klipler mi önemlidir yoksa şarkı sözleri mi ?

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
şarkı sözleri sunumun da illa söze göre klib yapılmalıdır ...

Lütfen bu klip hakkında yorum yapılabilirmisiniz?

Arkadaşlar aşşağıda verdiğim linki (tıklayın lütfen )
Feridün Düzağaçın Beni Bırakma şarkısı şarkı sözlerini ve klibi hakkın da ne düşünürsünüz sadece
batı taklidimidir yoksa olaya duygusal bakarmısınız duygusal bakmanız da ne etkiler sizi?
Aklınız da baktığınız da ne hissedersiniz

http://www.youtube.com/watch?v=pknp4J0zzpc&feature=related

Bu klip yüzünden nerdeyse harb çıkaracaktık ...
Siz ne dersiniz?
Cidden merak ettim...
 

AHSEN

hüzündür elimdeki sarı yaprak...
Ynt: Lütfen bu klip hakkında yorum yapılabilirmisiniz?

Bence şarkıda sadece duygu var.
sözler vazgecilmek istenılmeyen bir sevgiliye yazılmış
videoklıp ise anımasyon son günlerin favori tercihi.
bu tarz şeylerde mantık aranmamalıdır diye düşünüyorum
saygılarımla...
 
G

gülücüğüm

Ynt: klipler mi önemlidir yoksa şarkı sözleri mi ?

açıkçası ben video klip izlemeyi sevmiyorum. youtube açıksa genelde başka sayfalarda geziniyorumdur, o çalar ben dinlerim. bu klip bağlamında konuşacak olursak batı taklidinden ziyade feridun düzağacın kamera fobisiyle ilgili. bir röportajında okumuştum. videoklipleri çekmeyi de izlemeyi de oynamayı da sevmiyormuş. ticari yönü olmasa yapmam diyordu.
bence bu şarkıyla ilgili söylebilecek tek şey: sözleriyle müziğiyle tek kelimeyle harika
susadıkça yüzün düşer aklıma..
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: klipler mi önemlidir yoksa şarkı sözleri mi ?

şarkı sözünlerinden bahsedilmemekte (benimde vurgum oydu )ama konu klibin batı yönü ile işlenişi ve bakış acılarımız da ki yaraları idi...
kanadı kopmuş melek
deniz kızı
ve iksir en büyük sorun oldu bu kilb de ...
sorun göre biliyormusunuz
(gülücük sana katılıyorum)
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: klipler mi önemlidir yoksa şarkı sözleri mi ?

esselam;

klibi izledim ve kalıbını beğenmedim!kalıb bozuksa içine aldığı da bozuk olur bu tıpkı suyun geldiği boruya benzer. "boru temizse su temizdir, boru kirli ise su kirlidir."(1)

klibe dair hatırladığım kadarı ile ilgili bir kaç şey karalayayım.

evvelen kahramanlarımız:
bir meleğimiz var hem de hatun "cinsinden"! elinde bir bavul "dünyamıza" yahut onun için "yabancı" olan bir dünyaya doğru kanat çırpmakta! dikkat edin pek de mesut bir çehreye sahib.
dünyada ise "makina" ile seyrusefer eden bir yakışıklı bir erkeğimiz ki makinası ne hikmetse aklıma bir hayvanadı getirdi. (ne mi? boşverin! ben de saklı kalsın :) ) erkeğimiz ise meleğimize göre pek sorgucu ve ketum bir çehreye sahib.gezgin takılıyor.aklıma çöller de gezen mad max kardeşimi getirdi.toprağı bol olsun pek severdim kendisini..hey gidi günler hey!
geçelim..

meleğimiz ne için dünyaya sefer eylemekte? ne için elinde bir bavul var? her ne için bilinmez ama aklıma fallen angel(düşmüş melek) mefhumunu getirdi (harb çıkaracak her kimse akıllıymış vesselam :) ). meleğin düşmesi kendi "ihtiyarı ile ve kendine emredilenin zıddını yapması halinde vuku bulur(muş). 200 küsür melek vardır yanlış hatırlamıyorsam düşen (yanlış hatırlamıyorsam hristiyan mitolojisinde!) hatun meleğimiz dünyaya seferi esnasında atmosferin tesiri ile mi yoksa düşüş hızını ayarlayamadığından mı nedir bir kanadı kırılır ki zurnanın zırt dediği yer bu kısımdır işte.ne açıdan? evvelen gökte pervaz eden ve insana nazaran "hür" olan meleğimiz birden hürriyetini kaybediyor ve bilmediği bir yere bodoslama çakılıyor ki meleğimizin şansına araştırmacı gezginimiz makinasında sefer halinde iken bavulu görüyor ve içindeki merak hissine mani olamayıp makinayı bayır aşağı istop ediyor; -kader ağlarını örmüş tabii kim mani olabir vuslata- ediyor etmesine amma makina kuma saplanıyor.bavulun içinde ne olaki? amanin! dokunduğunu altuna çeviren kral efendiyi solda sıfır bırakacak türlü iksirler var şişelerde.ne hikmetse bizim erkek ilk açtığı şişede turnayı gözünden vuruyor ve kanatlanıyor (redbul mudur nedir içtiği?).ah özgürlük sen neymişsin dedirtiyor bize! bir damlası yere düşende hayat veriyor, bir başkası hatun meleğin başında iken beyimize işaret ediyor.uzutmanın luzumu yok...hatun meleğimiz denizkızına istihale ediyor,beyimiz denizkızını susuzluktan ölmesin deyu denize atıyor, hatun ise eski gezgin yeni melek beyimizi denize çekiyor ve lebeleb istihcan ile nihayete eriyor...gökten üç elma düşmüş bir beyimize biri denizkızımıza biri de........ e artık o da bana yahu..

1-düşmüş melek, düşen melek, düşmeden göç eden melek adına ne dersek diyelim çok eski bir inançtır. İslam ile mülga olmuş bir zihniyetin kendince günah tasvirini ele alır.eğer klibimizde melekten murad masumluksa bu da yanlıştır zira melekler masum değil "masun"dur.masum günahsız suçsuz iken masun korunmuştur.irade sahibi herkes masum olabilir ama her irade sahibi masun değildir.Allah dilemediği müddetçe mahluk masun olamaz.meleklere iman Amentü'de Allah'a imandan hemen sonra zikredilmiştir bu nükteye dikkat edelim! biz de güzel bir söz vardır melek gibi insan deyu..melek gibi deriz ama meleğin ne olduğunu bilmeyiz. kim olduklarına dair az da olsa fikrimiz varken ne olduklarına dair fikrimiz ondan daha azdır.meleğin hatun oluşu batı kafasının tezahüründen ibarettir. anlayamadığını kendi muhayyilesine göre şekillendiren kafa! paganist kafanın asli itibari ile tertemiz olan iseviliği nasıl tahrif ettiğini bu klib ile görmek mümkündür.paganizm melekler vasıtası ile yayılmıştır!! ne demek bu: Adem(a.s) 'ın evladına bildirdiği muvazzaf meleklere daha sonra fetret devirlerinde ilahlık payesi verilmiştir. demek ki neymiş melek masummuş deyip geçmemek lazım :D

2-bavul...hem ne bavul..içinde yeni vatanını kıraçlıktan kurtaracak türlü iksirler ile ziyarete gitmek..paganist batının başka bir şekilde tezahürü..hayat veren iksir. masum değil mi? ama masumluğu meşumluğuna mani değil! hem de hiç! hayat veren Hayy ve Kayyum olan cenab-ı Hakk'tır. bavul burada bilginin kaynağına atıfsa aşka muhabbete sevgiye dair bir remz ise eğer yine "dencirus"tur zira dencesizdur da :) dengesizliği ise emri ilahiyi kendi kıt kaynakları ile ihata etmeye çalışmaktan zuhur eder.

3-deniz kızı...mitolojiye göre sesleri pek güzel olurmuş.ben duymadım bizim buralarda deniz yok maalesef.duyan olursa bana seslerini kaydedip göndermesini rica ederim. :) deniz kızı için fazla söze hacet yok. elindeki ile iktifa etmeyi bilmeyen erkek bakışlı bir zihniyetin uçuk fantazisi..

efendim bunca şey yazdım ama inanın ben bu işlerden anlamam. klib de bu dediklerim murad edilmemiş olabilir ki ben de edilmediği kanaatindeyim ama bu bir hakikati görmemizi engellememeli! nedir o? o, asliyet ve şahsiyet sahibi olmak luzumudur! şahsiyet sahibi olmak için asliyet lazım, asliyet için ise hayatı asli vahidine rücü etmek elzemdir.yani emr-i ilahi ile bir hayata müştak olmak. her hareketi kayıt altında olan insan kendine mukayyet olmak ile mükelleftir.olmazsa ne mi olur? işte bu klipteki gibi nidüğü belirsiz mahluklardan olur.

mesele "hep" ve "bütün" meselesidir.

hürmetler efendim..kalın sağlıcakla..

baki selamlar...

(1) abdulhakim arvasi hazretleri..

hamiş:işin ticari tarafına ve ticaretin "lasiz fare" kısmına girmiyorum bile... ;D
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: klipler mi önemlidir yoksa şarkı sözleri mi ?

şeddeli hamiş:

di'li geçmiş zaman ile alakasını kuramadım..
bir ara "görüntü var ses yok" diye bir şarkı vardı değil mi? sözleri sineye çekersek bu şarkı ne olur pekiyi?
"ses var ama görüntü yok" mu?
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

Üst