenlere net hayır derim... laikiz diyolarya onada inanmıyorum laik değiliz...
bişey daha diyeyim de
bi dünya özgür bi dünya hayaliniz varya ahh ahh demekle yetiniyorum bi gün olcak diye umudun var ne güzel ama çok zor daha kötüye gidiyoruz evet belki kadınlar biraz yol katedebilir ama yok hocam yok o bi ütopya olcak ...
muhabbetle
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

    Konu nerelere geldi ya ??? Sevgili dostlar başlığımız "islamiyette kadın hakları" mı?  :( İslâm'ın kadına verdiği önem zaten hepimizin malumu.İlk iletimi ve takip eden iletilerimi tekrar okursanız konunun ne derece geniş bir konu olduğunu anlayacaksınız.Yani tamam değinmeyin demiyorum,kadın hakkı denilince İslam'a elbette değinilecek.Ama sadece bu değil konu.Başlığımızdan hareketle yorumlayabilir miyiz lütfen...
Daha hoş şeyler çıkacaktır diye düşünüyorum.

(sert mi oldu ??? ama yok siz anladınız demek istediğimi ;) )Zahmet edip de iki kelime dahi de olsa yazanlardan Allah iki cihanda razı olsun
 
Katılım
21 Şub 2007
Ynt: Kadınların hakkı da mı olur?{Aktif Konu}

"kadın hakkı da mı olur?..." ironik anlamda kullanılsa da garip bir başlık bence! Kadının da erkeğin de , var olan her canlının hakkı vardır fakat bence bu hak verilmez ; alınır. Kadınlar konusunda da ezilen , hakkı yenilen bir kadın için tek çare yine kendisidir! Bir insanın hakkını bir başkası almaya çalışınca -ki bence bizim asıl sorunumuz budur- işler amacından sapıyor. Bence ne başarılı bir erkeğin ardında bir kadına ihtiyacı vardır ; ne de bir kadının arkasında duracağı başarılı bir erkeğe!
Kadın hakkı demek ; öncelikle kadının insan yerine konulması demektir. Anne , eş , hanım vs.. sıfatlarıyla değil de bir insan olarak saygı görmeyi hak etmesi...Erkeklerin ve maalesef kadınların bile içine düştüğü bir yanılgı ; sıfatlara , kalıplara , bir gruba dahil olmayı saygı ve hak vesilesi saymalarıdır. Ben , kadın olduğum için hak arama ; insanım ve hakkım doğumumla alnıma yazılıdr. Kimsenin de bana hak vermesini beklemem.

Küçük yaşta evlendirilen , kaçırılan , okutulmayan ,kullanılan kızlar , şiddete , aldatmaya mazruz kalan kadınlar ... diyince de ne yazık ki burada kadın pasiftir ; erkek ise aktif. Kadınların tek suçu ise haksızlığa ve dayatmalara bazı değerlerin ardına sığınarak tahammül etmeleridir. Haksızlığa başkaldırmayarak bilakis ortak olan bu kadınşlar için hak aramayı bence bırakalım. İnsan önce kendisine saugı duymalı ki karşısındaki de ona saygı duysun. Her gece dayağını yediği bir adamın önüne başı önünde sofra kuran bir kadın hak arayamaz ve kimse de ona hak filan vermez.çeşitli imkansızlıklar ekonomik sorunlar... bunlar bana inandırıcı gelmiyor. Kadının asıl sorunu tahammülü ve yanlış mı bilmeme ama boyun eğişidir.

Şu başörtüsü sorunu bile hep erkeklerin ağzında ; kadının bu hakkını bile erkekler kovalıyor ülkemizde; asıl ironi bu bence!