Tadımlık

Kısalığa Dair

Hikmet

0 rh+
Kısalığa Dair

Huysuz bir adamım ben. İsmim bile bunu söylüyor: Hurşit Seçkin. Bu kadar sert sessiz bir araya gelince, sert ve sessiz bir tabiyat beklemek gerekir. Sertim ben de. Ve sessizim. Genellikle. Fakat şimdi, yeri gelmişken, bir iki laf etmek isterim.

Az ve öz konuşun, aziz kardeşim. İlk tavsiyem bu olsun size. Ünlü düşünürün de dediği gibi, kısalık zekadan gelir. Öyle uzun uzun cümleler kurmayın. Tafsilat bünyeyi yorar. Hele yazıyorsanız, asla bir paragrafı aşmayın.

Bakın ben yapıyor muyum? Hayır.

Her zaman sizin,
...


Hurşit Seçkin / Bir Fikir Adamının Mektuplarından

Hazırlayan: Meltem Gürle
 

Hikmet

0 rh+
Aptalca fikirlerden nasıl kurtuluruz?


Saygıdeğer feylezof Bertrand Russell Bey, 'Aptalca fikirlerden nasıl kurtuluruz?' adlı makalesinde şöyle diyor: ''aptalca fikirleri bertaraf etmek için dahi olmaya hiç gerek yoktur.'' (Gerçi beyefendinin örneğinde pek güzel gördüğümüz gibi, dahi olmanın zararı da olmaz herhalde.)

Russell’a göre, biraz kafası çalışan herkes aptalca fikirlerden rahatlıkla kurtulabilir, mantığın serin sularına huzur içinde yelken açabilir.

Gözlemle açıklık getirilebilecek bir konuda, zihninizi beyhude yere yormayınız diyor üstad. Gözünüzü açıp bakmanız yeter.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Kısalığa Dair

Aptalca fikirlerden kurtulmak için sol ayağımızı sağ diz kapağımızın hizasına çekerek ve sadece sağ ayağımız üzerinde durmak kaydıyla.sol kolumuz ile sol kulağımızı tıkayarak zıplama esneme ve gerilme hareketleriyle zihnimizin çöplüğünü öğüterek ulaşabiliriz :) ayrıca sağ elimiz de değerli kitapları karıştırmalı not almalı teşhis ederek de yan kurtuluş sebepleri olabilir. :)
 

Hatırlatma

Lütfen alıntıladığınız içeriğin dış linkini değil içeriğin kendisini paylaşınız.Siyasi yazılar paylaşmamalıyız.Alıntıladığımız yazarın yazarını paylaşalım.Yayınlanan yazılardan divan sorumlu tutulamaz.

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt