Kitap köşesi...

Dilhun

Dîvân Üyesi
Aaa
Osmanlı Türkçesiyle Günümüz Türk Şiiri Atlası: Şâirân.
111 şairden 111 şiir.
Editör: Mehmet Şamil Baş
Derleyen: Rabia Gelincik
Çeviren: Ayşenur Muslu
Yayınevi: Okur Kitaplığı
Ekli dosyayı görüntüle 352


Aaa albenisi olan ne güzel bir eser gibi duruyor öyle.Yeni mi kazandırılmış okur dünyasına acep? Daha önce rastlamadım.
 

adlena

Dîvân Üyesi
Kirli odalarda eksik bir gökyüzü ah, ezberinden geçerdi
Yine de yaşamayı en baştan denemek gerekti
0001724762001-1.jpg
 

adlena

Dîvân Üyesi

Çünkü Türkiye, bir rüyanın ayrıntılarıdır Unuttuğun bir şeyi geri almak için koştuğun o fazladan O gücenmiş ve dalgın anlar

Sava’nın dibinde kahraman bir düşman olarak yatan Dedenin ismini taşıyorsun ve dedesinin ismini taşıyacak Türkiye; kulağına her gün felaketler okunan.


trtime.jpg
 

ferahsan

Dîvân Üyesi
“Beğenideki dönüşüm ilk olarak, muhafazakâr orta sınıfların şehrin gözde muhitlerindeki lüks sitelere yerleşmelerine yansıdı. (…) Bu sınırlar dahilindeki yeniden inşa sürecinde, muhafazakâr orta sınıflar, mobilyalarına, kıyafetlerine ve bedenlerine alışık olmadıkları bir tarz verdiler. Bu yeni hayat tarzını toplumsal hayatta sunma konusunda eskiye nazaran daha rahat hissettiler ve böylelikle ‘muhafazakâr çekimserlik’ ya da içe kapanıklık buharlaştı.”

Muhafazakâr orta sınıflarda yeni olan ne? Hayat tarzları hal ve davranışları, zevkleri nasıl değişti? Bu değişim, bize ne anlatıyor?

Aksu Akçaoğlu, bu soruların cevaplarını arıyor. Muhafazakâr orta sınıfın hal-davranış ve beğeni düzenini, bunun mekâna yansımasını, “sembolik ürünler piyasası”nı, moda anlayışını, sosyalleşme yollarını ve ortamlarını, “iç dünyanın” ve benliğin eğitim yordamlarını, zihniyet dünyasını inceliyor. Ankara’nın bu zümreyle özdeşleşerek sembolleşmiş semti Çukurambar’a bakarak…

Dinen makbûl ve aynı zamanda kendince zarif olanın peşinde, aslında bir şeyleri muhafaza etmekten çok yeni bir şey inşa eden bir muhafazakârlığın ayrıntılı bir portresi…"
WhatsApp Image 2018-12-07 at 14.01.32.jpeg
 

Mina

Eskici...
Bu kitap biraz önce Twitter’da karşıma çıktı tevafuk.dikkatimi çekti.
Not aldım okuyacağım inşallah
Muhafazakarlık eleştirisi yapan kitapları seviyorum.
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
Niye kitap okumuyorlar? demek niye piyano çalmıyorlar ? demek gibi bir şeydir.Kafayı kitap okumaya alıştırmak , parmakları piyano çalmaya alıştırmaktan kolay değildir.Ona göre yetişmek ,ona göre hazırlanmak lazım gelirdi.Okumak bir kitaptan alinan elemanlarla kendine manevi dünya yapmak ,onun içinde tek başına yaşayabilmek demektir.Bu taa çocukluktan başlayan ,uzun alışkanlıklar ve egzersizler neticesidir.

Reşat Nuri Güntekin
 

adlena

Dîvân Üyesi
Türkiye’de 1970’lerin sonu 1980’lerin başında yükselmeye başlayan İslâmi hareketler son çeyrek yüzyılda önemli bir gündem maddesi oluşturdu. Bu hareketler, on yıllar içinde büyük bir değişim gösterdi. Kenan Çayır, Türkiye’de İslamcılık ve İslami Edebiyat başlıklı bu çalışmasında, İslâmi hareketlerdeki büyük değişimi mercek altına yatırıyor. Çayır, bu dönüşümü İslâmi söylemi üreten en önemli alanlardan biri olan edebiyat ve romanlardaki söylemi çözümleyerek ortaya koyuyor.

485
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt