KPSS'de 13 Yanlış iddiası ÖSYM'de

sayih

 
Katılım
29 Ağu 2007
Yüz binlerce kişinin katıldığı Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) özellikle öğretmen adaylarını ilgilendiren Eğitim Bilimleri testinde 13 sorunun yanlış olduğu iddia edildi. Söz konusu 13 soruyu uzmanlara inceleten İhtiyaç Akademi, soruların "yanlış olma gerekçelerini" ÖSYM'ye dilekçeyle başvurarak bildirdi.
Memur adaylarının katıldığı, 28-29 Haziran 2008 tarihinde yapılan ve 200 bin öğretmen adayının katıldığı KPSS'de sorulan sorular tartışılmaya devam ediliyor. İhtiyaç Akademi, Eğitim Bilimleri testindeki 13 sorunun yanlış olduğunu belirterek gerekçeleri ile birlikte ÖSYM'ye itiraz dilekçesi verdi. Gerekli düzeltmeler yapılmazsa mahkemeye gitmeyi planlayan İhtiyaç Akademi, internet sitelerinde ÖSYM'ye sunulmak üzere şikâyet dilekçeleri hazırlayarak soruların iptali için adaylardan da destek bekliyor.

-BAZI SORULAR ÇİFT YANITLI İDDİASI-

Soruların yanlış olduğu belirtilirken, soruların sınav kapsamına ve konu alanlarına uygun dağıtılmadığı, bazı derslerde yöneltilen soruların cevabının tartışılabilir olduğu, bazı soruların anlatımı ve ifadesindeki düzenlemeler, bazı soruların ise cevaplandırılmasında hazırlayıcısının kullandığı literatür ve öznel bakış açısı gibi nedenlerden dolayı iptal edilmesi gerektiği ifade ediliyor. Soruların bazılarında çift cevap olduğu, bazılarında ise doğru cevabın olmadığı ifade ediliyor. ÖSYM'ye gönderilen dilekçede her sorunun yanlış olma gerekçesine yer verilirken, bazı soruların zorlaştırılmak amacıyla içerisinde açık ve doğru olmayan maddelere yer verildiği savunuluyor.

-KPSS SORULARI ADLİYELİK OLABİLİR-

İhtiyaç Akademi yetkililerinin ANKA'ya yaptığı açıklamada, "İncelemeler sonucunda ölçme-değerlendirme ve bilimsel ölçütler açısından hata yapıldığını düşünmekteyiz. . İhtiyaç Akademi olarak ÖSYM'ye dilekçe gönderildi, ancak daha yanıt alınamadı. Söz konusu hatalarla ilgili açıklama yapılmaması ve yanlış soruların iptal edilmemesi halinde öğretmen adaylarının hakkını korumak amacıyla yasal yollara başvurmayı düşünüyoruz" denildi.

(ANKA)