Koca Sinan suya hasret gitmekten üzülmedi.

kardelen2006

Divan Üyesi
Sinan’ı huzuruna çağıran zamanın sultanı Kanuni:

-Mimar başı der,şehrin suyu gittikçe ihtiyacı karşılayamaz hale gelmekte ,dışarıdan su getirmek mümkün olmaz mı?
-Hünkarım, şehrin dışını gezip derelerden akan suları hesaplamam lazım…Böylece Çekmece’den başlayıp Belgrat ormanlarına oradan Beşiktaş’a kadar derelerden akan suların birleşmesini hesap eden Sinan çalışmalarından sonra durumu sultana anlatır.
-Sultanım der, İstanbul’a dışarıdan su getirmek mümkündür, ancak altın dolu keseleri uç uca dizmek gerekir.Kanuninin gözlerinin içi güler:
-Mimar başı der, şehre su getirmek mümkün olsun keseleri yan yana dizmeye dahi hazırım!Ve o günden sonra Sinan gece gündüz demeyip çalışmaya başlar. Nihayet İstanbullu suya kavuşur. Şehrin orta yerlerinde yapılan kırk çeşmeden suya kavuşan halk bayram sevinci yaşamaktadır.Ancak bu sırada bir kanun çıkarılır.Kimse mahalle çeşmelerinden evine yer altından özel su götürüpte halkı susuz bırakmayacaktır.Ancak şehri suya kavuşturan Koca Sinan bundan istisna…Sadece onun evine toprak altından götürülen yolla bir lüle su akıtılacaktır.Bu özel izin,şehri suya kavuşturan Sinan’a sultanın ihsanıdır.Aradan zaman geçer Kanuni gider,yerine oğlu ikinci Selim gelir.Oda gider yerine oğlu 3. Murat gelir.Ama Sinan yine hayatta hatta doksan dokuz yaşında ak sakallı bir dede halinde yaşamaktadır.Yaşlı mimar başını neredeyse tanıyacak kimse kalmamış halde.Bir gün geçmişin bu meşhur insanının Süleymaniye’deki evinin kapısı çalınır.Koca Sinan kapıyı açar bir davetiye ile karşılaşır:Topkapı Saray’ında Kurulu divanda bir duruşmaya çağrılır. Yaşlı Sinan bastonuna dayanarak “Allah hayretsin”der,divana gider.Bir heyet toplanmış,İstanbul’un artık yetmez hale gelen sularının kaçakları araştırılmaktadır.
-Sinan ağa derler,evinde kaçak olarak bir lüle bulunduğu ihbar edilmiştir.Gerçekten de senin evinde kaçak su var mıdır?
-Evet,der benim evimde bir lüle su akıyor. Vaktiyle şehre getirdiğim su hizmetinin hatırı için cihan padişahı bana bir lüle su ihsan eylemişti.
-Öyle ise fermanı görelim derler.
Sinan ağa “Cihan padişahından ferman istemeye haya etmiştim zira onun sözü fermandı…”Bunun üzerine divan karışır.Böyle bir durumda nasıl karar vereceklerini şaşırırlar.Ve Sinan ağaya şimdiye kadar kullndığı su nedeniyle ceza vermemeye ancak bundan sonrada suyu kullanmayacağına dair karar alırlar.suyu keserler..

Aradan çok geçmez. Tarih 8 nisan 1588.İstanbul’u suya kavuşturan Koca Sinan ,süleymaniyedeki evinde son nefesini vermek üzere uzandığı yatağında kuruyan dudaklarına ıslak bir bez parçası sürebilmek için evin köşesindeknde aktığı sanılan lüleye koşarlar.ama heyhat,lüleden bir damla olsun su akmamaktadır.Feryadı basan yakınlarına Sinan ağanın ikazı çok nettir.
-Biz hizmetimizi Allah için yaptık.Karşılığını da Allahtan bekleriz.Mühim olan Allahın vereceği karşılıktır.Sakın kullarının karşılığı olan suyun kesilmesinden üzülmeyesiniz!…
 

sükut-u hayal

Divan Üyesi
Ynt: Koca Sinan suya hasret gitmekten üzülmedi.

Bu yazı çok güzel Allah(c.c)razı olsun Koca Sinan'a da böyle bir cevap yaraşırdı zaten...
 
S

SERTER

Ynt: Koca Sinan suya hasret gitmekten üzülmedi.

Mimar Başı Sinan- Büyüklüğe bak ya...
Sinan İşte Büyük... Büyük
devre bakya
Muhteşem Süleymanlar- Barbaros Hayrettinler- Koca Sinanlar
yükselme budur ......
 

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt